План-конспект уроку з хімії на тему "Масова частка хімічного елемента у поєднанні" (8 клас). Урок хімії "масова частка елемента в речовині" Урок за темою

МБОУ ЗОШ №139 міського округу Самара.

Конспект уроку з хімії для 8 класу.

Тема: Хімічні формули. Відносні атомна та молекулярна маси. Масова часткаелемента з'єднання.

Цілі уроку

навчальні:

- Вивчити поняття: хімічна формула, індекс, коефіцієнт; записи та читання формул.

— вивчити різницю між відносними, атомною і молекулярними масами;

- Вивчить поняття масової частки хімічного елементата навчитися її розраховувати.

розвиваючі:

- розвинути в учнів уміння робити нескладні, логічні побудови на основі хімічних знань;

— розвинути вміння використовувати у нестандартних ситуаціях дослідницької діяльностізнання з різних розділів шкільних дисциплін (фізика, алгебра), при необхідності знаходити недостатню інформацію у довідковій та навчальної літератури;

виховна:

— виховати особистісну рефлексію, тобто вміння осмислювати свої дії та себе у проблемній дослідницькій ситуації;

- Виховати самоорганізацію та самооцінку учнів при виконанні дослідницьких завдань на уроці.

Обладнання:таблиці «Відносні атомна та молекулярна маси», індивідуальні карткизавдання для учнів, таблиця Д.І.Менделєєва.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Вчитель налаштовує учнів працювати під час уроку. Пояснює всі етапи уроку та дії учнів кожному з них.

— Хлопці сьогодні кожен із Вас стане дослідником і «здобуватиме нові знання»: з'ясовуватиме склад хімічних формул, правила їх запису та читання; виводити формулу масової частки хімічного елемента та розраховувати її.

ІІ. Вивчення нової теми

1. Слово вчителя.

— Кожен атом будь-якого хімічного елемента має свою масу, як і будь-яке фізичне тіло, що оточує нас, у тому числі й ми з Вами. Але на відміну від нас маса атомів дуже мала. Тому вченими була прийнята за зразок маса 1/12 маси атома вуглецю 6 12 З(Найлегша) і маса інших атомів порівнювалася з масою цього зразка, звідси і назва «Відносна атомна маса» від англ. « relative » відносний. Дана величина не має одиниць виміру та позначається Ar . Чисельне значення відносної атомної маси будь-якого елемента прописано в періодичної таблиціД.І. Менделєєва.

Якщо речовина утворена декількома елементами (однаковими або різними), то йдеться вже про молекули та «Молекулярну відносну масу». Вона складаєтьсяз атомних мас всіххімічних елементів, що утворюють молекулу, помноженікількість цих атомів. Так само не має одиниць виміру і позначається Mr . Наприклад:

Mr (O 2) = Ar (O) · 2 = 16 · 2 = 32;

Mr (H 2 O) = Ar (H) · 2 + Ar (O) = 1 · 2 +16 = 18;

Mr (H 2 SO 4) = Ar (H) · 2 + Ar (S) + Ar (O) · 4 = 1 · 2 + 32 + 16 · 4 = 98;

Вчитель неодноразово нагадує учням, що значення Ar знаходимо в періодичної системиД.І. Менделєєва під знаком хімічного елемента. Значення атомних мас різних хімічних елементів складаються між собою. Якщо однакових атомів у молекулі кілька, від них чисельне значенняатомних мас множиться на кількість цих атомів. (закріплення нової теми відбуватиметься під час виконання самостійної роботи у дослідницькій частині уроку)

2. Дослідницька частина (самостійна роботаучнів під керівництвом вчителя), при виникненні труднощів у учнів вчитель повинен бути дуже обережним і не в жодному разі, не давати учням прямої правильної відповіді, тобто « готові знаннявони повинні видобути їх самі. Краще «підштовхувати» учня до правильного вирішення навідними питаннями, що стимулюють розумову діяльність, необхідність пов'язувати знання з інших областей з новим матеріалом. Це необхідно для того, щоб не порушити процес дослідження учнів і досягти найкращого результату щодо нового матеріалу, оскільки знання, здобуті самостійно утримуються в довготривалій пам'яті, ніж готова інформація.

Зразкові питання:

- Як ти думаєш?

- Уяви, що зміниться якщо ...?

Як зміниться і що це означає?

— Подумай, де ти ще зустрічався з цим поняттям? і т.д.

Вчитель роздає учням картки – завдання, акцентує їхню увагу на тому, що це самостійна дослідницька робота, але при необхідності ви (вчитель) обов'язково допоможете та направите роботу кожного учня у правильному напрямку.

Картки – завдання

Тема: Хімічна формула. Відносні, атомна та молекулярні маси. Масова частка хімічних елементів.

Завдання 1. Хімічна формула її складу, запис та вимова.

А.Досліджуй якісний та кількісний склад хімічних формул. Проаналізуй, що кожен із них позначає у формулі.

Формула

Якісний склад

O 3

кисень ( O )

H 2

водень ( H)

Al 2 O 3

алюміній ( Al) та кисень (O)

Висновки:

1) Якісний склад Хімічна формула показує: ____________________________________ утворюють речовину.

2) Кількісний склад хімічної формули показує:

Утворюють речовину.

Ст.Проаналізуй запис, як ти думаєш, що показує індекс та коефіцієнт у хімічній формулі.

2 Al 2 O 3

коефіцієнт індекс

індекс – це _____________, яке показує_______________ у речовині, записується______________________ символу хімічного елемента;

коефіцієнт - це _______________, яке показує кількість _____________ хімічної речовини, Записується ______________ хімічною формулою;

Ст.Досліджуй правила читання формул.

Порядок вимови складових частин формули:

1. коефіцієнт

2. символ хімічного елемента * та його індекс (якщо є.)

3.наступний символ хімічного елемента та його індекс.

* при прочитанні хімічної формули читається вимова символу хімічного елемента, а чи не його назва.

Самостійна робота.

(закріплення нового матеріалу)

1.1. Запиши якісний складкожної формули:

H 2 SO 4 _______________ FeSO 3 _____________________

H 3 PO 4 ________________ H 2 Cl 2 O 7 ____________________

1.2. Запиши кількісний склад кожної формули:

O 3 __________________ K 2 O _______________________

Cl 2 __________________ MgCO 3 ____________________

MgO ________________ NaOH _____________________

H 2 SO 4 _______________ FeSO 3 _____________________

H 3 PO 4 ________________ H 2 Cl 2 O 7 ____________________

1.3. Прочитай формулу. Запиши те, що в тебе вийшло:

Li 2 O ___________________________________________________

CaS ___________________________________________________

H 2 SiO 3 _________________________________________________

MgSO 4 _________________________________________________

Завдання 2. Залежність масової частки елементів у поєднанні деяких фізичних величин.

Проаналізуй від яких параметрів і як залежить масова частка елемента в з'єднанні.

А.Досліджуй склад та відносні атомні маси елементів молекули хлороводню HCl.

склад

якісний

водень H

хлор Cl

кількісний

Відносна атомна маса Ar

Порівняй масові частки елементів у поєднанні:  (H ) _________  (Cl )

( ,  ,  )

Б.Досліджуй склад молекул етану C 2 H 6 та ацетилену C 2 H 2 .

З'єднання

етан C 2 H 6

ацетилен C 2 H 2

Число атоміввуглецю n (C )

Число атомівводню n(H)

Порівняй масові частки воднюв етані та ацетилені:

 ( H) C 2 H 6 _______________ (H) C 2 H 2

( ,  ,  )

Який параметр і як впливає значення масової частки елемента в соединении?

Ст.Досліджуй склад молекули вуглекислого CO 2 та чадного газу CO .

З'єднання

вуглекислий газ CO 2

чадний газ CO

Число атомів вуглецю n (C )

Відносна молекулярна маса сполуки Mr

Порівняй масові частки вуглецю у вуглекислому та чадному газі:

 ( C) CO 2 _____________ (C) CO

( ,  ,  )

Який параметр і як впливає значення масової частки елемента в соединении?

Отримані висновки узагальни та склади формулу, що показує залежність масової частки від знайдених тобою параметрів. Для цього:Назад пропорційні запиши до знаменника

значенню масової частки

(Е) = ––––––––––––––

Щоб висловити масову частку у відсотках, треба праву частину формули помножити на 100%

Самостійна робота.

2.1. Підкресли з'єднання, в якому найбільша масова частка сірки:

а ) Na 2 SO 3 та Na 2 S 2 O 3 ; б) H 2 S та Na 2 S; в) Na 2 S 4 O 6 та Na 2 S 2 O 8 .

2.2. Не роблячи обчислення, запиши наступні з'єднання до порядку зменшення масової частки:

а) водню - H 2 O , H 2 O 2 _________________________

б) хлору - Cl 2 O , Cl 2 O 7 , ClO 2 ______________________

в) сірки - SCl 4 , S 2 Cl 2 , SCl 2 ________________________

г) вуглецю - CH 4 , C 2 H 2 , C 2 H 4 ____________________

д) фтору – P 2 F 4 , PF 3 , PF 5 _________________________

ІІІ. Підсумки уроку.

Підбиваються підсумки, промовляються хімічні поняття вивчені цьому уроці: відносні атомна і молекулярна маси, хімічна формула, індекс, коефіцієнт, масова частка хімічного елемента у соединении.

IV. Домашнє завдання.

§5. упр. 1-5. (хто з учнів не доробив самостійних завдань під час уроку, роблять їх вдома)

Оберніхіна Тетяна Сергіївна

учитель хімії вищої кв. категорії.

МОУ «ЗОШ №3 м. Коряжми»

Предмет . Хімія.

Тема урока Масова частка елемента.

8 КЛАС.

УМК Г.Є. Рудітіс.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

Ціль : Сформувати навичку вирішення задач на розрахунок частки та знаходження маси компонента розчину.

Завдання

Освітні:

сформувати поняття масової частки елемента;

Навчити встановленню найпростішої формули речовини за масовими частками елементів.

Розвиваючі:

Розвивати навички логічного мислення та інтерес у школярів до хімічної науки.

Виховні:

Виховувати особистість з екологічним способом мислення.

Виховувати в учнів почуття товариства та відповідальності.

Заплановані результати навчання:

предметні:

формування систематизованих знань про частку елемента у речовині;

розвиток вміння обчислювати масову частку в різних речовинах;

метапредметні:

формування компетентності у сфері використання отриманих знань на інших навчальних дисциплінах;

особистісні:

формування переконаності у необхідності хімічних знань життя людини;

Засоби навчання :

Мультимедійний проектор;

Комп'ютер;

Картки;

Форзац підручника з таблицею Д.І.Менделєєва;

Зошити;

Таблиця Д.І.Менделєєва;

Епіграф до уроку:

Природа оточує нас загадкам і, і

спроба їх вирішення належить

до найбільших радощів життя.

У.Рамзай

Етапи уроку

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

1.Організаційний момент.

Перевіряє готовність дітей до уроку.

Привітання позитивний настрій на урок.

Перевіряють готовність до уроку.

2.Поняття та мотивація.

Створення стимуляційно-мотивуючої ситуації через систему питань:

Перед вами перераховані різні мінерали, з яких можна отримати залізо. (FeO, Fe2 O3 , Fe3 O4 )

(На мультимедійному проекторі).

Проблемне питання: Як ви вважаєте, який мінерал найвигідніше використовуватиме отримання заліза.

Висувають свої припущення на це питання.

Організовує діяльність учнів із формулювання теми та цілей уроку.

Як ви вважаєте, якою є мета нашого уроку.

Визначають мету уроку

У вас є певний багаж знань, які поняття, вивчені раніше, допоможуть вам у досягненні мети?

Хімічний елемент, хімічна формула, відносна атомна та молекулярна маса.

3.Актуалізація та контроль знань.

Що ми можемо сказати про ці мінерали?

Складаються з атомів заліза та кисню

Чи можна за якісним та кількісним складом відповісти на поставлене питання

Колективна робота

Молекулярну масу речовин

Перевірка домашнього завдання

На виданих картках учні розраховують молярну масу оксидів заліза.Після виконання завдання змінюються картками із сусідом по парті та перевіряють спільно з учителем.

3.Вивчення нового навчального матеріалу.

Організує бесіду, використовуючи інформацію презентації, текст підручника та робочий зошит. Контролює "відкриття" нових знань. Коригує їх.

Як графічно можна зобразити записані формули?

Що таке частка?

Проводить аналогію розрахунку частки речовини з математикою.

Яка величина є головною в хімії

Чому дорівнює атомна маса заліза?

Як, виходячи із знань атомної та молекулярної маси, можна вивести формулу речовини?

Розрахуйте масову частку заліза в кожній речовині та зробіть і дайте відповідь на поставлене запитання (повернення до першого слайду)

Обговорення виконаних завдань.

А чи впливає процес видобутку руди на навколишнє середовище?

Фізкультхвилинка.

Згадаймо хімічні елементи. Я вам називаю назву, якщо вона збігається з вимовою – піднімаємо праву рукуякщо ні - ліву.

Узагальнення та систематизація

Знайомить з новими речовинами, в який зустрічається один і той же хімічний елемент. Розрахуйте у кожному його масову частку.

2 та SО3 ω (S) =

СО2 та СО ω (С) =

ω (N) = НNО3 , НNО2

Виконайте завдання у робочому зошиті для закріплення матеріалу.

Відповідають запропоновані питання.

Малюють склад речовин різними кольорами.

Частина цілого.

Учні згадують, як розраховується частка в математиці.

Атомна масаелемента

Виводять разом із учителем формулу речовини

ω=(Аr·n/Мr)·100%

Розраховують.

3 учні працюють біля дошки

Відповідають на запитання

Висувають свої припущення

Фізкультхвилинка.

Один із учнів за направленням вчителя – називає правильну вимову.

Розрахунки

Виконують роботу.

4.Рефлексія та підбиття підсумків уроку.

Організовує рефлексію та підбиття підсумків уроку.

Якби мама попросила вас написати їй смс про найголовніше на уроці, що ви написали б? Чи досягли ми поставленої мети?

Діти, закінчуючи урок, прошу наклеїти виданий гурток на один із плакатів біля виходу. (Всі засвоїли, засвоїли недостатньо, потрібна серйозна доробка).

Вимовляють свої відповіді.

Оцінюють свою роботу у плакатах біля виходу.

5.Інформація про домашнє завдання.

Пропонує завдання відповідно до можливостей:

1.Розрахуйте в якому з запропонованих сполук (пероксид водню, вода, сірчана кислота, оксид кальцію, пероксид натрію-формули записані вчителем) масова частка кисню найбільша?

2. Знайдіть масову частку кожного елемента в соединении(Fe3 (PO4 ) 2 *8H2 O)

Здійснюють вибір домашнього завдання відповідно до власних можливостей та здібностей, та виявленого інтересу до вивченої теми.

Використана література:

1. Хімія, 8 клас, Неорганічна хімія, 8 клас, Рудзітіс Г.Є., Фельдман Ф.Г., 2013.

2. Фадєєв Г.М. Завдання та тести для самопідготовки з хімії: посібник для учня та вчителя. - М: БІНОМ. Лабораторія знань, 2008.

3. Робочий зошит. 8 клас.

4. Дидактичні матеріали. 8-9 класи.

Знаючи хімічну формулу, можна обчислити масову частку хімічних елементів у речовині елемента в речовині позначається грец. літерою «омега» - Е/В і розраховується за формулою:

де k - Число атомів цього елемента в молекулі.

Яка масова частка водню та кисню у воді (Н2О)?

Рішення:

M r (Н 2 О) = 2 * А r (Н) + 1 * А r (О) = 2 * 1 + 1 * 16 = 18

2) Обчислюємо масову частку водню у воді:

3) Обчислюємо масову частку кисню у питній воді. Оскільки до складу води входять атоми лише двох хімічних елементів, масова частка кисню дорівнюватиме:

Рис. 1. Оформлення розв'язання задачі 1

Розрахуйте масову частку елементів у речовині H 3 PO 4 .

1) Обчислюємо відносну молекулярну масуречовини:

M r (Н 3 РО 4) = 3 * А r (Н) + 1 * А r (Р) + 4 * А r (О) = 3 * 1 + 1 * 31 +4 * 16 = 98

2) Обчислюємо масову частку водню у речовині:

3) Обчислюємо масову частку фосфору в речовині:

4) Обчислюємо масову частку кисню у речовині:

1. Збірник завдань та вправ з хімії: 8-й клас: до підручника П.А. Оржековського та ін. «Хімія, 8 клас»/П.А. Оржековський, Н.А. Тітов, Ф.Ф. Гегеля. - М: АСТ: Астрель, 2006.

2. Ушакова О.В. Робочий зошит з хімії: 8 кл.: до підручника П.А. Оржековського та ін. «Хімія. 8 клас»/О.В. Ушакова, П.І. Беспалов, П.А. Оржековський; під. ред. проф. П.А. Оржековського - М: АСТ: Астрель: Профіздат, 2006. (с.34-36)

3. Хімія: 8-й клас: навч. для загальнообр. установ/П.А. Оржековський, Л.М. Мещерякова, Л.С. Понтак. М.: АСТ: Астрель, 2005. (§ 15)

4. Енциклопедія для дітей. Том 17. Хімія/Голов. ред.В.А. Володін, вед. наук. ред. І. Леєнсон. - М: Аванта +, 2003.

1. Єдина колекція цифрових освітніх ресурсів ().

2. Електронна версія журналу «Хімія життя» ().

4. Відеоурок на тему «Масова частка хімічного елемента в речовині» ().

Домашнє завдання

1. с.78 № 2з підручника «Хімія: 8-й клас» (П.А. Оржековський, Л.М. Мещерякова, Л.С. Понтак. М.: АСТ: Астрель, 2005).

2. с. 34-36 №№ 3,5з Робочого зошита з хімії: 8 кл.: до підручника П.А. Оржековського та ін. «Хімія. 8 клас»/О.В. Ушакова, П.І. Беспалов, П.А. Оржековський; під. ред. проф. П.А. Оржековського – М.: АСТ: Астрель: Профіздат, 2006.

Читайте також: