Електромагнітна індукція (розробка уроку). Узагальнюючий урок з фізики на тему: "Електромагнітна індукція" Конспект уроку узагальнення на тему електромагнітна індукція

Мета уроку: перевірити знання учнів з питань вивченої теми, удосконалювати навички розв'язання завдань різних видів.

Хід уроку

Перевірка домашнього завдання

Відповіді учнів щодо підготовлених удома таблиць

1. Застосування електромагнітної індукції

2. Теорія вихрового поля.

Магнітне поле, що змінюється, викликає появу особливого електричного полявихрового, яке і викликає зміщення електричних зарядів, що покояться.

Пояснення Максвелла – явища електромагнітної індукції.

~ Ē зміщення зарядів ξi

Вихрове електричне поле.
названо так ΔЕ/Δt≠0

тому, що в ньому, на відміну від ΔE/Δt = 0

електростатичного, лінії напруженості

замкнуті.

Вихрове електричне поле збуджується не електричними зарядами, А змінним магнітним полем. 1. Напрямок силових ліній збігається з напрямом індукційного струму. 2.F̄=qĒ 3 Робота поля на замкнутому шляху не дорівнює нулю. 4. Робота з переміщення одиничного позитивного заряду чисельно дорівнює ЕРС індукціїу цьому провіднику.

Вирішення обчислювальних завдань

№1. У котушці струм змінюється протягом 0,25с на 5 А. При цьому збуджується ЕРС самоіндукції, що дорівнює 100 В. Яка індуктивність котушки?

Рішення. ξi = - LΔI/Δt; L = - ξi Δt/ΔI; L = - 100 · 0,25 / 5 = - 5 Гн

Рішення. WМ = L I2/2; WМ = 20 · 36/2 = 360.

№3. Визначити ЕРС індукції в рамці, що містить 20 витків, що знаходиться в магнітному полі. Відомо, що магнітний потікзмінюється за 0.16 з від 0,1 до 0,26 Вб.

Рішення. ξi = nΔФ/Δt; ΔФ= Ф2-Ф1; ξi = 20 · 0,16 / 0,16 = 20 B.

№4. Провідник довжиною 50 см переміщається в однорідному магнітному полі з індукцією 0,4 Тл під кутом 60 до силових ліній. З якою швидкістю повинен рухатися провідник, щоб у ньому виникла ЕРС, що дорівнює 1 В?

Рішення. ξi = VBLsinα; V= ξi/BLsinα V= 10 м/с

Підіб'ємо підсумки уроку

Домашнє завдання:§11, № 936, 935.

Муніципальне автономне освітня установа

додаткового професійної освіти

«Інститут підвищення кваліфікації»

(МАОУ ДПО ІПК)

Урок

ТЕМА

«Електромагнітна індукція»

Виконав: Пересипкіна В. В.,

вчитель фізики, МБОУ ЗОШ №36,

слухач курсів №5-В

Перевірив: Перова Т. Ю., завідувач кафедри теорії та методики загальної освіти

Новокузнецьк, 2015

Тема: Електромагнітна індукція

Клас: 11

Тип уроку: Відкриття нового знання

Обладнання: Демонстраційний амперметр, смуговий магніт, котушка-соленоїд, з'єднувальні дроти.

Мета вчителя: Сприяти формуванню знань учнів на тему «Електромагнітна індукція» для цілісного сприйняття теорії Максвелла про електромагнетизм і умінь визначати значення електромагнітної індукції у житті цивілізованого суспільства.

Мета учнів: Навчитися пояснювати явище «Електромагнітна індукція» та застосовувати нові знання для опису (розуміння) принципу роботи будь-якої електростанції світу (атомної, теплової чи гідроелектростанції).

Заплановані результати:

Особистісні: Осмислення важливості відкриття Майклом Фарадеєм явища електромагнітної індукції;

Метапредметні :

- регулятивні УУД: Проблема – «Електрика породжує магнетизм, а магнетизм може породжувати електрику?». Досвід Майкла Фарадея та тема уроку «Електромагнітна індукція». Зіставити досвід із проблемою уроку;

- Пізнавальні УУД: Проаналізувати досвід Майкла Фарадея і на основі знань з електрики та магнетизму пояснити появу електричного струму в замкнутому дроті при опусканні в нього магніту. Вибудовувати логічний ланцюг міркувань (висувати гіпотезу) для пояснення виникнення електричного (індукційного) струму в соленоїді та залежності величини струму від швидкості поступального рухумагніту. Порівнювати, знаходити аналогії та передавати інформацію у стислому вигляді.

- комунікативні УУД : Організувати навчальну взаємодію у групі Проаналізувати слайд "Принцип дії електростанції". Використання ІКТ для відкриття нових знань.

Предметні: Знання за явищем «Електромагнітна індукція» та розуміння принципу дії електростанції будь-якого типу.

Технологічна картауроку

Дидактична структура

уроку*

Діяльність учнів

Діяльність вчителя

Завдання для учнів, виконання яких призведе до досягнення запланованих результатів

Заплановані

результати

з УУД

Організаційний момент

Вітання вчителя.

Привітання класу

Перевірка домашнього завдання

Усні відповіді питання вчителя.

Опитування теоретичної частини домашнього завдання.

Усні питання:

Умови виникнення електричного та магнітного поля;

Властивості електричних та магнітних полів;

Умови виникнення електричного струму.

Пізнавальні:вибирати підстави для порівняння, знаходити аналогії, вміти передавати інформацію у стислому вигляді.

Вивчення нового матеріалу

1. Записати в зошит проблему (тему) уроку та переглянути досвід.

2. Повторно здійснити досвід і спробувати дати відповіді на проблемні питання.

3. Експериментально отримати струм найбільшої та найменшої величини.

4. Сформулювати гіпотезу пояснення явища «Електромагнітна індукція» і вислухати гіпотези інших груп.

5.Перегляд слайду «Принцип дії електростанції».

Відзначити основні частини електростанції.

1.Постановка проблеми:

Електрика породжує магнетизм, а магнетизм породжує електрику? »

ЕЛЕКТРИКА ⇄

МАГНЕТИЗМ

2. Демонстрація досвіду Майкла Фарадея "Електромагнітна індукція".

3. ПРОБЛЕМНІ питання:

Чому стрілка амперметра відхиляється?;

Чому відхиляється стрілки то в один, то в інший бік?;

Чому відхилення відбувається то більшу, то меншу величину?

3. Прослухати гіпотези, сформульовані різними групами учнів

4. Сформулювати закон електромагнітної індукції та ще раз на досвіді перевірити справедливість цього закону.

5. Показати слайд "Принцип дії електростанції"

1.Спостереження досвіду Фарадея «Електромагнітна індукція».

2.У малих групах зробити повторно досвід Фарадея.

3. Усно відповісти на проблемні питання, поставлені учителем.

4. Сформулювати гіпотезу пояснення явища «Електромагнітна індукція».

5.Записати в зошит:

Закон електромагнітної індукції;

Основні складові «серця» електростанції;

Відзначити спільність у роботі електростанцій будь-якого типу.

Регулятивні:

постановка проблеми, перегляд досвіду та зіставлення досвіду із проблемою уроку.

Комунікативні:

навчальна взаємодія у групах (пояснення своєї точки зору та прослуховування інших позицій).

Пізнавальні:

відкриття нових знань

Особистісні:

Осмислення важливості відкриття Майклом Фарадеєм явища «Електромагнітна індукція»

Закріплення нового матеріалу

Записати умову виникнення індукційного струму.

Сформулювати визначення "Електромагнітна індукція".

Відповісти на запитання:

Коли виникає індукційний струм?

Пізнавальні:

відкриття нових знань

Контроль

Вірна запис закону електромагнітної індукції з поясненням всіх фізичних величин та одиниць виміру.

На дошці математична формазапису закону електромагнітної індукції:

Написати назву та одиниці виміру всіх фізичних величин у законі «Електромагнітна індукція».

Пізнавальні:

відкриття нових знань

Рефлексія

Проаналізувати відкриття Майкла Фарадея та осмислити його важливість у житті людини.

1.Вивчивши явище «Електромагнітна індукція», оцінимо важливість цього явища для життя людини.

2. Виставлення оцінок та критичні зауваження щодо роботи в групах.

Висловіть свою точку зору на значущість відкриття електромагнітної індукції у нашому житті.

Особистісні:

своя позиція на осмислення важливості явища «Електромагнітна індукція» для науки та життя цивілізованого суспільства.

Домашнє завдання

Записати домашнє завдання.

Зіставити інформацію з підручника та інтернету за явищем «Електромагнітна індукція».

Домашнє завдання:

1.Підручник 11 класу Мякішев Г.Я., глава 2

"Електромагнітна індукція".

2. Інтернет «Вікіпедія», ru.wikipedia.org

Пізнавальні:

вибирати підстави для порівняння, знаходити аналогії

Комунікативні:

використання ІКТ для відкриття нових знань.

* Дидактична структура уроку формується відповідно до основних етапів уроку, але може змінюватися в залежності від типу уроку


Державна бюджетна професійна освітня установа Республіки Крим «Джанкойський професійний технікум»
Розробка відкритого уроку
з фізики
Узагальнення та систематизація знань на тему:
Магнітне поле. Електромагнітна індукція»
Розробив: викладач фізики
Ашимова Г.А.
2016
Тема уроку: Узагальнення та систематизація знань на тему: «Магнітне поле. Електромагнітна індукція»
Цілі уроку:
Освітні: повторити, узагальнити та систематизувати знання теми: «Магнітне поле. Електромагнітна індукція»; сприяти вдосконаленню раніше здобутих знань
Розвиваючі: сприяти розвитку пізнавального інтересу, мисленнєвої діяльності та творчих здібностейучнів; сприяти розвитку пам'яті, логічного мислення, уважності, умінь визначати та пояснювати поняття, аналізувати та узагальнювати, ставитися критично до своїх відповідей та відповідей товаришів, а також здатності використовувати теоретичні знанняпри вирішенні задач. Виховні: сприяти вихованню почуття відповідальності, самостійності, сумлінності, максимальної працездатності, виховання вміння працювати в колективі, вміння слухати своїх товаришів та робити висновок, виховання позитивної мотивації здобуття знань, їх практичної спрямованості.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Форма уроку: інтелектуальна гра«Підкорення на Вершини Знань»
Методи навчання: словесна, наочна, практична.
Форми навчання: групова форма навчання та індивідуальна форма навчання.
Елементи освітніх технологій:
інформаційно-комунікаційні технології,
технологія проблемного навчання,
технологія рівневої диференціації,
ігрові технології.
ТСО, роздатковий матеріал: комп'ютер, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, презентація уроку, відеоролики дослідів: "Сила Ампера", "Робота сили Ампера" "Досвід Фарадея", "Явлення самоіндукції"; роздатковий дидактичний матеріал.
Технологічна карта уроку
Етап уроку Завдання етапу Форми організації навчальної діяльності Діяльність викладача Діяльність учнів I. Організаційний момент
Створити в учнів робочий настрій та забезпечити ділову обстановку під час уроку. Вітає, перевіряє готовність до уроку, здійснює мотивацію навчальної роботи, повідомляє тему уроку та план роботи. Вітають викладача, знайомляться із роздавальним матеріалом на столах. Студенти самостійно формулюють цілі уроку (Додаток №1-Лист самооцінки)
ІІ. Повторення та узагальнення знань 1 етап – «Розминка».
Актуалізація опорних знань Тестування (Додаток №2)
Самоконтроль знань
Повторити раніше отримані знання про магнітне поле та електромагнітну індукцію.
ІндивідуальнаДемонструє на слайдах презентації питання до тестовим завданням, Коментує завдання, пояснює, оголошує критерії оцінок
Після відповідей студентів, оголошує правильні відповіді, підбиває підсумки. Учні відповідають питання тесту. Потім виставляють собі оцінку до листа самооцінки
Критерії виставлення балів
За кожні 4 правильні відповіді виставляється 1 бал, максимум-5 балів
2 етап – «Поясни досвід». (Додаток №3)
Повторити, поглибити та осмислити раніше вивчений матеріал, виділити опорні знання у цій темі. Навчити знаходити причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки ІндивідуальнаДемонструються відео-ролики – «Сила Ампера», «Робота сили Ампера», «Досвід Фарадея», «Яви самоіндукції»
Роз'яснює мету роботи, ставить питання звертає увагу на головні висновки, закони, підводить студентів до осмислення практичного застосування отриманих знань, оцінює відповіді.
Запитання:
Що таке сила Ампера?
.Як визначити напрямок сили Ампера?
Як визначити роботу сили Ампера?
Що називається електромагнітною індукцією?
Умови виникнення індукційного струму.
Визначення самоіндукції.
Чому не відразу припиняється свічення лампочки після вимкнення ланцюга.
Чому одна з ламп запалюється пізніше за іншу?
Де практично застосовують дані явища?
Учні пояснюють досвід та відповідають на додаткові запитання. За правильну відповідь – 1 бал.
3етап – Фізичний диктант (Додаток №4)

Повторити основні поняття, величини на цю тему Індивідуальна, парна Пропонує студентам відповісти на запитання. Завдання та регламент часу повторюються двічі. Після запису відповідей учням пропонується перевірити виконання завдання.
Учням пропонується підняти руки – тим, хто отримав позначки «5», потім «4», «3» і хто має прочерки. Отже, викладач з'ясовує рівень виконання учнями диктанту. Відповідають питання фізичного диктанту, здійснюють взаємоперевірку, виставляють свою оцінку лист самооцінки.
Для цього учні змінюються зошитами із сусідом по парті, лунають листи з правильними відповідями, далі ставлять на полях «+», якщо відповідь правильна і «-», якщо відповідь неправильна.
Критерії оцінок:
За 9-10 правильних відповідей – оцінка «5» За 7-8 правильних відповідей – оцінка «4» За 5-6 правильних відповідей – оцінка «3» Менше 5 правильних відповідей – оцінка «2»
4 етап – «Знайди помилку!»
Робота у групах
. Повторити основні формули з вивченої теми Групова Роздає групам завдання, пояснює порядок виконання, оцінює відповіді студентів.
На дошці записано серію формул. Групам видаються листи із формулами. У чотирьох з п'яти формул допущено помилок. Завдання учнів - знайти помилки, вказати на правильний запис формули.
Регламент часу-5 хвилин Потім група виходить до дошки, по черзі свідчить про помилки чи стверджують, що формула записана правильно. Група заробляє стільки балів, скільки правильних відповідей. Студенти виставляють оцінки в аркуш контролю знань.
5етап - Розв'язання задач - (Додаток №5).
На дошці вираз: Знати фізику означає вміти вирішувати завдання. (Енріко Фермі)
Групи одержують диференційовані завдання.
Групи мають право вибору завдання Повторити застосування основних законів на цю тему під час вирішення завдань. Групова-ва Формулює мету даного етапу, мотивує діяльність учнів з вирішення завдань, пояснює вибір типу завдань, перевіряє правильність рішення та оформлення завдань, підбиває підсумки. Самостійно вирішують завдання у зошитах. Потім один із студентів виходить до дошки та записує рішення обраного завдання.
Учні виставляють оцінки у аркуш контролю знань.
ІІІ. Підсумок уроку.
Підбити підсумок уроку, оцінити роботу
Індивідуальна Здійснює вказівки з підрахунку середньої оцінки та підбиває підсумки роботи учнів та уроку.
Студенти підраховують середній балза урок та здають аркуш контролю викладачеві.
Виставлення оцінок за урок.
Критерії оцінок:
«5» - 24,25 балів
«4» - 20-23 балів
«3» - 15-19 балів
«2» - менше 15 балів
IV.Домашнє завдання:
(Додаток №6) Оголошує домашнє завдання:
Скласти кросворд на тему: «Магнітне поле. Електромагнітна індукція».
Заповнити таблицю: «Порівняльні характеристики властивостей магнітного та електричного полів» (Додаток №6) Записують домашнє завдання у зошити
Рефлексія (Додаток №7) Провести рефлексію, оцінити свій настрій Індивідуальна Пропонує учням провести рефлексію (мотивації та способів діяльності) – Встановити прапорці на плакаті із зображенням гори «Вершина знань» Аналізують та оцінюють свою роботу на уроці. Прикріплюють прапорці на плакаті із зображенням гори «Вершина знань»
Додаток №1
Аркуш оцінювання
Ф.І. студента Етапи уроку; спосіб оцінки
Індивідуальна робота Робота в групах Розминка (тестування)
(самоконтроль)
(максимум-5 балів) 2. Поясни досвід
(Оцінює викладач)
(максимум-5 балів) 3. Фізичний
диктант
(Взаємоконтроль)
(максимум-5 балів) 4. «Знайди помилку»
(Оцінює викладач)
(максимум-5 бали) 5. Розв'язання задач
(Оцінює викладач (максимум-5 балів) Загальний
бал Оцінка за урок
Критерії оцінок:
«5» - 24,25 балів
«4» - 20-23 балів
«3» - 15-19 балів
"2" - менше 15 балів.
Додаток 2
Тест на тему: «Магнітне поле. Електромагнітна індукція»
1. Що джерелом магнітного поля?
А) нерухома заряджена частка; В) будь-яке заряджене тіло; С) будь-яке тіло, що рухається; D) заряджена частка, що рухається. 2. Що основною характеристикою магнітного поля?А) магнітний потік; B) сила Ампера;
C) сила Лоренца; D) вектор магнітної індукції.
3. Виберіть формулу для розрахунку модуля вектора магнітної індукції.А); B); C); D).
4. Вкажіть напрямок вектора магнітної індукції поля у точці А, що знаходиться на осі кругового струму. (Рис. 1).

Рис.1
А) праворуч; B) ліворуч; C) до нас; D) від нас; E) вгору; F) вниз. 5. Виберіть формулу модуля вектора сили Ампера.А); B); C); D).
6. На рис.2 стрілкою вказано напрямок струму у провіднику, розташованого між полюсами магніту. В якому напрямку рухатиметься провідник?

Рис.2
А) праворуч; B) ліворуч; C) до нас; D) від нас; E) вгору; F) вниз. 7. Як діє сила Лоренца на частину, що покоїться? А) діє перпендикулярно вектору магнітної індукції; B) діє паралельно до вектора магнітної індукції; C) не діє. 8. У якій точці малюнка (див. рис. 3) магнітне поле струму, що протікає провідником МN, діє на магнітну стрілку з найменшою силою?
рис.3
А) У точці А; B) У точці Б; C) У точці Ст.
9. Як взаємодіють два паралельні провідники, якщо електричний струму них протікає у протилежних напрямках?
А) Сила взаємодії дорівнює нулю.
В) Провідники притягуються.
С) Провідники відштовхуються.
10. Як взаємодіють дві котушки (див. рис. 4) під час проходження ними струмів зазначених напрямів?

Рис.4
а) притягуються; B) відштовхуються; C) не взаємодіють. 11.Як називається явище виникнення електричного струму в замкнутому контурі за зміни магнітного потоку через контур?
А) Електростатична індукція. B) Явище намагнічування.
С) Самоіндукція D) Електроліз. Е) Електромагнітна індукція.
12.Хто відкрив явище електромагнітної індукції?
А) X. Ерстед. B)Ш. Кулон. C) А. Вольта.
D) А. Ампер. E) М. Фарадей. Максвелл.
13. Як називається фізична величина, що дорівнює добутку модуля В індукції магнітного поля на площу S поверхні, що пронизується магнітним полем, і косинусугла між вектором В індукції і нормаллю п до цієї поверхні?
а) Індуктивність. B) Магнітний потік. C) Магнітна індукція.
D) Самоіндукція. E) Енергія магнітного поля.
14.Яким із наведених нижче виразів визначається ЕРС індукції в замкнутому контурі? A) B) C) D) E)
15.При всуванні смугового магніту в металеве кільце та висуванні з нього в кільці виникає індукційний струм. Цей струм утворює магнітне поле. Яким полюсом звернене магнітне поле струму в кільці до: 1) північному полюсумагніту і 2) північному полюсі магніту, що висувається.
A)1 – північним, 2 – північним. B) 1 – південним, 2 – південним.
C) 1 – південним, 2 – північним. D) 1 – північним, 2 – південним.
16. Одиницею виміру якої фізичної величини є 1 Вебер?
А) Індукції магнітного поля. B) Електроємності.
C) Самоіндукції. D) магнітного потоку. E) Індуктивність.
17. Як називається одиниця виміру індуктивності?
А) Тесла. B) Вебер. C) Гаусс. D) Фарад. E) Генрі.
18.Яким виразом визначається зв'язок енергії магнітного потоку в контурі з індуктивністю Lконтуру та силою струму I у контурі?
А). B).C)LI2,D)LI
19. Індукційний струм, що виникає в замкнутому контурі, своїм магнітним полем протидіє тій зміні магнітного потоку, яким він був викликаний, – це …
А) Правило правої руки. B) Правило лівої руки.
C) Правило буравчика. D) Правило Ленца.
20.Дві однакові лампи включені в ланцюг джерела постійного струму, перша послідовно з резистором, друга послідовно з котушкою. У якій із ламп (рис. 5) сила струму при замиканні ключа До досягне максимального значення пізніше за іншу?

Мал. 5
А) У першій.
B) У другій.
C) У першій та другій одночасно.
D) У першій, якщо опір резистора більший за опір котушки.
E) У другій, якщо опір котушки більший за опір резистора.
Додаток №3
Завдання «Поясни досвід»
Відеоролики дослідів: сила Ампера, робота сил Ампера, досвід Фарадея, явище самоіндукції.
Опис дослідів
Досвід
Робота сил Ампера. Під дією сили Ампера провідник переміщається у той чи інший бік залежно від напрямку сили струму, отже, сила виконує роботу.
Досвід самоіндукції.
Дві лампочки з'єднані із джерелом струму, одна через реостат, інша через котушку індуктивності. При замиканні ключа видно, що лампочка, що підключена через реостат, запалюється раніше. Лампочка, підключена через котушку індуктивності, запалюється пізніше, оскільки в котушці виникає ЕРС самоіндукції, яка перешкоджає зміні сили струму. Якщо часто замикати та розмикати ланцюг, то лампочка, підключена через котушку індуктивності, не встигає спалахувати.

Досвід.
Сила Ампера. При пропусканні струму через провідник, що знаходиться в магнітному полі, на нього діє сила, спрямована перпендикулярно силовим лініям магнітного поля. Коли змінюють напрямок сили струму, напрямок сили змінюється на протилежний.
F=IBlsin
Досвід_Фарадея. При внесенні магніту в котушку, з'єднану з амперметром ланцюга виникає індукційний струм. При видаленні також виникає індукційний струм, але іншого напряму. Видно, що індукційний струм залежить від напрямку руху магніту і яким полюсом він вноситься. Сила струму залежить від швидкості руху магніту.

Додаток 4
Рекомендації щодо виконання фізичної диктанти.
Фізичний диктант, розрахований на 8-10 хвилин, призначений для оцінювання знань з «МАГНІТНОГО ПОЛЯ. ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ІНДУКЦІЯ»
Фізичний диктант складається з 10 основних фізичних термінів, явищ, формул, та 10 питань до них.
(Студент сам обирає вірну, на його думку, відповідь і ставить номер своєї відповіді навпроти номера питання)
I ВАРІАНТ
Питання Відповідь
1 Майкл Фарадей №__
2 АМПЕР №__
3 ІНДУКТИВНІСТЬ №__
4 МАГНІТНА ІНДУКЦІЯ №__
5 СИЛА ЛОРЕНЦЯ №__
6 САМОІНДУКЦІЯ №__
7 МАГНІТНЕ ПОЛЕ №__
8 СОЛЕНОЇД №__
9 ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ІНДУКЦІЯ №__
10 ІНДУКЦІЙНИЙ СТРУМ №__
ІІ ВАРІАНТ
Питання Відповідь
1 ІНДУКЦІЙНИЙ СТРУМ №__
2 ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ІНДУКЦІЯ №__
3 СОЛЕНОЇД №__
4 МАГНІТНЕ ПОЛЕ №__
5 САМОІНДУКЦІЯ №__
6 СИЛА ЛОРЕНЦЯ №__
7 МАГНІТНА ІНДУКЦІЯ №__
8 ІНДУКТИВНІСТЬ №__
9 АМПЕР №__
10 Майкл Фарадей №__
ПИТАННЯ ДО ФІЗИЧНОГО ДИКТАНТА

навчальні – закріпити та узагальнити знання, уміння, навички, формувати уявлення про процес наукового пізнання;

пізнавальні – подальше формування умінь пояснювати фізичні явища, використовуючи явище електромагнітної індукції та правило Ленца;

розвиваючі - вдосконалювати інтелектуальні здібності та розумові вміння учнів, комунікативні властивості мови; ознайомлення з прикладом узагальнення та систематизації вивченого; формування вміння узагальнювати матеріал (з питань: електромагнітна індукція, правило Ленца, магнітний потік, закон електромагнітної індукції, вихрове електричне поле, самоіндукція, енергія магнітного поля струму, електромагнітне поле); розвиток кругозору школярів;

виховні – формувати матеріалістичний світогляд учнів та моральні якостіособи; показ використання явища електромагнітної індукції у науці та техніці.

Короткий конспект уроку.

  1. Організаційний момент
  2. (Завдання:створення сприятливого психологічного настрою).

  3. Підготовка до повторення та узагальнення пройденого матеріалу

(Завдання:організувати та цілеспрямовано пізнавальну діяльність учнів; прийом навчання – розмова).

  • Мотивація.

У 1821 р. великий англійський учений записав у своєму щоденнику: "Перетворити магнетизм на електрику" ( Малюнок 1). Через 10 років це завдання було ним вирішено.

Тема нашого уроку – явище електромагнітної індукції.

  • Формулювання мети уроку.

Електромагнітна індукція – це фізичне явище. Існує єдиний підхід до вивчення фізичних явищ (див. Узагальнений план вивчення явища. ). Мета уроку – закріпити та узагальнити знання, вміння, навички на тему електромагнітна індукція.

  1. Актуалізація опорних знань учнів
  2. (Завдання:повторити та поглибити знання, необхідні для повторення пройденого матеріалу; прийом навчання – евристична розмова; форма організації пізнавальної діяльності (ФЗПД) - фронтальна; метод навчання – репродуктивний).

    Повторення основних понять на тему (явище електромагнітної індукції, правило Ленца тощо. буд.).

  3. Повторення пройденого матеріалу

(Завдання:повторити основні поняття та закони; ФОПД - самостійна роботау групі; методи навчання – дослідницький, індуктивний). Повторити основні вимоги щодо техніки безпеки.

  • Формування груп по 2 – 3 особи, кожна з яких отримує завдання.

Картка №1. Відкриття електромагнітної індукції.

  1. Коли та ким було відкрито явище електромагнітної індукції?
  2. У чому полягає явище електромагнітної індукції?

Картка №2. Експеримент.

  1. Досвід Фарадея (гальванометр, котушка, магніт).
  2. а) встановлення досвіду;
    б) демонстрація досвіду.

  3. За якої умови в замкнутому контурі, що проводить, виникає струм?
  1. Правило Ленца (формулювання).
  2. Як визначається напрямок індукційного струму? (Застосування правила Ленца).

Картка №4. Магнітний потік.

  1. Яка фізична величина характеризує магнітне поле у ​​кожній точці простору?
  2. Яка фізична величина характеризує розподіл магнітного поля по поверхні, обмеженій замкнутим контуром?
    а) формула;
    б) одиниці виміру.

Картка № 5. Завдання (застосування правила Ленца).

Визначити напрямок індукційного струму у замкнутому контурі.

Картка № 6. Закон електромагнітної індукції.

  1. Як формулюється закон електромагнітної індукції?
  2. а) математичний запис;
    б) формулювання закону.

  3. Чому в законі електромагнітної індукції стоїть знак мінус?

Картка № 7. Завдання (закон електромагнітної індукції).

Круговий дротяний виток площею 2 · 10 -3 м 2 знаходиться в однорідному магнітному полі, індукція якого поступово змінюється на 0,1 Тл за 0,4 с. Площина витка перпендикулярна до ліній індукції. Чому дорівнює ЕРС, що виникає у витку?

Картка № 8. Вихрове електричне поле.

Порівняйте електростатичне та вихрове електричні поля та дайте відповідь на наступні питання: що є джерелом кожного з цих полів? Як виявляються поля? Чому дорівнює робота переміщення заряду замкнутою траєкторією в цих полях? Чим відрізняються силові лініїцих полів?

Картка № 9. Виникнення ЕРС індукції.

  1. Якою є природа сторонньої сили, що викликає появу індукційного струму в нерухомому провіднику?
  2. Яка природа сторонньої сили, що викликає появу індукційного струму в провіднику, що рухається (формула, величини, що входять у формулу)?

Картка № 10. Самоіндукція.

  1. Що називають самоіндукцією? Поясніть досвід.
  2. Що називають індуктивністю провідника?
    а) від чого залежить;
    б) одиниці виміру;
    в) чому дорівнює ЕРС самоіндукції (формула).

Картка № 11. Енергія магнітного поля струму.

  1. Чому для створення струму джерело має витратити енергію?
  2. Чому дорівнює енергія електричного струму (формула, величини, що входять у формулу, одиниці виміру)?

Картка №12. Електромагнітне поле.

  1. Внаслідок яких процесів виникає змінне магнітне поле? / змінне електричне?
  2. Перелічіть властивості електромагнітного поля.

Виконати досвід;
- Розв'язати завдання;
- відповісти на запитання;
- підготувати повідомлення для усної чи письмової відповіді (одного представника групи). Час роботи 5 – 6 хв. (Учні виконують завдання, вчитель надає консультативну допомогу).

  • Звіти груп
  • (завдання:довести зв'язок електричних та магнітних полів, розвивати мовну культурувідповідальних, вміння узагальнювати матеріал і виділяти головне, виховувати моральні якості особистості, пов'язані з взаємовідносинами класному колективі; метод навчання – індуктивний; прийом навчання – евристична розмова).

Прослухати повідомлення представників груп та зробити висновки, які оформляються вчителем на дошці ( Малюнок 2).

  1. Узагальнення пройденого матеріалу

(Завдання:закріпити та узагальнити знання, вміння; метод навчання – репродуктивний; прийом навчання – розмова).

Узагальнити висновки, зроблені групами та оформлені учителем на дошці, а також повторити явище електромагнітної індукції за узагальненим планом вивчення явища.

Узагальнений план вивчення явища.

  1. Зовнішні ознаки явища.
  2. Умови його перебігу.
  3. Експериментальне відтворення явища.
  4. Механізм перебігу явища.
  5. Кількісні характеристикиявища.
  6. Його пояснення з урахуванням теорії.
  7. Практичне застосуванняявища.
  8. Вплив явища на людину та природу.
  1. Підбиття підсумків уроку
  2. (Завдання:формувати систему знань про процес наукового пізнання; методи навчання – індуктивний, репродуктивний.

    Для повторення явища електромагнітної індукції використовували метод наукового пізнання. Його основи заклав у середні віки Г. Галілей. Схема методу така:

    Нагромадження фактів;

    Побудова теорії;

    Досвідчений доказ гіпотези;

    Практичне застосування теорії.

    Метод наукового пізнання дозволяє об'єктивно відбивати дійсність у фізиці, а й у інших галузях науки.

  3. Інформація про домашнє завдання
  4. (Завдання:роз'яснити методику виконання домашнього завдання, мотивувати обов'язковість виконання).

    Додому: короткі підсумкиглави 1, скласти конспект на тему, використовуючи узагальнений планвивчення явища.

  5. Виявлення результату уроку

(Завдання:отримати інформацію про рівень засвоєння матеріалу учнями; ФЗПД – індивідуальна; прийом навчання – вправи).

Учням можна запропонувати завдання із вибором відповіді чи фізичний диктант.

ДЕМОНСТРАЦІЇ: досвід Фарадея (магніт, котушка, гальванометр), явище самоіндукції (джерело струму, реостат на 50 Ом, котушка на 3600 витків, дві низьковольтові лампи, ключ), портрет Фарадея, ребус (

ВІДКРИТИЙ УРОК в 11 класі

«Узагальнення знань на тему електромагнітна індукція»

Мета уроку : Узагальнити та систематизувати знання на тему «Електромагнітна індукція»

Завдання:

1. Поглиблення набутих раніше знань на основі розуміння суттєвих, найбільш значущих характеристик та зв'язків, відображених через структуру знання.

2. Формування видів діяльності з розпізнавання та відтворення ситуацій, що відповідають знанням теми «Електромагнітна індукція»;

3. Формування та розвиток УУД через організацію роботи у групах;

4. Розвиток творчих здібностей учнів, уміння аналізувати, моделювати, узагальнювати;

5. Виховання почуття відповідальності та взаємодопомоги;

6. Розширення кругозору учнів;

7. Оцінка результатів роботи.

Обладнання: демонстраційний гальванометр, смуговий магніт, котушка, модель трансформатора, інерційний ліхтарик, мобільний телефон, зарядний пристрій, мультимедіапроектор, екран, комп'ютер.

Пояснення до проведення уроку :

Учням поставлено домашнє завдання – повторити навчальний матеріална тему: «Електромагнітна індукція», підготувати три презентації: «Біографія М. Фарадея», «Застосування явища ЕМІ». Під час підготовки до уроку можна використовувати навчальну літературу, енциклопедії, довідники, електронний підручник, ресурси Інтернету.

План уроку:

    Організаційний момент.

    Підготовка до основного етапу заняття – входження до уроку (мотивація, актуалізація знань).

    Перевірка домашнього завдання.

    Узагальнення вивченого, засвоєння нових знань та способів діяльності:

а) фронтальне опитування;

б) групова робота.

    Застосування та закріплення знань та способів діяльності:

а) вирішення якісних завдань;

б) розв'язання експериментальних завдань;

в) виступ із презентаціями.

6. Підсумок уроку.

7. Домашнє завдання.

8. Рефлексія.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

Вчитель: Вітання. Перевірка готовності до уроку.

2. Входження до уроку.

Вчитель - Хлопці, на території нашої школи під землею прокладено електропровід, яким тече електричний струм. Провід потребує заміни. Як за допомогою приладів визначити місце розташування дроту. Назвіть пристрій чи прилади. Поясніть його застосування, згадайте фізичні явища, на основі яких можна пояснити їхнє використання. (Компас чи магнітна стрілка. Стрілка відхилятиметься, т.к. навколо провідника зі струмом є магнітне поле, воно і діє з деякою силою на магнітну стрілку).

На демонстраційному столі: інерційний ліхтарик, модель трансформатора, мобільний телефон із зарядним пристроєм. Вчитель порушує питання перед дітьми: «Що поєднує всі ці прилади?»

Передбачувана відповідь учнів: «В основі цих пристроїв лежить явище ЭМИ».

Учням пропонується сформулювати тему та мету уроку.

Вчитель записує тему уроку на дошці: «Узагальнення знань на тему електромагнітна індукція».

3. Перевірка домашнього завдання.

Вчитель: Перевірка д/з відбуватиметься на різних етапах уроку, будь ласка, будьте уважні та активні на уроці!

4. Узагальнення вивченого, засвоєння нових знань та способів діяльності.

Вступна бесіда з елементами фронтального опитування на основі презентації №1

Вчитель:Закон електромагнітної індукції – один із найважливіших фундаментальних законів фізики, яким пояснюються численні явища в неживій та живій природі і який, тому лежить в основі багатьох розділів сучасної електро- та радіотехніки та їх практичних додатків.

Явище електромагнітної індукції застосовується в багатьох галузях науки і техніки (енергетики, медицини, металургійної промисловості, електроніки, електротехніки і т.д.).Відкриття цього явища відіграло вирішальну роль у технічному прогресі сучасного суспільства. Це явище є фізичною основоюсучасної електротехніки, що забезпечує промисловість, транспорт, зв'язок, сільське господарство, будівництво та інші галузі, побут та культуру людей електричною енергією.

Вчитель: Діти, явище ЕМІ вивчалося в основній школі в 9 класі та в повній школі в 11 класі. Спробуймо виділити, які знання були вами отримані в 9 класі і що нового ви дізналися в 11 класі на цю тему.

Учні: У 9 класі явище ЕМІ вивчалося на якісному рівні, були вивчені та проведені досліди Фарадея, виконана лабораторна робота«Вивчення явища ЕМІ», вирішувалися якісні завдання на тему. У 11 класі – повторення вивченого, введено нові фізичні величини, сформульовано закон Фарадея (закон ЕМІ), вивчено правило Ленца (для визначення напряму індукційного струму), явище самоіндукції дослідів Генрі, вирішувалися розрахункові та якісні завдання.

Вчитель : А зараз за допомогою невеликої презентації під назвою «Німе кіно» повторимо найголовніше в цій темі Хлопці, ваше завдання – озвучити кадри.

Презентація №1.

Вчитель : Англійський фізик Майкл Фарадей записав у своєму робочому щоденнику «Перетворити магнетизм на електрику» Фарадей був упевненийв єдиній природі електричних та магнітних явищ Тому не випадково перший і найважливіший крок у відкритті електромагнітних взаємодій був зроблений ним. Для більш глибокого та повного засвоєння матеріалу повторимо знання на тему «Електричні та магнітні поля» Проведемо порівняльну характеристикувластивостей електричного та магнітного поля.

Вчитель: А зараз для проведення груповий роботиклас поділяється на три групи. Кожній групі своє завдання. Максимальний часвиконання – 15 хвилин. Після виконання кожна група вибере промовця і представить своє завдання. Час на звіт за виконаним завданням не більше 3 хвилин. Наприкінці виконання кожної групи на стіл вчителю подається лист з оцінками учнів. Будьте, будь ласка, об'єктивні.

Завдання для 1 групи : Структурувати основний зміст теми ЕМІ У таблиці задано компонент структури елементів знань, необхідно заповнити його зміст.

2. Якщо Ф>0, то ↓ IВ;

3. Якщо Ф<0, то ВВ;

4.I i - За правилом буравчика.

Застосування ЕМІ: генератори змінного струму, трансформатори, запис та відтворення інформації за допомогою магн стрічки, детектори металу, в електротехніці, медицині і т.д.

-





L-індуктивність (Гн), Ф - магнітний потік (Вб)

Завдання для третьої групи : Скласти питання на тему «Явление ЭМИ» Питання мають бути різного рівня складності: репродуктивні – не менше 5 (на відтворення інформації теми, вивченої на основі підручника Г.Я. Мякішева фізика 11 клас), що розширюють – не менше 3 (матеріал, що виходить за рамки вивчення фізики в межах двох годин, із залученням навчальної літератури, наприклад підручник В.А. Касьянова фізика 11 клас, Г.Н Степанова фізика 10 клас 2 частина та ін.

Наприклад:

- репродуктивні :

1. У чому полягає явище ЕМІ?

2. Сформулюйте закон ЕМІ.

3. Як визначити напрямок індукційного струму?

4. Самоіндукція, індуктивність - що є фізичним поняттям, що є фізичною величиною? Дайте визначення.

5. Як визначити енергію магнітного поля?

- розширювальні:

1. Що таке струми Фуко? Де та чому вони виникають?

2. Принцип дії електродинамічного мікрофона.

3. На чому ґрунтується принцип роботи електропечей для плавки металів?

4. Що таке час релаксації L-R ланцюга?

- розвиваючі:

1. Першими електричними приладами, де використовувалося явище ЭМИ, були індукційні котушки. Яким було перше успішне застосування індукційної котушки на практиці?Відповідь : Перше успішне застосування індукційної котушки на практиці було здійснено на початку 40-х років 19 століття російським академіком Б.С.Якобі (1801-1874) для запалення порохових зарядів підводних електричних мін. Споруджені під його керівництвом мінні загородження у Фінській затоці перегородили шлях до Кронштадта двом англо-французьким ескадрам. Величезна англо-французька ескадра, що складається з 80-ти кораблів із загальним числом гармат 3600, безуспішно намагалася прорватися до Кронштадта. Після того, як флагманський корабель "Мерлін" зіткнувся з підводною електричною міною, ескадра була змушена залишити Балтійське море. У Європі тоді не мали уявлення про електричні підводні міни.

2.Ким і коли індукційна котушка була вперше застосована як трансформатор?Відповідь : Вперше індукційну котушку як трансформатор застосував талановитий російський електротехнік Павло Миколайович Яблочков (1847-18940). У 1876 році він винайшов знамениту «електричну свічку» - перше джерело електричного світла, що набуло широкого поширення і відоме під назвою «російського світла». Завдяки своїй простоті «електрична свічка» протягом кількох місяців поширилася по всій Європі і навіть досягла покоїв перського шаха та короля Камбоджі. Для одночасного включення в мережу кількох свічок Яблучків винайшов систем дроблення електричної енергії за допомогою індукційних котушок. Патенти на «свічку» та схему їх включення він отримав у 1876 році у Франції, куди змушений був виїхати з Росії, щоб не потрапити до «боргової ями».

Виступ учнів за результатами роботи у групах (по 3 хвилини на виступ). Наприкінці роботи здають вчителеві лист із оцінками за роботу.

5. Застосування знань та способів діяльності .

а) вирішення якісних завдань

Вчитель : Хлопці, тепер спробуємо застосувати свої знання до вирішення завдань На екрані ви бачите завдання визначення напряму сили індукційного струму. Завдання для класу. Час виконання 2 хвилини.

Визначте напрямок руху провідника в магнітному полі

Визначте напрямок ЕРС індукції

б) виконання експериментального завдання

Обладнання: гальванометр, котушка, дроти.

Завдання: за допомогою обладнання показати один із дослідів М.Фарадея та визначити напрямок індукційного струму в котушці.

в) виступ учнів із презентаціями:

Біографія М.Фарадея;

Застосування явища ЕМІ.

6. Підсумок уроку

Вчитель: Пропонує учням підбити підсумок уроку.

7. Домашнє завдання.

Підготувати питання, що розвивають, з вивченої теми (для учнів з високим рівнем мотивації)

8. Рефлексія .

Учням пропонується оцінити роботу у групі за певним алгоритмом;

Відповісти на питання анкети, що дозволяє здійснити самоаналіз, дати якісну та кількісну оцінку уроку;

Виразити своє ставлення до уроку як певного символу.

Урок розроблено вчителем фізики МБОУ ЗОШ №192

Кіровського району м Новосибірська - Конуріна С.І.

2012 р

Компонент структури елементів знань

Фізичні величини

Фізичні явища

Властивості тіл, об'єктів, явищ

Структурні форми матерії

Закони та правила

Методи пізнання

Прилади, механізми, установки

Шановні хлопці!

За підсумками проведеного уроку прошу вас заповнити анкету, яка дозволяє здійснити самоаналіз, дати якісну та кількісну оцінку уроку.

Закінчіть запропоновані пропозиції

Можливі варіанти відповіді

Аргументація обраної відповіді

На уроці я працював

Активно / пасивно

Своєю роботою на уроці я

Задоволений/не задоволений

Урок для мене здався

Коротким / довгим

За урок я

Не втомився/втомився

Мій настрій

Стало краще / стало гірше /

не змінилося

Матеріал уроку мені був

Зрозумілий/незрозумілий

Корисний / некорисний

Цікавий / нудний

Домашнє завдання мені здається

Легким/важким

Цікаво/не цікаво

Прізвище, ім'я учня _____________________________

Завдання №1.

На дитячий обруч намотують 100 витків ізольованого дроту діаметром 0,2 мм. Кінці цього дроту з'єднати за допомогою двох дротів завдовжки не менше 2 м до клем шкільного демонстраційного гальванометра. Взяти правою рукою ту частину обруча, від якої відходять ці дроти. Тримаючи обруч перед собою на витягнутій руці так, щоб рука знаходилася в одній площині з ним, повертати руку та кисть руки в одному напрямку, а потім швидко у зворотному напрямку на 180 градусів. Стрілка гальванометра відхилиться від нульового положення. Поясніть це явище.

Завдання №2.

Повз полюс смугового магніту з постійною швидкістю рухається мідне кільце, площина якого перпендикулярна осі магніту. Чи індукуватиметься в цьому кільці електричний струм?



Читайте також: