Аналіз ліричного твору хлопчик на лафеті. Діти та війна. К. Симонов "Майор привіз хлопчика на лафеті". А. Твардовський "Оповідання танкіста". план-конспект уроку з літератури (5 клас) на тему

Технологічна картауроку з літератури у 5 класі

Тема. Подвиг бійців фортеці-героя Бреста. К.М.Симонов. "Майор привіз хлопчика на лафеті".

Мета діяльності вчителя:

Розповісти про письменника, поета радянського періоду, людину, захоплену темою Великої Вітчизняної війни, що вижив у складний час репресії, що зумів зберегти про себе думку як про порядну людину;

Акцентувати увагу учнів на зображенні героїчного минулого Росії у творчості К.М.Сімонова;

Удосконалювати навички виразного читання та вміння аналізувати ліричний твір.

Предметні:

Вміння володіти навичками аналізу поетичного твору (вміти визначати тему, ідею, значення заголовка, знаходити кошти художньої виразності, розуміти їх роль вірші, особливість звукового оформлення, риму, визначати настрій, яким пройнято вірш).

Метапредметні:

Особистісні:

Знати про бійців фортеці-героя Бреста, факти із життя поета.

Регулятивні:

Розуміти та зберігати навчальне завдання;

Планувати (у співпраці з учителем та однокласниками чи самостійно) необхідні дії, операції; діяти за планом.

Пізнавальні:

Докладно аналізувати текст вірша, визначати віршований розмір;

Створювати невелику замальовку (спогади про війну).

Комунікативні:

Будувати невеликі монологічні висловлювання, здійснювати спільну діяльність у парах та у робочих групах з урахуванням конкретних навчально-пізнавальних завдань.

Тип уроку:

Читання та вивчення твору.

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Форми та методи роботи

УУД, що формуються

I. Організаційний етап: включення учнів у діяльність

Тривалість етапу – 1хв.

ІІ. Перевірка домашнього завдання (актуалізація знань)

Тривалість етапу – 10 хв.

ІІІ. Відкриття нового знання.

Мета: розвинути вміння аналізувати поетичні твори.

Тривалість етапу – 20 хв.

IV. Рефлексія

Мета етапу: усвідомлення учнями своєю навчальної діяльності.

Тривалість етапу – 5 хв.

V. Домашнє завдання.

Мета етапу: організація самостійної роботиучнів.

Створює емоційний настрій (Доброго дня! Я бажаю вам сьогодні отримати не тільки нові знання, а й позитивні емоції та заряд активності на весь день). Перевіряє готовність до роботи

Яке домашнє завдання було поставлене?

Створює проблемну ситуацію:

Ви згадали про оборону Брестської фортеціз презентацій учнів. Як ви думаєте, про що йтиметься на уроці далі?

Вчитель доповнює розповідь-презентацію про К.М.Симонову.

Вчитель виразно читає вірш "Майор привіз хлопця на лафеті".

Робота над аналізом вірша за планом:

Якого роду літератури належить цей твір? (проза, поезія, драма)

Назвіть тему (про що?)

Виділіть основну думку (ідею тексту)

Особливості організації тексту (кількість строф, віршований розмір, структура, образотворчий засіб)

Що вразило оповідача і що хоче сказати своїм віршем?

Робота над виразним читанням: учитель допомагає розставити логічні паузи, наголоси, що підтримує відповідні інтонації.

Відповісти на запитання:

Як вважаєте, чому вірш К.М.Симонова написано урочистим складом, яким було б доречно писати клятву чи присягу?

Розкажіть про ваші враження про урок?

Які твори про Велику Вітчизняну війну, де героями є діти, ви прочитали?

Що ви дізналися про війну?

1. Вивчити напам'ять вірш К.М.Симонова "Майор привіз хлопчика на лафеті" або підготувати повідомлення, презентації, вірші, пісні про Велику Вітчизняну війну (все це має стосуватися військової темита сім'ї учнів).

Вітають вчителі, налаштовуються працювати.

Учні розповідають напам'ять виразно вірш А.Т.Твардовського "Оповідання танкіста"

Учні показують свої презентації на тему "Брест-фортеця-герой"

Формулюють тему уроку, ставлять цілі уроку.

Підготовлений заздалегідь учень показує презентацію про К.М.Симонове (учні у довільній формі записують у зошит інформацію про поета).

Учні слухають виразне читання.

Учні аналізують вірш, читають його виразно (частинами та загалом)

Учні читають вірш виразно строфами.

Учні письмово у зошиті виконують завдання 2 стор. 161.

Відповідають усно на запитання

Записують завдання у щоденник, уточнюють його.

Індивідуальна

Індивідуальна, фронтальна

Індивідуальна

Особистісні: самовизначення. Комунікативні: планування навчального співробітництва з учителем та однокласниками

Пізнавальні: виразне читання вірша

Регулятивна: цілепокладання;

Пізнавальні: самостійне виділення, формулювання мети.

Пізнавальні: витягують необхідну інформаціюз почутого

Особистісні: самооцінка на основі успішності, адекватне розуміння.

Пізнавальні: встановлюють взаємозв'язок між обсягом набутих знань та операційних умінь

Регулятивні: Оцінюють свою роботу.

Зображення Великої Вітчизняної війни у ​​вірші К. М. Симонова «Майор привіз хлопчика на лафеті…»

Тема Великої Великої Вітчизняної війни займає особливе місце у творчості багатьох письменників. Адже вони

знали про війну не з чуток. Так, Костянтин Михайлович Симонов був фронтовим журналістом, у своїх творах він розповідає нам гірку правду про війну.

У вірші «Майор привіз хлопчика на лафеті…», звертаючись до читача, Симонов каже:

Ти це горе знаєш з чуток,

А нам воно обірвало серця.

Хто раз побачив цього хлопця,

Додому не зможе прийти до кінця.

Автору важливо передати нам біль та горе людей під час війни, показати їхній подвиг. Його вірші викликають у наших серцях не лише співчуття, співчуття до цих людей, а й величезну гордість за їхню перемогу.

…Прив'язаний до щита, щоби не впав,

Притиснувши до грудей іграшку, що заснула,

Сивий хлопчик на лафеті спав.

Симонов дуже точно і правдиво, без зайвих слівзображує побачене на війні:

Майор привіз хлопця на лафеті.

Загинула мати. Син не попрощався з нею.

У вірші розповідь ведеться від імені автора. У його словах відбиваються горе, яке «обірвало серця», і неймовірне прагнення перемоги:

Я маю бачити тими ж очима,

Якими я плакав там, у пилюці,

Як той хлопчик повернеться з нами І поцілує жменю своєї землі.

Ми розуміємо, що Симонов говорить від імені всіх учасників війни, які мужньо боролися за Батьківщину, чинили подвиги та віддавали життя, виконуючи свій обов'язок.

Симонов ненавидить цю війну, адже що може бути страшніше, ніж страждання та біль невинного хлопчика, у якого вона відібрала і матір, і дім, і дитинство.

Тепер мій будинок не там, де колись жили,

Санкт-Петербурзький державний казенний заклад охорони здоров'я «Дитячий санаторій «Березка»

Школа

Відкритий урок літератури у 5 класі

Тема уроку: Діти та війна. К.М. Симонов "Майор привіз хлопчика на лафеті". А.Т. Твардовський «Оповідання танкіста»

Тип уроку: комбінований

Основні технології:особистісно-орієнтоване

Навчання, комп'ютерні

Технології

Вчитель російської мови та

Літератури: Синіцин Т.І.

2014-2015 навч.

Урок літератури у 5-му класі.

Тема уроку: Діти та війна. К.М. Симонов "Майор привіз хлопчика на лафеті". А.Т. Твардовський «Оповідання танкіста»

Ціль:

1) Показати, що війна та діти - загострено трагічна та героїчна тема творів про Велику Вітчизняну війну.

2) Навчати виразному читанню, розвивати навички аналізу, закріплювати поняття «баладу»;

3) Розвивати в учнів почуття історичної пам'яті, осмислення значення війни для нашого народу, показати несумісність радості дитинства та горя війни.

Наочність: відеоролик «Діти війни» та пісня Тамари Гвердцителі; презентація до уроку, фонохрестоматія 5 кл.

Види діяльності:розповідь вчителя, прослуховування грамзапису, усне словесне малювання, розгляд ілюстрації, розмова,

Епіграфи до уроку:Щаслива, щаслива, незворотна пора дитинства. Л.М. Толстой

Зоря вставала над землею, зоря вставала.
Увірвалася сіра чума, до нашої хати увірвалася.
Фашизм без жалю йшов по всій планеті.
Завмерли люди від біди, принишкли діти.
Іраїда Мордовіна

Хід уроку

1.Постановка мети та завдання уроку:перегляд відеоролика «Діти війни». Тамара Гвердцителі.

Отже, ви переглянули маленький ролик. Як би ви визначили його тему? (Діти та війна).

Правильно, сьогодні на уроці ми говоритимемо про дітей під час Великої Вітчизняної війни. Наше завдання – дізнатися, відчути, як поети передали цю тему, які думки і почуття пробуджують твори про Велику Вітчизняну війну, як художники у своїх творах відобразили цей час.

Запис теми уроку в дорожній лист.

Якими вони були діти війни? Героями?

Герой слово особливе. Його не кожному привласниш. Були звичайнісінькими хлопчиками.

Ось адресований матері фронтовий лист:

«Хочеться обійняти тебе, поцілувати свою милу маму.

Знаю, що щодня ти переживаєш мене. Я виніс із поля бою немолодого солдата. Він умирав у мене на руках і кликав свою маму і з цими словами помер.

2.Підготовка до сприйняття:

Які асоціації у вас викликають ці два ключових слова: ДІТИ та ВІЙНА (записасоціацій у дорожній лист).(Сл.1. презентації)

Звернімо увагу на епіграфи: (Сл.2. Презентації)

Читаємо, думаємо, чому вони, такі різні, поставлені поряд?

(Дитинство - найкраща пора, радісна, коли всі тебе люблять, світ сповнений фарб, а війна - це горе і смерть, треба воювати заради життя, діти та війна несумісні.)

Звучить пісня «Священна війна» (1 куплет)». (Сл.3. презентації)

Якою названо у пісні війну? (священна, народна, йде смертний бій)

Чому ж народ піднявся на боротьбу з фашизмом? Що ніс фашизм нашій країні? Розглянемо ілюстрацію картини А.А. Пластова "Фашист пролетів".

Що ви побачили? Що сталося?

(Російська осінь, бредуть корови, виє слідом літаку собака, а на передньому плані лежить убитий хлопчик-пастушок.)

Що ви відчули, дивлячись на цю картину?

(біль, жалість, співчуття до вбитого)

Чим жахлива війна, на думку художника?

(несе страждання, загибель, і найбільше страждають найбеззахисніші (діти).

(Хіба має бути такою ДИТИНСТВО?!!)

3. Новий матеріал

У роки війни багато поетів і письменників були на фронті, бачили горе, страждання, смерть. Агнія Барто, Маргарита Алігер, Самуїл Маршак, Костянтин Симонов багато віршів про війну, про любов до Батьківщини присвятили дітям, вони писали про несумісність війни та дитинства, показували нелюдяність фашизму. Важкій темі «Діти та війна» присвятив свій вірш «Майор привіз хлопчика на лафеті» поет К. Симонов.

1) Виступ підготовленого учня:(Сл.4. презентації)

- Костянтин Симоновнародився в Петрограді (зараз Санкт-Петербург), але все дитинство провів у далеких військових містечках, оскільки вітчим був військовим, і сім'я часто переїжджала. Свого рідного батька так і не побачив: той пропав безвісти на фронті до Першої світову війну. Мама навчила його любити літературу та поезію. Симонов закінчив школу, отримав робочу спеціальність токаря, але почав писати вірші, публікувати в газетах і журналах, потім навчався в Літературному інституті. У роки Великої Вітчизняної війни був кореспондентом на фронті, його вірші солдати переписували, вчили напам'ять: «Чекай на мене, і я повернуся», «Батьківщина», «Ти пам'ятаєш, Альоша, дороги Смоленщини» та інші. Після війни Симонов писав романи, п'єси, спогади. Вмираючи, Костянтин Михайлович попросив виконати його останню волю: залишитися з тими, хто загинув у перші дні війни. Прах Симонова на його прохання розвіяли над полем неподалік Бобруйска.

Запис у дорожній лист:факти із життя К. Симонова.

Події війни дали великий матеріал для віршів. Героями їх ставали молоді учасники війни. Одна з них присвячена героям Брестської фортеці.

2) У виступ підготовленого учня:Послухайте деякі історичні довідки,запишіть у дорожній листодна пропозиціящо це за місто Брест. (Сл.5-6. презентації)

- Брестська фортецязнаходилася на кордоні Радянського СоюзуЗ першого дня війни гарнізон разом з жителями опинився в оточенні ворога, але не здався, а продовжував воювати, не вистачало боєприпасів, їжі, люди гинули, але не здавались. Врятуватися вдалося небагатьом. Серед солдатів були й діти.

Прослуховування аудіозапису вірша К. Симонова "Майор привіз хлопчика на лафеті". Читає заслужений арт. А. Симоновський. Зверніть увагу, як актор голосом намагається передати трагічність ситуації, душевний стан героя. (Сл.6. презентації)

3) Аналіз твору

Хлопці, ви послухали вірша. Яке враження залишило вірш? (Діти діляться своїми враженнями. Вчитель не коментує слова учнів.)

(відкрийте підручники стор.148)

Назвіть тему цього твору (що він)?

Який момент війни (наступ чи відступ) описаний у вірші?

(багато хто загинув, як мати хлопчаки, важкі військові дороги, поранений батько; посивівши від горя, хлопчик, що побачив смерть, спав, прив'язаний до верстата артилерійської зброї."Сивий хлопчик")

Що означає вираз: "...Сивий хлопчик на лафеті спав"? (Сл.7. презентації)

(Мати хлопчика загинула під обстрілом, хлопчик посивів від горя. Поранений батько прив'язав хлопчика до щита, щоб той не впав. Прокинувшись, хлопчик махав рукою військам, які йшли з глибини Росії на фронт.)

(Вираз "...Сивий хлопчисько на лафеті спав" позначає, що хлопчик, що посивів від горя, спав на лафеті, тобто на верстаті артилерійської зброї.)

Запис у дорожній лист: лафет - верстат артилерійської зброї. (Сл.8. презентації)

Скільки років хлопчику? Чому, на вашу думку, "За десять років на тому й цьому світі // Йому зарахуються ці десять днів"?

(Хлопчику десять років, але за десять днів війни він пережив величезне горе, яке не під силу часом витримати і дорослій людині: загибель матері, обстріли, евакуація з рідного міста, поранення батька. Хлопчик ніби побував "на тому світі", бо вже бачив смерть та страждання. Десять днів жаху війни, пережиті дитиною, будуть згадуватись наступними поколіннями як подвиг.)

(Звертається до тих, хто не був на фронті, знає війну зі слів інших, а тим, хто брав участь у боях, бачив відступ, почуття співчуття проникло глибоко в душу, вони мріють повернути Батьківщину, побачити, як дитина повернеться додому.)

- "Хто раз побачив цього хлопця, // Додому прийти не зможе до кінця". Що означають ці рядки? Як наступне чотиривірш розкриває думку автора?

(Таке не забувається. Скільки б не минуло мирних років, цей епізод війни постійно нагадуватиме про минуле.)

Зверніть увагу, що ліричний герой ніби до когось звертається: "Ти кажеш, що є ще інші," Твій хлопчик спить. До кого? Адже співрозмовника немає?

ліричного героятеж є син, який зараз разом із матір'ю евакуйовано на Урал. Оповідач, дивлячись на хлопця, згадав будинок, сім'ю. У його словах - біль розлуки, надія на зустріч і в той же час сувора рішучість виконати до кінця свій військовий обов'язок.

(Дитина коханої жінки, до якої звертається поет, перебуває в безпеці, в евакуації (Більшість мешканців Центральної Росіїпід час війни були евакуйовані на Урал і в Сибір.), тоді як мільйони інших дітей щодня страждають від війни, що наближається до їхніх будинків. Автор вірить у те, що він залишиться живим, повернеться до коханої.

Але якщо не повернеться? (ЗАЧИТАЙТЕ ) якщо син виросте і йому "настане дата", прийде термін "йти в такі дні", тобто на фронт, - поет просить кохану згадати про нього тоді, коли вона прощатиметься із сином. Цими словами він ніби каже: ми, чоловіки, солдати, і наш обов'язок – захистити нашу країну, тобто. дітей та їхніх мам, від ворогів.)

З історією хлопчика та його батька перегукується історія ліричного героя, розповідь у формівнутрішнього монологу(записати в колійному аркуші визначення).

Прочитай визначення балади, доведіть, що цей вірш – балада. (Стор. 279)

(в основі лежить історична подія, ми відчуваємо почуття автора, чуємо його схвильовану мову, сюжет гострий, напружений, але замість середньовічного лицаря- юний учасник війни-хлопчик.)

Навіщо Симонов розповів цю історію? (Сл.9. презентації)

Вірш К. Симонова – це монолог чоловіка-воїна, його гіркі роздуми. Воно складається з двох частин - опису побаченої при відступі картини та безпосереднього звернення до коханої жінки. Вірш справляє сильне емоційне враження. Саме такі проникливі вірші були потрібні російським людям у важкі місяці відступів: вони запалювали серця і звали на боротьбу з ворогом. Автор показав жорстокість війни, єдність поколінь у скоєнні подвигу, показав, що у війні страждання, поневіряння зазнають і діти, і дорослі.

4) Розповідь підготовленого учня.(Сл.10 презентації) А.Т. Твардовський «Оповідання танкіста»

Твардовський народився 1910 року в сім'ї коваля, людини начитаної. Мати походила із дворян. З самого раннього дитинствапознайомився з російською класикою

Заповітною книгою був томик Некрасова.

У 1930 році вступає до Смоленського інституту. У час війни 1941-45г. був військовим кореспондентом, пише вірші про війну, написав поему «Василь Тьоркін»

5) Читання напам'ять учнем вірша «Оповідання танкіста»(Сл.11 Презентації)

6) Аналіз вірша

Чи можна цей вірш назвати баладою?

Як характеризує хлопчика Твардовського?

Чому саме такий хлопчик міг стати учасником такої події?

Чи можна вчинок хлопчика назвати героїчним?

Як оповідач подякував хлопчику?

Як ви розумієте рядки:

А) Все нині як спросоння ...

Б) Бідовий, з тих, хто ватажками у дітей

В) А він цвяхить – не визирнути з веж...

Г) І цю гармату, заодно з розрахунком,

Ми вм'яли в пухкий, жирний чорнозем.

Ми знаємо… і не знаємо про війну. Знаємо, бо читаємо про неї, дивимось фільми. А не знаємо, бо не усвідомимо, що наше щастя з лишком сплачено кров'ю тих, кому в 41-му було навіть менше 17 років.

4. Синквейн. (Сл.12-13 Презентації)

Складіть у дорожніх листах синквейн на тему уроку.

(Дітям поняття синквейн знайоме, визначитись із темами допомагає вчитель.)

(Сл. 13 Презентації)

5. Підсумки уроку.

Вірш О. Фокіна «Проліски» читає вчитель. (Сл.14 Презентації)

Матері, тата зовсім не пам'ятав.

Пам'ятав він пожежі, юрби біженців,

Мерців, яких не ховають.

Шибеницю пам'ятав там, на площі.

За потреби вмів, хоч і не злодій був

З-під носа потягнути у коня

Ячменем наповнену торбу.

І машину, що шалено летить,

Міг наздогнати і намертво вчепитися

У твердий борт, щоб віднести на кашу

Під сорочкою жмені пшениці.

Ріс хлопчик далеко не ніжкою,

З малоліття знаючи лише втрати,

Ненавидів скигліїв і «ввічливих»,

У добре доброзовсім не вірив.

І не заради жарту, а свідомо

Палив себе, похмуро стиснувши зуби,

Він і сонце зробив мучеником,

Наводячи на тіло через лупу.

Знав, як усі дружки його вихорості,

Розрізаючись у кров уламком банки,

Будуть п'яти восени розпластані

Льодом – куди болючіше, ніж склянкою.

Приходив у порізах та подряпинах.

Плакала, над ним схиляючись, бабця.

А хлопчик тільки зябко здригався,

У камінчик стискався, але не плакав.

Ріс хлопчик далеко не ніжкою,

Але чого не зустрінеш у царстві сонному!

І наснилися раз йому проліски,

Сині бубонці з дзвоном.

Ніби біг він до них кучугурами,

Силою невідомої привабливий,

Листям якимось особливим,

Запахом, на радість знайомим.

Ніби, знущаючись з хлопчика,

Бив, дряпав, палив його шипшину,

І в обличчя кидали сосни шишками,

Наче хлопчисько був розбійником.

І на сніг упав він знесилений,

Не здатний більше до оборони,

А пролісок оченятами синіми

Ніби, як живий, хлопця зрозумів.

Стеблом хитаючи над кучугурами,

Сам прийшов до хлопця близько-близько

З листям, як руки тата, добрими,

Милий, твої ніжки чи не втомилися?

Чи ситий ти? Чи твої сорочки чисті?

Мамо!

І проліски розтанули.

Батько!

Ні бубонців, ні листя.

Тільки вітер десь ляснув віконницею,

Лише бабка ойкнула тривожно.

…з цієї ночі зовсім вдома стало

Утримати хлопчика неможливо.

Слідом за квітневими вітрами

Тікав за місто поодинці,

Сніг у лісі розкопував руками,

Кожну оглядаючи купину.

Він шукав проліски, звичайно,

Сині бубонці з дзвоном,

Щоб пережити кохання та ніжність

Наяву, як у чудовому царстві сонному.

Сонце все сильніше посміхалося,

Струмки текли з-під долонь.

А коли й снігу не лишилося –

Немає таких квітів – хлопчик зрозумів.

Життя хлопчику здалося гірше,

І себе хлопчику стало шкода.

Сльози покотилися, як горошини,

На хлопчачий хліб – сосновий пальчик.

Усі! Він більше чудес не вірить,

Він піде з солодкого полону!

Занадто велика його втрата,

Щоб можна знайти заміну.

Тільки все ж таки на сонячному узліссі

Він, зітхнувши, нарвав квітів букетик,

Щоб удома сховати під подушкою

Блакитні, прості – ці.

Жменя квітів, мабуть, безіменних,

Він зірвав бездумно та недбало.

Навіщо хлопчику імена їх?

Не під снігом – значить не проліски

Значить, не дзвенять вони, не пахнуть,

Листям хлопчика не погладять.

Він не знав, як удома дружно ахнуть,

На нього, засмученого, дивлячись.

Він не знав, що вдома, як шалені,

Прямо до стелі його підкинуть,

Що йому пробачать всі провини його,

Де він був, що робив він, не спитають.

Наш рідний, коханий, наш упертий! -

Дві шинелі кинуті на стільці.

Скінчилась війна – вони повернулися!

Але у цієї непереборної ласки

Бути у боргу хлопчик не захоче.

Він подасть квіти – не без побоювання.

Господи, проліски...

Синочок!

Домашнє завдання(Одне на вибір): (Сл.14 Презентації)

3) Що ви знаєте про подвиги дітей у роки Великої Вітчизняної війни?

4) Намалювати малюнок,

6) «Брестська фортеця в художніх образах- підібрати картини художників про захисників Брестської фортеці.


ШЛЯХОВИЙ ЛИСТ учня (ци) 5 класу ________________________________________________

Тема уроку: _____________________________________________________________________

Запишіть ваші асоціації на цю тему

ДІТИ-ВІЙНА

  1. Запишіть 2-3 факти, що запам'яталися, з біографії К. Симонова.
  1. Словникова робота:

Брест –

Лафет -

Внутрішній монологхудожній прийом: відтворення мови дійової особи, зверненою до себе чи іншим, але не сказаною вголос.

3. Підкресліть ті слова, які відповідають на запитання:з а чому Симонов розповів цю історію?

Вірш К.Симонова – це монолог чоловіка-воїна, його гіркі роздуми. Воно складається з двох частин - опису побаченої при відступі картини та безпосереднього звернення до коханої жінки. Вірш справляє сильне емоційне враження. Саме такі проникливі вірші були потрібні російським людям у важкі місяці відступів: вони запалювали серця і звали на боротьбу з ворогом.Автор показав жорстокість війни, єдність поколінь у скоєнні подвигу, показав, що у війні страждання, поневіряння зазнають і діти та дорослі.

4. Складіть синквейн за темою уроку та запишіть його.

Перший рядок. 1 слово – поняття чи тема (іменник).

Другий рядок . 2 слова - опис цього поняття (прикметники).

Третій рядок . 3 слова – дії (дієслова).

Четвертий рядок. Фраза чи речення, що показує ставлення до теми (афоризм)

П'ятий рядок . 1 слово – синонім, який повторює суть теми.

5. Домашнє завдання (одне на вибір):

1) Підготувати виразне читання напам'ять вірша К. М. Симонова " Майор привіз хлопчика на лафеті ... " .

2) Написати твір "Слід війни в моїй сім'ї".

3) Що ви знаєте про подвиги дітей у роки Великої Вітчизняної війни?– письмова відповідь чи презентація.

4) Намалювати малюнок,зробити фотоколаж з теми, що вивчається.

5) Твір на картині Ю. Непринцева «Відпочинок після бою».

6) «Брестська фортеця у художніх образах»- підібрати картини художників про захисників Брестської фортеці.


Робота з текстом.

Читання частинами з аналізом та словниковою роботою.

Про що цей вірш? (Доля ДІТЕЙ у роки Великої Вітчизняної війни. ). Ми визначили тему поезії.

Будь-який твір має свою особливу побудову. Це називається композицією.

На скільки частин можна поділити цей вірш? (Вірш можна розділити на дві частини: перша - розповідь про зустріч з хлопчиком; друга - звернення до людини, читача, яка не була на фронті (жінці)).

А) Виразне читання та аналіз першої частини.

Хто головний геройвірші? («Сивий хлопчик»).

Скільки років хлопчику? (10 років).А чому сивий? (У якому віці люди сиві: у старості, багато прожили, пережили. (Хлопчику десять років, але за десять днів війни він пережив величезне горе - смерть матері. Це горе не під силу часом витримати і дорослій людині, а тут з ним зіткнувся практично ваш ровесник).

Чи є ім'я у хлопчика? (Імені у вірші ми не знаходимо. Автор показує цим, що таких дітей було багато).

З вірша ми дізнаємось, звідки хлопчик? («З фортеці, з Бреста») ( 18 слайд)

- Брестська фортеця? Ви чули про неї?Саме на цю фортецю, яку обороняв нечисленний гарнізон, 22 червня 1941 року обрушився перший удар фашистських військ. Майже місяць, перебуваючи в оточенні, тримав оборону. Бійцям не вистачало боєприпасів, продовольства, води, але жоден із них не підняв руки і не здався ворогові.
Поета-оповідача вразила картина, яку він побачив під час відступу військ з Бреста.

- У тексті зустрілося незнайоме слово: лафет, що воно означає?(19 слайд)(Запис у зошит: лафет - верстат артилерійської зброї. Поранений батько прив'язав хлопчика до щита, щоб той не впав.)

Б) Виразне читання та аналіз другої частини.

- Як ви розумієте слова: "Ти кажеш, що є ще інші, / / ​​Що я там був і мені час додому ..."

(Автор згадує, мабуть, про дружину, яка вмовляє його не їздити у небезпечні відрядження, каже йому, що він уже бачив справжню війну, що є інші кореспонденти, які ще не їздили на фронт, і можна влаштувати так, щоби залишитися вдома, щоб послали не його, а інших...)

(Автор вірша звертається до людини, яка не була на фронті (до жінки), знає про війну з чутокі не може відчути усією душею трагедію війни. Солдатам, які відступали із західного кордону, почуття співчуття проникло глибоко в душу).

- "Хто раз побачив цього хлопця, // Додому прийти не зможе до кінця". Що означають ці рядки? Як наступне чотиривірш розкриває думку автора?

(Поки не закінчена війна, доки не звільнена від фашистів вся наша земля, воїни не можуть почуватися спокійно, не зможуть "додому прийти... до кінця":вони постійно пам'ятають, що в цей час хтось страждає там, де йдуть бої). Автор хоче сказати, що він братиме участь у боротьбі з ворогами, допоки фашистів не проженуть із нашої землі. Він хоче побачити, як дитина, повернувшись разом із ними додому після перемоги, "поцілує жменю своєї землі".)

- Що ж називає Костянтин Симонов будинком солдатів, які зіткнулися з цим хлопчиськом? (Будинком солдатів під час ВОВ були ті місця, які потрібно було захищати від німецьких солдатів.)

Яка основна думка другої частини? (У другій частині автор звертається до своєї дружини і повідомляє їй, що війна не буде закінчена, поки люди страждають, поки діти позбавляються батьків і батьківщини. Той, хто зіткнувся з цим хлопчиськом, не зможе розвернутися та піти додому. Солдат повернеться додому лише тоді , коли «Той хлопчик повернеться разом із нами і поцілує жменю своєї землі»).

Цілі:

а) Навчальні.

б) Розвиваючі

в ) Виховують. У

Завантажити:


Попередній перегляд:

Розробка уроку літератури з вірша К.Симонова «Майор привіз хлопчика на лафеті»

Цілі:

а) Навчальні. Познайомити учнів з особистою та творчою біографієюК.Симонова; вчити розуміти ліричні образи, що малюються поетом; формування таких понять, як "початки поезії", метафора, епітет, порівняння.

б) Розвиваючі (Когнітивні). Розвивати образне мислення, розвивати навички промовистого читання, аналізу поетичного тексту.

в ) Виховують. Увиховувати любов до рідної батьківщини, почуття патріотизму; любов до вітчизняної лірики, до творчості та особистості К.Симонова.

Хід уроку

1) Оргмомент.

2) Актуалізація знань.(звучить музика, на екрані кадри воєнної хроніки) Слово вчителя.

Війна - найтрагічніша подія у житті людей. Вона несе з собою біль та втрату, жорстокість та руйнування, страждання багатьох людей і насамперед дітей.
Війни завжди приносили горе, смерть, руйнування. І особливо трагічною для радянського народу була Велика Вітчизняна війна 1941 – 1945 року. І, невипадково, її називають Великою, оскільки вона підняла весь радянський народна боротьбу з фашистами, які віроломно напали на СРСР.
Кожна людина в роки війни намагалася своєю працею на фронті і в тилу наблизити Перемогу Велику роль у боротьбі з фашистськими загарбникамизіграли й військові кореспонденти. Вони піднімали бойовий дух бійців своїми статтями, нарисами тощо. і давали надію тим, хто був у тилу. Одним із таких кореспондентів у роки війни був Костянтин Михайлович Симонов.
Костянтин (Кирило) Симонов народився 15 (28) листопада 1915 року в Петрограді. Свого батька так і не побачив: той пропав безвісти на фронті у Першу світову війну. Хлопчика виховав вітчим, який викладав тактику у військових училищах, а згодом став командиром Червоної Армії. Дитинство Костянтина пройшло у військових містечках та командирських гуртожитках. Сім'я була небагатою, тому хлопчику довелося після закінчення семи класів піти до фабрично-заводського училища (ФЗУ) і працювати токарем по металу спочатку в Саратові, а потім у Москві, куди родина переїхала 1931 року.зароблявробочий стаж і продовжував працювати ще два роки після того, як вступив до Літературного інституту ім. А. М. Горького.
1938 року Костянтин Симонов закінчив Літературний інститут. На той час він підготував кілька великих творів - в 1936 в журналах "Молода гвардія" і "Жовтень" були надруковані перші вірші Симонова.
У тому ж 1938 р. Симонов був прийнятий до Спілки письменників СРСР, вступив до аспірантури ІФЛІ (Інституту історії, філософії, літератури), опублікував поему "Павло Чорний".
Під час ВВВ він працює військовим кореспондентом.
Як військовий кореспондент побував на всіх фронтах, пройшов землями Румунії, Болгарії, Югославії, Польщі та Німеччини, був свідком останніх боївза
Берлін. Тема війни, життя та смерті міцно увійшли до творчості К.М.Симонова.
Вмираючи, Костянтин Михайлович попросив виконати його останню волю: залишитися з тими, хто загинув у перші дні війни. Прах Симонова на його прохання розвіяли над полем неподалік Бобруйска.

У боротьбі за перемогу у роки війни активну участь нарівні з дорослими брали діти.
До війни це були звичайнісінькі хлопчики і дівчата. Вчилися, допомагали старшим, грали, бігали, стрибали, розбивали носи та коліна. Їхні імена знали лише рідні, однокласники та друзі. Настав час – вони показали, яким величезним може стати маленьке серце, коли розпалюється в ньому священна любов до Батьківщини та ненависть до її ворогів. Хлопчики. Дівчата. На їхні тендітні плечі лягла тяжкість негараздів, лих, горя воєнних років. І не зігнулися вони під вагою... Маленькі герої великої війни.

(Валя Котик, Льоня Голіков, Аркадій Каманін, Люся Герасименко, Валя Зенкіна, Марат Казей, Валерій Волков, Юта Бондаровська, Вася Коробко та ін.)

Надзвичайно важким, нестерпним було життя дітей у ці страшні роки, але вони продовжували жити, нарівні з дорослими виносячи тяготи тягаря, що випав на їхню частку. Вони билися поруч із старшими – батьками, братами. Билися всюди. На морі, як Боря Кулі. У небі, як Аркаша Каманін. У партизанському загоні, як Льоня Голіков. У Брестській фортеці, як Валя Зєнкіна. У керченських катакомбах, як Володя Дубінін. Поруч із ними були дорослі, які переживали за долю дітей. Саме про це пише Симонов.

3). Виразне читання вчителем вірша К.Симонова "Майор привіз хлопця на лафеті:"

4). Аналіз твору

Яке враження воно на вас справило? - Назвіть тему цього твору (що він)?

Який момент війни (наступ чи відступ) описаний у вірші?

Звідки везли хлопчика? (З Бреста)

Брест – фортеця, яка перша прийняла на себе удар фашистської армії.

На яку картину звертає увагу оповідач особливо?

("Сивий хлопчик")

Що означає вираз: "...Сивий хлопчик на лафеті спав"?

Лафет - верстат артилерійської зброї.

Чому хлопчик сивий? - Скільки років хлопчику? Чому, на вашу думку, ": За десять років на тому й цьому світі // Йому зарахуються ці десять днів"?

Як ви розумієте слова: "Ти кажеш, що є ще інші, / / ​​Що я там був і мені час додому ..."

(Автор згадує, мабуть, про жінку, яка вмовляє коханого не їздити у небезпечні відрядження, каже йому, що він уже бачив справжню війну, що є інші кореспонденти, які ще не їздили на фронт, і можна влаштувати так, щоби залишитися вдома, щоб послали не його, а інших...)

- "Хто раз побачив цього хлопця, // Додому прийти не зможе до кінця". Що означають ці рядки? Як наступне чотиривірш розкриває думку автора?

(Поки не закінчена війна, поки не звільнена від фашистів вся наша земля, воїни не можуть почуватися спокійно, не зможуть "додому прийти... до кінця": вони постійно пам'ятають про те, що в цей час там хтось страждає, де точаться бої.

Автор хоче сказати, що він братиме участь у боротьбі з ворогами, допоки фашистів не проженуть із нашої землі. Він хоче побачити, як дитині буде повернуто його батьківщину, як вона повернеться у своє місто і "поцілує жменю своєї землі".)

(Більшість жителів Центральної Росії під час війни були евакуйовані на Урал і до Сибіру.)

Про якого, про чиє хлопчика говорить автор у двох останніх строфах?

Що хотів сказати Симонов цим віршем? Навіщо розповів цю історію?

5). Виразне читання вірша.

6). Підсумкова бесіда. Рефлексія.

– Якою вам видається Велика Вітчизняна війна?

– Навіщо на війні вірші? Яка роль поезії у роки Великої Вітчизняної війни?

– Чи можна опоетизувати подвиг?

– Що нового ви дізналися про поезію воєнних років?

7). Домашнє завдання

Підготувати виразне читання напам'ять вірша К. М. Симонова "Майор привіз хлопчика на лафеті...".




Читайте також: