Географія. Конспект уроку "атмосферна циркуляція" Урок з географії загальна циркуляція атмосфери

«Напрям вітру» - значення вітрів. Характеристика вітру Типи вітрів. Результат нерівномірного нагрівання поверхні. Фотографія тропічного циклону. В антициклоні вітри дмуть від центру, де найбільше ВД, до периферії. Вітри циклонів та антициклонів. Вітер – це переміщення повітря у горизонтальному напрямку. Муссо?н.

"Клімат" - Мета уроку. Повинні знати: поняття "клімат", "кліматоутворюючі фактори". 1. Географічна широта. 0 -5 Белен Нью-Йорк Єкатеринбург Півн.Земля -10 -15 січень -20 -25 -30. +20. Які кліматичні пояси ви знаєте? Завдання 2: Змоделюйте, як зміниться клімат Європи зі зміною рельєфу. T0 км.

«Про урагани» - Він руйнує будинки, спустошує поля, вириває з корінням дерева. Один з різновидів стихійного лиха- Снігова буря. Ураган - одне з атмосферних чудовиськ нашої планети, яке за руйнівною силою може зрівнятися із землетрусом. Він зносить легкі будови, обриває дроти, ушкоджує мости та дороги.

«Енергія вітру» - 1000. 60%. Вітроелектростанція San Gorgino, Палм Спрінгс, Каліфорнія, США. Електроенергія (кВт). 14. 8. 20%. Фундамент (вид збоку). Автономна турбіна на 10 квт, Мексика.

- Яку роль відіграють хмари в настрої людини? Чому перисті хмари не дають опадів? Для якого сезону характерне утворення шаруватих хмар? Сильний нагрів земної поверхні. Конденсація водяної пари та утворення купових хмар. Ознаки хмари. Хмари. Нагрівання повітря над поверхнею землі.

«Смерчі та торнадо» - Смерчі та торнадо. Смерчі мають форму хоботу, що обертається, труби або воронки, що звисає з материнської хмари. Смерчі, що проносяться над сушею, називають торнадо. Обертання в смерчах відбувається проти годинникової стрілки, як і в циклонах північної півкуліЗемлі. Ураган - це транслітероване у російську мову англійське слово hurricane.

Циркуляція атмосфери(Урок узагальнюючого повторення)

Мета: Узагальнити та систематизуватизнання на тему « Атмосфера».

Завдання уроку: навчальні: - в виявити причинно-наслідкові зв'язки між атмосфернимиявищами Землі.

Продовжувати формувати навички та вміння: аналізувати картографічні матеріали, вести роботу над загальнонавчальними вміннями порівнювати та узагальнювати, слухати товаришів.

розвиваючі: - розвивати пізнавальний інтересдо питань географії, самостійність мислення.

виховні: -в виховувати стійкий інтерес до предмета.

Обладнання: карти: кліматична світу, кліматичні пояси таобласті світу, політична, фізична картамі ра, атласи, підручники.

Тип уроку: узагальнюючого повторення

Форма: фронтальна бесіда

Метод: пояснювально-ілюстративний, проблемний виклад, репродуктивний, частково пошуковий.

Хід уроку:

I Організаційний момент.

Повідомлення цілей уроку.

II Основна частина.

Ми знаємо, що повітря нагрівається від Землі, а від яких причинзалежить нагрівання самої земної поверхні? (від кута падіннясонячних променів).

Зробіть малюнок і покажіть ці різні кути освітлення нарізних широтах.

Назвіть середню температуру повітря в січні та влипні, які спостерігаються на східному узбережжі Австралії; Півдні Африки;На півдні Північної Америки. Як ми діятимемо?

Як називається лінія, що з'єднує точки з однаковоютемпературою? (Ізотерма) .

Назвіть абсолютні рекорди температури повітряна півночі Африки, на півдні Південної Америкина Антарктиді.Поясніть, що це означає.

Отже, нагрівання земної поверхні, отже, температура повітря над нею залежить від висоти сонця і різного кута падіннясонячних променів. Але при цьому температура повітря на одній і тійа широті відрізняється. Чому? (різна підстилаючаповерхню)

Робота з підручником стор.35. Давайте пригадаємо, що такеповітряна маса?

Які повітряні маси формуються надЄвропою?

Чому відбувається зміна властивостей УВМ?

Випишіть у зошит нове слово -трансформація та що воно означає.

Розкажіть, як змінюється кількість опадів вздовж 30 Ю.Ш. Австралії та вкажіть, у яких кліматичних поясах вонарозташована.

Користуючись кліматограмою міст Манаус та Ікітос на стор.

Назвіть типові ознаки екваторіального клімату, у яких країнах вони є?

Користуючись кліматограмою міста Антофагаста, назвітьтипові ознаки тропічного клімату, у країні вінрозташований?

Що є причиною одноманітності клімату основнихкліматичних поясів?(одна повітряна маса)

Амазонка – найповноводніша річка світу. Як ви це поясните?

Сахара – найбільша пустеля світу. Як можна пояснити цюособливість?

Який з океанів - Атлантичний чи Тихий має більший вплив на клімат північної частини Південної Америки?; помірних широт Євразії? Поясніть свою точку зору.

Уважно подивіться свої записи у зошитах на тему таназвіть, які причинно - слідчі зв'язки між атмосферними явищамиЗемлі ми розглянули?

1. кут падіння сонячних променів - нагрівання земної поверхні

2.підстилаюча поверхня - температура

3.температура - тиск

4.тиск - опади

5.тиск - вітер.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

IV. Домашнє завдання: урок 12


Технологічна карта уроку

ПІБ

Місце роботи

Посада

Предмет

Клас

Тема та номер уроку

Олександр Олександрович Уразов

МКОУ Верхньохавська ЗОШ №1

Вчитель географії

Географія

7

"Загальна циркуляція атмосфери"

Урок № 14/6

УМК

Географія 7 клас: навч. для загальноосвітніх установ/ А.І. Алексєєв, Є.К. Ліпкіна, В.В. Ніколина та ін.

за редакцією А.І. Алексєєва; рос. акад. наук, рос. акад. освіти, видавництво «Освіта». М.:

Освіта, 2013. (Полярна зірка)

Цілі уроку:

Освітня:сформувати знання про типи повітряних мас; розкрити роль панівних вітрів у загальній циркуляції атмосфери;
сформувати вміння працювати зі схемами та з кліматичною картою.

Розвиваюча:розвивати вміння проводити аналіз, порівнювати та узагальнювати; практичні вміння та навички отримувати та аналізувати

інформацію з картографічних джерел; продовжити формування навичок колективної роботи.

Виховує:прищеплювати вміння слухати та аргументувати свою позицію, інтегруватися до групи та будувати продуктивне

взаємодія; формувати екологічний, культурологічний та соціальний світогляд.

Завдання уроку: аналізувати схему загальної циркуляції атмосфери; виявляти вплив постійних вітрів на клімат; систематизувати знання

про панівні вітри, показати взаємозв'язок між формою Землі, температурою, атмосферним тиском та постійними вітрами.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Технології навчання: діяльнісна, проблемна, кейс-стаді

Форми організації: групова робота; фронтальна робота

Міжпредметні зв'язки: література, суспільствознавство, МХК

Засоби навчання:

Мультимедійна презентація, Навчальний атлас «Географія. 7 клас», електронний додаток до підручника «Географія. 7

клас», підручник, картки із завданнями груп.

Мультимедійне обладнання:

мультимедійний проектор, комп'ютер.

Заплановані освітні результати

Особистісні

Метапредметні

Предметні

Активність під час виконання роботи. Вміння наводити приклади та відстоювати свою позицію.

Вміння знаходити взаємозв'язки між температурою, тиском та вітрами. Інтерпретувати та узагальнювати інформацію. Використовувати засоби інформаційних технологій

Знання про систему постійних вітрів на Землі та причини її утворення;

понять "пасати", "повітряні маси", "циркуляція атмосфери";

визначати напрямок та назву постійного вітру залежно від географічної широти місцевості та атмосферного тиску;

Структура та хід уроку

Етапи уроку

Час (хв)

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

1. Організаційний момент

Вітає учнів, організовує робоче місце

Вітають вчителі, демонструють готовність до уроку

2. Цілепокладання

Слайди з епіграфом уроку та питаннями на знання загальних закономірностей атмосфери.

Вчення без роздумів марне, але й роздум без навчання небезпечно.

Відповідають питання вчителя.

Формулюють тему уроку,

висувають цілі та завдання уроку.

3. Постановка проблеми та побудова проекту виходу із скрути

Пропонує до уваги учнів проблемне питання.

Хлопці! Пропоную вашій увазі фрагмент фільму «Дон Кіхот» за твором Мігеля Сервантеса:

Ви побачили, як герой Дон Кіхот приймає вітряки за загін лицарів і вступає з ними в бій з плачевними для себе наслідками.

Увага, питання!

Чому метафора «боротися з вітряками» означає безглузду боротьбу з вигаданим ворогом?

Розбиває клас на групи та видає картки із завданнями.

Визначає час виконання завдання.

Осмислюють поставлене питання-проблему.

Отримують завдання.

Розподіляють роботу у групі.
Знаходять необхідні

джерела інформації.

4. Застосування знань та умінь у новій ситуації

Організує

самостійну роботу

учнів.

Застосовуючи різні
методи, використовуючи додаткові джерела інформації, відповідають на

поставлені питання,

роблять висновки.

5.Контроль засвоєння

Заслуховує повідомлення.
Звертає увагу на
допущені помилки,
коригує відповіді.

Роблять короткі повідомленняза темою, доповнюють та коригують відповіді

однокласників. Зіставляють фізичну карту та схеми, пояси зволоження, опадів, теплові. Порівнюють форму Землі з тепловими поясами, поясами атмосферного тиску, зволоження та постійними вітрами.

6.Підведення підсумків уроку. Рефлексія

Підбиває підсумки уроку. Дає домашнє завдання.

Діти, повернемося до проблемного питання.

    Чому боротися з вітряком, вітром безглуздо? (Рух атмосфери зупинити неможливо)

    Чому вітряк, вітер – вигаданий ворог? (Енергія вітру - альтернативне джерело енергії для людства; на думку експертів: за вітроенергетичними установками – майбутнє)

    PS (завдання додому): Коли відзначається Всесвітній день вітру? Навіщо організоване це свято?

Знаходять вирішення проблемної ситуації.

Оцінюють власну діяльність усередині кожної групи.

Завдання групам для самостійної роботи

Група №1.

    Як нагрівається повітря?

    Чим пояснюється зміна температури повітря Землі?

    Що таке ізотерма?

    Чому межі поясів освітленості та теплових поясів не збігаються?

Група №2

Відповідаючи на запитання скласти розповідь-опис.

1. Чи існує взаємозв'язок між температурою та атмосферним тиском?

2. Скільки поясів атмосферного тиску виділяють Землі?

3.Поясніть механізм утворення поясів атмосферного тиску?

4.Назвіть основну причину утворення поясів атмосферного тиску?

Група №3

Відповідаючи на запитання скласти розповідь-опис.

    Що таке атмосферні опади?

    З чим пов'язаний розподіл хмарності та опадів на Землі?

    Зіставте карту опадів в атласі з фізичною картою світу.

    Як це пов'язано з розподілом поясів атмосферного тиску?

Група №4

Відповідаючи на запитання скласти розповідь-опис та заповнити таблицю.

    Що таке вітер і від чого залежить?

    Що називають повітряними масами?

    Які види повітряних мас ви знаєте?

    Як повітряні маси впливають на погоду?

    Від чого залежить утворення повітряних мас?

Тип повітряної маси

Температура

Вологість

АВ

ВУШ

ТБ

ЕВ

Група №5

Відповідаючи на запитання скласти розповідь-опис

    Які є постійні вітри?

    Який механізм їхньої освіти?

    Назва яких вітрів перекладається як «сприятливі для переїзду», чому?

    Заповніть таблицю, вказавши області розповсюдження та відмінні рисипанівних вітрів.

Пасати

Мусони

Західні

Цілі уроку:
Сформувати знання про типи повітряних мас.
Розкрити роль панівних вітрів у загальній циркуляції атмосфери.
Формувати вміння працювати зі схемами та з кліматичною картою.

Обладнання:
підручник, атлас, земної кулі, кліматичні карти світу.

Основний зміст:
загальна циркуляціяатмосфери. Типи повітряних мас та їх властивості. Пасати. Західні вітри помірних широт. Східні (стокові) вітри полярних областей. Мусони.

Перевірка домашнього завдання:

1. Що таке атмосферний тиск?
2. Що таке вітер та як він утворюється?
3. Чим можна пояснити нерівномірний розподіл опадів на Землі?
4. Які причини утворення різних поясів атмосферного тиску Землі?
5. Яка існує залежність між поясами атмосферного тиску та кількістю опадів на земній кулі?

Вивчення нового матеріалу:
Дуже часто ми стаємо свідками зміни погоди на території своєї місцевості. Чим це пояснюється? Основна причина таких змін – переміщення мас повітря. Повітря переміщається внаслідок нерівномірного нагрівання та охолодження поверхні Землі.
Інформація про переміщення повітряних мас має велике значення. Вона цікавить не лише метеорологів – фахівців, які вивчають процеси, що відбуваються в атмосфері, а й моряків, авіаторів, будівельників, а також працівників наземного транспорту та охорони здоров'я.
Далі вчитель розкриває зміст поняття «повітряна маса». Великі обсяги повітря, що мають більш менш однакові властивості, називають повітряними масами.Повітряна маса займає площу в тисячі та мільйони квадратних кілометрів. Певні властивості (температуру, вологість, прозорість або запиленість) повітряна маса набуває, стикаючись з поверхнею, що підстилає, над якою затримується. Повітряні маси, що рухаються по відношенню до підстилаючої поверхні ділять на теплі (ТБ), якщо вони переміщаються на більш холодну поверхню, що підстилає, і холодні (ХВ), якщо вони рухаються на більш теплу поверхню.
Залежно від місця формування виділяють чотири типи повітряних мас: екваторіальні, тропічні, помірні широти, арктичні (антарктичні).
Систематизація знань про типи повітряних мас здійснюється шляхом заповнення таблиці 13. Необхідні дані можна отримати з кліматичної карти та малюнку 32 підручника.

Таблиця 13

Тип повітряної маси

Температура

Вологість

АВ

ВУШ

ТБ

ЕВ

Повітряна маса, що переміщається під впливом підстилаючої поверхні (сильно нагрітої, переохолодженої, сухої, водної, гірської та ін) поступово змінює свої первісні властивості. З процесом трансформації повітряних мас учні знайомляться самостійно, використовуючи текст § 13 с. 46 та 47 підручника.
Як відбувається рух основних типів повітряних мас Землі?
У тропосфері переважаючі напрями перенесення повітря розрізняються по географічним поясам. Найбільш стійкі вітри – пасати та мусони – переважають у тропічних широтах, у помірних широтах – західні, у полярних – східні.
Звертаючи увагу учнів на малюнок 33 підручника, вчитель ставить такі питання: який напрямок мають пасати в Північній та Південній півкулях? Чому вітри помірних широт називають західними? У якому районі Землі діють стікові вітри? Напрями вітрів учні показують на карті та на глобусі. При поясненні причин відхилення вітрів також використовується малюнок 33 підручника.
Узагальнюючи відповіді, підводимо учнів формування поняття «загальна циркуляція атмосфери». Загальна циркуляція атмосферице система повітряних течій, що охоплює всю атмосферу та здійснює обмін теплом та вологою між окремими поясами земної кулі.
На закінчення уроку вчитель разом із учнями складають логічний ланцюжок:
Різний кутпадіння сонячних променів Нерівномірний розподіл тепла в атмосфері Нерівномірний розподіл атмосферного тиску Рух повітря з областей підвищеного тиску в області зниженого тискуСпільна циркуляція атмосфери.

Домашнє завдання:

1) вивчити § 13; 2) відповісти на запитання та виконати завдання після параграфа.

Клас: 8

Ключові слова: Атмосферна циркуляція, антициклон, циклон, трансформація, атмосферний фронт

Цілі:

  • Освітня: розширити та поглибити знання учнів про клімат; сформувати поняття про "атмосферні фронти", "циклон і антициклон"; визначити вплив підстилаючої поверхні на клімат. (Слайд 2)
  • Виховує: показати вплив господарської діяльностілюдини на клімат та його зміни.
  • Розвиваюча: розвивати вміння систематизувати, аналізувати, порівнювати, робити висновки; сприяти формуванню комунікативної та інформаційної компетентності учнів.

Устаткування: фізична карта Росії, картки-помічники, атлас, збірник питань та завдань з географії, підручник, макет гори, проектор.

Тип уроку:Вивчення нового матеріалу.

Використовувані технології:діалогово-комунікативна, формування прийомів навчальної діяльності та метод проектів.

Форми:ігрова, індивідуальна, групова.

Методи:дослідницький, пізнавальний, практичний.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Клас розділений п'ять команд. У кожній команді командир. Він заповнює оціночний лист, відзначає відповіді кожного члена команди, що виступає. Наприкінці подорожі оцінюється кожному учаснику.

Оціночний лист команди.

Ф. І. 1 висота 2 висота 3 висота 4 висота 5 висота 6 висота 7 висота 8 висота Підсумкова оцінка

Вчитель: Хлопці, сьогодні у нас незвичайний урок, ми з вами зробимо сходження на вершину гори. Для цього на початку ми проведемо розминку. Перевіримо, як ви засвоїли попередній матеріал. На столі у вас лежать картки, у кожній з двох питань, відповівши на які, ви зможете піднятися на висоту 2000 м.

Щоб піднятися на такі висоти, потрібно відповісти на запитання: (слайд 3)

1.Що таке погода? Назвати погодні елементи.

2.Що таке клімат? Для чого потрібні знання про клімат?

3. Розшифрувати позначення на схемі (Збірник питань та завдань з географії стор. 17).

4. Випромінювання сонцем тепла і світла - це:

5. Одиниця виміру сонячної радіації (ккал?см2)

6. Що таке сумарна радіація?

Вчитель: Для того, щоб продовжити подальшу подорож, нам необхідно зробити привал. Погода часто непередбачувана і нам необхідно вивчити атмосферні процеси, з якими зможемо зіткнутися під час своєї подорожі (Далі педагог переходить до пояснення нового матеріалу).

Відкрийте свій похідний зошит, у який записуватимете нові поняття. Для початку, я вас прошу відповісти на запитання: (слайд 4, 5, 6)

1. Що таке повітряні маси? Коли рухаються повітряні маси над поверхнею землі, що відбувається? (вони переносять тепло та вологу)

2. Які повітряні маси впливають на клімат Росії?

3. Які причини спричиняють рух повітряних мас? (Різниця тиску, нерівномірне нагрівання земної поверхні.)

4.По різниці властивостей повітряних мас виділяють: морські та континентальні.

Які властивості мають ці повітряні маси?

(Морські повітряні маси – вологі та приносять опади. Континентальні повітряні маси – сухі та приносять влітку посуху, а взимку ясну та морозну погоду.)

5. Що таке атмосферна циркуляція? (Слайд 7)

Атмосферна циркуляція – переміщення повітряних мас різного походження. (Визначення учні записують у зошит)

Вчитель: (слайд 8)

Наша країна лежить у помірних та полярних широтах, причому більша частина території Росії лежить у помірних широтах. У помірних широтах панує західне перенесення (західні вітри), Атлантичний океан надає клімат значно більший вплив проти Тихим океаном.

Давайте відкриємо атлас і спробуємо визначити чому Тихий океанмає найменший вплив?

Оскільки у східній частині нашої країни знаходяться гори, які затримують повітряні маси з Тихого океану.

Взимку основну роль відіграє велика область високого тиску, звана Азіатським максимумом, центр якого розташовується в районах Забайкалля та Північної Монголії. Від нього області підвищеного тиску розтікаються на північний схід до півострова Чукотка, до Східного Сибіру, ​​на захід через Казахстан і на південь Російської рівнини до 50 с.ш. Погода влітку – ясна, досить тепла, а взимку ясна морозна погода.

Також на формування клімату країни впливають Ісландський та Алеутський мінімуми (Рн), Азорський та Арктичний максимуми (Рв) (далі вчитель розповідає про їх вплив на погоду).

Великий вплив на формування клімату має поверхня, що підстилає. Наприклад, арктичні повітряні маси, проходячи через Російську рівнину, так прогріваються, що довго стоїть ясна і суха погода.

Що сталося із повітряною масою?

Вона змінила свої властивості. (Слайд 9)

Трансформація - зміна властивостей повітряних мас під вплив поверхні, що підстилає.

Чому арктичні повітряні маси, проникаючи далеко на південь Російської рівнини, навесні можуть спричинити заморозки, взимку похолодання?

Впливає рельєф.

Вплив формування клімату надають атмосферні фронти. (слайд 10)

Атмосферний фронт – перехідні зони між повітряними масами (див. підручник ст. 58)

Арктичний фронт - виникає між арктичними та помірними повітряними масами.

Полярний фронт - виникає між помірними та тропічними повітряними масами.

Ширина фронту зазвичай сягає кілька десятків кілометрів. У смузі фронту при зіткненні двох різних повітряних мас відбувається швидке зміна тиску, температури, вологості, дмуть сильні вітри, випадають опади.

Двом учням було дано випереджувальне завдання підготувати повідомлення про теплий та холодний фронт (учні розповідають повідомлення біля дошки). (Слайд11-12)

На формування клімату впливають атмосферні вихори: циклон та антициклон. (Опорний конспект складається по ходу пояснення вчителя на дошці). (Слайд 13-16)

Учні викладають біля дошки звіт про виконання короткострокового проекту



Читайте також: