Розробка факультативного заняття на тему дитяча брехня. Заняття "правда та брехня". Виховна година: «Правда та брехня»

Тема: «Правда та брехня»

Мета заняття: дати поняття про правду та брехню, вчити хлопців говорити правду.

Завдання:

Освітня: формування уявлення про поняття «правда» та «брехня»

Розвиваючі: формування навичок пізнавальної діяльності, вміння спостерігати, слухати, робити самостійні висновки, розвивати комунікативні здібності дітей, розвивати логічне мислення

Виховні: виховання моральних якостей: чесність та справедливість.

ХІД ЗАНЯТТЯ

    ОРГ. МОМЕНТ:

Продзвенів уже дзвінок!

Починається урок!

А тепер все поверніться

І один одному посміхніться!

Усміхніться мені, гостям

І сідайте по місцях!

    ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ ЗАНЯТТЯ

Хлопці, сьогодні у нас дуже цікава тема, я думаю ви мені допоможете її позначити після того, як Я прочитаю вам казку про двох сестер, яких звали Правда і Брехня.

За високими горами, за зеленими лісамижили-були дві сестри. Одну звали Правда, іншу Брехню. Правда була гарною, сильною, доброю; Брехня – хитрою, спритною. Народ правду любив, а Брехня обходив стороною, бо вона заважала їм чесно жити і працювати.

Ось, скажімо, починає народ сівба зерна, щоб урожай виростити, а Брехня тут як тут: «Що вам працювати та спини гнути, киньте зерна, вітер їх сам рознесе». Чесна людинаїї не слухає, знай собі, працює,

а лінивому - така порада до вподоби: ляже під кущ, та й засне. Робота абияк виконана, сам себе обманює, врожаю і не бувати на його полі.А це голод для народу . Став народ думати, як побрехати. Вже й справді її корила і соромила, а їй хоч би що, знай, собі бреше і обманює. Вирішив народ прогнати її геть.

З того часу бродить Брехня світом і творить свої чорні справи. Досі живе вона з нами і ніхто не знає, як її вижити з землі. Намагаються люди лише з Правдою дружити. Але якщо людина хоч раз розкриє для Брехні своє серце, то вона там і оселиться і дуже важко буде її позбутися.

ПИТАННЯ

Про що ця казка? (Про двох сестер: Правду та Брехні)

Що вам найбільше сподобалося у цій казці? (Правда)

Чому?

Як ви вважаєте, Яка тема нашого уроку?

Справді, сьогодні ми говоритимемо про правду та брехню (слайд1)

У найдалекі часи ці поняття хвилювали народ, над їхніми значеннями думали великі мудреці. Давайте і ми з вами спробуємо розібратися, що таке правда і що таке брехня?

ГРА : Вибрати зі списку слова, Близькі за значенням Учні по черзі виходять до дошки та сортують слова у дві колонки.

Слова: ПРАВДА брехня ІСТИНА НЕПРАВДА ДІЙСНІСТЬ ОБМАН ВІДКРОВНІСТЬ БРЕХАННЯ ЧЕСНІСТЬ брехня ВИЗНАННЯ

Отже, спробуємо визначити що таке правда.

Щоправда, це те, що відповідає дійсності, істина.

А що таке брехня?

Брехня - це навмисне спотворення істини, неправда.

«Своєю природою вірний будь! – вигукнув Шекспір. - Не бреши, кажи, що ти думаєш і відчуваєш». У цьому полягає основний принцип чесності, але часто люди порушують його. Кожен із вас напевно чув і від батьків, від вчителів, що брехати погано.

Але чи знаєте ви, чому це робити погано? Чи намагалися ви розібратися, чому люди починають брехати? З якою метою вони це роблять?

Міркування дітей : з найкращих намірів, щоб не засмутити батьків;

з боязкості, побоюючись наслідків;

з корисливих розрахунків, прагнучи щось вигадати собі;

з легковажності, ненароком, не замислюючись, навіщо вони це роблять.

    РОБОТА З ПІДСЛОВИЦЯМИ. А зараз попрацюємо у парах.

У вас на столах слова, клей та альбомний лист. Вам необхідно зібрати з цих слів прислів'я та приклеїти на альбомний лист.

Одного разу збрехав, іншого разу не повірять.

Хто сам бреше, іншим не вірить.

Світ правдою тримається.

Краще гірка правда, ніж солодка брехня

Шило в мішку не приховаєш

    Обговорення ситуацій

1 Зараз я прочитаю вам розповідь Л. Толстого «Хлопчик і вовк»

Хлопчик стеріг овець і, ніби побачивши вовка, почав кричати: «Допоможіть, вовку! Вовк!» Чоловіки прибігли і бачать: НЕПРАВДА! Як зробив він і двічі і тричі - І справді набіг вовк. Хлопчик почав кричати: сюди, сюди швидше! Вовк!» Чоловіки подумали, що знову обманює повсякденному, - не послухали його. Вовк бачить, боятися нема чого: на просторі перерізав усю череду.

ОПИТИ

Про що це оповідання?

Як ви вважаєте, навіщо хлопчик усіх обманював?

Чому, коли справді прибіг вовк, ніхто не прийшов на допомогу хлопчику?

Як обман хлопчика позначився на долі череди?

ЯКИЙ НАСЛОВИЦЯ З НАШОГО СПИСКУ ПІДХОДИТЬ ДО ДАНОЇ СИТУАЦІЇ? (Хто вчора збрехав, тому й завтра не повірять).

-№2 (Відео) Послухайте вірш Я. ПОЛОНСЬКОГО. увагу на екрані.

Ось на! Розбила чашку!

На кого б мені збрехати-

На Валерку чи на Машку?

Чи просто втекти?

Брехати, хитрувати і замикатися-

Це погано кажуть.

Ні, краще мені зізнатися,

Нехай трохи полають.

ПИТАННЯ

Що сталося?

Як дівчинка хотіла вчинити?

Чому дівчинка змінила своє рішення?

Чи правильно вона вчинила?

Який підхід підходить? (Краще гірка правда ніж солодка брехня)

3 "Що легше?" В.А. Осєєва Розповідь для дітей про брехню

(Включаю відео)

Пішли три хлопчики до лісу. У лісі гриби, ягоди, птахи. Загулялися хлопці. Не помітили, як день минув.

Йдуть додому – бояться:

- Потрапить нам удома!

Ось зупинилися вони на дорозі і думають, що краще: збрехати чи правду сказати?

- Я скажу, - каже перший, - наче вовк на мене напав у лісі. Злякається батько і не лаятиметься.

- Я скажу, - каже другий, - що дідусь зустрів. Зрадіє мати і не лаятиме мене.

- А я правду скажу, - каже третій. - Правду завжди легше сказати, бо вона правда і вигадувати нічого не треба.

Ось розійшлися вони всі додому. Тільки сказав перший хлопчик батькові про вовка-гляд, лісовий сторож іде.

- Ні, - каже, - у цих місцях вовка.

Розсердився батько. За першу провину розсердився, а за брехню – удвічі.

Другий хлопчик про діда розповів. А дід тут як тут – у гості йде.

Дізналася мати правду. За першу провину розсердилася, а за брехню – удвічі.

А третій хлопчик як прийшов, так з порога повинився. Побурчала на нього мама та й вибачила.

Яке прислів'я підходить?

Чому вчить нас це прислів'я?

Справді, правду говорити легше, і якщо не брехати, то совість не мучитиме

Гра « Правда чи брехня» (Фізмінутка)

Діти виходять до дошки, по черзі читають висловлювання (вірні чи невірні) та розподіляють їх по кошиках «правда і брехня».

На березі ростуть шишки.

Вовк може сидіти на дереві.

Взимку йде сніг.

Якщо риба має гарний настрій, вона співає.

Якщо хлопчик має гарний настрій, він виляє хвостом.

Якщо будинку ставати нудно, він іде гуляти.

ЖИ, ШИ пиши з літерою І.

ЧУ, ЩУ пиши з літерою Ю.

Вчора був четвер.

Слони вміють літати

Наша земля пласка.

Письменники пишуть книжки.

Півень грає на роялі.

Ледве ростуть яблука.

Брехня зазвичай використовується в корисливих цілях.

Краще гірка правда, ніж солодка брехня.

Брехня може завдавати шкоди оточуючим.

4 Ситуація

Яша полінувався вивчити вірш до свята. Коли його попросили прочитати, то він не зміг прочитати жодного рядка.

Щоб його не лаяли, Яша збрехав, що він втратив листочок з віршем на вулиці. Але коли діти виходили надвір, листочок випав з кишені курточки Яші. Його помітила дівчинка Валя.

- Так ось же листочок з віршем! - Вигукнула вона.

- Ні! Це записка бабусі, - знову збрехав Яша, ховаючи листок у кишеню.

Яке прислів'я підходить до цієї ситуації,

Маленька брехня за собою велику веде

Сценка включаю відео

А ви як вважаєте, хлопці, чи справедливо Васю назвали ябедою? Адже він сказав правду.

А як треба було йому вчинити?

Як би ви вчинили на місці Сашка, який розбив горщик?

4. Закріплення

(Складання правил чесної поведінки)

Пропоную вам скласти правила чесної поведінки.

1) Сказав – зроби.

2) Не впевнений – не обіцяй.

3) Помилися - зізнайся.

4) Говори лише те, що думаєш.

5) Не можеш сказати правду – поясни чому.

6) Роби тільки чесно.

Якщо ви дотримуватиметеся правил, які ми склали у спілкуванні з іншими людьми, тоді вас, дійсно, можна вважати чесними хлопцями

Правда стає явною, хоч би як людина намагалася її приховати. Тільки коли про неї дізнаються всі, людині, яка збрехала, стає подвійно соромніше і неприємніше. Тому завжди треба говорити правду. Приховавши правду одного разу, ми робимо лише гірше самим собі та оточуючим. Сказавши правду, ми відчуваємо полегшення на душі.

5. рефлексія.

Хлопці, велике вам дякую за роботу. Хотілося б вірити, що наша розмова торкнулася кожного з вас, залишила свій слід. Бажаю вам подальших успіхів.

Тема групового заняття: Правда та брехня.

Ознайомити з поняттями "правда" та "брехня"; показати важливість чесності; з'ясувати, які можуть бути наслідки брехні для людини, того, хто говорить неправду;

Удосконалювати навички культури спілкування, розвивати в учнів мислення, мовлення, пам'ять, увагу;

Виховувати такі моральні якостіособистості, як чесність, порядність та справедливість.

Обладнання: презентація, роздатковий матеріал, словники, паперова лялька, квітка-семиквітка.

Хід заняття:

Орг. момент:

Здрастуйте, мої друзі!
Знову разом ви та я.
Ви налаштуйтеся на роботу
І послухайте мене.
Дам зараз я вам завдання,
Щоб мету визначити
І протягом уроку
Усі завдання нам розкрити.

Введення у тему.

Щоб визначити тему нашого заняття, пропоную подивитися фрагмент мультфільму «Піноккіо».

Подивіться і дайте відповідь на запитання «Що сталося з Піноккіо і чому?»

Перегляд фрагмента.

Що сталося з Піноккіо та чому? (У Піноккіо виріс величезний ніс, тому що він обманював, говорив неправду - брехав.)

Брехня це позитивне або негативна якість? (Негативне)

А чи є протилежність брехні? (правда)

Тепер можна сформулювати тему заняття. (Правда та брехня) слайд

На світі так буває,
Деколи не розбереш:
З тобою правда поряд
Або вкрадлива брехня.
Як у цьому розібратися?
Як навчитися жити,
Щоб тільки з правдою поряд,
А з брехнею не дружити?

Ось і Піноккіо просить нас допомогти йому розібратися, щоб його ніс став колишнім.

Допоможемо?

Вирушимо разом із Піноккіо у пошуках Правди. Слайд

Цілепокладання.

На допомогу Фея дала нам запитання-підказки, щоб Піноккіо нічого не забув. Але т.к. він у школу не ходив Піноккіо все переплутав. Усі слова у реченнях злилися. Потрібно слова розділити, щоб дізнатися, які питання-підказки дала Фея.(у кожного на парті додаток 1)

Що таке правда?

Що таке брехня?

Чому людилгут?

Як ложь впливає на людину? слайд

Ось на ці запитання ми спробуємо відповісти в нашій подорожі «У пошуках Правди».

Сьогодні два поняття
Докладно розберемо,
Правда і неправда
Ми в житті їх кличемо

Словникова робота.

Спробуємо дати визначення цим поняттям.

На столах набір слів. Обговоріть у парах і підберіть до кожного поняття "правда" і "брехня", близькі за значенням слова. (Додаток 2)

Правда брехня

Істина неправда

Дійсність обман

Чесність брехня

Був небилиця

Справедливість

Що у вас вийшло? Чи зустрілися незрозумілі, незнайомі слова? (Пояснення понять разом із дітьми, спираючись з їхньої знання)

Спробуйте за допомогою цих слів дати повне визначеннящо таке, правда? Брехня?

У тлумачному словникуОжегова цим поняттям дається таке визначення:

* Правда - це те, що відповідає дійсності, істина.

* Брехня - це навмисне спотворення істини, неправда.

Якщо обман це погано, то навіщо люди брешуть і кажуть неправду?

Робота над оповіданням.

Відповісти це питання нам допоможе розповідь В.А. Осьєвої «Що легше?».

Послухайте уважно та подумайте, чому хлопці сказали неправду? Слайд

"Що легше?" В.А. Осєєва. Розповідь для дітей про брехню.

Пішли троє хлопчиків у ліс. У лісі гриби, ягоди, птахи. Загулялися хлопці. Не помітили, як день минув.

Йдуть додому – бояться:

Потрапить нам удома!

Ось зупинилися вони на дорозі і думають, що краще: збрехати чи правду сказати?

Я скажу, - каже перший, - наче вовк на мене напав у лісі. Злякається батько і не лаятиметься.

Я скажу, - каже другий, - що дідусь зустрів. Зрадіє мати і не лаятиме мене.

А я правду скажу, – каже третій. – Правду завжди легше сказати, бо вона правда і вигадувати нічого не треба.

Ось розійшлися вони всі додому. Тільки сказав перший хлопчик батькові про вовка-гляд, лісовий сторож іде.

Ні, – каже, – у цих місцях вовка.

Розсердився батько. За першу провину розсердився, а за брехню – удвічі.

Другий хлопчик про діда розповів. А дід тут як тут – у гості йде.

Дізналася мати правду. За першу провину розсердилася, а за брехню – удвічі.

А третій хлопчик як прийшов, так з порога повинився. Побурчала на нього тітка, та й вибачила.

То чому хлопці сказали неправду? (боялися)

Кому легше було: хто збрехав чи сказав правду?

Як можна назвати хлопчика, який сказав правду? (сміливим, тому що не побоявся)

Яким краще бути? Чому?

Люди брешуть, щоб інші не впізнали, не хочуть визнавати свою провину, невдачу та навіть злочин. Вони хочуть, щоби про них думали краще. І всі ці люди відомі страхом. Тому, якщо ви говорите правду, вас вважатимуть людиною сміливою, чесною, з сильним і твердим характером. Така людина ніколи не візьме чужого, завжди зізнається та скаже правду. Це його головна відмінність від брехливої ​​та нечесної людини.

Ось ми й відповіли ще на одне запитання: «Чому люди брешуть?»

Ви, хлопці, утомилися?
Ми трохи відпочинемо.

Фізкультхвилинка.

Розітріть всі долоні,
Приготуйте для бавовни
Якщо правда - ви плескаєте,
Якщо брехня – то тупаєте.

Оля весело біжить
До річки по доріжці,
А для цього потрібні
Нашій Олі… ріжки
Оля ягідки бере
По дві, по три штучки,
А для цього потрібні
Нашій Олі… ручки
Оля слухає у лісі,
Як кричать зозулі,
А для цього потрібні
Нашій Олі… сушіння
Оля ядерця гризе,
Падають шкаралупки,
А для цього потрібні
Нашій Олі… зубки.

Поки ми з вами відпочивали, до нас прийшла лялька Ліза. (Виховник показує паперову ляльку, яка вся зім'ята і зім'ята). Слайд. З нею сталося лихо. Вона була в іншій школі. Її там ображали, обманювали, обзивали. Подивіться, на кого вона стала схожою. Кожне брехливе слово завдало їй болю.

Чи можемо щось змінити?

Як нам допомогти їй? (пошкодувати, сказати щось приємне)

Давайте спробуємо сказати їй щось хороше, самі тим часом розгладжуватимемо її шрами. Одне добре слово- Один розгладжений шрам.

Хлопці, а зараз подивіться на Лізу, їй уже краще, але чи стала вона такою, як була? Чому?

Згадайте, як ви ображаєте, один одного на перерві, коли злитесь один на одного. Адже ображаючи, обманюючи, ви спричиняєте біль. А біль залишається в душі ще дуже довго і жодні компліменти та вибачення не можуть її розгладити. Російський учений Павлов сказав: «Словом можна вбити». І я сподіваюся, що перш ніж сказати неправду, або наговорити на когось, обізвати – ви добре подумаєте, а чи не зроблю я боляче цій людині.

Лялька Ліза залишилася дуже вами задоволена, на подяку за це вона дарує вам квітку-семиквітку.

На кожній пелюстці ситуація. Якщо всі ситуації ми вирішимо правильно, то закінчимо нашу подорож.

Ситуація.

Як ви зробите якщо:

Отримали двійку,

Розбили гарну вазу,

Запізнилися на урок,

Не приїхали до школи вчасно,

Втратили змінне взуття,

Взяли чужі рукавиці,

Чи не вивчили вірш.

Молодці! Я сподіваюся, що надалі ви говорите правду, не боячись, а брехня обходитимете стороною.

Рефлексія.

Давайте подумаємо, а чи на всі запитання ми допомогли відповісти Піноккіо?

Давайте згадаємо їх. Слайд.

Що таке правда?

Що таке брехня?

Чому люди брешуть?

Як брехня впливає на людину?

Ми відповіли на всі запитання-підказки, які дала нам фея, але щоб повернути Піноккіо колишню подобу потрібно вимовити чарівні слова, А тому що ці слова чарівні - вони зашифровані. Ваше завдання зібрати їх за літерою, починаючи з літери «П» за годинниковою стрілкою.

- "Правду говори завжди" - хором.

Ось і повернувся до Піноккіо його колишній образ, я сподіваюся, це буде для нього добрим уроком. Фрагмент мультфільму.

А мені хочеться подякувати тим хлопцям, які найкраще попрацювали у пошуках Правди.

Вам сподобався, хлопці,
Незвичайний наш урок. Це все запам'ятай ти,
У житті це застосуй.
Сподобалось?
Ви істину мені розкажіть,
Себе брехнею не чорніть.
Добіг кінця урок
Заливається дзвінок.
Дружно вийдемо через парт
Глибоко зітхнемо, ось так…

Тема: «Правда та брехня»

Мета заняття: дати поняття про правду та брехню, вчити хлопців говорити правду.

ХІД ЗАНЯТТЯ

    ОРГ. МОМЕНТ:

    ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ ЗАНЯТТЯ

Хлопці, сьогодні у нас дуже цікава тема, я думаю, ви мені допоможете її позначити після того, як Я прочитаю вам казку про двох сестер, яких звали Правда і Брехня.

За високими горами, за зеленими лісами жили дві сестри. Одну звали Правда, іншу Брехню. Правда була гарною, сильною, доброю; Брехня – хитрою, спритною. Народ правду любив, а Брехня обходив стороною, бо вона заважала їм чесно жити і працювати.

Ось, скажімо, починає народ сівба зерна, щоб урожай виростити, а Брехня тут як тут: «Що вам працювати та спини гнути, киньте зерна, вітер їх сам рознесе». Чесна людина її не слухає, знай собі, працює,

а лінивому - така порада до вподоби: ляже під кущ, та й засне. Робота абияк виконана, сам себе обманює, врожаю і не бувати на його полі.А це голод для народу . Став народ думати, як побрехати. Вже й справді її корила і соромила, а їй хоч би що, знай, собі бреше і обманює. Вирішив народ прогнати її геть.

З того часу бродить Брехня світом і творить свої чорні справи. Досі живе вона з нами і ніхто не знає, як її вижити з землі. Намагаються люди лише з Правдою дружити. Але якщо людина хоч раз розкриє для Брехні своє серце, то вона там і оселиться і дуже важко буде її позбутися.

ПИТАННЯ

Про що ця казка? (Про двох сестер: Правду та Брехні)

Що вам найбільше сподобалося у цій казці? (Правда)

Чому?

Як ви вважаєте, Яка тема нашого уроку?

Справді, сьогодні ми говоритимемо про правду та брехню

У найдалекі часи ці поняття хвилювали народ, над їхніми значеннями думали великі мудреці. Давайте і ми з вами спробуємо розібратися, що таке правда і що таке брехня?

ГРА : Вибрати зі списку слова, Близькі за значенням Діти по черзі виходять та сортують слова у дві колонки.

Слова: ПРАВДА брехня ІСТИНА НЕПРАВДА ДІЙСНІСТЬ ОБМАН ВІДКРОВНІСТЬ БРЕХАННЯ ЧЕСНІСТЬ брехня ВИЗНАННЯ

Отже, спробуємо визначити, що таке правда.

Щоправда, це те, що відповідає дійсності, істина.

А що таке брехня?

Брехня - це навмисне спотворення істини, неправда.

«Своєю природою вірний будь! – вигукнув Шекспір. - Не бреши, кажи, що ти думаєш і відчуваєш». У цьому полягає основний принцип чесності, але часто люди порушують його. Кожен із вас напевно чув і від батьків, від вчителів, що брехати погано.

Але чи знаєте ви, чому це робити погано? Чи намагалися ви розібратися, чому люди починають брехати? З якою метою вони це роблять?

Міркування дітей : з найкращих намірів, щоб не засмутити батьків;

з боязкості, побоюючись наслідків;

з корисливих розрахунків, прагнучи щось вигадати собі;

з легковажності, ненароком, не замислюючись, навіщо вони це роблять.

    РОБОТА З ПІДСЛОВИЦЯМИ. А зараз попрацюємо у парах.

У вас на столах слова, клей та альбомний лист. Вам необхідно зібрати з цих слів прислів'я та приклеїти на альбомний лист.

Одного разу збрехав, іншого разу не повірять.

Хто сам бреше, іншим не вірить.

Світ правдою тримається.

Краще гірка правда, ніж солодка брехня

Шило в мішку не приховаєш

    Обговорення ситуацій

1 Зараз я прочитаю вам розповідь Л. Толстого «Хлопчик і вовк»

Хлопчик стеріг овець і, ніби побачивши вовка, почав кричати: «Допоможіть, вовку! Вовк!» Чоловіки прибігли і бачать: НЕПРАВДА! Як зробив він і двічі і тричі - І справді набіг вовк. Хлопчик почав кричати: сюди, сюди швидше! Вовк!» Чоловіки подумали, що знову обманює повсякденному, - не послухали його. Вовк бачить, боятися нема чого: на просторі перерізав усю череду.

ОПИТИ

Про що це оповідання?

Як ви вважаєте, навіщо хлопчик усіх обманював?

Чому, коли справді прибіг вовк, ніхто не прийшов на допомогу хлопчику?

Як обман хлопчика позначився на долі череди?

ЯКИЙ НАСЛОВИЦЯ З НАШОГО СПИСКУ ПІДХОДИТЬ ДО ДАНОЇ СИТУАЦІЇ? (Хто вчора збрехав, тому й завтра не повірять).

-№2 Послухайте вірш Я. ПОЛОНСЬКОГО

Ось на! Розбила чашку!

На кого б мені збрехати-

На Валерку чи на Машку?

Чи просто втекти?

Брехати, хитрувати і замикатися-

Це погано кажуть.

Ні, краще мені зізнатися,

Нехай трохи полають.

ПИТАННЯ

Що сталося?

Як дівчинка хотіла вчинити?

Чому дівчинка змінила своє рішення?

Чи правильно вона вчинила?

Який підхід підходить? (Краще гірка правда ніж солодка брехня)

3 "Що легше?" В.А. Осєєва Розповідь для дітей про брехню

Пішли три хлопчики до лісу. У лісі гриби, ягоди, птахи. Загулялися хлопці. Не помітили, як день минув.

Йдуть додому – бояться:

- Потрапить нам удома!

Ось зупинилися вони на дорозі і думають, що краще: збрехати чи правду сказати?

- Я скажу, - каже перший, - наче вовк на мене напав у лісі. Злякається батько і не лаятиметься.

- Я скажу, - каже другий, - що дідусь зустрів. Зрадіє мати і не лаятиме мене.

- А я правду скажу, - каже третій. - Правду завжди легше сказати, бо вона правда і вигадувати нічого не треба.

Ось розійшлися вони всі додому. Тільки сказав перший хлопчик батькові про вовка-гляд, лісовий сторож іде.

- Ні, - каже, - у цих місцях вовка.

Розсердився батько. За першу провину розсердився, а за брехню – удвічі.

Другий хлопчик про діда розповів. А дід тут як тут – у гості йде.

Дізналася мати правду. За першу провину розсердилася, а за брехню – удвічі.

А третій хлопчик як прийшов, так з порога повинився. Побурчала на нього мама та й вибачила.

Яке прислів'я підходить?

Чому вчить нас це прислів'я?

Справді, правду говорити легше, і якщо не брехати, то совість не мучитиме

Гра « Правда чи брехня» (Фізмінутка)

Діти виходять, по черзі читають висловлювання (вірні чи невірні) та розподіляють їх по кошиках «правда і брехня».

На березі ростуть шишки.

Вовк може сидіти на дереві.

Взимку йде сніг.

Якщо риба має гарний настрій, вона співає.

Якщо хлопчик має гарний настрій, він виляє хвостом.

Якщо будинку ставати нудно, він іде гуляти.

ЖИ, ШИ пиши з літерою І.

ЧУ, ЩУ пиши з літерою Ю.

Вчора був четвер.

Слони вміють літати

Наша земля пласка.

Письменники пишуть книжки.

Півень грає на роялі.

Ледве ростуть яблука.

Брехня зазвичай використовується в корисливих цілях.

Краще гірка правда, ніж солодка брехня.

Брехня може завдавати шкоди оточуючим.

4 Ситуація

Яша полінувався вивчити вірш до свята. Коли його попросили прочитати, то він не зміг прочитати жодного рядка.

Щоб його не лаяли, Яша збрехав, що він втратив листочок з віршем на вулиці. Але коли діти виходили надвір, листочок випав з кишені курточки Яші. Його помітила дівчинка Валя.

- Так ось же листочок з віршем! - Вигукнула вона.

- Ні! Це записка бабусі, - знову збрехав Яша, ховаючи листок у кишеню.

Яке прислів'я підходить до цієї ситуації,

Маленька брехня за собою велику веде

4. Закріплення

(Складання правил чесної поведінки)

Пропоную вам скласти правила чесної поведінки.

1) Сказав – зроби.

2) Не впевнений – не обіцяй.

3) Помилися - зізнайся.

4) Говори лише те, що думаєш.

5) Не можеш сказати правду – поясни чому.

6) Роби тільки чесно.

Якщо ви дотримуватиметеся правил, які ми склали у спілкуванні з іншими людьми, тоді вас, дійсно, можна вважати чесними хлопцями

Правда стає явною, хоч би як людина намагалася її приховати. Тільки коли про неї дізнаються всі, людині, яка збрехала, стає подвійно соромніше і неприємніше. Тому завжди треба говорити правду. Приховавши правду одного разу, ми робимо лише гірше самим собі та оточуючим. Сказавши правду, ми відчуваємо полегшення на душі.

5. рефлексія.

Хлопці, велике вам дякую за роботу. Хотілося б вірити, що наша розмова торкнулася кожного з вас, залишила свій слід. Бажаю вам подальших успіхів.

Програмні завдання:

  • ввести дитину в шкільне життячерез казку;
  • допомогти вибудувати модель можливих стосунків із учителем, однокласниками у новому житті;
  • випробувати у безпечній формі різні варіантиповедінки у значущих для дітей ситуаціях спілкування;
  • розвивати навички довільного регулювання поведінки;
  • розвивати навички спілкування з однолітками та дорослими;
  • формувати адекватну самооцінку, Підвищувати впевненість у собі;
  • створити умови усвідомлення дітьми неефективних способів поведінки та його зміна.

Привітання « Доброго ранку»
Психолог: «Закрийте, будь ласка, очі (діти сидять на стільчиках), хто почує своє ім'я, розплющує очі та сідає на будь-яке місце у колі. А тепер візьмемося за руки і скажемо: «Доброго ранку!».

Хлопці, чи знаєте ви, хто такі Феї? Відповіді дітей. Феї бувають різні. Є Феї вогню, ночі, води, кохання, танцю, радості, піску.
У старі часи Феї наділяли дітей, що народилися, чудесними дарами: Фея любові дарувала дитині добре серце, Фея ночі прекрасні сни, Фея радості гарний настрій, а от Фея піску або Пісочна Фея могла подарувати подорож за казкою.

Ритуал входження до казки.
Сьогодні нам з вами чекає така казкова подорож. Але для цього буде потрібно багато сил. А подарує чарівну силунаше серце. Серце має неймовірну силу, якщо воно добре, любляче, довірливе і радісне. Я гадаю, що у кожного з вас таке серце. А тепер покладіть праву долоню собі на груди, заплющте очі і тихо-тихо послухайте, як б'ється ваше гаряче добре серце. Попросіть своє серце дати вам силу для подорожі казкою. Мовчки подумки. Вийшло? Молодці. А ось і Фея, вона запрошує вас до себе в гості, до пісочниці. Звучить тиха, спокійна музика, діти розсідаються навколо пісочниці, уважно розглядають саму пісочницю (її форму, колір, матеріал з якого зроблена пісочниця), вказується на символічне позначення неба, води та землі.

Так само діти за допомогою Пісочної Феї позначають собі деякі правила поведінки в пісочниці:

1. Не можна навмисно викидати пісок із пісочниці.

2. Не можна кидати пісок в інших або брати його до рота.

3. Після гри у піску треба помити ручки.

Психолог від імені Феї просить «ніжно, лагідно привітатися з піском» тобто. у різний спосібторкнутися піску.

Вправа «Здрастуйте, піску!» (Зниження психофізичної напруги)
Діти торкаються піску по черзі пальцями однієї руки, потім другої руки, потім усіма пальцями одночасно.
Діти описують і порівнюють свої відчуття: "тепло - холодно", "приємно - неприємно", "колюче, шорстке" і т.д.
Молодці хлопці! А зараз настав час нашої казки.

Слухайте уважно, запам'ятовуйте старанно, вушка відкриваються, починається казка.

Казка «Завдання для лисенка»
(Показ казки в педагогічній пісочниці)

У сім'ї старого Лисиця стали часто відбуватися конфлікти. Їхньою причиною було виховання маленького Лисенка.

Дідусь вважав, що виховати справжнього Лиса дуже складно. Лис повинен уміти спритно обдурити навіть рідних.

Папа Лис був супротивником таких хитрощів. Він вважав, що так робити не можна, тому що всі називатимуть Лисенка брехнею, і ніхто не буде з ним дружити.

Лисеня прислухалося до цих суперечок і розмірковував:

Хто ж правий, дідусь чи тато?

У школі Лисеня було дуже розсіяним, бо продовжував думати про це. При вирішенні завдань на уроці він припустився багато помилок. У

Лисеня раніше не було труднощів з математикою, тому хлопці та вчитель дуже здивувалися.

Що з тобою сталося, чи не захворів ти? - поцікавився вчитель Їжак.

Я? Ні! Чи не захворів! А ось мій дідусь трохи живий, – чомусь вирвалося у Лисенка.

Твій дідусь хворий? - Запитали хлопці.

Так, дуже! Я за ним всю ніч доглядав! Він сильно ослаб, - продовжував вигадувати Лисеня.

І що більше він складав, то більше захоплювався і потопав у трясовині брехні.

Але всі учні вірили та співчували Лисенку.

Знаєш що, Лисеня, йди зараз додому, - запропонував учитель. - Твій дідусь потребує тебе. Хворому кохання та турбота допомагають одужувати.

Лисеня зібрало свої речі в портфель і вийшло з класу.

Дорогою додому Лисеня вже забуло про свою вигадану історію.

Додому Лисеня прийшло веселим і безтурботним.

Чому ти так рано прийшов? - Запитав онука дідусь Лис.

Він у цей час щось майстрував і здивувався, побачивши Лисеня.

Наш учитель захворів! - прошепотів він.

Як захворів? Щось серйозне? - занепокоївся старий Лис.

Так, мабуть! - продовжував Лисеня, дивуючись своєї кмітливості і винахідливості.

Погано, дуже погано, - пробурчав дідусь, - шкода мені вчителя Їжачка, хай одужує скоріше!

Лисеня трохи покрутилося біля дідуся, спостерігаючи за ремонтом стільця, а потім зайнялося справами, задоволене своєю вигадкою. Тим часом у школі закінчилися уроки, і вчитель вирішив відвідати хворого старого Лиса. Зібравши трохи гостинців, він поспішив до лисячої хати. Підійшовши ближче, Їжак почув, що хтось весело насвистує пісеньку. Вчитель трохи здивувався, подумав, що йому здалося: як можна веселитися, якщо хвора кохана людина? Однак пісенька продовжувала звучати, і спантеличений вчитель побачив у відчинених дверейстарого Лиса, який закінчив свою роботу і з гордістю оцінював результат, вправляючись у мистецькому свисті.
Їжак так і залишився стояти на місці як укопаний.

Лис помітив гостя і теж важко розумів, що відбувається.

Я радий, що вам краще! - сказав нарешті вчитель.

А вам? - спитав здивований дідусь.

Зараз щось буде, - шепотів Лисеня. - Ой, хай це буде сон! Хочу, щоб це мені тільки наснилося! Так, я зараз прокинуся – і все буде як раніше.

Але то був не сон. Лисеня розуміло це, про всяк випадок навіть ущипнуло себе, але крім болю нічого не відчув.

Сльози самі покотилися пухнастими щічками Лисенка. Йому було соромно і страшно.

Що там відбувається? Про що вони кажуть? Що збираються зі мною робити? - питав сам себе Лисеня.

Вчитель і дідусь уже сиділи на кухні і тихо розмовляли. Лисеня чуло тільки слова, які повторював кілька разів старий Лис:

Сам винен, це я вчив його дурити.

Що відповідав на це Їжак, переляканому Лисенкові не вдалося розібрати. Він міг тільки здогадуватись. Лисеня ще раз гірко схлипнуло і накрило свою голову подушкою, щоб нічого не чути.

Раптом він відчув, що до нього хтось торкнувся. Лисеня підняло голову і побачило вчителя.

Брехня схожа на павука, який, пробравшись крадькома, починає плести липку павутину, - тихо промовив учитель. - Спочатку це може здатися смішною грою, але потім брехун починає розуміти, що заплутався. І чим довше триває брехня, тим міцніше павутиння. Якщо ти хочеш вирости вільним і щасливим, прожени павука, розірви павутиння!

Лисеня не змогло нічого відповісти вчителю, бо ком у горлі заважав вимовити слова. Але він зрозумів, що брехня завдає шкоди передусім самому брехуну. І Лисеня зробило свій вибір...

Я намагатимусь бути чесним!!! – пообіцяв він учителю.

Я вірю у тебе! - відповів Їжак.

У школі Лисеня зізналося у своєму обмані, і учні вибачили його. З того часу Лисеня, якщо хоче сказати неправду, уявляє собі величезного павука і зупиняє свою брехню.
Обговорення казки :

  • Як рідні хотіли виховувати Лисенка?
  • Що зробив Лисенок у школі?
  • Як ви думаєте обманювати – це добре чи погано?
  • Що відчував Лисеня, коли всі дізналися правду?
  • Як ви думаєте, як будуть ставитись оточуючі до ошуканця?
  • На що схожа брехня?
  • Чому вчить нас ця казка?

Вправа «Павук»
Діти передають по колу павука і кажуть: «Іди павук, я ніколи не обманюватиму»

Вправа "Правда чи ні?"
Діти встають у коло та беруться за руки, психолог у центрі. Він пояснює, якщо правда те, що говорить психолог, діти піднімають руки нагору і кричать:

"Так!", якщо неправда, то опускають руки і кричать: "Ні!".

У полі є світлячки, правда?

У морі плавають рибки, правда?

Є крила у теляти, правда?

Є дзьоб у порося, правда?

Є вершина біля гори, чи не так?

Є двері у нори, правда?

Є луска півня, правда?

Є листочки у ялинки, правда?

Чи є книги на полиці, правда?

Є у баби Яги метелик, правда?

Вправа «Намалюй брехню»
Діти малюють на листках свою брехню, а потім рвуть на шматочки.

Вправа "Фея правди"
Фея Правди стосується кожної дитини чарівною паличкою і дарує кожному бусинку правди, яку треба тримати при собі, щоб вона допомагала говорити тільки правду.

Ритуал виходу із казки
«Хлопці, ось і добігла кінця наша казкова подорож, всю чарівну силу ми витратили, але отримали безцінний досвід. Давайте зачерпнемо цього досвіду в долоні, прикладемо до свого серця і віднесемо з казки у реальне життя».

Вправа "Всім, усім до побачення".
Діти беруться за руки, стають у коло, посміхаються один одному і голосно хором кажуть: Ми здорові, ми красиві, ми щасливі, всім, усім до побачення.

Управління освіти Адміністрації міста Красноперекопська Республіки Крим

МБДОУ (ясла – садок) № 4 « Золота рибка»

Конспект заняття-бесіди

з дітьми середньої групи

на тему «Про правду та брехню»

за твором В.А.Сухомлинського

Розроблено та проведено

вихователем Жихарєвої Н.Д.

м. Красноперекопськ, 2014 р.

Ціль:продовжувати вчити дітей доброзичливо ставитися до своїх ровесників та дорослих; дати уявлення про позитивний вплив на людину такої моральної категорії, як правдивість, згубну дію звички обманювати на основі аналізу вчинків персонажів народних казок, казки Василя Сухомлинського "Лисеня" та пропонованих моральних ситуацій Обговорити з дітьми деякі прояви неправильної поведінки; вправляти у вирішенні моральних завдань та ситуацій. Розвивати аналітичне мислення дітей, їхню пам'ять, увагу, зв'язне мовлення, вміння розмірковувати. Збагатити словник визначеннями (Правдивий, брехливий, капосний).Виховувати непримиренне ставлення до брехні у всіх її проявах.

Матеріал: казки "Колобок", "Котик і Півник", " Лисичка-Сестричка та Сірий вовк", "Заюшкіна хатинка", "Червона шапочка", "Коза та семеро козлят", "Коза-Дереза", казка Василя Сухомлинського "Лисеня" (адаптована для читання дошкільникам), загадки про Котика і Півника, прислів'я про правду і несправедливість, моральні ситуації, картинки, дидактична гра" Правда-Несправедливість", іграшкові котик та півник, шапочки для лисички та котика, Біблія, рухлива гра "Лиска і котик".

Хід заняття

Діти, скажіть, чи любите ви казки?

Я також їх дуже люблю. І сьогодні хочу запросити вас у гості до казочки на лісовий лужок.

Діти заходять до кімнати казок, розглядають дерева, кущі, хатинку, подвір'я.

Відгадайте, хто в цій хатці живе?

Хто з хвостиком та вушками,

У кого лапки з подушками,

Як іде, ніхто не чує,

Полює на мишок?

Так, правильно, котик.

Хвіст з візерунками, На паркан вилітає.

Чоботи зі шпорами, Ку-ка-ріку, – усіх вітає.

Звичайно ж, Півник.

Може ви здогадалися і як називається ця казочка? ("Котик і півник").

Діти, Котик та Півник пішли, мабуть, у ліс по дрова. Поки їх немає, прочитаємо книжечку, яку вони лишили на печінці. Сідайте зручно та слухайте уважно.

Читання казки Василя Сухомлинського "Лисеня"(Розмова за змістом казки)

1. Куди ходило Лисеня щоранку?

2. Що воно вигадав, щоб не йти в дитячий садокгик?

3. Що зробила мама, зрозумівши, що Лисеня її обманює?

4. Чому Лисеня швидко зібралося до дитячого садка?

Діти, як ви зрозуміли з казки Лисеня обдурив маму. А що означає слово дурити? (говорити неправду, брехати).

А які ви ще знаєте казки, в яких Лисичка вдавалася до обману? (- "Колобок", "Котик і півник", " Лисичка-Сестричка та Сірий вовк", "Заюшкіна хатинка ").

Якими словами можна охарактеризувати Лисичку, зображену у казках?

Дидактична вправа "Лиска яка?.." (- Хитра, капосна, нечесна...)

А якими словами можна сказати про Колобка, Півня, Зайчика, які вірили Лисичці? Вони які? (-Довірливі, чесні, не завжди слухняні, безпорадні...)

Фізхвилинка за методикою Железнової.

Діти, а може, ви знаєте інших персонажів казок, які теж вдавалися до обману? (Вовк, Коза).

У яких казках Вовк зображений як персонаж, якому не можна вірити? (- "Червона шапочка", "Коза і семеро козенят").

А в яких казках Коза – брехня? ("Коза-Дереза").Ми вже з вами знаємо, що Лисичка, Вовк, Коза-Дереза ​​обманювали, щоб мати з того якусь користь.

А що ж відбувалося з тими персонажами, яких вони обманювали, – з Колобком, Півником, Зайчиком, козенятами? (Вони потрапляли в біду, в зуби хижакам мали великі неприємності).

Отже, їх кривдили. Ось чому неправду називають несправедливістю.

Нам у житті подекуди доводиться стикатися з обманом. Як ви думаєте, діти, чи приємно, коли тебе дурять?

Як ви ставитеся до таких людей? Так, вони нам неприємні. У народі кажуть; "Правда брехні не любить", Пригадайте, які прислів'я про правду і несправедливість ви знаєте.

Маленька правда все неправди переважить.

Помилився - зізнайся.

Брехнею весь світ обійдеш, а назад не повернеш.

А ось послухайте, який випадок трапився в одному дитячому садочку.

Моральна ситуація

Коля приніс у дитячий садок фарби для занять з малювання. Йому так захотілося малювати, що він тихенько, доки ніхто не бачив, відкрив червону фарбу і макнув у неї палець. Фарба закапала на стіл, підлогу, новий килим. Коля швидко закрив її та вимив руки з милом. Від червоної фарби на пальці і сліду не залишилося, а ось на столі та килимі залишилися червоні плями

Діти, хто це заляпав наш новий килим фарбою? - Запитала вихователька. Але ніхто їй не відповів. Довго панувала тиша. Коля так і не зізнався.

Діти, як ви думаєте: не зізнаватися в досконалому це обман чи ні?

Як би ви вчинили таку ситуацію? Чому?

Робота з картиною

Діти, розгляньте цю картину. Я почну розповідь, а ви продовжите.

Діти грали у кімнаті м'ячем. Хлопчик кинув його добряче, і м'яч залетів на стіл і зіштовхнув зі столу вазу. Вона впала і розбилася. (Мама зайшла до кімнати та побачила це).

Хто це зробив? - Запитала вона. Хлопчик переклав свою провину на (котика, м'ячик,

сестричку)...

Як ви вважаєте, перекладати свою провину на іншого – це обман чи ні? Як би вчинили ви?

Як ви думаєте, діти, чи гарним було б обличчя біля брехні, якби ми змогли його намалювати? (Відповіді дітей).

Спробуйте зобразити його за допомогою міміки.

Чи сподобалися ви один одному? Чому?

Справді, брехня дуже негарна, обманювати некрасиво і погано нашій душі, й у Біблії записано, що обманювати - гріх.

А ось і Котик із Півником повернули з лісу. Вони принесли вам яблучок за те, що ви добре працювали, а ще за те, що пообіцяли ніколи не дурити. Хоча вони і втомилися, але хочуть з вами пограти у свою улюблену гру "Хитра лисичка".

Після гри діти пригощаються яблучками.



Читайте також: