Federal davlat ta'lim standartiga muvofiq to'g'ridan-to'g'ri ta'lim faoliyatining konspektini qanday qilib to'g'ri ishlab chiqish kerak. Dars eslatmalarini qanday yozish kerak Bolalar bog'chasi dars eslatmalarining sarlavha sahifasi

Ko‘rib chiqish:

Kozarenko E.S., o'qituvchi

GBDOU 53-sonli bolalar bog'chasi, Kolpinskiy tumani

Sankt-Peterburg

Ta'lim bo'yicha Federal davlat ta'lim standartiga muvofiq GCD konturini tayyorlash algoritmi

Ba'zi o'qituvchilar GCD eslatmalarini tayyorlashda qiyinchiliklarga duch kelishadi. Keling, bu qanday amalga oshirilganini eslaylik. Keling, sarlavha sahifasidan boshlaylik.

Maktabgacha ta'lim muassasasining to'liq nomi sarlavha sahifasining yuqori qismida ko'rsatilgan. Taxminan varaqning o'rtasida quyidagi yozuv mavjud: Katta maktabgacha yoshdagi bolalar uchun "……………….." mavzusidagi (Mintaqada) to'g'ridan-to'g'ri ta'lim faoliyatining konspekti.
Annotatsiya nomi ostida, o'ng tomonda, muallifning familiyasi, bosh harflari va lavozimi, guruh raqami ko'rsatilgan.
Sarlavha sahifasining pastki qismida, o'rtada shahar va undan pastroqda, xulosa yozilgan yil yoziladi.

Keyingi varaq gcd maqsadi bilan boshlanadi. Maqsad nima?

Maqsad - bu biz intilayotgan yakuniy natijadir. Maqsadni fe'ldan ot bilan aniqlash tavsiya etiladi: sharoit yaratish, shakllantirish, tarbiyalash, mustahkamlash va hokazo.

Va vazifalar noaniq shakldagi fe'llar bilan tuzilishi kerak: yaratish, mustahkamlash, tarbiyalash, amalga oshirish va hokazo..

Darsning maqsadi va vazifalari dastur mazmunini almashtiradi.

E'tiboringizni qaratingqiziqarli nuancega: ko'plab o'qituvchilar "ta'lim" so'zi o'rniga "ta'lim" so'zini yozadilar, bu faqat ta'lim vazifalarini anglatadi. Ammo kontseptsiya"ta'lim" ("Rossiya Federatsiyasida ta'lim to'g'risida" gi qonunni o'qing)ta'lim va ta'limni ham o'z ichiga oladi. Bu shuni anglatadiki, ta'lim vazifalari o'qitishni ham, tarbiyalashni ham o'z ichiga oladi birga . Bunday holda, sizda 2 guruh vazifalari bo'ladi:rivojlantirish va tarbiyalash.


Vazifa - ijroni, qarorni talab qiladigan narsa. Maqsad bilan bog'liq vazifalar quyidagilardan iborat:
1. Tarbiyaviy vazifalar (bu darsda bolalarga nimani o'rgatishimiz yozilgan).Vazifalarda "o'rgatish" fe'lini yozmang! “Targ‘ib qilish”, “ko‘nikmalarni shakllantirish”, “sharoit yaratish”, “rivojlantirish” va hokazolarni yozish to‘g‘riroq.

2. Rivojlanish vazifalar (biz aqliy funktsiyalar va turli xususiyatlarning rivojlanishini unutmasdan, birlashtiramiz, aniqlaymiz, deb yozilgan).
3. Pedagoglar vazifalar (bu darsda qanday aqliy, estetik, axloqiy va irodaviy fazilatlar shakllanadi).
Shuni esda tutish kerakki, har bir yangi vazifa yangi qatorga yoziladi.
Vazifalar tuzilganda, nima bajarilganligini ko'rsatish kerak
dastlabki ishbolalar bilan, bolalar bilan frontal va individual ishlarning butun doirasi (bolalar bilan suhbatlar, kuzatish, badiiy adabiyot o'qish, biz qaerga ekskursiyaga borganimiz, nimani o'rganganimiz va boshqalar)

Shakllar ko'rsatilgan tashkilotlar jamoaviy faoliyat (kichik guruhlarda, juftlikda ishlash, o'qituvchining bolalar bilan birgalikdagi faoliyati) va bolalarning mustaqil faoliyati (agar rejalashtirilgan bo'lsa).


Usul va texnikalar: Bolalar uchun o'yin, vizual, amaliy mashg'ulotlar, bolalar uchun savollar, og'zaki, didaktik o'yinlar, badiiy adabiyotdan foydalanish, lug'at bilan ishlash yoki lug'atni faollashtirish; individual ish; tabaqalashtirilgan yondashuv, ota-onalarning ta'lim faoliyatida ishtirok etishi (agar mavjud bo'lsa).

Materiallar va jihozlar:unda ushbu GCDda qanday jihozlar ishlatilishi ko'rsatilgan (masalan: magnitafon, flanelograf, molbert, devor taxtasi, kublar, stendlar va boshqalar).
Keyinchalik, namoyish materiali ko'rsatiladi, unda nafaqat barcha qo'llanmalar va rasmlar, balki ularning mualliflari, miqdori va o'lchamlari ham ko'rsatilgan.
Tarqatma materiallarni tavsiflashda hajmi va miqdorini ko'rsatgan holda qanday material olinganligini sanab o'tish kerak.
Quyida darsda qo'llaniladigan tuzilma va metodik usullar tasvirlangan. Darsning qismlari va aniq uslubiy texnikasi ko'rsatilgan. Masalan:
I. Kirish qismi - 3 daqiqa.
a) A.S.ning "Kuz" she'rini o'qish. Pushkin;
b) derazadan kuzgi osmonni kuzatish;
v) og'zaki didaktik o'yin "Bir so'z o'ylab top" (osmon, kuz, barglar so'zlari uchun sifatlarni tanlash).
II. Asosiy qism- 15 daqiqa.
a) kuz faslidagi ob-havo hodisalari haqida suhbat;
b) ob-havo kalendarlariga qarash;
v) jismoniy daqiqa;
d) kuzgi ob-havo haqida hikoyalar yozish;
e) bolalarning kuz belgilari va kuz haqidagi maqollarni nomlashlari;
f) didaktik o‘yin “Qaysi daraxtning bargi”... va hokazo.
III. Yakuniy qism(reflektiv bosqich)- 2 daqiqa.
a) o'qituvchi tomonidan umumlashtirish;
b) GCD tahlili (bolalar qanday bilimlarni ko'rsatganligi haqida).
Va nihoyat, GCD taraqqiyotining tavsifi boshlanadi.
GCD harakati to'g'ridan-to'g'ri nutqda yoziladi. O'qituvchi aytadigan barcha so'zlarni, bolalarning kutilgan javoblarini va o'qituvchining umumlashtirishlarini yozishni unutmang. Agar dars davomida o'qituvchi ba'zi harakatlarni bajarishi kerak bo'lsa, bu eslatmalarda ko'rsatilgan.
Masalan:
GCD harakati:
1. A.S.ning “Kuz” she’rini o‘qish. Pushkin;
Tarbiyachi: “Bolalar, sizga A.S.ning she’rini o‘qib berishimni xohlaysizmi? Pushkinning "Kuz"?
Bolalar: "Ha, biz xohlaymiz!"
O'qituvchi: "
oktyabr U allaqachon yetib keldi - bog' allaqachon titrayapti
Yalang'och shoxlaridan oxirgi barglar;
Kuz chirog‘i kirdi – yo‘l muzlab qoldi...”
Shunday qilib, GCD tuzilishining barcha nuqtalarida.

Shunday qilib, agar biz yuqorida aytilganlarning barchasini qisqacha tavsiflab beradigan bo'lsak, GCD xulosasining tuzilishi quyidagicha:
Agar sarlavha sahifasi bo'lsa, ikkinchi sahifa bilan boshlanadi Maqsadlar, agar sarlavha sahifasi bo'lmasa, u quyidagicha ko'rinadi:

Mavzu: "Deraza tashqarisidagi qor parchalari"(Times New Roman 16)
(1-sonli o'rta guruh, Ivanov I.I.)
(Times New Roman 14)
Ta'lim sohasi: Badiiy va estetik rivojlanish
Maqsad:
Vazifalar:
Tarbiyaviy:
Tarbiyaviy:
Tarbiyaviy:

Dastlabki ish:
Usul va texnikalar
:
Materiallar va jihozlar:
GCD tuzilishi:
I. Kirish qismi:

II. Asosiy qism:
III. Yakuniy qism:

GCD harakati:


Yaxshi, foydali darsni tayyorgarliksiz o'qib bo'lmaydi. Shuning uchun uning harakatini oldindan o'ylab ko'rish juda muhimdir. Asosiy umumiy ta'limning Federal davlat standartida ta'lim jarayoni talabalarning umumiy madaniy, shaxsiy va kognitiv natijalarga erishishi uchun tashkil etilishi kerakligini ta'kidlaydi. Shuning uchun dars rejasini qanday tuzish bo'yicha bir nechta umumiy talablar mavjud.

Dars xulosasi nima?

Har bir malakali o'qituvchi dars o'tishdan oldin dars rejasini tuzadi. Bu atama nimani anglatadi? Talabalik davridanoq har bir kishi xulosa bu yozma ravishda tinglangan ma'lumot ekanligiga o'rganib qolgan. O'qituvchilar dunyosida hamma narsa boshqacha. Reja (yoki boshqacha aytganda, dars rejasi) oldindan tuzilgan va o'qituvchi uchun o'ziga xos qo'llab-quvvatlash, maslahat bo'lib xizmat qiladi. Bu dars nima haqida, qanday tuzilganligi, qanday ma'noga ega ekanligi, maqsadi nima va bu maqsadga qanday erishilganligi haqida birgalikda to'plangan ma'lumotlardir.

Nima uchun dars rejasini tuzish kerak?

O'qituvchiga birinchi navbatda dars rejasi kerak. Bu, ayniqsa, tajriba etishmasligi tufayli sarosimaga tushishi, nimanidir unutishi yoki hisobga olmasligi mumkin bo'lgan yosh o'qituvchilar uchun to'g'ri keladi. Albatta, agar o'quvchilarga ma'lumotni qanday taqdim etish, uni qanday mashqlar bilan mustahkamlash va uni mashq qilish uchun oldindan puxta o'ylangan bo'lsa, assimilyatsiya jarayoni ancha tez va yaxshi ketadi.

Ko'pincha dars eslatmalarini bosh o'qituvchiga taqdim etish talab qilinadi, chunki bu o'qituvchining qanday ishlashini, o'qitish metodikasi maktab talablariga va o'quv dasturiga qanday mos kelishini bevosita aks ettiradi. O‘qituvchining kuchli tomonlari bilan bir qatorda uslubiy xato va kamchiliklari ham eslatmalardan yaqqol ko‘zga tashlanadi.

Birlamchi talablar

Barcha dars rejalari bajarilishi kerak bo'lgan umumiy talablarni ishlab chiqish qiyin. Axir, ko'p narsa bolalarga, ularning yoshiga, rivojlanish darajasiga, dars turiga va, albatta, mavzuning o'ziga bog'liq. Rus tili dars rejasi dars rejasidan tubdan farq qiladi, masalan, atrofimizdagi dunyo. Shuning uchun pedagogikada yagona unifikatsiya mavjud emas. Ammo dars rejasi qanday bo'lishi kerakligi uchun bir nechta umumiy talablar mavjud:


Yana nimaga e'tibor berishga arziydi?

Qoidaga ko'ra, dars rejasini tuzishda o'qituvchi har bir mayda detalni o'ylab ko'rishi kerak. Rejaning har bir bandini amalga oshirish uchun qancha vaqt sarflanadi. O`qituvchi aytgan barcha mulohazalarni yozib, ularga o`quvchilarning kutgan javoblarini berish kerak. O'qituvchi bermoqchi bo'lgan barcha savollar ham aniq ko'rsatilishi kerak. Dars davomida qanday jihozlar bilan ishlashingiz kerakligini alohida ko'rsatsangiz yaxshi bo'lardi. Dars davomida qandaydir tarqatma materiallardan foydalanilsa yoki aniqlik uchun o'qituvchi taqdimot, rasmlar va hokazolarni ko'rsatsa, bularning barchasi dars matniga bosma va elektron shaklda ham ilova qilinishi kerak. Xulosa xulosa va uy vazifasi bilan yakunlanishi kerak.

Qanday qilib konturni to'g'ri tayyorlash kerak?

O'qituvchi har qanday shaklda o'zi uchun reja tuzishi mumkin. Bu oddiy eslatmalar, alohida satrlar, jumlalar yoki batafsil skript bo'lishi mumkin. Ba'zilar diagrammada kerakli ma'lumotlarni tasvirlaydi. Agar siz o'z eslatmalaringizni boshliqlaringiz tomonidan ko'rib chiqish uchun topshirishingiz kerak bo'lsa, eng keng tarqalgan shakl jadval shaklida. Bu juda qulay va ingl.

Qisqacha konturni tuzishga misol

Qisqacha dars rejasi. 5-sinf

Element: rus tili.

Mavzu: sifatdosh.

Dars turi: birlashtirilgan.

Darsning maqsadi: talabalarni nutqning yangi qismi bilan tanishtirish.

Asosiy maqsadlar:

  • nutq qobiliyatlari va ko'nikmalarini rivojlantirish;
  • so'zlarni muvofiqlashtirish qobiliyatini mashq qiling.

Uskunalar: doska, bo'r, tarqatma materiallar, jadvallar.

Darslar davomida:

  • Vaqtni tashkil qilish;
  • uy vazifasini tekshirish;
  • yangi materialni tushuntirish (qoidalarni o'qish, ular bilan ishlash, materialni mustahkamlash uchun mashqlarni bajarish);
  • o'rganilgan materialni takrorlash;
  • darsni yakunlash, talabalar bilimini baholash;
  • Uy vazifasi.

E'tibor bering, darsning barcha nuqtalari o'qituvchi tomonidan har bir eslatmagacha batafsil tavsiflanishi kerak. Bundan tashqari, har bir elementning qarshisida ularning har biri uchun ajratiladigan maksimal vaqtni yozishingiz kerak. Shunday qilib, dars tugashi kerak bo'lgan vaziyat yuzaga kelmaydi va o'qituvchi rejalashtirgan ishlarning faqat yarmi bajarildi.

Barcha qaydlar bir xil bo'lmaydi. Dars rejalari haqida gapirganda, talabalarning yoshi juda muhimdir. Masalan, 6-sinf yangi axborotni standart shaklda idrok eta oladi. Bunda o‘qituvchi qoidani tushuntiradi, doskaga muhim materiallarni yozadi, so‘ngra o‘rganilganlarni mashq qilish va mustahkamlash uchun bir qator tadbirlarni taklif qiladi. 2-sinf uchun bu variant samarasiz bo'ladi. Bolalar uchun yangi narsalarni o'yin shaklida yoki vizual materiallar yordamida tanishtirish odatiy holdir.

Keling, yana bir xulosaga misol keltiraylik.

Ingliz tili dars rejasi, 7-sinf

Mavzu: o`tilgan grammatik materialni takrorlash.

Dars turi: birlashtirilgan.

Darsning maqsadi: gaplarni to'g'ridan-to'g'ri nutqdan bilvosita nutqqa tarjima qilish mavzusi bo'yicha olingan ko'nikmalarni mustahkamlash.

Asosiy maqsadlar:

  • muloqot qobiliyatlarini rivojlantirish;
  • jamoada ishlash qobiliyatini rivojlantirish;
  • o'rganilayotgan materialdagi asosiy narsani ajratib ko'rsatish qobiliyatini rivojlantirish.

Uskunalar: doska, bo'r, taqdimot, magnitafon.

Darslar davomida:

  • Vaqtni tashkil qilish;
  • fonetik isinish;
  • leksik isinish;
  • o'tilgan materialni takrorlash (mashqlar, mustaqil ish, jamoaviy ish);
  • uy vazifasini tekshirish;
  • darsni yakunlash;
  • Uy vazifasi.

Ushbu misoldan ko'rinib turibdiki, dars rejasining nuqtalari aniq joylashuvga ega emas. Uy vazifasini standart tekshirish darsning boshida, o'rtasida va hatto dars oxirida ham o'tkazilishi mumkin. O'qituvchi uchun asosiy narsa - tajriba qilishdan, ixtiro qilishdan va har bir darsga yangi narsalarni kiritishdan qo'rqmaslikdir, shunda dars bolalar uchun qiziqarli va o'zgacha bo'ladi. Shunday qilib, ular buni intiqlik bilan kutishadi. Qaysi tur tanlanganiga qarab, dars rejasi bog'liq bo'ladi. 7-sinf (masalan, kichik maktab o'quvchilaridan farqli o'laroq) darsni nostandart tarzda tuzishga imkon beradi. O'rganilgan narsalarni takrorlash o'yin yoki musobaqa shaklida amalga oshirilishi mumkin. Talabalarga mustaqil ish orqali o'z mahoratini ko'rsatish imkoniyatini berishingiz mumkin. Asosiysi, qaysi faoliyat turi ma'lum bir sinfga, ma'lum bir o'quvchilar guruhiga mos kelishini tushunishdir (siz yoshni ham, sinfdagi umumiy ko'rsatkichni ham hisobga olishingiz kerak).

Xulosa qilish

Shunday qilib, keling, yuqorida aytilganlarning barchasini umumlashtiramiz. Dars rejasini tuzish bo'yicha bosqichma-bosqich ko'rsatmalar quyidagicha ko'rinadi:

  1. Mavzu/sinf.
  2. Bir xil dars.
  3. Dars mavzusi.
  4. Maqsad.
  5. Asosiy maqsadlar.
  6. Uskunalar.
  7. Darslar davomida:
  • tashkiliy lahza, isinish va h.k. (biz o'qituvchi va talabalarning nutqini batafsil tasvirlashni boshlaymiz);
  • uy vazifasini tekshirish;
  • yangi materialni kiritish, uni ishlab chiqish;
  • o'rganilgan narsalarni mustahkamlash, takrorlash.

8. Xulosa qilish.

Darsning bosqichlari istalgan tartibda joylashtirilishi, dars davomida to'ldirilishi yoki tanlab taqdim etilishi mumkin.

Shuni unutmangki, birinchi navbatda, eslatmalar hokimiyatga ham, bosh o'qituvchiga ham, direktorga ham, talabalarga ham kerak emas. Bu ishchi vosita va o'qituvchining yordamchisi. Va bu erda tajriba yoki joyida tajriba o'tkazish qobiliyati emas. Hech kim sizni darsga yangi va o'ziga xos narsalarni olib kelish uchun bezovta qilmaydi. O'qituvchi hazil qilishi, hayotdan misol keltirishi mumkin (va, albatta, bu eslatmalarda yozilmasligi kerak). Lekin har qanday holatda, dars rejasi mavjud bo'lishi kerak. Siz 8-sinf, 3- yoki 11-sinf oldingiz - bu muhim emas! Sinf faol yoki passiv, uni "parvozda" tushunadi yoki uzoq tushuntirishlarni talab qiladi - bu muhim emas! Buni qoidaga aylantiring - har bir darsdan oldin reja tuzing. Bu, albatta, ortiqcha bo'lmaydi.

Anoshina Anna Aleksandrovna - MBDOU TsRR № 4 "Semitsvetik" d/s katta o'qituvchisi, Ivanteevka, Moskva viloyati
Ishni tanlovga topshirish sanasi: 15.06.2017y.

Federal davlat ta'lim standartiga muvofiq maktabgacha ta'lim muassasasida GCD xulosasini yozish tuzilishi.

Federal davlat ta'lim standartining joriy etilishi bilan bolalar bilan bevosita ta'lim faoliyatini tashkil etish va o'tkazishga yondashuv o'zgarmoqda. Ta'lim modeli mantig'ida qurilgan an'anaviy sinflarni rad etish mavjud. Dars bolalar bilan qiziqarli mashg'ulot sifatida tushuniladi, uning davomida o'qituvchi dasturiy muammolarni hal qiladi. O'qituvchining roli qayta ko'rib chiqilib, to'g'ridan-to'g'ri ma'lumot manbai emas, balki ko'proq "muvofiqlashtiruvchi" yoki "ustoz" ga aylanadi. Maktabgacha tarbiyachining bolalarga nisbatan pozitsiyasi, agar bola o'qituvchi bilan birgalikdagi faoliyat va muloqot sharoitida teng huquqli sherik sifatida harakat qilsa, o'zgaradi va hamkorlik xarakterini oladi.

Ko'pgina o'qituvchilar notalar dizayniga e'tibor bermaydilar. Mavzu, maqsad va vazifalar eslatmalarda yoziladi. Va ko'pincha vazifalar maqsad orqali o'tadi.

Keling, bu qanday amalga oshirilganini eslaylik.

Keling, sarlavha sahifasidan boshlaylik.

Maktabgacha ta'lim muassasasining to'liq nomi sarlavha sahifasining yuqori qismida ko'rsatilgan. Taxminan varaqning o'rtasida quyidagi yozuv bor:

Abstrakt

(Mintaqada) bevosita ta'lim faoliyati

Mavzu bo'yicha: "……………"

katta yoshdagi bolalar uchun.

Annotatsiya sarlavhasi ostida o'ng tomonda muallifning familiyasi va lavozimi ko'rsatilgan.

Sarlavha sahifasining oxirida, o'rtada sizning yashash joyingiz va undan pastroqda, xulosa yozilgan yil yoziladi.

Keyingi varaq dastur mazmuni bilan boshlanadi. Bunga GCDning maqsadi va vazifalari kiradi.

Maqsad nima?Maqsad - bu yakuniy natija, biz nimaga intilamiz. Maqsadga vazifalar orqali erishiladi, ular maqsadga nisbatan vositalar, ya'ni. bu maqsadga qanday erishamiz. Maqsadni fe'ldan ot bilan aniqlash tavsiya etiladi: sharoit yaratish, shakllantirish, tarbiyalash, mustahkamlash va hokazo.

Maqsadni belgilash algoritmi.

  1. Mavjud muammolarni baholang va asosiysini aniqlang, uni aniq shakllantiring.
  2. Uni yechish bosqichlarini (harakatlarini) va ularning ketma-ketligini aniqlang.
  3. Har bir qadam (harakat) bajarilishidan aniq oraliq natijani (effektni) shakllantirish.
  4. Bitta GCD doirasida ushbu qadamlarning (harakatlarning) qaysi biri (va qanchasi) amalga oshirilishi mumkinligini baholang.
  5. Bitta GCD doirasida amalga oshirishni rejalashtirgan harakatlaringizning ta'siri tavsifini o'z ichiga olgan GCD maqsadini shakllantiring.

Voyaga etgan kishi qilishni taklif qiladigan narsa bola uchun zarur va qiziqarli bo'lishi kerak va kattalar tomonidan taklif qilingan faoliyatning bola uchun mazmunliligi rivojlanish effektining asosiy kafolati hisoblanadi.

Vazifa- ijroni, qarorni talab qiladigan narsa. Maqsad bilan bog'liq vazifalar quyidagilardan iborat:

Ta'lim;

Rivojlanish;

Tarbiyalash.

Noaniq shaklda fe'l bilan vazifalarni shakllantirish tavsiya etiladi: birlashtirish, umumlashtirish, shakllantirish, rivojlantirish, tarbiyalash va hk. Vazifalarni shakllantirishda aniqlik va aniqlikni saqlang (nafaqat qish haqidagi g'oyalarni kengaytirish (mustahkamlash), balki ushbu dars doirasida bolalar qish haqida aniq nimani o'rganish (mustahkamlash)). Bu rivojlanish vazifalarini shakllantirishga ham tegishli: nafaqat bolalarning aqliy qobiliyatlarini rivojlantirish, balki qaysi biri aniq (ro'yxat).

Shuni esda tutish kerakki, har bir yangi vazifa yangi qatorga yoziladi. Vazifalar tuzilganda nimani ko'rsatish kerak uskunalar ushbu GCD da qo'llaniladi (masalan: magnitafon, doska, molbert, devor taxtasi, kublar, stendlar va boshqalar).

Ta'riflash Tarqatma, Hajmi va miqdorini ko'rsatib, qanday material olinganligini sanab o'tish kerak.

Keyinchalik tasvirlashingiz kerak oldingi o'qituvchi sifatida ishlagan darsga tayyorgarlik ko'rishda: nimani loyihalashtirdingiz, nimani yaratdingiz, nima tuzdingiz, o'rgandingiz, yozdingiz va hokazo.
Shundan so'ng, bolalar bilan dastlabki ish ko'rsatiladi, bolalar bilan frontal va individual ishlarning butun doirasi (ular qaerga ekskursiyaga borganlari, qanday ob'ektni kuzatganlari, bolalarga nima o'qiganlari, nimani o'rganganlari va boshqalar).

Shundan keyin qaysi biri yoziladi individual ish, kim bilan (bolalarning ismlari va familiyalarini ko'rsating) darsning qaysi qismida o'tkazilishi rejalashtirilgan. Ushbu ishni siz rejalashtirgan eslatmalarda darsning bir qismiga kiritishni unutmaslik tavsiya etiladi.

Eslatmalar lug'at ishini ham ko'rsatadi - bu yangi so'zlar, ularning ma'nosi bolalarga tushuntirilishi kerak.

Darsning qismlari va aniq uslubiy texnikasi ko'rsatilgan.
Masalan:
I. Kirish qismi – 3 daqiqa.
a) A.S.ning "Kuz" she'rini o'qish. Pushkin;
b) derazadan kuzgi osmonni kuzatish;
v) og'zaki didaktik o'yin "Bir so'z o'ylab top" (osmon, kuz, barglar so'zlari uchun sifatlarni tanlash).
II. Asosiy qism - 15 daqiqa.
a) kuz faslidagi ob-havo hodisalari haqida suhbat;
b) ob-havo kalendarlariga qarash;
v) kuzgi belgilarni nomlaydigan bolalar;
d) kuzgi ob-havo haqida hikoyalar yozish;
e) bolalar kuz haqidagi maqollarni nomlaydilar;
d) didaktik o‘yin “Qaysi daraxtning bargi”... va hokazo.
III. Yakuniy qism 2 daqiqa.
a) kuz haqidagi hikoyani o'qish;
b) P.I.ning yozuvini tinglash. Chaykovskiy "Sentyabr";
v) o'qituvchi tomonidan umumlashtirish;
e) darsni tahlil qilish (bolalar qanday bilimlarni ko'rsatdilar).
Quyida tavsiflangan bolalarni bevosita ta'lim faoliyatida tashkil etish. Stollarni, jihozlarni joylashtirish, bolalarni joylashtirish va joylashtirish ko'rsatilgan - agar kerak bo'lsa, joylashtirish rejasi kiritilgan. Agar bolalarning darsning turli qismlarida joylashishi o'zgarsa, darsning bir qismidan ikkinchisiga o'tish qanday amalga oshirilishini tasvirlab bering.
Va nihoyat, dars jarayonining tavsifi boshlanadi. Darsning borishi bevosita nutqda yoziladi. O'qituvchi aytadigan barcha so'zlarni, bolalarning kutilgan javoblarini va o'qituvchining umumlashtirishlarini yozishni unutmang. Agar dars davomida o'qituvchi ba'zi harakatlarni bajarishi kerak bo'lsa, bu eslatmalarda ko'rsatilgan.
Masalan:
Tarbiyachi: "Bolalar, rassom o'z rasmida qaysi faslni tasvirlagan?"
Bolalar: "Rasm kuzni ko'rsatadi"
Tarbiyachi: “To‘g‘ri, rasmda kuz manzarasi tasvirlangan.Rassom kuz tabiatining go‘zalligini ranglar bilan, yozuvchi va shoir so‘z, epitetlar bilan, bastakor esa musiqa bilan yetkazadi.P.I.Chaykovskiyning “Sentyabr” asaridan parcha tinglang. ” (Men magnitafonni yoqaman).

Ya'ni, to'g'ridan-to'g'ri nutqdan so'ng, satr o'rtasida o'qituvchining harakatlari qavs ichida ko'rsatilgan ("yoqish", "osilib qolish", "tozalash" va boshqalar).
Dars tahlil so'zlari bilan yakunlanadi.
Shunday qilib, agar biz yuqorida aytilganlarning barchasini qisqacha tasvirlab beradigan bo'lsak, unda kontur tuzilishi , quyida bayon qilinganidek:
1. Bolalarning yosh guruhini ko'rsatuvchi GCD turi, turi, mavzusi.
2. Dastur mazmuni (o'qitish, rivojlantirish, tarbiyaviy vazifalar).
3. Lug‘at bilan ishlash.
4. Sinf jihozlari.
5. Ko'rgazmali material.
6. Tarqatma materiallar.
7. Darsga tayyorgarlik jarayonida o`qituvchining oldingi ishi.
8. Bolalar bilan dastlabki ish (butun guruh bilan, kichik guruh bilan, individual).
9. O'quv faoliyatidan foydalangan holda bolalar bilan individual ish (qanday turdagi, kim bilan, darsning qaysi qismida).
10. Darsning tuzilishi va uslubiy texnikasi.
11. Bolalarni sinfda tashkil etish.
12. Darsning borishi (to'g'ridan-to'g'ri nutqda). Oxirida yakuniy iboralar yoki darsning tahlili mavjud.
Sizga dars turlari haqida eslatib o'tamiz:
1. Yangi bilimlarni etkazish bo'yicha mashg'ulotlar.
2. Bilim, ko'nikma va malakalarni mustahkamlash uchun mashg'ulotlar.
3. Umumlashtirish va tizimlashtirish darslari.
4. Final.
5.Buxgalteriya hisobi va tekshirish.
6. Birlashtirilgan (aralash, birlashtirilgan).
7. Kompleks.
8. Integratsiyalashgan (bolalar faoliyatining bir nechta turlarini va nutqni rivojlantirishning turli vositalarini birlashtirish printsipi asosida). Integratsiya tematik asosda bo'lishi mumkin.
Masalan:
1) qushlar haqida o'qish;
2) qushlarning jamoaviy rasmi;
3) rasmlar asosida hikoya qilish.

qo'shimcha ma'lumot

Pedagogik jarayonni uslubiy ta'minlash haqida unutmang. Har qanday faoliyat motivdan boshlanadi. Motiv harakatga undaydigan sababdir. Ilgari biz motivni dars oldidan qiziqish lahzasi deb atagan edik.

Bolalar faoliyatining quyidagi sabablari ajralib turadi:

Oʻyin. Bola turli o'yinchoqlarga ularning amaliy va intellektual muammolarini hal qilishda "yordam berish" orqali o'zining ahamiyatiga bo'lgan ehtiyojini anglashi mumkin.

Muloqot uchun motivatsiya. Motivatsiya bolaning kattalarga yordam berishda zarur va muhimligini his qilish istagiga asoslanadi. Voyaga etgan kishi bolaga yordam so'rab murojaat qiladi, u bolaning yordamisiz hech qanday yo'l yo'qligini aytadi. Shu bilan birga, u bolaga rahmat aytishni ham unutmaydi.

Shaxsiy manfaat motivatsiyasi. Bu motivatsiya bolani o'z iste'moli uchun turli xil narsalarni yaratishga undaydi.

Motivatsiyadan so'ng darsni o'tkazish metodikasi keladi. Ushbu bo'lim darsning qismlarini ajratib ko'rsatishi kerak. Bolalarning javoblari eslatmalarda yozilmaydi.

Dubovikova Natalya Vyacheslavovna

MBDOU No 170, o'quv va uslubiy ishlar bo'yicha boshliq o'rinbosari, Izhevsk

Eslatma bevosita ta'lim faoliyatining qisqacha mazmunini yozishni tayyorlashmaktabgacha ta'lim muassasasida

Eslatma yozishda o'qituvchi:

*GCDning maqsad va vazifalarini va uning alohida bosqichlarini shakllantirish,

* GCD tuzilishi va mavzu mazmunini ochib berish,

*o'quv faoliyatini rag'batlantirish, o'quvchilar uchun o'quv faoliyatini tashkil etish usullari va usullarini egallaganligini ko'rsatish;

*o'quvchilarning individual xususiyatlarini va ECD o'tkaziladigan guruhning o'ziga xos xususiyatlarini hisobga olishni misollar bilan ko'rsating.

Xulosa GCD ning asosiy bosqichlarini aks ettirishni nazarda tutadi:

1. GCD mavzusi;

2. tashkiliy moment;

3. maqsad va vazifalarni belgilash;

4. o'tilgan material bo'yicha talabalardan so'rov o'tkazish;

5. yangi materialni tushuntirish;

6. yangi materialni mustahkamlash;

7. xulosa qilish.

Ish bosqichlari:

Kirish qismi: Tashkiliy vaqt, shu jumladan: GCDning ushbu bosqichida talabalar erishishi kerak bo'lgan maqsadni belgilash (ularning keyingi ishlari samarali bo'lishi uchun nima qilish kerak); ta'lim jarayonining ushbu bosqichida o'qituvchi erishmoqchi bo'lgan maqsad va vazifalarni aniqlash; boshlang'ich bosqichda talabalarning ishini tashkil etish usullari va o'quv faoliyati mavzularining tavsifi (o'qituvchi ishlaydigan guruhning haqiqiy xususiyatlarini hisobga olgan holda).

Asosiy qism: Yangi material bilan tanishish. Didaktik o'yin(o'yin holati), faoliyat uchun motivatsiya yaratish. Bolalarga o'yin taklif etiladi, uning davomida ular yangi mavzu bilan tanishishga nima yordam berishini eslab qolishadi (bilim va ko'nikmalarni yangilash). O'yin shunday bo'lishi kerakki, uning davomida bolaning faoliyatida hech qanday qiyinchiliklar bo'lmaydi.

O'yin sharoitida qiyinchilik. O'yin oxirida bolalar faoliyatida qiyinchilik tug'diradigan vaziyat yuzaga kelishi kerak, ular nutqda qayd etadilar (biz buni hali bilmaymiz, qanday qilib bilmaymiz ...). O'qituvchi ularni savol berishga undaydi va bolalar bilan birgalikda bo'lajak faoliyat mavzusini belgilaydi. Natijada, bolalar qiyin vaziyatdan qanday qilib hamma birgalikda chiqib ketish haqida o'ylash kerak degan xulosaga kelishadi.

Yangi bilim yoki ko'nikmalarni kashf qilish. O'qituvchi bolalarning mavzu (o'yin) faoliyatiga asoslangan kirish dialogi yordamida ularni yangi bilim yoki ko'nikmalarni kashf etishga olib boradi. Nutqda yangi narsalarni rasmiylashtirgandan so'ng, bolalar qiyinchilik tug'dirgan vaziyatga qaytadilar va yangi faoliyat (harakat) usuli yordamida uni engishadi.

Yakuniy qism : Materialni tuzatish. Odatdagi vaziyatda yangi narsalarni takrorlash. Ushbu bosqichda bolalar yangi bilim yoki ko'nikmalardan foydalanadigan o'yinlar o'ynaydi. Oxir-oqibat, har bir bolaning yangi materialni individual o'zlashtirishini qayd etadigan o'yin holati yaratiladi. Bola yangi narsalarni o'zlashtirishda o'z faoliyatini o'z-o'zidan baholaydi.

Takrorlash va rivojlantirish vazifalari. O'qituvchining iltimosiga binoan eslatmalarda taqdim etiladi.

Darsni yakunlash; o'quvchilarning ijobiy harakatlarini tavsiflash, olingan bilimlarning istiqbollarini aniqlash (qanday yangi narsalar o'rganildi, yangi narsalar qayerda foydali bo'ladi).

Sarlavha sahifasi: Maktabgacha ta'lim muassasasining nomi (to'liq, nizomga muvofiq), o'quv faoliyati mavzusi, to'g'ridan-to'g'ri ta'lim faoliyatining qisqacha mazmuni, tuzilgan: to'liq nomi, shahar.

Ta'lim sohasi: ijtimoiy va kommunikativ rivojlanish;

Kognitiv rivojlanish;

Nutqni rivojlantirish;

Badiiy va estetik rivojlanish;

Jismoniy rivojlanish.

Ta'lim sohalarining integratsiyasi: kognitiv rivojlanish va nutqni rivojlantirish;

Turi: integratsiyalashgan

Bolalar yoshi:

To'g'ridan-to'g'ri ta'lim faoliyati shakllari: Jamoa ishi.

Tashkilot shakllari: guruh, kichik guruh.

Maqsad: yakuniy natija biz intilamiz.

Vazifalar: tarbiyaviy, rivojlantiruvchi, tarbiyaviy

Yangi so'zlar lug'ati:(Agar bo'lsa)

Dastlabki ish:(agar bajarilsa)

Uskunalar va materiallar:(atributlar, material)

To'g'ridan-to'g'ri ta'lim faoliyatining borishi (DEA)

O'qituvchining to'g'ridan-to'g'ri nutqi va bolalarning kutilgan javoblari bilan o'qituvchi va bolalarning faoliyatini tasvirlaydigan batafsil xulosa taqdim etiladi.

Sana:

Vaqt:

Tarbiyachi:

Ishlatilgan kitoblar:

Dastur mazmuni: (didaktik, rivojlantiruvchi, tarbiyaviy vazifalar; shakllanayotgan bolalarning bilimlari, ko'nikmalari, munosabatlari mazmuni)

Uskunalar: (namoyish va tarqatma materiallar)

Bolalarni tashkil qilish usuli va o'qituvchining joyi:

Darsning borishi

Kirish qismi

Asosiy qism

Yakuniy qism

Eslatma

Kengaytirilgan xulosaning xususiyatlari:

Birinchi shaxsda yozilgan;

To'g'ridan-to'g'ri nutq ustunlik qiladi;

Qavslar ichida quyidagilar ko'rsatilgan:

a) bolalarning kutilgan javoblari va ularning harakatlari;

b) o'qituvchining so'zlari bilan birga keladigan harakatlari.

Bolalar uchun topshiriqlarning aniq, qisqa, aniq formulalari berilgan;

Kerakli umumlashtirish va xulosalar, bir qismdan ikkinchisiga mantiqiy o'tishlar mavjud.

6-ilova b.

Namuna - diagramma

Rejani tuzish - jismoniy tarbiya darsining konspekti

Jismoniy tarbiya darsining xulosasi

In... bolalar bog'chasi №.... guruhi

Manzil:

Bolalar soni:

Dastur vazifalari: (bolalarning harakatlari va jismoniy fazilatlarini rivojlantirish vazifalari).

Uskunalar:

Tarkibi. Qism

Jismoniy mashqlar

Dozalash

Tashkiliy-uslubiy ko'rsatmalar

Eslatma

1. (kirish);

2. (Asosiy);

3. (Xulosa

telny).

Mashqlarning nomi, jismoniy mashqlar mazmunining tavsifi (bajarilgan harakat harakatlari)

Bajarish vaqti, takrorlashlar soni.

Bolalarni tashkil qilish, mashqlarning to'g'ri bajarilishini ta'minlash va xatolarning oldini olish bo'yicha ko'rsatmalar.

Amaldagi texnikalar ko'rsatilgan.

O'qituvchining to'g'ridan-to'g'ri nutqi, bolalarning harakatlariga hamroh bo'lgan badiiy so'z bor.

Uskunalarni tartibga solish, imtiyozlarni taqsimlash, bolalar va o'qituvchining harakat yo'nalishining sxematik tasvirlaridan foydalanish mumkin.

Darsdan so'ng to'ldirish uchun duch kelgan qiyinchiliklar va kerakli o'zgarishlar qayd etiladi.

Eslatma

Kompilyatsiya qilishda ertalabki mashqlar rejasi vazifalar va jihozlar ko'rsatilmagan, boshqa barcha dizayn xususiyatlari saqlanib qolgan.

7-ilova

Rejim jarayonlarini tashkil etish xususiyatlari

1. Kundalik ish tartibining xronometriya sxemasi

Rejim momenti

Buning uchun vaqt ajratilgan

Haqiqiy sarflangan vaqt

Eslatma

Ertalabki qabul

Gigiena protseduralari

Mustaqil faoliyat

Yurish uchun qadoqlash

Yurish

2. Kuzatish va tahlil qilish uchun savollar.

    Guruhning yosh tarkibi (yosh chegaralari).

    Tuzilgan rejimning bolalar yoshiga muvofiqligi.

    O'qituvchi tomonidan muntazam lahzalarni o'tkazishning asosiy uslubiy qoidalarini bajarish:

    Faoliyatning yangi turiga yo'nalish beradimi, qancha vaqt davom etadi, uni takrorlaydimi;

    Rejim jarayonlarini tashkil etishda bosqichma-bosqichlik tamoyili amal qiladimi;

    U bolaning rivojlanish muammolarini (nutq, madaniy va gigiyenik ko'nikmalar, asosiy harakatlar va boshqalar) hal qilish uchun muntazam daqiqalardan foydalanadimi?

    Muayyan ko'nikma va malakalarni rivojlantirish uchun o'qituvchi qanday usullardan foydalanadi? Misollar keltiring.

    O'qituvchi tomonidan qo'llaniladigan usullar bolalarning yoshi va pedagogik talablarga mos keladimi?

    Bolalarga individual yondashuv qanday amalga oshiriladi? Misollar keltiring.

    O'qituvchi va uning yordamchisi o'rtasida mas'uliyat qanday taqsimlanadi?

Rejim ishlayaptimi? Og'ishlarning tabiati va sabablarini, ish sharoitlarini almashtirish variantlarini ko'rsating.

Guruhdagi bolalarning kuzatilgan vaqt oralig'idagi hissiy holati (kayfiyat, o'yin va boshqa tadbirlarga jalb qilish va boshqalar).



Shuningdek o'qing: