Bolalar yolg'onlari mavzusida fakultativ darsni ishlab chiqish. "Haqiqat va yolg'on" darsi. Tarbiyaviy soat: “Haqiqat va yolg‘on”

Mavzu: "Haqiqat va yolg'on"

Darsning maqsadi: haqiqat va yolg'on tushunchasini bering, bolalarni haqiqatni gapirishga o'rgating.

Vazifalar:

Ta'limiy: "haqiqat" va "yolg'on" tushunchalarini tushunishni rivojlantirish

Rivojlantiruvchi: ko'nikmalarni shakllantirish kognitiv faoliyat, kuzatish, tinglash, mustaqil xulosalar chiqarish, bolalarning muloqot qobiliyatini rivojlantirish, mantiqiy fikrlashni rivojlantirish

Tarbiyaviy: axloqiy fazilatlarni tarbiyalash: halollik va adolat.

SINFNING OLISHI

    ORG. LAXZA:

Qo'ng'iroq allaqachon chalindi!

Dars boshlanadi!

Endi hamma orqasiga o'girildi

Va bir-biringizga tabassum qiling!

Menga tabassum qiling, mehmonlar

Va o'z o'rningizga o'tiring!

    DARS MAVZUSINI ANIQLASH

Bolalar, bugun bizda juda ko'p narsa bor qiziqarli mavzu, O'ylaymanki, siz ikki opa-singil haqidagi ertakni o'qib chiqqanimdan keyin uni aniqlashga yordam berasiz, ularning ismlari Haqiqat va Yolg'on edi.

Baland tog'lar ortida, orqasida yashil o'rmonlar Bir paytlar ikki opa yashar ekan. Birini Haqiqat, ikkinchisini Yolg'on deb atashgan. Haqiqat go'zal, kuchli, mehribon edi; Yolg'on - ayyor, topqir. Xalq haqiqatni yaxshi ko'rar, lekin yolg'ondan saqlanardi, chunki bu ularni halol yashash va ishlashga to'sqinlik qildi.

Aytaylik, odamlar hosil yetishtirish uchun g‘alla ekishni boshlaydilar, Yolg‘on esa o‘sha yerda: “Nega mehnat qilib, belingni egishing kerak, donalarni tashla, shamolning o‘zi uchirib ketadi”. Adolatli odam uni tinglamaydi, bilasizmi, u ishlaydi,

dangasaga esa bu maslahat yoqadi: u butaning tagida yotib uxlab qoladi. Ish qandaydir tarzda tugadi, u o'zini aldaydi, hosil tugadi va u o'z dalasida bo'lmaydi.Va bu odamlar uchun ochlik . Odamlar yolg'ondan qanday qutulish haqida o'ylay boshladilar. Haqiqat uni haqorat qildi va sharmanda qildi, lekin hech bo'lmaganda u yolg'on gapirayotganini va o'zini aldayotganini bilardi. Odamlar uni haydab chiqarishga qaror qilishdi.

O'shandan beri Yolg'on dunyo bo'ylab kezib, harom ishlarini qilyapti. U hali ham biz bilan yashaydi va uni erdan qanday olib tashlashni hech kim bilmaydi. Odamlar faqat Haqiqat bilan do'st bo'lishga harakat qiladilar. Ammo agar inson hech bo'lmaganda bir marta yolg'onga yuragini ochsa, u o'sha erda joylashadi va undan qutulish juda qiyin bo'ladi.

SAVOLLAR

Bu ertak nima haqida? (Ikki opa-singil haqida: Haqiqat va Yolg'on)

Ushbu ertak sizga ko'proq nima yoqdi? (Bu rostmi)

Nega?

Sizningcha, darsimizning mavzusi nima?

Darhaqiqat, bugun biz haqiqat va yolg'on haqida gaplashamiz (1-slayd)

Eng olis davrlarda bu tushunchalar xalqni tashvishga solgan, ularning ma’nolari haqida buyuk donishmandlar fikr yuritgan. Keling, haqiqat nima va yolg'on nima ekanligini aniqlashga harakat qilaylik?

O'YIN : Roʻyxatdan maʼnosi oʻxshash soʻzlarni tanlang. Talabalar navbat bilan doskaga chiqib, so‘zlarni ikki ustunga ajratadilar.

So'zlar: HAQIQAT YOLG'ON HAQIQAT YOLG'ON HAQIQAT ALDASH FRANSIZLIK YOLG'ON HOLOLLIK YOLG'ON iqror

Shunday qilib, keling, haqiqat nima ekanligini aniqlashga harakat qilaylik.

Haqiqat - bu haqiqat, haqiqat.

Yolg'on nima?

Yolg'on - bu haqiqatni ataylab buzib ko'rsatish, yolg'on.

“Tabiatingizga sodiq bo'ling! - xitob qildi Shekspir. "Yolg'on gapirmang, nimani o'ylayotganingizni va his qilayotganingizni ayting." Bu halollikning asosiy tamoyilidir, lekin ko'pincha odamlar uni buzadilar. Har biringiz ota-onangiz va o'qituvchilaringizdan yolg'on gapirish yomon ekanligini eshitgandirsiz.

Lekin nima uchun buni qilish yaxshi emasligini bilasizmi? Odamlar nima uchun yolg'on gapira boshlashini tushunishga harakat qildingizmi? Ular buni qanday maqsadda qilishyapti?

Bolalarning fikrlashi : ota-onalarni xafa qilmaslik uchun eng yaxshi niyat bilan;

qo'rqoqlikdan, oqibatlardan qo'rqishdan;

xudbin hisob-kitoblardan, o'zi uchun biror narsa olishga harakat qilish;

beparvolikdan, tasodifan, nima uchun bunday qilishlarini o'ylamasdan.

    MAKOLLAR BILAN ISHLASH. Endi juftlikda ishlaylik.

Stollaringizda so'zlar, elim va eskiz daftarchasi varaqlari bor. Siz ushbu so'zlardan maqol to'plashingiz va uni albom varag'iga yopishtirishingiz kerak.

Siz bir marta yolg'on gapirdingiz, boshqa safar sizga ishonishmaydi.

O'zini yolg'on gapirgan kishi boshqalarga ishonmaydi.

Dunyo haqiqat.

Shirin yolg'ondan achchiq haqiqat afzal

Qopqoqni qopga yashirib bo'lmaydi

    Vaziyatlarni muhokama qilish

1 Endi men sizga L.Tolstoyning “Bola va bo‘ri” qissasini o‘qib beraman.

Bola qo‘ylarni qo‘riqlayotgan ekan, xuddi bo‘rini ko‘rgandek, baqira boshladi: “Yordam ber, bo‘ri! Bo'ri!" Erkaklar yugurib kelishdi va ko'rishdi: TO'G'RI EMAS! Ikki-uch marta qilganidek, rostdan ham bo‘ri yugurib keldi. Bola baqira boshladi: "Mana, bu erda tez!" Bo'ri!" Erkaklar uni doimo uni yana aldayapti deb o'ylashdi - ular unga quloq solishmadi. Bo'ri qo'rqadigan hech narsa yo'qligini ko'radi: u butun podani ochiq joyda so'ydi.

SAVOLLAR

Bu hikoya nima haqida?

Nima uchun bola hammani aldadi deb o'ylaysiz?

Nega, bo'ri haqiqatda chopib kelganida, bolaga hech kim yordamga kelmadi?

Bolaning aldovi podaning taqdiriga qanday ta'sir qildi?

RO'YXATIMIZDAN QAYSI MAKOL BU HOLATGA MUVOS? (Kecha yolg'on gapirgan ertaga ishonmaydi).

-2-son (Video) Y. POLONSKIYning misrasini tinglang. ekranga e'tibor.

Mana! Men kubokni sindirdim!

Kimga yolg'on gapirishim kerak?

Valerka yoki Masha kabimi?

Yoki shunchaki qochishmi?

Yolg'on, aldash va yashirish -

Buni aytish yomon.

Yo‘q, tan olganim ma’qul

Bir oz so'kishsin.

SAVOLLAR

Nima sodir bo `LDI?

Qiz nima qilmoqchi edi?

Nega qiz fikrini o'zgartirdi?

U to'g'ri ish qildimi?

QAYSI MAKOL MUVOFIQ? (shirin yolg'ondan achchiq haqiqat yaxshiroq)

3 "Qaysi biri osonroq?" V.A. Oseeva Bolalar uchun yolg'on haqida hikoya

(Videoni yoqaman)

Uch bola o'rmonga kirdi. O'rmonda qo'ziqorin, rezavorlar, qushlar bor. Yigitlar shoshqaloqlik qilishdi. Biz kun qanday o'tganini sezmay qoldik.

Ular uyga ketishadi - qo'rqishadi:

- Bu bizni uyda uradi!

Shunday qilib, ular yo'lda to'xtashdi va nima yaxshiroq deb o'ylashdi: yolg'on gapirishmi yoki haqiqatni aytishmi?

"Men aytaman, - deydi birinchisi, - o'rmonda menga bo'ri hujum qildi". Ota qo'rqadi va so'kmaydi.

"Men aytaman, - deydi ikkinchisi, - men bobom bilan uchrashganman". Onam xursand bo'ladi, meni so'kmaydi.

"Men haqiqatni aytaman, - deydi uchinchisi. - Haqiqatni aytish har doim osonroq, chunki bu haqiqat va siz hech narsani o'ylab topishingiz shart emas".

Shunday qilib, ularning hammasi uyga ketishdi. Birinchi bola otasiga bo'ri haqida aytishi bilanoq, qara, o'rmon qo'riqchisi keladi.

- Yo'q, - deydi u, - bu joylarda bo'rilar bor.

Ota jahli chiqdi. Birinchi aybim uchun men g'azablandim va yolg'on uchun - ikki baravar g'azablandim.

Ikkinchi bola bobosi haqida gapirib berdi. Bobo esa o'sha yerda - tashrif buyurish uchun.

Onam haqiqatni bilib oldi. Birinchi aybim uchun jahlim chiqdi, yolg'on uchun esa ikki barobar g'azablandim.

Uchinchi bola esa kelishi bilanoq hamma narsani tan oldi. Onasi undan nolidi va uni kechirdi.

Qaysi maqol mos keladi?

Bu maqol bizga nimani o'rgatadi?

Darhaqiqat, haqiqatni aytish osonroq va agar yolg'on gapirmasangiz, vijdoningiz sizni qiynamaydi

"To'g'ri yoki noto'g'ri" o'yini (Jismoniy daqiqa)

Bolalar doskaga chiqadilar, navbat bilan bayonotlarni (to'g'ri yoki noto'g'ri) o'qiydilar va ularni "to'g'ri va yolg'on" savatlariga tarqatadilar.

Konuslar qayin daraxtida o'sadi.

Bo'ri daraxtda o'tirishi mumkin.

Qishda qor bor.

Agar baliq yaxshi kayfiyatda bo'lsa, u qo'shiq aytadi.

O'g'il bolaning kayfiyati yaxshi bo'lsa, dumini qimirlatadi.

Agar uy zerikarli bo'lsa, u sayrga chiqadi.

ZHI, SHI I harfi bilan yozadilar.

CHU, SHCHU Y harfi bilan yozing.

Kecha payshanba edi.

Fillar ucha oladi

Bizning yerimiz tekis.

Yozuvchilar kitob yozadilar.

Xo'roz pianino chaladi.

Olma deyarli o'smaydi.

Yolg'on odatda xudbin maqsadlarda ishlatiladi.

Shirin yolg'ondan achchiq haqiqat afzal.

Yolg'on boshqalarga zarar etkazishi mumkin.

4 Vaziyat

Yasha bayram uchun she'r o'rganish uchun juda dangasa edi. Undan o'qishni so'rashganda, u bir satr ham o'qiy olmadi.

Yasha tanbeh bermaslik uchun ko'chada she'r yozilgan qog'ozni yo'qotib qo'yganini aldadi. Ammo bolalar tashqariga chiqishganda, qog'oz Yashaning ko'ylagi cho'ntagidan tushib ketdi. Qiz Valya uni payqab qoldi.

- Demak, mana oyat yozilgan qog'oz! — xitob qildi u.

-- Yo'q! Bu mening buvimning eslatmasi, - Yasha qog'oz parchasini cho'ntagiga yashirib, yana yolg'on gapirdi.

Bu holatga qaysi maqol tegishli?

Kichik yolg'on katta yolg'onlarga olib keladi

Videoni yoqadigan sahna

Sizningcha, bolalar, Vasyani hiyla-nayrang deb atash adolatdanmi? Axir u haqiqatni aytdi.

U nima qilishi kerak edi?

Agar siz qozonni sindirgan Sashaning o'rnida bo'lsangiz nima qilgan bo'lardingiz?

4. Konsolidatsiya

(halol xulq-atvor qoidalarini ishlab chiqish)

Men sizga halol xatti-harakatlar qoidalarini ishlab chiqishni taklif qilaman.

1) Aytdi - buni qiling.

2) Agar ishonchingiz komil bo'lmasa, va'da bermang.

3) Agar xato qilgan bo'lsangiz, buni tan oling.

4) Faqat o'ylaganingizni ayting.

5) Agar haqiqatni ayta olmasangiz, sababini tushuntiring.

6) Faqat halollik bilan harakat qiling.

Agar siz boshqa odamlar bilan muloqot qilishda biz ishlab chiqqan qoidalarga amal qilsangiz, siz haqiqatan ham halol yigitlar hisoblanasiz.

Inson qanchalik yashirishga urinmasin, haqiqat oydinlashadi. Hamma bundan xabar topgandagina yolg'on gapirgan odam ikki barobar uyatchan va yoqimsiz bo'lib qoladi. Shuning uchun siz doimo haqiqatni aytishingiz kerak. Haqiqatni yashirganimizdan so'ng, biz faqat o'zimiz va atrofimizdagilarni yomonlashtiramiz. To'g'risini aytganda, biz qalbimizda yengillikni his qilamiz.

5. aks ettirish.

Bolalar, ishingiz uchun sizga katta rahmat. Suhbatimiz har biringizga ta'sir qildi va o'z izini qoldirdi, deb ishonaman. Sizga muvaffaqiyatlar tilayman.

Guruh darsi mavzusi: Haqiqat va yolg‘on.

"Haqiqat" va "yolg'on" tushunchalarini kiritish; halollik muhimligini ko'rsatish; yolg'on gapirish inson uchun qanday oqibatlarga olib kelishi mumkinligini bilib oling, yolg'on gapirish;

Muloqot ko'nikmalarini takomillashtirish, o'quvchilarning fikrlash, nutq, xotira, e'tiborni rivojlantirish;

Shunday ko'taring axloqiy fazilatlar halollik, halollik va adolat kabi shaxslar.

Uskunalar: taqdimot, tarqatma materiallar, lug'atlar, qog'oz qo'g'irchoq, etti gulli gul.

Darsning borishi:

Org. moment:

Salom do'stlarim!
Yana siz va men birga.
Ishga tayyorlaning
Va menga quloq soling.
Endi men sizga topshiriq beraman,
Maqsadni aniqlash uchun
Va dars davomida
Bizga barcha vazifalarni ochib bering.

Mavzuga kirish.

Darsimizning mavzusini aniqlash uchun men "Pinocchio" multfilmining bir qismini tomosha qilishni taklif qilaman.

"Pinokkioga nima bo'ldi va nima uchun?" Degan savolni tomosha qiling va javob bering.

Fragmanni ko'rish.

Pinokkioga nima bo'ldi va nima uchun? (Pinokkio aldangan, yolg'on gapirgani uchun juda katta burni o'sdi.)

Yolg'on ijobiy yoki salbiy sifat? (salbiy)

Yolg'onga qarama-qarshilik bormi? (Haqiqat)

Endi siz dars mavzusini shakllantirishingiz mumkin. (Haqiqat va yolg'on) slayd

Bu dunyoda sodir bo'ladi,
Ba'zan siz aytolmaysiz:
Haqiqat siz bilan
Yoki yolg'on gapiradi.
Buni qanday aniqlash mumkin?
Qanday qilib yashashni o'rganish kerak
Faqat haqiqat yaqin bo'lishi uchun,
Nega yolg'on bilan do'st bo'lmaysiz?

Shunday qilib, Pinokkio bizdan uning burni bir xil bo'lishi uchun buni aniqlashga yordam berishimizni so'raydi.

Yordam beramizmi?

Keling, Pinokkio bilan haqiqatni izlashga boraylik. Slayd

Maqsadni belgilash.

Yordam berish uchun Peri bizga Pinokkio hech narsani unutmasligi uchun maslahatlar berdi. Lekin chunki u maktabga bormadi, Pinokkio hamma narsani aralashtirib yubordi. Gaplardagi barcha so'zlar birlashtirildi. Peri qanday savol-maslahat berganligini bilish uchun so‘zlarni ajratish kerak (Har kimning stolida 1-ilova bor).

Haqiqat nima?

Yolg'on nima?

Nega odamlar ichaklari?

Yolg'on odamga qanday ta'sir qiladi? slayd

Bu savollarga biz "Haqiqat izlashda" sayohatimizda javob berishga harakat qilamiz.

Bugungi kunda ikkita tushuncha mavjud
Keling, buni batafsil ko'rib chiqaylik
To'g'ri va yolg'on
Biz ularni hayotda chaqiramiz

Lug'at bilan ishlash.

Keling, ushbu tushunchalarni aniqlashga harakat qilaylik.

Jadvallaringizda so'zlar to'plami mavjud. Juftlikda muhokama qiling va har bir kontseptsiya uchun “haqiqat” va “yolg‘on” so‘zlarini ma’no jihatidan yaqin bo‘lgan so‘zlarni tanlang. (2-ilova)

Haqiqiy yolg'on

Haqiqat haqiqat emas

Haqiqat yolg'on

Halollik yolg'on

Haqiqiy hikoya

adolat

Nima oldingiz? Siz tushunarsiz yoki notanish so'zlarga duch keldingizmi? (Tushunchalarni bolalar bilan birgalikda, ularning bilimlari asosida tushuntirish)

Berish uchun ushbu so'zlardan foydalanishga harakat qiling to'liq ta'rif bu nima, haqiqatan ham? Yolg'onmi?

IN izohli lug'at Ozhegov ushbu tushunchalarga quyidagi ta'rifni beradi:

* Haqiqat haqiqatga, haqiqatga mos keladigan narsadir.

* Yolg'on - bu haqiqatni ataylab buzib ko'rsatish, yolg'on.

Agar yolg'on yomon bo'lsa, nega odamlar yolg'on gapiradi va yolg'on gapiradi?

Hikoya ustida ishlash.

V.A.ning hikoyasi bu savolga javob berishga yordam beradi. Oseeva "Qaysi biri osonroq?"

Diqqat bilan tinglang va o'ylab ko'ring, nega bolalar yolg'on gapirishdi? Slayd

"Qaysi biri osonroq?" V.A. Oseeva. Bolalar uchun yolg'on haqida hikoya.

Uch bola o'rmonga kirdi. O'rmonda qo'ziqorin, rezavorlar, qushlar bor. Yigitlar shoshqaloqlik qilishdi. Biz kun qanday o'tganini sezmay qoldik.

Ular uyga ketishadi - qo'rqishadi:

Bu bizni uyda uradi!

Shunday qilib, ular yo'lda to'xtashdi va nima yaxshiroq deb o'ylashdi: yolg'on gapirishmi yoki haqiqatni aytishmi?

"Men aytaman, - deydi birinchisi, - o'rmonda menga bo'ri hujum qildi". Ota qo'rqadi va so'kmaydi.

"Men aytaman, - deydi ikkinchisi, - men bobom bilan uchrashganman". Onam xursand bo'ladi, meni so'kmaydi.

“Va men haqiqatni aytaman, - deydi uchinchisi, - haqiqatni aytish har doim osonroq, chunki bu haqiqat va hech narsani o'ylab topishning hojati yo'q.

Shunday qilib, ularning hammasi uyga ketishdi. Birinchi bola otasiga bo'ri haqida aytishi bilanoq, qara, o'rmon qo'riqchisi keladi.

Yo‘q, deydi u, bu joylarda bo‘rilar bor.

Ota jahli chiqdi. Birinchi aybim uchun men g'azablandim va yolg'on uchun - ikki baravar g'azablandim.

Ikkinchi bola bobosi haqida gapirib berdi. Bobo esa o'sha yerda - tashrif buyurish uchun.

Onam haqiqatni bilib oldi. Birinchi aybim uchun jahlim chiqdi, yolg'on uchun esa ikki barobar g'azablandim.

Uchinchi bola esa kelishi bilanoq hamma narsani tan oldi. Xolasi undan to'ng'illab kechirdi.

Xo'sh, nega bolalar yolg'on gapirishdi? (qo'rqishdi)

Kimga osonroq bo'ldi: kim yolg'on gapirdi yoki haqiqatni aytdi?

Haqiqatni aytgan bolani nima deb atash mumkin? (jasur, chunki men qo'rqmaganman)

Qaysi biri bo'lish yaxshiroq? Nega?

Odamlar boshqalar bilib qolmasligi uchun yolg'on gapirishadi; ular o'z ayblarini, muvaffaqiyatsizliklarini yoki hatto jinoyatlarini tan olishni xohlamaydilar. Ular yaxshiroq o'ylashni xohlashadi. Va bu odamlarning barchasi qo'rquv bilan boshqariladi. Shuning uchun, agar siz haqiqatni aytsangiz, siz kuchli va kuchli xarakterga ega bo'lgan mard, halol odam hisoblanasiz. Bunday odam hech qachon birovning mulkini olmaydi, u har doim tan oladi va haqiqatni aytadi. Bu uning yolg'onchi va insofsiz odamdan asosiy farqidir.

Shunday qilib, biz yana bir savolga javob berdik: "Odamlar nima uchun yolg'on gapirishadi?"

Hammangiz charchadingizmi?
Bir oz dam olamiz.

Jismoniy tarbiya daqiqa.

Barcha kaftlaringizni ishqalang,
Qarsak chalishga tayyorlaning
Agar bu rost bo'lsa, siz qarsak chalasiz
Agar bu yolg'on bo'lsa, siz oyoq osti qilasiz.

Olya quvnoq yuguradi
Daryoga boradigan yo'l bo'ylab,
Va buning uchun bizga kerak
Bizning Ole... shoxlarimiz
Olya reza mevalarni oladi
Ikki, uch bo'lak,
Va buning uchun bizga kerak
Bizning Ole... qalamlarimiz
Olya o'rmonda tinglaydi,
Kukuklar qanday yig'laydilar
Va buning uchun bizga kerak
Bizning Ole... quritish
Olya yadrolarni kemirmoqda,
Chig'anoqlar tushmoqda,
Va buning uchun bizga kerak
Bizning Olya... tishlarimiz.

Biz dam olayotganimizda, qo'g'irchoq Liza yonimizga keldi. (O'qituvchi qog'oz qo'g'irchoqni ko'rsatadi, u g'ijimlangan va g'ijimlangan). Slayd. Unga yomon narsa yuz berdi. U boshqa maktabda edi. U erda ular uni xafa qilishdi, aldashdi, ismlarini chaqirishdi. Qarang, u kimga o'xshaydi. Har bir yolg'on so'z uni xafa qildi.

Biz biror narsani o'zgartira olamizmi?

Unga qanday yordam bera olamiz? (kechirasiz, yaxshi narsa aytish)

Keling, unga yaxshi narsa aytishga harakat qilaylik, shu bilan birga uning izlarini o'zimiz yumshatamiz. Bir mehribon so'z– bitta tekislangan chandiq.

Bolalar, endi Lizaga qarang, u allaqachon yaxshiroq, lekin u avvalgidek bo'lib qoldimi? Nega?

Tanaffus paytida, bir-biringizdan g'azablanganingizda bir-biringizni qanday xafa qilganingizni eslang. Axir, xafa qilish, aldash orqali siz og'riq keltirasiz. Ammo og'riq juda uzoq vaqt davomida qalbda qoladi va hech qanday iltifot yoki kechirim uni yumshata olmaydi. Rus olimi Pavlov: "Bir so'z bilan o'ldirish mumkin", dedi. Va umid qilamanki, siz yolg'on gapirishdan yoki kimgadir tuhmat qilishdan, uning nomini aytishdan oldin, men bu odamni xafa qilamanmi, deb yaxshilab o'ylab ko'rasiz.

Liza qo'g'irchog'i sizdan juda mamnun edi va buning uchun minnatdorchilik uchun u sizga etti gulli gul beradi.

Har bir gulbargda vaziyat mavjud. Agar biz barcha vaziyatlarni to'g'ri hal qilsak, sayohatimizni yakunlaymiz.

Vaziyatlar.

Agar nima qilasiz:

Ikkilik bor

Ular chiroyli vazani sindirishdi,

Darsga kechikish

O'z vaqtida maktabga kelmadi

Oyoq kiyimini yo'qotdim,

Ular birovning qo'lqoplarini olishdi,

She'rni yod olmadim.

Juda qoyil! Umid qilamanki, bundan buyon siz qo'rqmasdan haqiqatni aytasiz, yolg'ondan saqlanasiz.

Reflektsiya.

Keling, o'ylab ko'raylik, biz Pinokkioga barcha savollarga javob berishga yordam berdikmi?

Keling, ularni eslaylik. Slayd.

Haqiqat nima?

Yolg'on nima?

Nega odamlar yolg'on gapirishadi?

Yolg'on odamga qanday ta'sir qiladi?

Biz peri bizga bergan barcha savollarga javob berdik, ammo Pinokkioni avvalgi ko'rinishiga qaytarish uchun shuni aytishimiz kerak. sehrli so'zlar, va bu so'zlar sehrli bo'lgani uchun ular shifrlangan. Sizning vazifangiz ularni "P" harfidan boshlab, soat yo'nalishi bo'yicha harflar bilan to'plashdir.

- "Har doim haqiqatni ayt" - xorda.

Shunday qilib, Pinokkio avvalgi ko'rinishiga qaytdi, umid qilamanki, bu unga yaxshi saboq bo'ladi. Multfilm fragmenti.

Va men Haqiqatni izlashda eng yaxshi ish qilgan yigitlarga rahmat aytmoqchiman.

Bu sizga yoqdimi?
Bizning g'ayrioddiy darsimiz. Bularning hammasini eslab,
Buni hayotda qo'llang.
Yoqdimi?
Menga haqiqatni ayt
Yolg'on bilan o'zingizni haqorat qilmang.
Dars yakuniga yetdi
Qo'ng'iroq jiringlayapti.
Keling, stolimizni birga qoldiraylik
Chuqur nafas olaylik, mana shunday...

Mavzu: "Haqiqat va yolg'on"

Darsning maqsadi: haqiqat va yolg'on tushunchasini bering, bolalarni haqiqatni gapirishga o'rgating.

SINFNING OLISHI

    ORG. LAXZA:

    DARS MAVZUSINI ANIQLASH

Bolalar, bugun bizda juda qiziqarli mavzu bor, men sizlarga ismlari Haqiqat va Yolg'on bo'lgan ikki opa-singil haqidagi ertakni o'qib chiqqanimdan keyin uni aniqlashga yordam berasiz deb o'ylayman.

Baland tog‘lar ortida, yam-yashil o‘rmonlar ortida ikki opa yashar edi. Birini Haqiqat, ikkinchisini Yolg'on deb atashgan. Haqiqat go'zal, kuchli, mehribon edi; Yolg'on - ayyor, topqir. Xalq haqiqatni yaxshi ko'rar, lekin yolg'ondan saqlanardi, chunki bu ularni halol yashash va ishlashga to'sqinlik qildi.

Aytaylik, odamlar hosil yetishtirish uchun g‘alla ekishni boshlaydilar, Yolg‘on esa o‘sha yerda: “Nega mehnat qilib, belingni egishing kerak, donalarni tashla, shamolning o‘zi uchirib ketadi”. Halol odam uni tinglamaydi, bilasizmi, u ishlaydi,

dangasaga esa bu maslahat yoqadi: u butaning tagida yotib uxlab qoladi. Ish qandaydir tarzda tugadi, u o'zini aldaydi, hosil tugadi va u o'z dalasida bo'lmaydi.Va bu odamlar uchun ochlik . Odamlar yolg'ondan qanday qutulish haqida o'ylay boshladilar. Haqiqat uni haqorat qildi va sharmanda qildi, lekin hech bo'lmaganda u yolg'on gapirayotganini va o'zini aldayotganini bilardi. Odamlar uni haydab chiqarishga qaror qilishdi.

O'shandan beri Yolg'on dunyo bo'ylab kezib, harom ishlarini qilyapti. U hali ham biz bilan yashaydi va uni erdan qanday olib tashlashni hech kim bilmaydi. Odamlar faqat Haqiqat bilan do'st bo'lishga harakat qiladilar. Ammo agar inson hech bo'lmaganda bir marta yolg'onga yuragini ochsa, u o'sha erda joylashadi va undan qutulish juda qiyin bo'ladi.

SAVOLLAR

Bu ertak nima haqida? (Ikki opa-singil haqida: Haqiqat va Yolg'on)

Ushbu ertak sizga ko'proq nima yoqdi? (Bu rostmi)

Nega?

Sizningcha, darsimizning mavzusi nima?

Darhaqiqat, bugun biz haqiqat va yolg'on haqida gaplashamiz

Eng olis davrlarda bu tushunchalar xalqni tashvishga solgan, ularning ma’nolari haqida buyuk donishmandlar fikr yuritgan. Keling, haqiqat nima va yolg'on nima ekanligini aniqlashga harakat qilaylik?

O'YIN : Roʻyxatdan maʼnosi oʻxshash soʻzlarni tanlang. Bolalar navbat bilan chiqib, so'zlarni ikki ustunga ajratadilar.

So'zlar: HAQIQAT YOLG'ON HAQIQAT YOLG'ON HAQIQAT ALDASH FRANSIZLIK YOLG'ON HOLOLLIK YOLG'ON iqror

Shunday qilib, keling, haqiqat nima ekanligini aniqlashga harakat qilaylik.

Haqiqat - bu haqiqat, haqiqat.

Yolg'on nima?

Yolg'on - bu haqiqatni ataylab buzib ko'rsatish, yolg'on.

“Tabiatingizga sodiq bo'ling! - xitob qildi Shekspir. "Yolg'on gapirmang, nimani o'ylayotganingizni va his qilayotganingizni ayting." Bu halollikning asosiy tamoyilidir, lekin ko'pincha odamlar uni buzadilar. Har biringiz ota-onangiz va o'qituvchilaringizdan yolg'on gapirish yomon ekanligini eshitgandirsiz.

Lekin nima uchun buni qilish yaxshi emasligini bilasizmi? Odamlar nima uchun yolg'on gapira boshlashini tushunishga harakat qildingizmi? Ular buni qanday maqsadda qilishyapti?

Bolalarning fikrlashi : ota-onalarni xafa qilmaslik uchun eng yaxshi niyat bilan;

qo'rqoqlikdan, oqibatlardan qo'rqishdan;

xudbin hisob-kitoblardan, o'zi uchun biror narsa olishga harakat qilish;

beparvolikdan, tasodifan, nima uchun bunday qilishlarini o'ylamasdan.

    MAKOLLAR BILAN ISHLASH. Endi juftlikda ishlaylik.

Stollaringizda so'zlar, elim va eskiz daftarchasi varaqlari bor. Siz ushbu so'zlardan maqol to'plashingiz va uni albom varag'iga yopishtirishingiz kerak.

Siz bir marta yolg'on gapirdingiz, boshqa safar sizga ishonishmaydi.

O'zini yolg'on gapirgan kishi boshqalarga ishonmaydi.

Dunyo haqiqat.

Shirin yolg'ondan achchiq haqiqat afzal

Qopqoqni qopga yashirib bo'lmaydi

    Vaziyatlarni muhokama qilish

1 Endi men sizga L.Tolstoyning “Bola va bo‘ri” qissasini o‘qib beraman.

Bola qo‘ylarni qo‘riqlayotgan ekan, xuddi bo‘rini ko‘rgandek, baqira boshladi: “Yordam ber, bo‘ri! Bo'ri!" Erkaklar yugurib kelishdi va ko'rishdi: TO'G'RI EMAS! Ikki-uch marta qilganidek, rostdan ham bo‘ri yugurib keldi. Bola baqira boshladi: "Mana, bu erda tez!" Bo'ri!" Erkaklar uni doimo uni yana aldayapti deb o'ylashdi - ular unga quloq solishmadi. Bo'ri qo'rqadigan hech narsa yo'qligini ko'radi: u butun podani ochiq joyda so'ydi.

SAVOLLAR

Bu hikoya nima haqida?

Nima uchun bola hammani aldadi deb o'ylaysiz?

Nega, bo'ri haqiqatda chopib kelganida, bolaga hech kim yordamga kelmadi?

Bolaning aldovi podaning taqdiriga qanday ta'sir qildi?

RO'YXATIMIZDAN QAYSI MAKOL BU HOLATGA MUVOS? (Kecha yolg'on gapirgan ertaga ishonmaydi).

-2-son Y.POLONSKIYning misrasini tinglang

Mana! Men kubokni sindirdim!

Kimga yolg'on gapirishim kerak?

Valerka yoki Masha kabimi?

Yoki shunchaki qochishmi?

Yolg'on, aldash va yashirish -

Buni aytish yomon.

Yo‘q, tan olganim ma’qul

Bir oz so'kishsin.

SAVOLLAR

Nima sodir bo `LDI?

Qiz nima qilmoqchi edi?

Nega qiz fikrini o'zgartirdi?

U to'g'ri ish qildimi?

QAYSI MAKOL MUVOFIQ? (shirin yolg'ondan achchiq haqiqat yaxshiroq)

3 "Qaysi biri osonroq?" V.A. Oseeva Bolalar uchun yolg'on haqida hikoya

Uch bola o'rmonga kirdi. O'rmonda qo'ziqorin, rezavorlar, qushlar bor. Yigitlar shoshqaloqlik qilishdi. Biz kun qanday o'tganini sezmay qoldik.

Ular uyga ketishadi - qo'rqishadi:

- Bu bizni uyda uradi!

Shunday qilib, ular yo'lda to'xtashdi va nima yaxshiroq deb o'ylashdi: yolg'on gapirishmi yoki haqiqatni aytishmi?

"Men aytaman, - deydi birinchisi, - o'rmonda menga bo'ri hujum qildi". Ota qo'rqadi va so'kmaydi.

"Men aytaman, - deydi ikkinchisi, - men bobom bilan uchrashganman". Onam xursand bo'ladi, meni so'kmaydi.

"Men haqiqatni aytaman, - deydi uchinchisi. - Haqiqatni aytish har doim osonroq, chunki bu haqiqat va siz hech narsani o'ylab topishingiz shart emas".

Shunday qilib, ularning hammasi uyga ketishdi. Birinchi bola otasiga bo'ri haqida aytishi bilanoq, qara, o'rmon qo'riqchisi keladi.

- Yo'q, - deydi u, - bu joylarda bo'rilar bor.

Ota jahli chiqdi. Birinchi aybim uchun men g'azablandim va yolg'on uchun - ikki baravar g'azablandim.

Ikkinchi bola bobosi haqida gapirib berdi. Bobo esa o'sha yerda - tashrif buyurish uchun.

Onam haqiqatni bilib oldi. Birinchi aybim uchun jahlim chiqdi, yolg'on uchun esa ikki barobar g'azablandim.

Uchinchi bola esa kelishi bilanoq hamma narsani tan oldi. Onasi undan nolidi va uni kechirdi.

Qaysi maqol mos keladi?

Bu maqol bizga nimani o'rgatadi?

Darhaqiqat, haqiqatni aytish osonroq va agar yolg'on gapirmasangiz, vijdoningiz sizni qiynamaydi

"To'g'ri yoki noto'g'ri" o'yini (Jismoniy daqiqa)

Bolalar tashqariga chiqadilar, navbat bilan bayonotlarni (to'g'ri yoki noto'g'ri) o'qiydilar va ularni "to'g'ri va yolg'on" savatlarga tarqatadilar.

Konuslar qayin daraxtida o'sadi.

Bo'ri daraxtda o'tirishi mumkin.

Qishda qor bor.

Agar baliq yaxshi kayfiyatda bo'lsa, u qo'shiq aytadi.

O'g'il bolaning kayfiyati yaxshi bo'lsa, dumini qimirlatadi.

Agar uy zerikarli bo'lsa, u sayrga chiqadi.

ZHI, SHI I harfi bilan yozadilar.

CHU, SHCHU Y harfi bilan yozing.

Kecha payshanba edi.

Fillar ucha oladi

Bizning yerimiz tekis.

Yozuvchilar kitob yozadilar.

Xo'roz pianino chaladi.

Olma deyarli o'smaydi.

Yolg'on odatda xudbin maqsadlarda ishlatiladi.

Shirin yolg'ondan achchiq haqiqat afzal.

Yolg'on boshqalarga zarar etkazishi mumkin.

4 Vaziyat

Yasha bayram uchun she'r o'rganish uchun juda dangasa edi. Undan o'qishni so'rashganda, u bir satr ham o'qiy olmadi.

Yasha tanbeh bermaslik uchun ko'chada she'r yozilgan qog'ozni yo'qotib qo'yganini aldadi. Ammo bolalar tashqariga chiqishganda, qog'oz Yashaning ko'ylagi cho'ntagidan tushib ketdi. Qiz Valya uni payqab qoldi.

- Demak, mana oyat yozilgan qog'oz! — xitob qildi u.

-- Yo'q! Bu mening buvimning eslatmasi, - Yasha qog'oz parchasini cho'ntagiga yashirib, yana yolg'on gapirdi.

Bu holatga qaysi maqol tegishli?

Kichik yolg'on katta yolg'onlarga olib keladi

4. Konsolidatsiya

(halol xulq-atvor qoidalarini ishlab chiqish)

Men sizga halol xatti-harakatlar qoidalarini ishlab chiqishni taklif qilaman.

1) Aytdi - buni qiling.

2) Agar ishonchingiz komil bo'lmasa, va'da bermang.

3) Agar xato qilgan bo'lsangiz, buni tan oling.

4) Faqat o'ylaganingizni ayting.

5) Agar haqiqatni ayta olmasangiz, sababini tushuntiring.

6) Faqat halollik bilan harakat qiling.

Agar siz boshqa odamlar bilan muloqot qilishda biz ishlab chiqqan qoidalarga amal qilsangiz, siz haqiqatan ham halol yigitlar hisoblanasiz.

Inson qanchalik yashirishga urinmasin, haqiqat oydinlashadi. Hamma bundan xabar topgandagina yolg'on gapirgan odam ikki barobar uyatchan va yoqimsiz bo'lib qoladi. Shuning uchun siz doimo haqiqatni aytishingiz kerak. Haqiqatni yashirganimizdan so'ng, biz faqat o'zimiz va atrofimizdagilarni yomonlashtiramiz. To'g'risini aytganda, biz qalbimizda yengillikni his qilamiz.

5. aks ettirish.

Bolalar, ishingiz uchun sizga katta rahmat. Suhbatimiz har biringizga ta'sir qildi va o'z izini qoldirdi, deb ishonaman. Sizga muvaffaqiyatlar tilayman.

Dasturiy ta'minot vazifalari:

  • bolani ichkariga olib boring maktab hayoti ertak orqali;
  • yangi hayotda o'qituvchi va sinfdoshlar bilan mumkin bo'lgan munosabatlar modelini yaratishga yordam berish;
  • xavfsiz tarzda sinab ko'ring turli xil variantlar bolalar uchun muhim bo'lgan muloqot sharoitida xatti-harakatlar;
  • xulq-atvorni ixtiyoriy tartibga solish ko'nikmalarini rivojlantirish;
  • tengdoshlar va kattalar bilan muloqot qilish qobiliyatini rivojlantirish;
  • shakl etarli darajada o'zini-o'zi hurmat qilish, o'ziga ishonchni oshirish;
  • bolalarning samarasiz xulq-atvor shakllaridan xabardor bo'lishlari va ularni o'zgartirishlari uchun sharoit yaratish.

Salom" Xayrli tong»
Psixolog: "Iltimos, ko'zingizni yuming (bolalar stullarda o'tirishadi), ularning ismini eshitgan kishi ko'zlarini ochadi va aylananing istalgan joyiga o'tiradi. Keling, qo'llarni ushlab: "Xayrli tong!"

Bolalar, Perilar kimligini bilasizmi? Bolalar javoblari. Perilar boshqacha. Olov, tun, suv, sevgi, raqs, quvonch, qum Perilari bor.
Qadimgi kunlarda perilar yangi tug'ilgan chaqaloqlarga ajoyib sovg'alar berishgan: Sevgi perisi bolaga yaxshi yurak, tun perisi ajoyib tushlar, quvonch perisi yaxshi kayfiyat bag'ishlagan, ammo Qum perisi yoki qum perisi. ertak bo'ylab sayohat qiling.

Ertakga kirish marosimi.
Bugun siz va meni shunday ajoyib sayohat kutib turibdi. Ammo bu juda ko'p harakat talab qiladi. Va u beradi sehrli kuch bizning yuragimiz. Yurak mehribon, mehribon, ishonchli va quvonchli bo'lsa, aql bovar qilmaydigan kuchga ega. Menimcha, har biringizda shunday yurak bor. Endi o'ng kaftingizni ko'kragingizga qo'ying, ko'zingizni yuming va iliq, mehribon yuragingiz qanday urishini jimgina tinglang. Yuragingizdan sizga ertak bo'ylab sayohat qilish uchun kuch berishini so'rang. O'zimga indamay. Bo'ldimi? Juda qoyil. Va mana peri keladi, u sizni qum qutisiga tashrif buyurishga taklif qiladi. Jim, sokin musiqa sadolari, bolalar qum qutisi atrofida o'tirishadi, qum qutisini diqqat bilan ko'rib chiqing (uning shakli, rangi, qum qutisi yaratilgan material) va osmon, suv va yerning ramziy belgisini ko'rsating.

Shuningdek, Qum peri yordamida bolalar qum qutisidagi xatti-harakatlarning ba'zi qoidalarini o'zlari belgilaydilar:

1. Qum qutisidan qumni ataylab tashlay olmaysiz.

2. Siz boshqalarga qum tashlay olmaysiz yoki uni og'zingizga sololmaysiz.

3. Qumda o'ynaganingizdan so'ng, qo'lingizni yuvishingiz kerak.

Psixolog, Peri nomidan, "yumshoq, muloyimlik bilan qumga salom aytishni" so'raydi, ya'ni. turli yo'llar bilan qumga teging.

Mashq "Salom, qum!" (psixofizik stressni kamaytirish)
Bolalar bir vaqtning o'zida bir qo'lning barmoqlari bilan, keyin ikkinchi qo'l bilan, keyin barcha barmoqlari bilan navbatma-navbat qumga tegadilar.
Bolalar o'zlarining his-tuyg'ularini tasvirlaydilar va taqqoslashadi: "issiq - sovuq", "yoqimli - yoqimsiz", "o'tkir, qo'pol" va boshqalar.
Yaxshi yigitlar! Va endi bizning ertak vaqti keldi.

Diqqat bilan tinglang, diqqat bilan yodlang, quloqlaringiz ochiladi, ertak boshlanadi.

Ertak "Kichkina tulki uchun vazifa"
(pedagogik sandboxda ertakni ko'rsatish)

Keksa Foksning oilasida tez-tez nizolar bo'la boshladi. Ularning sababi kichkina Tulkini ko'tarish edi.

Bobo haqiqiy tulkini boqish juda qiyin deb hisoblardi. Tulki hatto qarindoshlarini ham aql bilan aldashga qodir bo'lishi kerak.

Papa Fox bunday nayranglarga qarshi edi. U buni amalga oshirib bo'lmasligiga ishondi, chunki hamma Little Foxni yolg'onchi deb ataydi va hech kim u bilan do'st bo'lmaydi.

Kichkina tulki bu bahslarni tingladi va o'yladi:

Kim haq, bobomi yoki dadami?

Maktabda Kichkina Tulki juda befarq edi, chunki u bu haqda o'ylardi. Darsda masalalar yechishda ko‘p xatolarga yo‘l qo‘ygan. U

Kichkina tulki ilgari matematika bilan hech qanday qiyinchiliklarga duch kelmagan, shuning uchun bolalar va o'qituvchi juda hayron bo'lishdi.

Sizga nima bo'ldi, kasalmisiz? - o'qituvchi Kirpi so'radi.

men? Yo'q! Kasal emas! Ammo mening bobom zo'rg'a tirik, - dedi Kichkina Tulki negadir.

Sizning bobongiz kasalmi? - so'radi yigitlar.

Ha juda! Men unga tun bo'yi qaradim! "U juda zaif bo'lib qoldi", deb o'ylashda davom etdi Kichik Tulki.

Qanchalik ko‘p bastalagan bo‘lsa, shunchalik o‘zini tutib, yolg‘on botqog‘iga g‘arq bo‘ldi.

Ammo barcha talabalar Kichik tulkiga ishonishdi va hamdardlik bildirdilar.

- Bilasanmi, Kichkina Tulki, endi uyga bor, - dedi o'qituvchi. - Sen bobongga keraksan. Sevgi va g'amxo'rlik bemorning tiklanishiga yordam beradi.

Kichkina tulki portfeliga narsalarni yig'ib, sinfdan chiqib ketdi.

Uyga qaytayotganda Kichik Tulki o'zining fantastik hikoyasini allaqachon unutgan edi.

Kichkina tulki uyga quvnoq va befarq keldi.

Nega erta kelding? – deb so‘radi Tulki bobo nevarasidan.

O'sha paytda u nimadir yasayotgan edi va Kichik tulkini ko'rib hayron bo'ldi.

O'qituvchimiz kasal! - pichirladi u.

Qanday qilib kasal bo'ldingiz? Jiddiy narsami? - keksa Tulki xavotirga tushdi.

Ha, ehtimol! - davom etdi Kichkina Tulki, uning aql-zakovati va topqirligidan hayratda.

- Yomon, juda yomon, - deb to'ng'illadi bobo, - Kirpi domlaga achinaman, tezroq tuzalib ketsin!

Kichkina tulki bir oz bobosining atrofida aylanib, stulni ta’mirlanayotganini kuzatdi, so‘ng o‘z ixtirosidan mamnun bo‘lib, o‘z ishiga kirishdi. Ayni paytda maktabda darslar tugadi va o'qituvchi kasal keksa Foxni ziyorat qilishga qaror qildi. Bir nechta sovg'alarni yig'ib, tulkining uyiga shoshildi. Yaqinroq kelsa, kirpi kimdir quvnoq hushtak chalayotganini eshitdi. O'qituvchi biroz hayron bo'lib, unga shunday tuyuldi, deb o'yladi: agar sizning sevganingiz kasal bo'lsa, qanday qilib dam olishingiz mumkin? Biroq, qo'shiq jaranglashda davom etdi va sarosimaga tushgan o'qituvchi ko'rdi ochiq eshik o'z ishini tugatgan va natijani g'urur bilan baholagan, badiiy hushtak chalishni mashq qilgan keksa Foks.
Kirpi joyida ildiz otgan holda qoldi.

Tulki mehmonni payqab qoldi va nima bo'layotganini tushunishga ham qiynaldi.

O‘zingizni yaxshi his qilayotganingizdan xursandman! – dedi nihoyat domla.

Sizchi? - hayron bo'lib so'radi bobo.

"Endi bir narsa bo'ladi", deb pichirladi Kichik Tulki. - Oh, bu tush bo'lsin! Men buni faqat orzu qila olsam edi! Ha, men hozir uyg'onaman - va hamma narsa avvalgidek bo'ladi.

Ammo bu tush emas edi. Kichkina tulki o'zini chimchilab qo'ysa, buni tushundi, lekin og'riqdan boshqa hech narsani his qilmadi.

Ko‘z yoshlari Tulkining momiq yonoqlaridan dumaladi. U ham uyaldi, ham qo‘rqib ketdi.

U erda nima bo'lyapti? Ular nima haqida gaplashmoqda? Ular men bilan nima qilishmoqchi? — deb soʻradi oʻzidan Kichik Tulki.

O'qituvchi va bobo allaqachon oshxonada o'tirib, jimgina gaplashishardi. Kichkina tulki faqat keksa tulki bir necha marta takrorlagan so'zlarni eshitdi:

Bu o'zimning aybim, uni aldashni o'rgatganman.

Kirpi bunga nima deb javob berdi, qo'rqib ketgan Kichik tulki tushunolmadi. U faqat taxmin qila oldi. Kichkina tulki yana achchiq yig'lab yubordi va hech narsa eshitmaslik uchun boshini yostiq bilan yopdi.

To'satdan u kimdir unga tegib ketganini his qildi. Kichkina tulki boshini ko'tarib, o'qituvchini ko'rdi.

Yolg'on xuddi o'rgimchakka o'xshaydi, u yashirincha yo'lga tushib, yopishqoq to'r to'qishni boshlaydi, - dedi o'qituvchi jimgina. - Avvaliga bu kulgili o'yindek tuyulishi mumkin, lekin keyin yolg'onchi dovdirab qolganini tushuna boshlaydi. Va yolg'on qancha uzoq davom etsa, tarmoq kuchliroq bo'ladi. Erkin va baxtli bo'lishni istasangiz, o'rgimchakni haydab yuboring, to'rni buzing!

Kichkina tulki o'qituvchiga javob bera olmadi, chunki uning tomog'idagi dona so'zlarni talaffuz qilishiga to'sqinlik qildi. Ammo u yolg'on gapirish birinchi navbatda yolg'onchining o'ziga zarar etkazishini tushundi. Va Little Fox o'z tanlovini qildi ...

Men halol bo'lishga harakat qilaman !!! - va'da berdi u o'qituvchiga.

Men senga ishonaman! - deb javob berdi Kirpi.

Maktabda Kichkina tulki o'zining yolg'onligini tan oldi va talabalar uni kechirishdi. O'shandan beri Little Fox yolg'on gapirmoqchi bo'lsa, u ulkan o'rgimchakni tasavvur qiladi va yolg'onini to'xtatadi.
Bir ertakni muhokama qilish :

  • Qanday qilib oila Little Foxni tarbiyalashni xohladi?
  • Kichik tulki maktabda nima qildi?
  • Sizningcha, aldash yaxshimi yoki yomonmi?
  • Hamma haqiqatni bilganida Kichkina Tulki qanday his qildi?
  • Sizningcha, boshqalar yolg'onchiga qanday munosabatda bo'lishadi?
  • Yolg'on nimaga o'xshaydi?
  • Bu ertak bizga nimani o'rgatadi?

"O'rgimchak" mashqi
Bolalar o'rgimchakni aylanib o'tishadi va aytadilar: "O'rgimchak ket, men hech qachon aldamayman".

"To'g'ri yoki noto'g'ri?" mashqi.
Bolalar aylanada turishadi va qo'llarini ushlab turishadi, psixolog markazda. U tushuntiradiki, agar psixologning aytganlari to‘g‘ri bo‘lsa, bolalar qo‘llarini ko‘tarib baqiradilar:

"Ha!" Agar bu noto'g'ri bo'lsa, ular qo'llarini ko'tarib: "Yo'q!"

Dalada gulxanlar bor, to'g'rimi?

Dengizda baliqlar suzadi, to'g'rimi?

Buzoqning qanotlari bor, shunday emasmi?

Cho'chqaning tumshug'i bor, shunday emasmi?

Tog'ga cho'qqi bor, to'g'rimi?

Teshikka eshiklar bor, to'g'rimi?

Xo'rozda tarozi bor, shunday emasmi?

Daraxtning barglari bor, to'g'rimi?

Tokchada kitoblar bor, shunday emasmi?

Baba Yaganing supurgi bor, shunday emasmi?

"Yolg'onni chizish" mashqi
Bolalar o'z yolg'onlarini qog'oz bo'laklariga chizishadi va keyin ularni bo'laklarga bo'linadi.

"Haqiqat ertaki" mashqi
Haqiqat Peri har bir bolaga sehrli tayoqchani tegizadi va har bir bolaga haqiqat munchoqlarini beradi, ular faqat haqiqatni gapirishga yordam beradi.

Ertakdan chiqish marosimi
“Bolalar, bizning ajoyib sayohatimiz nihoyasiga yetdi, biz barcha sehrli kuchimizni sarfladik, lekin bebaho tajriba orttirdik. Keling, bu tajribani kaftlarimizga singdiraylik, uni yuragimizga qo'llaymiz va uni ertakdan haqiqiy hayotga olib boramiz."

"Hammaga xayr" mashqi.
Bolalar qo'llarini ushlab, aylanada turishadi, bir-birlariga tabassum qiladilar va xorda baland ovozda aytadilar: "Biz sog'lommiz, biz go'zalmiz, biz baxtlimiz, hamma bilan xayr".

Qrim Respublikasi, Krasnoperekopsk shahar ma'muriyatining ta'lim bo'limi

MBDOU (bolalar bog'chasi - bolalar bog'chasi) № 4 " Oltin baliq»

Dars-suhbat xulosasi

Bolalar bilan o'rta guruh

"Haqiqat va yolg'on haqida" mavzusida

V.A.Suxomlinskiyning asari asosida

Ishlab chiqilgan va amalga oshirilgan

o'qituvchi Jixareva N.D.

Krasnoperekopsk, 2014 yil

Maqsad: bolalarni tengdoshlari va kattalarga mehr bilan munosabatda bo'lishga o'rgatishda davom eting; rostgo'ylik kabi axloqiy toifadagi shaxsga ijobiy ta'sir ko'rsatishi, qahramonlarning xatti-harakatlarini tahlil qilish asosida aldash odatining halokatli ta'siri haqida g'oyalar berish. xalq ertaklari, Vasiliy Suxomlinskiyning "Kichik tulki" ertaklari va taklif qilingan axloqiy vaziyatlar. Bolalar bilan noto'g'ri xatti-harakatlarning ayrim ko'rinishlarini muhokama qiling; axloqiy muammolar va vaziyatlarni hal qilishni mashq qilish. Bolalarning analitik tafakkurini, xotirasini, diqqatini, izchil nutqini, fikrlash qobiliyatini rivojlantirish. Lug'atni ta'riflar bilan boyiting (to'g'ri, yolg'on, iflos). Yolg'onning barcha ko'rinishlariga nisbatan murosasiz munosabatni tarbiyalang.

Material: ertaklar "Kolobok", "Mushuk va xo'roz", "Kichik tulki opa va kulrang bo'ri", "Zayushkinaning kulbasi", "Qizil qalpoqcha", "Echki va ettita echki", "Echki-Dereza" ”, Vasiliy Suxomlinskiyning “Kichik tulki” ertagi (maktabgacha yoshdagi bolalar uchun o'qish uchun mo'ljallangan), Mushuk va xo'roz haqidagi topishmoqlar, haqiqat va adolatsizlik haqidagi maqol, axloqiy vaziyatlar, rasmlar, didaktik o'yin"Haqiqiy adolatsizlik", o'yinchoq mushuk va xo'roz, tulki va mushuk uchun bosh kiyimlar, Injil, "Tulki va mushuk" ochiq o'yin.

Darsning borishi

Bolalar, ayting-chi, sizga ertak yoqadimi?

Men ham ularni juda yaxshi ko'raman. Va bugun men sizni o'rmon maysazorida ertakni ziyorat qilishni taklif qilmoqchiman.

Bolalar ertak xonasiga kirib, daraxtlarga, butalarga, kulbaga va hovliga qarashadi.

Tasavvur qiling-a, bu kulbada kim tirik?

Kim dumi va quloqlari bilan,

Kimning panjalari yostiqli,

Aytgancha, hech kim eshitmaydi,

Sichqonlarni ovlashmi?

Shunday to'g'ri, mushuk

Naqshli dum panjara ustiga uchadi.

Shporli etiklar, Ku-ka-reku - barchani tabriklaydi.

Albatta xo'roz

Ehtimol, bu ertak nima deb nomlanganini taxmin qilgandirsiz? ("Mushuk va xo'roz").

Bolalar, Kitti va Kokerel o'tin olish uchun o'rmonga borishgan. Ular yo'q bo'lganda, keling, ular dumg'aza ustida qoldirgan kitobni o'qib chiqaylik. Qulay o'tiring va diqqat bilan tinglang.

Vasiliy Suxomlinskiyning "Kichik tulki" ertakini o'qish(Ertak mazmuni bo'yicha suhbat)

1. Kichik tulki har kuni ertalab qaerga borardi?

2. Bormaslik uchun nima bilan keldi Bolalar bog'chasi ik?

3. Kichkina tulki uni aldayotganini bilgan onam nima qildi?

4. Nima uchun Little Fox bolalar bog'chasiga tezda tayyorlandi?

Bolalar, ertakdan tushunganingizdek, kichkina tulki onasini aldadi. Aldash so'zi nimani anglatadi? (-yolg'on gapiring, yolg'on gapiring).

Tulki aldovga murojaat qilgan yana qanday ertaklarni bilasiz? (- "Kolobok", "Mushuk va xo'roz", "Tulki-singil va kulrang bo'ri", " Zayushkinning kulbasi ").

Ertaklarda tasvirlangan Kichik Chanterelle qanday so'zlarni tasvirlashi mumkin?

Didaktik mashq "Qanday tulki?.." (- Ayyor, iflos, insofsiz...)

Va Chanterellega ishongan Kolobok, Cockerel, Bunny haqida qanday so'zlarni aytish mumkin? Ular nima? (-Ishonchli, halol, har doim ham itoatsiz, yordamsiz...)

Jeleznovaning usuli bo'yicha jismoniy tarbiya.

Bolalar, ehtimol siz yolg'onga murojaat qilgan boshqa ertak qahramonlarini bilasizmi? (- Bo'ri, echki).

Bo'ri qaysi ertaklarda ishonib bo'lmaydigan qahramon sifatida namoyon bo'ladi? (- “Qizil qalpoqcha”, “Echki va yetti bola”).

Qaysi ertaklarda Echki yolg'onchi? ("Echki-Dereza"). Tulki, bo'ri, echki-Dereza bundan qandaydir foyda olish uchun aldaganini siz va men allaqachon bilamiz.

Va ular aldagan qahramonlarga nima bo'ldi - Kolobok, Cockerel, Bunny, bolalar bilan? (Ular muammoga duch kelishdi, yirtqichlarning tishlariga kirib, katta muammolarga duch kelishdi).

Bas, ularga zulm qilindi. Shuning uchun yolg'onni adolatsizlik deb atashadi.

Hayotimizning ba'zi joylarida biz aldash bilan shug'ullanishimiz kerak. Nima deb o'ylaysiz, bolalar, aldanganingizda yoqimli bo'ladimi?

Bunday odamlarga qanday munosabatdasiz? Ha, ular biz uchun yoqimsiz. Odamlar aytadilar; "Haqiqat yolg'onni yoqtirmaydi." Haqiqat va adolatsizlik haqida qanday maqollarni bilganingizni eslang.

Bir oz haqiqat barcha yolg'onlardan ustun turadi.

Agar xato qilgan bo'lsangiz, tan oling.

Siz yolg'on bilan butun dunyoni aylanib chiqasiz, lekin qaytib kelmaysiz.

Ammo bitta bolalar bog'chasida nima bo'lganini tinglang.

Ma'naviy holat

Kolya bolalar bog'chasiga rasm chizish darslari uchun bo'yoqlar olib keldi. U shunchalik bo'yashni xohlardiki, u jimgina, hech kim ko'rmay turib, qizil bo'yoqni ochib, unga barmog'ini botirdi. Bo'yoq stolga, polga va yangi gilamga tomizildi. Kolya tezda uni yopdi va qo'lini sovun bilan yuvdi. Barmog'ida qizil bo'yoqdan asar ham qolmadi, lekin stol va gilamda qizil dog'lar bor edi

Bolalar, bizning yangi gilamimizga kim bo'yoq sepdi? – so‘radi o‘qituvchi. Ammo unga hech kim javob bermadi. Uzoq vaqt sukunat hukm surdi. Kolya hech qachon tan olmadi.

Bolalar, nima deb o'ylaysiz: mukammal narsani tan olmaslik yolg'onmi yoki yo'qmi?

Shunga o'xshash vaziyatga qanday munosabatda bo'lar edingiz? Nega?

Rasm bilan ishlash

Bolalar, bu rasmga qarang. Men hikoyani boshlayman va siz davom etasiz.

Bolalar xonada to'p bilan o'ynashardi. Bola uni qattiq tashladi va to'p stol ustiga uchib ketdi va stoldan vazani yiqitdi. U yiqilib sindi... (Onam xonaga kirib, buni ko'rdi).

Kim qildi? — soʻradi u. Bola o'z aybini (mushuk, to'p,

singil)...

Sizningcha, o'z aybingizni boshqa birovga yuklash yolg'onmi yoki yo'qmi? Siz nima qilgan bo'lardingiz?

Nima deb o'ylaysiz, bolalar, yolg'onning yuzini chizib olsak, chiroyli bo'larmidi? (Bolalarning javoblari).

Uni mimika yordamida tasvirlashga harakat qiling.

Bir-biringizni yoqtirdingizmi? Nega?

Darhaqiqat, yolg'on gapirish juda xunuk, yolg'on yomon va bizning ruhimizga yaxshi emas, Injilda yolg'on gapirish gunoh ekanligi aytilgan.

Va bu erda mushuk va xo'roz o'rmondan qaytib kelishdi. Yaxshi ishlaganingiz uchun, shuningdek, hech qachon aldamaslikka va'da bergani uchun ular sizga olma olib kelishdi. Ular charchagan bo'lsalar ham, ular siz bilan sevimli o'yin "Sly Fox" o'ynashni xohlashadi.

O'yindan keyin bolalar olma bilan muomala qilishadi.



Shuningdek o'qing: