Чому поема мцирі має романтичний характер. "Мцирі" як романтична поема. Риси реалізму. Образ Мцирі. Природа та опис характеру Мцирі

Урок: «Романтизм у російській літературі. Мцирі – романтичний герой».

Мета: дати початкове уявлення романтизмі з прикладу поеми М.Ю.Лермонтова «Мцирі».

Завдання: розвиваємо навички роботи над матеріалом підручника та використання цього матеріалу, застосовуючи його до художнього твору; вчимося аналізувати художній текст; працюємо над образом Мцирі, характеризуючи як цілісну, сильну натуру.

Робота починається з читання статті підручника, що розкриває основні риси романтизму як

Відповідаємо питанням: чому поема М.Ю.Лермонтова «Мцирі» належить до романтизму як художньому напрямку.

    Уважно читаємо статтю "Початкове уявлення про романтизм", виписуємо основні риси цього напряму.

    Відчуття безмежної свободи (чарівність особистості, що стала вільною) та неможливість здійснити свободу в реальній дійсності (розчарування особистості, яка не здатна скористатися свободою для гармонійного розквіту).

    Конфлікт між особистістю та світом, внаслідок якого особистість гине, залишаючись вірною своїм переконанням.

    Основа конфлікту – протилежні моральні цінності.

    Герой – носій істинно людського морального початку (краса одухотворена, погляд виразний, очі розумні та проникливі, поведінка незвичайна…).

    Романтичний герой – виразник авторського ставлення до незадовольняючої дійсності.

    Світ контрастний, досконалий і прекрасний як задум і недосконалий як втілення. Романтик спрямований до світу – задуму. Двомирство – ще одна суперечність.

    Природа – вільна стихія, непідвладна людському свавіллю. Природа – справжній бік світу досконалого.

    Зіткнення зовнішніх подій – боротьба добра і зла у душі героя.

    Контраст (антитеза) у зображенні героя: вінець творіння – безвільна іграшка у руках долі, непідвладних йому сил, які грають його почуттями. Він жертва своїх пристрастей.

    Конкретизуються риси Мцирі як романтика у статті «Поема М.Ю.Лермонтова «Мцирі» щодо оцінки російської критики». Розкриття образу Мцирі як романтичного героя допомагають висловлювання Д.Е.Максимова, В.І. Коровіна. Тут і «двоначаліє», суперечливість образу, що проявляється у поєднанні фізичної кволості та «могутнього духу», і висока моральність, і пошук шляху до ідеального світу.

    В основі плану безпосереднього аналізу поеми та романтичного героя лежать ці статті.

Як сірча гір лякливий і дикий

І слабкий і гнучкий, як очерет.

Але в ньому болісна недуга

Розвинув тоді могутній дух

Його батьків.

Фізична слабкість (наслідки життя в монастирі) та моральна сила (спадщина його батьків).

Контраст між особистістю та світом

Коли гроза лякала вас,

Коли, стовпившись при вівтарі,

Ви ниць лежали на землі,

Я втік. О, я як брат

Обійнятись з бурею був би радий!

Світ сприймає природу як середовище, чуже людині, а Мцирі відчуває у ній близьку йому, сильну, непідвладну світові душу. Світ боягузливий, Мцирі відважний. Покірність героя – форма протесту.

Романтик спрямований до світу - задуму

У той чудовий світ тривог і битв,

Де в хмарах ховаються скелі,

Де люди вільні, як орли?

І гордий, непохитний погляд,

І молодих моїх сестер...

Промені їхніх солодких очей

І звук їхніх пісень та промов…

Мцирі - "природна" людина. Він позбавлений любові, що збереглася у спогадах, позбавлений можливості бути таким, яким мав стати. Внутрішні сили спонукають до дії, а чернечий побут пригнічує їх. Лише свобода, воля, батьківщина здатні зробити його щасливим.

Природа – вільна стихія, непідвладна людському свавіллю.

Ти хочеш, що бачив я

На волі? – Пишні поля, …

Навколо мене цвів Божий сад:

Рослин райдужний наряд

Зберігав сліди небесних сліз.

Природа - та реальність, якої прагне Мцирі. Той ідеальний світ. Дерева порівнюються з братами «у танці кругової», темні скелі «прагнуть зустрічі кожну мить», Хмари, ніби «білий караван» прямували на батьківщину. Природа жива, її думи, життя зрозумілі Мцирі та близькі, тому так радісно-захоплено він сприймає її. Батьківщина та природа зливаються, але природа ще не визнає його своїм. Щоб стати своїм, потрібно стати рівним звірові.

Він жертва своїх пристрастей.

І морок очей був такий глибокий, Так сповнений таємницями любові,

Що думи палкі мої зніяковіли…

Я чекав, схопивши рогатий сук,

Хвилину битви; серце раптом

Запалилося жагою до боротьби…

Даремно в сказі часом

Я рвав відчайдушною рукою

Тернівник…

Мцирі зачарований молодою грузинкою, жага боротьби і крові призвела до бою з барсом, у пошуках свободи він розуміє, що заблукав. Герой оголює внутрішні сили і, розтративши їх, гине. Немає того середовища, яке б ці сили не тільки забирало, а й повертало.

Отже, Мцирі – романтичний герой. І непримиренність з навколишнім світом, і прагнення своєму ідеальному, вільному чужому всім світу, і здатність любити, можливість розуміти, відчувати природу, вміння злитися з нею – все це робить його особливим образ героя. Навіть сама загибель, небажання далі жити у неволі – риса, властива незвичайній людині.

Що за вогненна душа, що за могутній дух, що за велетенська вдача у цього Мцирі! В. Бєлінський Лермонтов був закоханий у Кавказ із раннього дитинства. Величавість гір, кришталева чистота і водночас небезпечна сила річок, яскрава надзвичайна зелень і люди, волелюбні та горді, вразили уяву великоокої та вразливої ​​дитини. Можливо, у юності Лермонтова так приваблював образ бунтаря, що на порозі смерті вимовляє гнівну промову перед старшим ченцем (поема “Сповідь”). А може, це було передчуття власної смерті та підсвідомий протест проти чернечої заборони радіти з того, що дається Богом у цьому житті. Це гостре бажання випробувати звичайне людське щастя і звучить у передсмертній сповіді юного Мцирі – героя однієї з найпрекрасніших поем про Кавказ. Поема була написана М. Ю. Лермонтовим у 1839 році. У поемі головний герой наближений до сучасності. Доля горця, що рветься до волі з полону, що не отримав її, була найбільша співзвучна лермонтовського покоління. У той же час героїчний пафос безкомпромісної боротьби, що надихає Мцирі до кінця його короткого життя, став найбільш безпосереднім відображенням лермонтовського ідеалу. ... Всупереч монологічності поеми, в якій існує сповідь її єдиного героя, поема внутрішньо діалогічна, що розширює її смисловий спектр. Роки перебування Мцирі в монастирі, насильницьке залучення до цивілізації були насичені як гіркотою втрат, а й відомими здобутками. Незвичайність його становища та долі змушує Мцирі замислитись над проблемами, які були йому не властиві. Поряд із мріями про свободу та батьківщину в Мцирі зароджується прагнення пізнати навколишній світ. Думи героя свідчать про його глибокі переживання, про формування самосвідомості, яке виводить героя з природної безпосередності: Давним-давно задумав я подивитись на далекі поля. Дізнатися, чи прекрасна земля, Дізнатися, для волі чи в'язниці На цей світ народимося ми. Мцирі живе у природі і. у ладі з природою. Але природа, яка була для героя раніше прекрасною, місцем вільного перебування, стає раптом непривітною і навіть ворожою: Даремно в сказі часом Я рвав відчайдушною рукою Тернівник, сплутаний плющем: . Весь ліс був, вічний ліс навкруги, Страшнішою і густішою щогодини; І мільйоном чорних очей Дивилася ночі темрява Крізь гілки кожного куща... У поемі Лермонтов розвиває ідею мужності та протесту, закладену раніше в інших творах. Але в цій поемі автор майже виключає любовний мотив, який грав раніше істотну роль. Цей мотив позначився на короткій зустрічі Мцирі з грузинкою біля гірського потоку. Герой, перемагаючи мимовільного пориву молодого серця, відмовляється від особистого щастя в ім'я свободи. Патріотична ідея поєднується у поемі з темою свободи. Лермонтов не поділяє цих понять. В одну пристрасть зливається в нього любов до вітчизни та спрага волі. В'язницею стає для Мцирі монастир, задушливими здаються йому келії, похмурими і глухими - стіни, боягузливими і жалюгідними - варти-ченці, сам він почувається рабом і в'язнем. Його бажання дізнатися багато про світ, для чого народився він на світ, обумовлено пристрасним поривом до свободи. Тільки поза монастирем Мцирі жив, тільки поза монастирем він був вільний. Лише ці дні він називає блаженством. Мужність і стійкість Мцирі виявляється у його битві з барсом. Його не лякала смерть, бо він знав: повернення до монастиря - це продовження колишніх страждань. Трагічний фінал не послаблює його дух, міць його волелюбності. Умовляння старого ченця не змушують його покаятися. Він і тепер проміняв би райську насолоду на кілька хвилин волі, на кілька хвилин життя серед близьких. Переможений, він духовно не зламаний і залишається позитивним чином нашої літератури, яке мужність і героїзм, сила духу і цілісність з'явилися докором роздробленим серцям боязких і бездіяльних сучасників. Поема Лермонтова продовжує традиції передового романтизму. Мцирі, сповнений полум'яних пристрастей, похмурий і самотній, що розкриває свою душу в оповіданні-сповіді, сприймається як герой романтичних поем. Проте Лермонтов, створив “Мцирі” у роки, коли створювався і реалістичний роман “Герой сьогодення”, вносить такі риси у цей твір, яких немає у ранніх його поемах. Якщо минуле героїв "Сповіді" і "Боярина Орші" залишається зовсім невідомим і ми не знаємо тих соціальних умов, які сформували їх характери, то рядки про нещасливе дитинство і підліткове віцтво Мцирі допомагають глибше зрозуміти переживання і думки героя. Сама форма сповіді, характерна для романтичних поем, пов'язана із прагненням глибше розкрити – розповісти душу. Цей психологізм твори, деталізація переживань героя природні поета, який у цей час створив соціально-психологічний роман. Виразно поєднання безлічі метафор романтичного характеру у самій сповіді (образи вогню, полум'я) з реалістично точною і поетично скупою промовою вступу (“Однажды російський генерал. ..”). Романтична формою поема свідчила про зростання реалістичних тенденцій у творчості Лермонтова. Лермонтов увійшов у російську літературу як продовжувач традицій великого Пушкіна, поетів-декабристів разом із тим як нова ланка у розвитку національної культури. За словами Бєлінського, він вніс до національної культури свій, “лермонтовський елемент”. Стисло пояснюючи, що треба вкладати в це визначення, критик як перша характерна риса творчої спадщини поета відзначав “самобутню живу думку” у його віршах. І повторював: "Усі в них дихає самобутньою та творчою думкою". В образі Мцирі Лермонтов відбив реальні риси кращих людей епохи 30-х років XIX століття, спробував змусити своїх сучасників відмовитися від пасивності, апатії, байдужості, прославив внутрішню свободу людини.

Арсланова Анжела
Конспект уроку для середніх школярів «Риси романтизму в поемі М. Ю. Лермонтова «Мцирі»

Тема: « Риси романтизму в поемі М. Ю. Лермонтова« Мцирі»

Ціль:

Учні мають довести, що поема« Мцирі» -романтичний твірнавчитися характеризувати Мцирі як героя романтичного твору

Завдання:

1. Актуалізувати знання про романтизмі, особливостях романтичного характеру. Виявити способи розкриття романтичного характеру у поемі.

2. Розвивати навички аналітичної роботи з текстом.

3. Виховувати самостійність мислення, працездатність, потреба образно висловлювати свої думки. Щеплювати любов до творів російської класичної літератури.

Універсальні навчальні дії: робота з текстом твору, цитатне заповнення схеми, монологічні висловлювання, робота з репродукціями, складання синквейну.

Метапредметні цінності: розвиток ціннісних уявлень (Воля – неволя, сила духу).

Заплановані результати

Учні навчаться:

Характеризувати образ юнака- мцирі, залучаючи для відповіді текст поемита ілюстрації художників;

Коментувати ілюстрації до поемі, створені різними художниками;

Використовувати елементи причинно-наслідкового та структурно-функціонального аналізу;

Витягувати необхідну інформацію з літературного тексту та перекладати її з однієї знакової системи до іншої (З тексту в діаграму);

Координувати особисту діяльність з іншими учасниками у спільній роботі.

Тип уроку: урок формування знань.

Вид уроку: урок-Діалог з елементами дослідницької та творчої діяльності.

Форми організації навчальної діяльності: фронтальна, групова.

Устаткування: текст М. Ю. Лермонтова« Мцирі» ,схема «фішбоун»,комп'ютерна презентація,запис фрагментів з творів Ф. Шопена, Н. Паганіні, рок-групи «Арія»,Ілюстрації до картин К. Брюллова, І. Айвазовського.

Хід уроку:

Так швидко вихопив він з ребр Кавказу

одну з разючих сцен і вдягнув її в

живі образи перед зачарованим поглядом.

А. Муравйов

1. Оргмомент. (Вчитель перевіряє готовність до урокута налаштовує учнів на роботу)

2. Актуалізація знань.

а) реалізація домашнього завдання. (Розмова з питань)

Вчитель:1. З творами якогось автора ми познайомимося вже котрий рік?

(Діти зачитують синквейни про М.Ю. Лермонтове, складені будинки)

2. Зверніть увагу на епіграф до нашого уроку;про який твір Лермонтоваписав поет і мемуарист А. Муравйов ці рядки?

3. У чому особливість створення цього твору?

4. Яке значення слова « мцирі» більше підходить нашому герою: послушник, неслужащий чернець чи чужинець? Чому?

5. А тепер перевіримо, як уважно ви читали текст: я пропоную вам прослухати фрагменти музичних творів Шопена, Паганіні та рок-гурту «Арія»і співвіднести їх з епізодами з поеми. (учні прослуховують фрагменти та називають епізод, з яким вони співвідносять цей фрагмент)

6. Зверніть увагу на репродукції на дошці, хто знає, як називаються ці картини та хто їх автори (І. Айвазовський «Дев'ятий вал», К. Брюллов «Останній день Помпеї»)

7. Як ви думаєте, чому я обрала твори саме цих художників та композиторів (і композитори, і художники- романтики)

б) цілепокладання.

1. Проблемне питання: як ви думаєте, чому я об'єднала на нашому уроці композиторів-романтиків, художників- романтиків та поему М. Ю. Лермонтова?

2. Як ви вважаєте, чим ми займатимемося сьогодні на уроці?

Отже, сьогодні на уроціми повинні будемо виявити риси романтизму в поемі та довестищо вона є романтичної.

3. Робота за темою уроку.

а)А для початку давайте згадаємо, що за напрямок романтизмде і коли воно зародилося, хто є основоположником цього напрямку в Росії, а хто послідовником (учні відповідають питання)

б)Назвіть основні риси романтизму. (учні перераховують)

в) Виявлення чорт романтизму в поемі.

А тепер давайте постараємося виявити риси романтизму у поемі. Для цього я пропоную використати нову цікаву діаграму, яка називається «фішбоун». Вигадана вона професором Кауро Ішікава. Цей прийом дозволяє «розбити»загальну проблемну тему на низку причин та аргументів. Візуально вона схожа на скелет риби (звідси і назва)В голову «скелета»вписується проблема, що у процесі роботи з художнім твором. Насправді «скелеті»є верхні «кісточки», на них фіксуються причини подій, що відбуваються, і нижні – для запису фактів, що підтверджують наявність сформульованих причин. Записи повинні бути короткими, являти собою ключові слова та фрази, що відображають суть. У «хвості»міститься висновок з розв'язуваної проблеми. Для цього нам треба розбити вас на групи, кожна група отримує схему і починає працювати.

Кожна група має заготівлю «фішбоуна». Отже, у «голову»вписуємо проблемне питання, на верхніх «кісточках»- причини, тобто ознаки, що характеризують романтизм у літературі(Обговорюємо це фронтально, а на нижніх «кісточках»кожна група самостійно виписує з тексту цитати як аргументи.

Після закінчення роботи та обговорення робимо висновок. (учні виконують роботу у групах, підбираючи цитати з тексту)

г) Узагальнення.

Кожна група заповнила поля, підбираючи аргументи, а тепер ми перевіримо, як ви впоралися з роботою. (учні зачитують причину та аргументи до неї)

Виходячи з перерахованого вами, давайте зробимо висновок: поема М. Ю. Лермонтова« Мцирі» -романтична.

Давайте підіб'ємо підсумки нашого уроку:я пропоную скласти синквейн,в якому ви повинні відобразити особливості поеми, Зробивши акцент на тому, що ця романтична поема, або використовуючи образ Мцирі як романтичного героя. (учні становлять синквейни)

Зачитуються синквейни, учитель виставляє оцінки, аргументуючи їх.

5. Рефлексія.

Чи сподобався урок? Що нового та цікавого дізналися?

6. Домашнє завдання

Ми продовжимо на наступному уроці роботу над поемоюі вашим домашнім завданням буде проаналізувати поемуз погляду художніх засобів виразності. Завданням для сильних учнів буде робота з усією поемою,а учні слабше працюють із карткою,у якій є питання, що наводять.

Публікації на тему:

Фруктово-городнє шоу «Кавунник» для школярів середніх класів"Кавунник". Фруктово-городнє шоу "Кавунник" для школярів середніх класів Мета: розширити знання дітей про фрукти та овочі, розвивати.

Конспект ігрового заняття для школярів «Цінності життя»Мета: формувати відповідальне ставлення до свого життя та вміння усвідомлено вибирати найважливіші життєві цінності. Завдання: 1. Сформулювати.

Конспект ігрової класної години для школярів «Закони писані для всіх»"Закони писані для всіх" Ми знаємо про закон мало, не більше за всіх інших, Ми знаємо, робити потрібно те, що благо для інших. Не треба думати.

Конспект безпосередньої освітньої діяльності для середніх груп плавання

Поема М. Ю. Лермонтова «Мцирі» завершує розвиток романтизму у творчості поета, а разом з тим – і епоху романтизму в російській літературі. Форма поеми-сповіді дозволяла повніше розкрити душу героя, але цю традиційну форму Лермонтов зазнав корінної перебудови, створивши власний, глибоко оригінальний варіант романтичної поеми.
Мцирі - герой нового типу, багато в чому відрізняється від героїв-романтиків, що утвердилися на той час у європейській літературі. Патетична сповідь Мцирі звернена до «монаха» - православного ченця; в ній юний послушник розповідає про «трьох блаженних днях», проведених ним на волі, про високу мету, якої він прагнув і яка так і не була ним досягнута. Сповідь героя дається автором як би у подвійному обрамленні. Спочатку Лермонтов говорить про історію приєднання Грузії до Росії і про добрі наслідки цього союзу: «І божа благодать зійшла на Грузію!..» Далі слідує історія юнака-горця, який виховувався в монастирі, а незадовго до постригу в ченці зник і був знайдений у степу «без почуттів», пораненим і вмираючим.
У своїй сповіді герой постає як незалежна та духовно вільна особистість. Його «могила не лякає», він прагне знайти життя, «повну тривог», дізнатися радість боротьби, «обнятися з бурею». Це цілісна, пристрасна натура:
Я знав лише думи влади,
Одну - але полум'яну пристрасть.
Юнака жене з монастиря не одна туга за батьківщиною. Мцирі прагне прорватися в «чудовий світ тривог і битв», пізнати і випробувати себе, він мріє
Дізнатися, чи прекрасна земля,
Дізнатися, для волі чи в'язниці
На це світло ми народимося.
За типом свідомості (духовна незалежність, масштабність переживань, прагнення волі тощо. буд.) Мцирі належить до літературних персонажів, висхідних до байронівської традиції. Однак у лермонтовській поемі традиційні для «байронізму» мотиви самотності, втечі героя від чужого йому оточення, пошуку ідеальної країни набувають переконливого психологічного мотивування. Прагнення Мцирі до свободи – не бунт розчарованого романтика-індивідуаліста. Його самотність і туга виправдані реальними життєвими обставинами, адже Мцирі - послушник мимоволі, він змушений жити серед чужих йому за духом людей. Якщо ченці «лежали ниць» під час грози, то Мцирі, навпаки, «як брат, обійнятися з бурею був би радий»; йому чужі і християнське смирення, покірність долі, тому він, з гордістю вислухавши умовляння старого ченця, перед смерті каже: «...про прощення не благаю...» .
Стиль поеми, безумовно, можна назвати романтичним. Мова героя емоційна, насичена яскравими метафорами (пристрасть «спалила» душу Мцирі; згадуючи своїх сестер, він бачить «промені їхніх солодких очей»), суб'єктивно-оціночними епітетами («жахлива година», «мимовільний трепет»), «втішний сон». Натомість Лермонтов широко використовує і засоби реалістичного листа. У промові героя переважають слова, що точно і прямо описують предметний світ («прозора зелень» листів, «вузька стежка», «сухий бур'ян»).
Поема Лермонтова продовжує традиції передового романтизму, Мцирі, сповнений полум'яних пристрастей, похмурий і самотній, що розкриває свою “душу” у оповіданні-сповіді, сприймається як герой романтичних поем.
Ось так ось

Відповісти

Відповісти


Інші питання з категорії

Читайте також

Люди допоможіть терміново.

Тест за твором Мцирі М.Ю.Лермонтов

1. Вкажіть який факт не належав до біографії М.Ю.Лермонтова
а) навчався у Москві у Благородному пансіоні
б) був другом дитинства А.С.Пушкіна
в) служив у лейб-гвардії Гусарському полку
г) брав участь у Кавказькій війні

2.До якого літературного напряму можна віднести поему?
А) сентименталізм
в) романтизм
Б) реалізм
Г) класицизм

3. Що можна назвати символом свободи у поемі?
А) степ
В) барсу
Б) Кавказ
Г) дівчину-грузинку

4. Яка роль описів природи у поемі «Мцирі»?
А) природа протиставлена ​​монастирю як свобода неволі
Б) природа протиставлена ​​герою, вступає з ним у боротьбу
В) Природа обманює героя, знову спрямовуючи його до монастиря
Г) природа багатопланова: протистоїть герою, свободі, слугує розвитку сюжету

5. У чому полягає основна ідея твору?

А) заперечення релігійної моралі аскетизму та смиренності
Б) туга з волі
В) утвердження ідеї вірності ідеалам перед смертю
Г) заклик до боротьби з будь-яким проявом деспотизму

6. Чому місцем дії поеми обрано Кавказ?
А) проявляється любов автора до Кавказу
Б) природа Кавказу схожа на натурі головного героя
В) зв'язок з історією Росії
Г) місце дії відповідає романтичній спрямованості поеми

7. У сповіді Мцирі звучить:
А) гнів, обурення
Б) смиренність, покаяння
В) сум, роздуми
Г) утвердження своєї правоти



Читайте також: