Бідна ліза утвердження загальнолюдських цінностей. Твердження загальнолюдських цінностей у повісті Карамзіна «Бідна Ліза. Заключне слово вчителя

Розділи: Література

Клас: 9

Вступ

У сучасному світі, де все частіше панує жорстокість, цинізм і байдужість до інших людей, рідко зустрінеш щиро добрих людей, здатних співпереживати і виявити почуття милосердя. У період глобальної комп'ютеризації та вільного отримання різної інформації через Інтернет, ЗМІ, телебачення, де духовні цінності людини стоять, найчастіше, не на першому місці, дітям дуже складно отримати позитивний приклад ставлення до оточуючих людей і ситуацій, що склалися.

У повісті Н.М. Карамзіна «Бідна Ліза», в якій яскраво відображені такі цінності як: гуманізм, доброта, щирість, милосердя, почуття відповідальності є гарним прикладом для наслідування сучасної молоді.

Мета уроку: розвиток особистості кожного учня через активну діяльність на уроці

Завдання:

  • Освітні: повторити зміст повісті «Бідна Ліза»; сформувати знання за поняттям «сентименталізм» та навички з аналізу тексту; вивчати уважному прочитанню тексту, узагальнення знань щодо змісту повісті та викладу точної відповіді на запитання; сприяти збагаченню словникового запасу учнів
  • Розвиваючіе: продовжити формування вмінь та навичок застосовувати знання при виконанні різних завдань; розвивати пізнавальний інтерес
  • Виховні: виховувати доброту та милосердя, почуття краси та істини, почуття відповідальності за слова та вчинки; формувати естетичне сприйняття, використовуючи різні види мистецтва: літературу, музику, мистецтво

Оформлення: аудіозапис «Сентиментальний вальс» П.І.Чайковського; колекція малюнків учнів по повісті «Бідна Ліза»; портрет Н.М.Карамзіна; портрет О.Кіпренського; репродукція картини "Бідна Ліза" художник О.Кіпренський; репродукція картини «Дівчинка із маками» художник О.Кіпренський; збірки творів Н.М. Карамзіна; картки-завдання «конвалії»; картки-завдання «кошика»; стенд "Сентименталізм".

Урок проводиться у формі ділової гри та умовно розділений на 6 етапів у ході яких дітям пропонується у різних формах (фронтальне опитування, бесіда, гра, картки-завдання, робота з книгою) повторити зміст вивченої повісті «Бідна Ліза», що дозволяє проявити активну діяльність під час заняття та сприяє розвитку пізнавального інтересу учнів. Перед початком уроку вчителем оформляється шкільна дошка (див. Додаток 1).

Хід уроку

Вступне слово вчителя:

(Звучить аудіозапис «Сентиментальний вальс», під звуки якого повідомляється тема та цілі уроку)

Любов-улюблена тема письменників та поетів. У будь-якому творі можна знайти сторінки, присвячені цьому почуттю. Тонко описують любов Шекспір ​​у трагедії «Ромео і Джульєтта», Булгаков у романі «Майстер і Маргарита». Багато віршів про кохання у Пушкіна, Тютчева тощо. Кохання присвячує свій твір Н.М. Карамзін «Бідна Ліза». У цьому творі автор стверджує загальнолюдські цінності – ідеали: добра, краси, істини, вироблені людством і відбиті у його культурі. Протиставлення цим цінностям: миттєве благо, багатство, влада, тілесні насолоди.

1 етап: "Хто? Де? Коли?" - вікторина

(Вікторина проводиться у формі фронтального опитування учнів. За правильну відповідь учневі видається «конвалія»)

  1. Назвіть автора повісті « Бідна Ліза"?
    Передбачувана відповідь:
    Н.М. Карамзін
  2. Де і коли відбувалася дія повісті?
    Передбачувана відповідь:«…років за 30 перед цим, на околицях Москви»
  3. З якою метою Ліза прийшла до Москви?
    Передбачувана відповідь:Ліза прийшла продавати конвалії
  4. За яку суму Ліза продала свої конвалії?
    Передбачувана відповідь:Ліза продала конвалії за 5 копійок
  5. Яку умову запропонував незнайомець матері Лізи, опинившись у їхньому домі?
    Передбачувана відповідь: «…Мені б хотілося, щоб твоя дочка нікому, крім мене, не продавала своєї роботи… »
  6. Як звали незнайомця?
    Передбачувана відповідь:Його звали Ераст
  7. Хто за походженням був Ераст?
    Передбачувана відповідь:Ераст був дворянин
  8. Як звали отця Лізи?
    Передбачувана відповідь:Його звали Іван.
  9. Якось Ліза прийшла на побачення заплакана. Про що розповіла вона Ераст?
    Передбачувана відповідь:За неї сватається син заможного селянина.
  10. «Я боюся, щоб грім не вбив мене, як злочинницю!» Чому і хто сказав цю фразу?
    Передбачувана відповідь:Відбувся інтимний зв'язок, під час якого Ліза втратила невинність. За «Домостроєм» до весілля - це великий гріх!
  11. Через два місяці знову опинившись у Москві, яка несподівана зустріч відбулася у Лізи?
    Передбачувана відповідь:Ліза побачила в розкішній кареті Ераста і кинулась до нього.
  12. Що сталося з Лізою та її мамою?
    Передбачувана відповідь:
  13. Хто розповів цю історію автору?
    Передбачувана відповідь:Цю історію розповів Ераст за рік до смерті

2 етап: «У картинній галереї»

(Індивідуальне домашнє завдання)

Повідомлення на тему «Слово про художника Кіпренського. Огляд репродукцій картин «Бідна Ліза» та «Дівчинка з маками»»

Портрет О.Кіпренського

Репродукція картини «Бідна Ліза»

Репродукція картини «Дівчинка з маками»

3 етап: Фізкультпауза

(Пропонується всім підвестися, вийти з-за парт і повторювати рухи за вчителем).

Вчитель:Відчуємо запах конвалії, трави та свіжого вітерця…..( вправу на дихання)

Піднімемо погляди на небо…, спрямуємо на ніжно-квітучі квіти…, на яскраве сонце…, на тихо, що тихо дзюрчить воду…( вправа для очей та шийного відділу)

Де Ераст?! ( З подивом розводимо руки в сторони)

4 етап: Гра «У ліс за конвалії»

(По піднятій руці, учні викликаються по одному до дошки, «зривають» конвалію, на якій розміщено питання. Учень забирає конвалію собі, у разі правильної відповіді.)

Картки-завдання до гри «У ліс за конвалії» (Див. Додаток 2)

  1. У яких словах автора звучить оцінка вчинку героя? Чи засуджує він Ераста?
    Передбачувана відповідь:«…Серце моє обливається кров'ю в цю мить. Я забуваю людину в Ерасті – готовий проклинати її…»
  2. Чим було почуття для Лізи, що спалахнуло? А для «встиглого скуштувати світських забав» Ераста?
    Передбачувана відповідь:Для Лізи - першим, справжнім, яке вона давно чекала, а для Ераста - чергова розвага
  3. Якими епітетами наділяє Карамзін Лізу?
    Передбачувана відповідь:Добра, люба, мила, ніжна, бідна ...
  4. Ким був Ераст? Яке його життя?
    Передбачувана відповідь:Досить багатий дворянин, з неабияким розумом і добрим серцем, але слабким та вітряним. Вів розсіяне життя, думав про своє задоволення, шукав його у світських забавах.
  5. Назвіть жанр твору «Бідна Ліза»
    Передбачувана відповідь:Сентиментальна повість
  6. Наскільки сприяє розумінню емоційного стану героїв пейзаж? Покажіть на рімерах.
    Передбачувана відповідь:Пейзаж повністю відображає настрій подій, що відбуваються в повісті.
  7. Як ви ставитеся до Ераста та його вчинків?
    Передбачувана відповідь: -на розсуд учня
  8. Якими якостями охарактеризовано головну героїню повісті - Лізу?
    Передбачувана відповідь:Дуже працьовита, добра, вміла шити і в'язати

5 етап: "А у мене в кошику ..." - аналіз тексту

( Попередньо, кожному учню видається шаблон заздалегідь заготовленого кошика, на звороті якого виконуватиметься завдання)

Завдання:Прочитати вголос за ролями епізод «Раптом Ліза почула…» (Учні вибираються вчителем).Потім самостійно, користуючись моделлю аналізу тексту, виділити художні засоби, які використовуються автором у цьому епізоді та записати їх у «кошики» (див. Додаток 3)

6 етап: «Сентименталізм», що це?»

Вчитель:На прикладі повісті Карамзіна ми можемо говорити про новий напрям у той час «сентименталізм». Доведіть!?

(Учням пропонується довести це твердження за допомогою таблиці – стенда «Сентименталізм»(Див. Додаток 4)

Заключне слово вчителя:

Слова Карамзіна «І селянки любити вміють!» вказували на відносну демократичну спрямованість сентименталізму.

Письменники затверджували. Що саме постій людина, не розбещена аристократичними забобонами і ближче стоїть до природи, саме вона і здатна на велике почуття, і тому вона і є справжня людина, і тим і перевершує будь-якого дворянина.

У цьому полягає приваблива сила романів, повістей та лірики сентименталізму. Пересічний читач був вражений близькістю до себе літературного героя - адже він і в себе виявляв дар відчувати, здатність відчувати велич і красу природи.

І пейзаж – не просто тло, не декорація, а шмат живої природи, ніби заново відкритий автором, відчутною та сприйнятою не розумом, не очима, а серцем.

Сентименталізм Карамзіна відбивав позиції освіченого дворянина, який лише співчуває прикростям простої людини, але далекої від думки про якесь подолання існуючої нерівності між людьми.

У Росії її сентименталізм зіграв значної ролі й у становленні літературної мови, у зближенні його з розмовним. Карамзін очищає мову від застарілих слів, розробляє більш гнучку синтаксичну структуру.

Домашнє завдання:(Рівень домашнього завдання визначається учителем, залежно від здібностей учня)

1 рівень:Зробити малюнок повісті «Бідна Ліза»

2 рівень:Вибрати для виразного читання вірші чи уривки із прозових творів Карамзіна та озвучити їх на наступному уроці.

3 рівень:Скласти кросворд повісті «Бідна Ліза»

4 рівень:Користуючись довідниками та Інтернет-ресурсами, підготувати повідомлення про біографію Карамзіна.

Вчитель: Всім дякую за роботу!

>Твори з твору Бідна Ліза

Моральні цінності

У сучасному світі, де все частіше правлять жорстокість, цинізм і байдужість рідко зустрінеш людину, здатну щиро співпереживати, дарувати доброту і виявляти милосердя до ближнього. У період технологічного прогресу та глобальної комп'ютеризації особливо важко прищепити дітям позитивний приклад ставлення до оточуючих. Засоби масової інформації показують одне насильство за іншим, таким чином лише підкреслюючи значущість війни. Тому в таке століття особливо важливо читати такі твори як повість «Бідна Ліза».

Н. М. Карамзін приділяв особливу увагу таким цінностям як гуманність, доброта, почуття відповідальності, щирість та милосердя. Він ставився до найвідоміших сентименталістів, що не могло не позначитися на його роботі. Саме цей літературний напрямок, більш ніж інші, було покликане виховувати в людях доброту і гуманність, формувати естетичне сприйняття світу у вигляді музики, літератури, мистецтва. Чим же сьогодні приваблює досвідченого читача повість, написана понад два століття тому? Зображенням історії нещасного кохання чи своїм основним підтекстом?

Насамперед, будь-яку людину після прочитання цієї книги торкнеться доля бідної дівчини, яка любила так щиро і простодушно, що все рідше зустрічається в наші дні. По-друге, нас приваблює тема загальнолюдських почуттів та пристрастей. У цьому невеликому і, здавалося б, доступному кожному розуму творі зображено і любов, і вірність, і зрада. Головна героїня виступає антиподом аристократичного лицемірства. Їй притаманні всі ті позитивні якості та чесноти, яких так не вистачає молодому дворянину, якого вона зустріла на своєму шляху.

Доброта Лізи, простодушність і вміння любити відразу ж підкуповують своєю щирістю, тоді як боягузтво і слабкість характеру Ераста, навпаки, відштовхують. Моральні цінності молоді полярно різні. Автор підкреслює, що Ераст не позбавлений неабияк частки розуму і наділений від природи добрим серцем. Однак його невміння протистояти спокусам, схильність до азартних ігор і, як наслідок, невміння стримати цього слова призводять до сумного фіналу. Ліза - дівчина із селянського стану. Вона наділена найкращими і найголовнішими людськими чеснотами: добротою, вірністю, щирістю, а найголовніше, вмінням любити.

Вона не змогла перенести зради людини, яку так сильно любила. У той же час життя з зганьбленим ім'ям є для Лізи неможливим. Вона знаходить один тільки вихід із ситуації - кинутися в глибокий вир. Тут мимоволі постає питання, чи могла вона вчинити інакше? Я думаю що ні. З такими моральними цінностями, якими вона була наділена, їй уявлялося неможливим жити з такою вагою. Сам автор вважає, що треба жити за законами серця, тобто відповідно до своїх моральних принципів. Саме тому він наділив свою героїню найкращими людськими почуттями та якостями.


План I. Актуальність повісті Н. М. Карамзіна «Бідна Ліза» за всіх часів. ІІ. Справжні та хибні цінності в повісті. 1. Праця, чесність, доброта душі – основні моральні цінності сім'ї Лізи. 2. Гроші як головна цінність у житті Ераста. 3. Справжні причини загибелі бідної Лізи. ІІІ. Жити за законами серця – головний моральний закон. Чи знаєш ти своє серце? Чи завжди можеш відповідати за свої рухи? Чи завжди розум є цар почуттів твоїх? Н. М. Карамзін Що змушує нас звертатися до повісті Н. М. Карамзіна «Бідна Ліза», написаної два сторіччя тому? Чим приваблює сучасного читача, досвідченого серйознішою літературою, книга з таким наївним сюжетом, архаїчною мовою? Чи банальним твердженням, що «і селянки любити вміють»? Нас приваблюють у повісті насамперед зображення загальнолюдських почуттів та пристрастей: любові та підступності, вірності та зради. Нас чіпає доля бідної Лізи, її нещасної матері, і якщо ми не проливаємо сльози над повістю, то лише тому, що наш вік відвчив нас від такого прояву почуттів. Н. М. Карамзін, письменник-сентименталіст, вважав головними загальнолюдськими цінностями скарбу людської душі: доброту, простодушність, уміння любити. Ліза і Ераст належать різним станам, і моральні цінності їм різні. Щастя сім'ї, в якій виросла Ліза, полягало не в багатстві, не в знатності роду, а в працьовитості, зворушливій турботі членів сім'ї один про одного, любові батьків та дочки. Вони переконані, що «краще годуватися своїми працями і нічого не брати задарма». Лизавшись без батька, Ліза допомагала матері, і «чутлива, добра бабуся, бачачи невтомність дочки, часто притискала її до серця, що слабо б'ється, називала божеською милістю, годувальницею, відрадою старості своєї і молила бога, - щоб він нагородив її за все те, що вона робить для матері». Ідилічно спокійне життя сім'ї було зруйноване зустріччю Лізи з молодим багатим дворянином Ерастом, людиною «з неабияким розумом і добрим серцем, добрим від природи, але слабким і вітряним». Простодушна бабуся щиро покохала нового знайомого Лізи. Вона й подумати не могла, що їхня дружба закінчиться бідою – надто вірила у розсудливість дочки та шляхетність молодого дворянина. Вірила Ерасту та Ліза. «Ах, Ерасте! – казала вона. – Чи завжди ти любитимеш мене?» – «Завжди, люба Ліза, завжди!» – відповів він. І Ліза не вимагала присяг, не сумнівалася в щирості свого коханого. Природа наділила дівчину найбагатшим даром – умінням кохати. «Ах! Я швидше забуду душу свою, ніж мого мого друга!» - думає вона, і ці слова будуть підтверджені життям і смертю бідної Лізи. Ераст полюбив молоду селянку, мріяв бути завжди з нею поряд. «Я житиму з Лізою, як брат із сестрою, – думав він, – не вживаю на зло любові її і буду завжди щасливий!» Напевно, він сам вірив у це, але чи завжди людина є хазяїном свого слова? Для Ераста головна цінність – гроші. Заради грошей він грає в карти, заради грошей збирається одружитися без кохання на багатій нареченій, - заради грошей він відмовляється від свого кохання. Неписьменна селянка, Ліза виявилася шляхетніше, вище, краще освіченого дворянина Ераста. Ліза не змогла винести зради Ераста, втопилася у ставку. Оповідач оплакує зганьблену честь, загублене життя Лізи, не ставлячи їй у провину ні зайву довірливість, ні смертний гріх самогубства. Він приходить до Симонового монастиря, щоб знову і знову згадати про жалюгідну долю дівчини, яка прожила своє коротке життя так, як підказала їй любов, не розмірковуючи, не розраховуючи, люблячи і прощаючи, як веліла їй серце. У чому справжня, глибинна причина загибелі бідної Лізи? Насамперед, у соціальній, становій нерівності. У дворян та селян різні уявлення про загальнолюдські цінності: для Ераста любов – забава, предмет сентиментальних мрій, для Лізи – сенс життя. Автор змушує нас і сьогодні замислитись над недосконалістю суспільства, в якому моральні цінності підмінюються матеріальними. Жити за законами серця, вважає Карамзін, означає жити у згоді з моральним законом. А хто знає своє серце? Повість змушує задуматися про те, наскільки чудесний Божий світ, як важливо берегти найдорожчий наш скарб – життя. Великий і прекрасний світ людських почуттів, у ньому зберігаються великі багатства, але ж у ньому таяться небезпеки. Чи вмієш ти любити? Чи завжди можеш відповідати за свої рухи? Чи завжди розум є цар почуттів твоїх?

I. Актуальність повісті Н. М. Карамзіна «Бідна Ліза» за всіх часів.

ІІ. Справжні та хибні цінності в повісті.

1. Праця, чесність, доброта душі – основні моральні цінності сім'ї Лізи.

2. Гроші як головна цінність у житті Ераста.

3. Справжні причини загибелі бідної Лізи.

ІІІ. Жити за законами серця – головний моральний закон. Чи знаєш ти своє серце?

Чи завжди можеш відповідати за свої рухи? Чи завжди розум є цар почуттів твоїх?

Н. М. Карамзін

Що змушує нас звертатися до повісті М. М. Карамзіна «Бідна Ліза», написаної два сторіччя тому? Чим приваблює сучасного читача, досвідченого серйознішою літературою, книга з таким наївним сюжетом, архаїчною мовою? Чи банальним твердженням, що «і селянки любити вміють»?

Нас приваблюють у повісті насамперед зображення загальнолюдських почуттів та пристрастей: любові та підступності, вірності та зради. Нас чіпає доля бідної Лізи, її нещасної матері, і якщо ми не проливаємо сльози над повістю, то лише тому, що наш вік відвчив нас від такого прояву почуттів.

Н. М. Карамзін, письменник-сентименталіст, вважав головними загальнолюдськими цінностями скарбу людської душі: доброту, простодушність, уміння любити.

Ліза і Ераст належать різним станам, і моральні цінності їм різні. Щастя сім'ї, в якій виросла Ліза, полягало не в багатстві, не в знатності роду, а в працьовитості, зворушливій турботі членів сім'ї один про одного, любові батьків та дочки. Вони переконані, що «краще годуватися своїми працями і нічого не брати задарма». Лизавшись без батька, Ліза допомагала матері, і «чутлива, добра бабуся, бачачи невтомність дочки, часто притискала її до серця, що слабо б'ється, називала божеською милістю, годувальницею, відрадою старості своєї і молила бога, - щоб він нагородив її за все те, що вона робить для матері».

Ідилічно спокійне життя сім'ї було зруйноване зустріччю Лізи з молодим багатим дворянином Ерастом, людиною «з неабияким розумом і добрим серцем, добрим від природи, але слабким і вітряним». Простодушна бабуся щиро покохала нового знайомого Лізи. Вона й подумати не могла, що їхня дружба закінчиться бідою – надто вірила у розсудливість дочки та шляхетність молодого дворянина. Вірила Ерасту та Ліза. «Ах, Ерасте! – казала вона. – Чи завжди ти любитимеш мене?» – «Завжди, люба Ліза, завжди!» – відповів він. І Ліза не вимагала присяг, не сумнівалася в щирості свого коханого. Природа наділила дівчину найбагатшим даром – умінням кохати. «Ах! Я швидше забуду душу свою, ніж мого мого друга!» - думає вона, і ці слова будуть підтверджені життям і смертю бідної Лізи.

Ераст полюбив молоду селянку, мріяв бути завжди з нею поряд. «Я житиму з Лізою, як брат із сестрою, – думав він, – не вживаю на зло любові її і буду завжди щасливий!» Напевно, він сам вірив у це, але чи завжди людина є хазяїном свого слова? Для Ераста головна цінність – гроші. Заради грошей він грає в карти, заради грошей збирається одружитися без кохання на багатій нареченій, - заради грошей він відмовляється від свого кохання. Неписьменна селянка, Ліза виявилася шляхетніше, вище, краще освіченого дворянина Ераста.

Ліза не змогла винести зради Ераста, втопилася у ставку. Оповідач оплакує зганьблену честь, загублене життя Лізи, не ставлячи їй у провину ні зайву довірливість, ні смертний гріх самогубства. Він приходить до Симонового монастиря, щоб знову і знову згадати про жалюгідну долю дівчини, яка прожила своє коротке життя так, як підказала їй любов, не розмірковуючи, не розраховуючи, люблячи і прощаючи, як веліла їй серце.

У чому справжня, глибинна причина загибелі бідної Лізи? Насамперед, у соціальній, становій нерівності. У дворян та селян різні уявлення про загальнолюдські цінності: для Ераста любов – забава, предмет сентиментальних мрій, для Лізи – сенс життя. Автор змушує нас і сьогодні замислитись над недосконалістю суспільства, в якому моральні цінності підмінюються матеріальними. Жити за законами серця, вважає Карамзін, означає жити у згоді з моральним законом.

А хто знає своє серце? Повість змушує задуматися про те, наскільки чудесний Божий світ, як важливо берегти найдорожчий наш скарб – життя. Великий і прекрасний світ людських почуттів, у ньому зберігаються великі багатства, але ж у ньому таяться небезпеки. Чи вмієш ти любити? Чи завжди можеш відповідати за свої рухи? Чи завжди розум є цар почуттів твоїх?

    Література цього напряму справді вплинула на людей, що читають і в Європі, і в Росії. Герої творів стали предметом поклоніння, їм співчували, як реальним людям, наслідували їх і в поведінці, і в одязі, прагнули потрапити в ті місця,...

    Як і в колишні роки, з маленькою торбинкою за плечима Карамзін на цілі дні йшов тинятися без мети і плану милими підмосковними лісами і полями, що підступили впритул до застав білокам'яної. Особливо привабили його околиці старого монастиря, який...

  1. Нове!

    Кращою повістю Карамзіна справедливо визнано «Бідна Ліза» (1792), в основу якої покладено просвітницьку думку про позастанову цінності людської особистості. Проблематика повісті має соціально-моральний характер: селянці Лізі протиставлено...

  2. Н. М. Карамзін, добре знайомий із новітніми віяннями європейської культури, свідомо орієнтувався на принципи сентименталізму. У його повісті «Бідна Ліза», опублікованій у «Московському журналі» в 1792 році, не викриваються вади суспільства, а лише...

I. Актуальність повісті Н. М. Карамзіна «Бідна Ліза» за всіх часів. ІІ. Справжні та хибні цінності в повісті. 1. Праця, чесність, доброта душі – основні моральні цінності сім'ї Лізи. 2. Гроші як головна цінність у житті Ераста. 3. Справжні причини загибелі бідної Лізи. ІІІ. Жити за законами серця – головний моральний закон. Чи знаєш ти своє серце? Чи завжди можеш відповідати за свої рухи? Чи завжди розум є цар почуттів твоїх? Н. М. Карамзін Що змушує нас звертатися до повісті Н. М. Карамзіна «Бідна Ліза», написаної два сторіччя тому? Чим приваблює сучасного читача, досвідченого серйознішою літературою, книга з таким наївним сюжетом, архаїчною мовою? Чи банальним твердженням, що «і селянки любити вміють»? Нас приваблюють у повісті насамперед зображення загальнолюдських почуттів та пристрастей: любові та підступності, вірності та зради. Нас чіпає доля бідної Лізи, її нещасної матері, і якщо ми не проливаємо сльози над повістю, то лише тому, що наш вік відвчив нас від такого прояву почуттів. Н. М. Карамзін, письменник-сентименталіст, вважав головними загальнолюдськими цінностями скарбу людської душі: доброту, простодушність, уміння любити. Ліза і Ераст належать різним станам, і моральні цінності їм різні. Щастя сім'ї, в якій виросла Ліза, полягало не в багатстві, не в знатності роду, а в працьовитості, зворушливій турботі членів сім'ї один про одного, любові батьків та дочки. Вони переконані, що «краще годуватися своїми працями і нічого не брати задарма». Лизавшись без батька, Ліза допомагала матері, і «чутлива, добра бабуся, бачачи невтомність дочки, часто притискала її до серця, що слабо б'ється, називала божеською милістю, годувальницею, відрадою старості своєї і молила бога, - щоб він нагородив її за все те, що вона робить для матері». Ідилічно спокійне життя сім'ї було зруйноване зустріччю Лізи з молодим багатим дворянином Ерастом, людиною «з неабияким розумом і добрим серцем, добрим від природи, але слабким і вітряним». Простодушна бабуся щиро покохала нового знайомого Лізи. Вона й подумати не могла, що їхня дружба закінчиться бідою – надто вірила у розсудливість дочки та шляхетність молодого дворянина. Вірила Ерасту та Ліза. «Ах, Ерасте! – казала вона. – Чи завжди ти любитимеш мене?» – «Завжди, люба Ліза, завжди!» – відповів він. І Ліза не вимагала присяг, не сумнівалася в щирості свого коханого. Природа наділила дівчину найбагатшим даром – умінням кохати. «Ах! Я швидше забуду душу свою, ніж мого мого друга!» - думає вона, і ці слова будуть підтверджені життям і смертю бідної Лізи. Ераст полюбив молоду селянку, мріяв бути завжди з нею поряд. «Я житиму з Лізою, як брат із сестрою, – думав він, – не вживаю на зло любові її і буду завжди щасливий!» Напевно, він сам вірив у це, але чи завжди людина є хазяїном свого слова? Для Ераста головна цінність – гроші. Заради грошей він грає в карти, заради грошей збирається одружитися без кохання на багатій нареченій, - заради грошей він відмовляється від свого кохання. Неписьменна селянка, Ліза виявилася шляхетніше, вище, краще освіченого дворянина Ераста. Ліза не змогла винести зради Ераста, втопилася у ставку. Оповідач оплакує зганьблену честь, загублене життя Лізи, не ставлячи їй у провину ні зайву довірливість, ні смертний гріх самогубства. Він приходить до Симонового монастиря, щоб знову і знову згадати про жалюгідну долю дівчини, яка прожила своє коротке життя так, як підказала їй любов, не розмірковуючи, не розраховуючи, люблячи і прощаючи, як веліла їй серце. У чому справжня, глибинна причина загибелі бідної Лізи? Насамперед, у соціальній, становій нерівності. У дворян та селян різні уявлення про загальнолюдські цінності: для Ераста любов – забава, предмет сентиментальних мрій, для Лізи – сенс життя. Автор змушує нас і сьогодні замислитись над недосконалістю суспільства, в якому моральні цінності підмінюються матеріальними. Жити за законами серця, вважає Карамзін, означає жити у згоді з моральним законом. А хто знає своє серце? Повість змушує задуматися про те, наскільки чудесний Божий світ, як важливо берегти найдорожчий наш скарб – життя. Великий і прекрасний світ людських почуттів, у ньому зберігаються великі багатства, але ж у ньому таяться небезпеки. Чи вмієш ти любити? Чи завжди можеш відповідати за свої рухи? Чи завжди розум є цар почуттів твоїх?



Читайте також: