Vissza előre
Figyelem! A dia-előnézetek csak tájékoztató jellegűek, és nem feltétlenül képviselik a prezentáció összes jellemzőjét. Ha érdekel ez a munka, töltse le a teljes verziót.
Az óra célja. Egyenletek megoldása paraméterekkel, modulokkal, függvények tulajdonságainak alkalmazása váratlan helyzetekben és geometriai technikák elsajátítása a feladatok megoldásához. Nem szabványos egyenletek.
Feladatok:
- Nevelési: megtanít néhány egyenlettípus megoldására modulok és paraméterek segítségével;
- Fejlődési: fejlessze a gondolkodási kultúrát, a beszédkultúrát és a jegyzetfüzettel és táblával való munkavégzés képességét.
- Nevelési: fejleszti a függetlenséget és a nehézségek leküzdésének képességét.
Felszerelés: vizuális anyag a fejben történő számításhoz és magyarázathoz új téma. Interaktív tábla, multimédiás taneszközök.
Az óra felépítése:
- A tanult anyag ismétlése (szóbeli számolás).
- Új anyagok tanulása.
- A tanult anyag konszolidációja.
- Óra összefoglalója.
- Házi feladat.
AZ ÓRÁK ALATT
1. A legfontosabb elméleti anyag megismétlése témákban: „Modulot tartalmazó egyenletek”, „Egyenletek megoldása paraméterekkel”
1) „Modulust tartalmazó egyenletek”
Egy a szám abszolút értéke vagy modulusa a szám a, Ha a> 0, szám – a, Ha a < 0, нуль, если a= 0. Or
A meghatározásból az következik, hogy | a | >
0 és | a | >
a mindenkinek a€ R .
Egyenlőtlenség | x | < a, (Ha a> 0) egyenértékű egy kettős egyenlőtlenséggel – a <
x < a.
Egyenlőtlenség | x | < a, (Ha a < 0)
не имеет смысла, так как | х | >0.
Egyenlőtlenség | x | > a, (Ha a> 0) ekvivalens két egyenlőtlenséggel
Egyenlőtlenség | x | > a, (Ha a < 0)
справедливо для любого x€ R
2) „Egyenletek megoldása paraméterekkel”
Egy egyenlet paraméterekkel való megoldása azt jelenti, hogy jelezzük, hogy a paraméterek milyen értékeinél léteznek megoldások és mik azok.
a) meghatározza az ismeretlen és a paraméterek elfogadható értékeinek halmazát;
b) minden megengedett paraméterérték-rendszerhez keresse meg az egyenlet megfelelő megoldási halmazait.
2. Szájgyakorlatok
1. Oldja meg a | x– 2 | = 5; Válasz: 7; – 3
| x– 2 | = – 5; Válasz: nincs megoldás
| x– 2 | = x + 5; Válasz: nincs megoldás; 1.5
| x– 2 | = | x+ 5 |; Válasz: nincs megoldás; – 1,5; nincs megoldás; – 1,5;
2. Oldja meg az egyenletet: | x+ 3 | + | y– 2 | = 4;
Nézzünk négy esetet
{ | x + 3 > 0 | { | x > – 3 |
y – 2 > 0 | y > 2 | ||
x + 3 + y – 2 = 4 | y = – x + 3 |
{ | x + 3 > 0 | { | x > – 3 |
y – 2 < 0 | y < 2 | ||
x + 3 – y + 2 = 4 | y = x + 1 |
{ | x + 3 < 0 | { | x < – 3 |
y + 2 > 0 | y > – 2 | ||
– x – 3 – y – 2 = 4 | y = x + 9 |
{ | x + 3 < 0 | { | x < – 3 |
y + 2 < 0 | y < – 2 | ||
– x – 3 – y – 2 = 4 | y = – x – 9 |
Ennek eredményeként egy olyan négyzetet kapunk, amelynek középpontja (–3; 2), és az átló hossza 8, és az átlók párhuzamosak a koordinátatengelyekkel.
Vizuális megfontolások alapján azt a következtetést vonhatjuk le, hogy egy | alakú egyenlet x + a | + | nál nél + b | = Val vel; meghatároz egy négyzetet a síkon, amelynek középpontja a (– A; – b), átlói párhuzamosak az OX és OU tengellyel, és mindegyik átló hossza 2 Val vel. Válasz: (– 3; 2).
2. Oldja meg az aх = 1 egyenletet!
Válasz: ha a = 0, akkor nincs megoldás; Ha a= 0, akkor x = 1/ a
3. Oldja meg a ( A 2 – 1) x = A + 1.
Megoldás.
Nem nehéz belátni, hogy ennek az egyenletnek a megoldásához elegendő a következő eseteket figyelembe venni:
1) A= 1; akkor az egyenlet OX = 2 alakot vesz fel, és nincs megoldása
2) A= – 1; azt kapjuk, hogy OX = O, és nyilvánvalóan x- Bármi.
1
3) ha A = +
1, akkor x = –––
A
– 1
Válasz:
Ha A= – 1, akkor x- Bármi;
Ha A= 1, akkor nincs megoldás;
1
Ha A = +
1, akkor x = –––
A
– 1
3. Megoldások példákra(C opcióból)
1. A p paraméter melyik értékénél érvényesül a | x 2 – 5x + 6 | + | x 2 – 5x + 4 | = R négy gyökere van.
Tekintsük az y = | függvényt x 2 – 5x + 6 | + | x 2 – 5x + 4 |
Mert x 2 – 5x + 6 = (x – 2)(x– 3) és x 2 – 5x + 4 = (x – 1)(x– 4), akkor y = | (x – 2)(x – 3) | + | (x – 1)(x– 4) |, a számegyenesen jelöljük a négyzetháromtagok gyökét
1 2 3 4 x
A számsor 5 intervallumra van felosztva
{ | x < 1 | { | x < 1 |
y = x 2 – 5x + 6 + x 2 – 5x + 4 | y = 2x 2 – 10x + 10 |
{ | 1 < x < 2 | { | 1 < x < 2 |
y = x 2 – 5x+ 6 – x 2 + 5x – 4 | y = 2 |
{ | 2 < x < 3 | { | 2 < x <3 |
y = – 2x 2 + 10x – 10 | y = – x 2 + 5x – 6 – x 2 + 5x – 4 |
{ | 3 < x < 4 | { | 3 < x < 4 |
y = 2 | y = x 2 – 5x + 6 – x 2 + 5x – 4 |
{ | x > 4 | { | x > 4 |
y = 2x 2 – 10x + 10 | y= x 2 – 5x + 6 + x 2 –5x + 4 |
3. esethez) x 0 = – b | 2a = 2, y 0 = 25: 2 + 25 – 10 = 2,5
Tehát (2.5; 2.5) a parabola csúcsának koordinátái y = – 2x 2 + 10x – 10.
Szerkesszük meg az egyenlőség által adott függvény grafikonját
Amint az ábrán látható, az eredeti egyenletnek négy gyöke van, ha 2 < A < 2,5
Válasz: 2-kor < A < 2,5
4. Önálló munkavégzés szintek szerint
1. szint
1. Oldja meg az egyenletet! x 2 – | x| = 6
2. Milyen a egész értékeire van egyedi megoldása az egyenletnek? Ó 2 – (A + 1) + A 2
+ A = 0?
2. szint
1. Oldja meg az egyenletet: | x – 5 | – | 2x + 3 | = 10
A –12) x 2 + 2 =
2(12 – A) két különböző gyökere van?
3. szint
1. Oldja meg a | x – 5 | – | 2x + 3| = 10
2. Keresse meg az a paraméter összes értékét, amelyre az egyenlet ( A – 12) x 2 + 2 = 2(12
– A) két különböző gyökere van?
5. Óra összefoglalója
1. A modul meghatározása.
2. Mit jelent paraméterrel megoldani egy egyenletet?
6. Házi feladat. C5 opció No. 11 F.F. Liszenko. Matematika, 2012
Egyenletek paraméterekkel
Matematika- az egyetlen tökéletes módszer, amivel becsaphatod magad. Albert Einstein
№ 1 Keresse meg a minden olyan értékét, amelyek mindegyikére az x² + (a + 5)² = |x + a + 5| + |x – a -5| pontosan három gyökere van.
MEGOLDÁS Az egyenlet nem változik, ha kicseréljük x szám -x. Ezért az egyenletnek van páros szám nem nulla megoldások. Eszközök, három megoldás csak akkor van egyenlete, ha az egyik 0. Állítsuk be x = 0 .
A következőt kapjuk: (a + 5)² = 2|a + 5|
Ahonnan a + 5 = 0 vagy |a + 5| = 2.
Ha a + 5 = 0, az egyenlet x² = 2|x| lesz és pontosan három megoldása van: -2, 0, 2. A + 5 = 0-ból kapjuk: a = -5. Ha|a +5| = 2, az egyenlet x² + 4 = |x + 2| lesz + |x – 2|.
A 2 egyenlet x² - 2x + 4 = 0 alakot ölt, és nincs megoldása. Hasonlóképpen nincs megoldás x-re. Válasz: a = -5. "width="640"
-2 ≤ x ≤ 2 esetén az egyenletnek egyedi megoldása 0. x 2 esetén az egyenlet x² - 2x + 4 = 0, és nincs megoldása. Hasonlóképpen nincs megoldás x-re. Válasz: a = -5.
№ 2
Keresse meg az a paraméter összes értékét, amelyre az f(x) = |2a + 5|x egyenlet
6 megoldása van, ahol f páros periodikus függvény, T = 2 periódussal, a teljes számegyenesen definiálva, ahol f(x) = ax², ha 0≤x≤1.
MEGOLDÁS Ha a = 0, az f(x) függvény azonosan egyenlő nullával, és a grafikonjának egyetlen közös pontja van az y = 5x egyenessel.
0, akkor 9a = -25. Nincsenek pozitív megoldások. Ezért az a 0 eset lehetetlen. "width="640"
Legyen a = 0 (1. ábra). Az x = 0 megoldás minden a-ra létezik. Pontosan öt további megoldásra van szükség. Az egyetlen lehetséges eset az ábrán látható: az egyenes átmegy az (5 ; a) ponton. Készítsük el a |2a + 5| egyenletet ∙ 5 = a. Mivel a 0, akkor 9a = -25. Nincsenek pozitív megoldások. Ezért az a 0 eset lehetetlen.
№ 3 Keresse meg a minden értékét, amelyek mindegyikére az f(x) = x² - 3|x - a²| - Az 5x-nek több mint két szélső pontja van. MEGOLDÁS Ha x ≥ a² f (x) = x² - 8x + 3a², ezért a függvény grafikonja egy parabola része, melynek ágai felfelé néznek és szimmetriatengelye x = 4.
Mindkét parabola áthalad a ponton (a²; f(a²)). Az y = f(x) függvénynek kettőnél több szélsőpontja van, nevezetesen három, az egyetlen esetben (1. ábra): 1
Válasz: -2
KÖSZÖNÖM MÖGÖTT FIGYELEM!
„Lineáris egyenlet két változóban” – A két változót tartalmazó egyenletet két változóból álló egyenletnek nevezzük. - Hogyan nevezzük a két változós egyenletet? Adj rá példákat. -Melyik két változós egyenletet nevezzük lineárisnak? Lineáris egyenlet két változóval. Definíció: Egy algoritmus annak bizonyítására, hogy egy adott számpár az egyenlet megoldása:
„Exponenciális egyenletek megoldása” – Egy bázisra redukálás. Konzolozás. T. Vieta. Grafikus módszer. Az exponenciális egyenlet egy kitevővel rendelkező változót tartalmazó egyenlet. Megoldás exponenciális egyenletek. Szóbeli munka. ab+ac=a(b+c). fokok. 2. Oldja meg az egyenletet: Tulajdonság. Az exponenciális egyenletek típusai és megoldási módjai.
„Grafikus módszer egyenletek megoldására” - Válasz: egy gyök, x = -1. Két gyökér. Oldja meg grafikusan az (x+1)/(x-2)=2 egyenletet. Rajzolja meg az y=x?+6x+8 függvény grafikonját! Workshop az egyenletek megoldásáról grafikusan Felkészülés a tesztre. Készítsen függvénygráfokat. Ábrázolja az y=(x+1)/(x-2) függvényt! 1. Mozgassa a 8-ast az egyenlet jobb oldalára. Nincsenek gyökerek.
„Teljes egyenletek megoldása” - „Egyenletek, amelyekben gyökerek, fokozatok és az egyenlőtlenségek szakadéka van. Három nagyszerű matematikus. Sok sikert az egyenletek megoldási módszereinek további tanulásához. Az axiális szimmetria a legtöbb növény- és állatfaj velejárója. Központi. Az állatvilágban kétféle szimmetria létezik. Diktálás. Tengelyirányú. Azonosítsa az egyenletek megoldásának módszereit!
"Egyenletek logaritmussal" - Logaritmikus egyenletek. Oldja meg az egyenleteket szóban. Képletek logaritmusok konvertálására. Az egyenlet. Meghatározás. Logaritmus táblázatok. A logaritmus definíciója. A logaritmus definíciója és tulajdonságai. Logaritmikus vonalzó. Funkció. Fejhallgató vagy hangszóró. Tartomány. Megoldás megközelítései. Oldja meg az egyenletet. Tornaterem.
„Irracionális egyenletek” – Ellenőrzési célból a következők készültek: 419. sz. (c, d) Szafiullina, 418. sz. (c, d) Kulmukhametov, 420. sz. (c, d) Shageev. 2. lecke Egyenletrendszerek megoldása. 1. lecke téma: Megoldás irracionális egyenletek. 1. Az alábbi egyenletek közül melyik irracionális: Célok: A tanulók megismertetése bizonyos típusú irracionális egyenletek megoldásaival.
Összesen 49 előadás hangzik el
Cél:
- két változós lineáris egyenletrendszerek megismétlése
- definiáljon lineáris egyenletrendszert paraméterekkel
- megtanítja, hogyan kell lineáris egyenletrendszereket megoldani paraméterekkel.
Az órák alatt
- Idő szervezése
- Ismétlés
- Új téma magyarázata
- Konszolidáció
- Óra összefoglalója
- Házi feladat
2. Ismétlés:
I. Lineáris egyenlet egy változóval:
1. Határozzon meg egy változós lineáris egyenletet!
[Az ax=b formájú egyenletet, ahol x egy változó, a és b néhány szám, egy változós lineáris egyenletnek nevezzük]
2. Hány gyöke lehet egy lineáris egyenletnek?
[- Ha a=0, b0, akkor az egyenletnek nincs megoldása, x
Ha a=0, b=0, akkor x R
Ha a0, akkor az egyenletnek egyedi megoldása van, x =
3. Nézze meg, hány gyöke van az egyenletnek (opciók szerint)
II. Lineáris egyenlet 2 változóval és lineáris egyenletrendszer 2 változóval.
1. Határozzon meg egy lineáris egyenletet két változóból! Adj egy példát.
[A két változós lineáris egyenlet az ax + by = c alakú egyenlet, ahol x és y változók, a, b és c néhány szám. Például x-y=5]
2. Mit nevezünk kétváltozós egyenlet megoldásának?
[A két változós egyenlet megoldása egy olyan változó értékpár, amely az egyenletet valódi egyenlőséggé változtatja.]
3. Az x = 7, y = 3 változók értékpárja a 2x + y = 17 egyenlet megoldása?
4. Hogyan nevezzük egy kétváltozós egyenlet gráfját?
[Egy két változós egyenlet grafikonja a koordinátasíkon azon pontok halmaza, amelyek koordinátái ennek az egyenletnek a megoldásai.]
5. Nézze meg, mi az egyenlet grafikonja:
[Kifejezzük az y változót x-ig: y=-1,5x+3
Az y=-1,5x+3 képlet egy lineáris függvény, melynek grafikonja egy egyenes. Mivel a 3x+2y=6 és y=-1.5x+3 egyenletek ekvivalensek, ez az egyenes egyben a 3x+2y=6 egyenlet grafikonja is]
6. Mi az ax+bу=c egyenlet grafikonja x és y változókkal, ahol a0 vagy b0?
[Egy olyan két változós lineáris egyenlet grafikonja, amelyben a változók legalább egyik együtthatója nem nulla, egy egyenes.]
7. Mit nevezünk kétváltozós egyenletrendszer megoldásának?
[A kétváltozós egyenletrendszer megoldása egy olyan változó értékpár, amely a rendszer minden egyenletét valódi egyenlőséggé alakítja]
8. Mit jelent egyenletrendszer megoldása?
[Egyenletrendszert megoldani azt jelenti, hogy megtaláljuk az összes megoldását, vagy bebizonyítjuk, hogy nincsenek megoldások.]
9. Nézze meg, hogy egy ilyen rendszernek mindig van-e megoldása, és ha igen, hány (grafikus)!
10. Hány megoldása lehet egy két változós lineáris egyenletrendszernek?
[Az egyetlen megoldás, ha a vonalak metszik egymást; nincs megoldása, ha az egyenesek párhuzamosak; végtelenül sok, ha a vonalak egybeesnek]
11. Milyen egyenlet definiál általában egy egyenest?
12. Hozzon létre kapcsolatot a szögegyütthatók és a szabad tagok között:
I. lehetőség:
k 1 = k 2, b 1 b 2, nincs megoldás; |
II. lehetőség:
k 1 k 2, egy megoldás; |
III. lehetőség:
k 1 = k 2, b 1 = b 2, sok megoldás. |
Következtetés:
- Ha lejtőkön A függvények grafikonjait képező vonalak különbözőek, akkor ezek az egyenesek metszik egymást, és a rendszernek egyedi megoldása van.
- Ha az egyenesek szögegyütthatói azonosak, és az y tengellyel való metszéspontok eltérőek, akkor az egyenesek párhuzamosak, és a rendszernek nincs megoldása.
- Ha a szögegyütthatók és az y tengellyel való metszéspontok megegyeznek, akkor az egyenesek egybeesnek, és a rendszernek végtelen sok megoldása van.
A táblán van egy táblázat, amelyet a tanár és a tanulók fokozatosan kitöltenek.
III. Új téma magyarázata.
Definíció: Nézet rendszer
- A 1 x+B 1 y=C
- A 2 x+B 2 y=C 2
ahol A 1, A 2, B 1, B 2, C 1 C 2 a paraméterektől függő kifejezések, x és y pedig ismeretlenek, két lineáris rendszernek nevezzük. algebrai egyenletek két ismeretlen paraméterrel.
A következő esetek lehetségesek:
1) Ha , akkor a rendszernek egyedi megoldása van
2) Ha , akkor a rendszernek nincs megoldása
3) Ha , akkor a rendszernek végtelen sok megoldása van.
IV. Konszolidáció
1. példa
Az a paraméter milyen értékeinél működik a rendszer
- 2x - 3y = 7
- ah - 6 év = 14
a) rendelkezik végtelen halmaz döntések;
b) egyedi megoldása van
Válasz:
a) ha a=4, akkor a rendszernek végtelen számú megoldása van;
b) ha a4, akkor csak egy megoldás van.
2. példa
Oldja meg az egyenletrendszert!
- x+(m+1)y=1
- x+2y=n
Megoldás: a) , azaz. Az m1 esetében a rendszer egyedi megoldást kínál.
b), azaz m=1 (2=m+1) és n1 esetén az eredeti rendszernek nincs megoldása
c) , m=1 és n=1 esetén a rendszernek végtelen sok megoldása van.
Válasz: a) ha m=1 és n1, akkor nincs megoldás
b) m=1 és n=1, akkor a megoldás egy végtelen halmaz
- y - bármilyen
- x=n-2y
c) ha m1 és n bármely, akkor
3. példa
- akh-3ау=2а+3
- x+ay=1
Megoldás: A II egyenletből x = 1-аy és az I egyenletet helyettesítjük az egyenletbe
а(1-ау)-3ау=2а+3
a-a 2 y-3ау=2а+3
A 2 y-3ау=а+3
A(a+3)y=a+3
Lehetséges esetek:
1) a=0. Ekkor az egyenlet így néz ki: 0*y=3 [y]
Ezért a=0 esetén a rendszernek nincs megoldása
2) a=-3. Ekkor 0*y=0.
Ezért y. Ebben az esetben x=1-ау=1+3у
3) a0 és a-3. Ekkor y=-, x=1-a(-=1+1=2
Válasz:
1) ha a=0, akkor (x; y)
2) ha a=-3, akkor x=1+3y, y
3) ha a0 és a?-3, majd x=2, y=-
Tekintsük az (1) rendszer második megoldási módját.
Oldjuk meg az (1) rendszert algebrai összeadás módszerével: először szorozzuk meg a rendszer első egyenletét B 2-vel, a másodikat B 1-gyel, és adjuk össze ezeket az egyenleteket tagonként, így kiküszöböljük az y változót:
Mert A 1 B 2 -A 2 B 1 0, akkor x =
Most szüntessük meg az x változót. Ehhez szorozza meg az (1) rendszer első egyenletét A 2-vel, a másodikat pedig A 1-gyel, és adja össze mindkét egyenletet tagonként:
- A 1 A 2 x +A 2 B 1 y=A 2 C 1
- -A 1 A 2 x-A 1 B 2 y=-A 1 C 2
- y(A 2 B 1 -A 1 B 2) = A 2 C 1 - A 1 C 2
mert A 2 B 1 -A 1 B 2 0 y =
Az (1) megoldás megkönnyítése érdekében a következő jelölést vezetjük be:
- fő meghatározó
Most az (1) rendszer megoldása determinánsok segítségével írható fel:
A megadott képleteket Cramer-képleteknek nevezzük.
Ha , akkor az (1) rendszernek egyedi megoldása van: x=; y=
Ha , vagy , akkor az (1) rendszernek nincs megoldása
Ha , , , , akkor az (1) rendszernek végtelen számú megoldása van.
Ebben az esetben a rendszert tovább kell vizsgálni. Ebben az esetben általában egy lineáris egyenletre redukálódik. Ebben az esetben gyakran célszerű a rendszert a következő módon tanulmányozni: az egyenlet megoldásával megtaláljuk a paraméterek konkrét értékeit, vagy az egyik paramétert a többivel fejezzük ki, és ezeket a paraméterértékeket behelyettesítjük. a rendszer. Ekkor egy meghatározott numerikus együtthatós vagy kisebb számú paraméterű rendszert kapunk, amit tanulmányozni kell.
Ha a rendszer A 1 , A 2 , B 1 , B 2 együtthatói több paramétertől függenek, akkor célszerű a rendszert a rendszer determinánsaival tanulmányozni.
4. példa
Az a paraméter összes értékére oldja meg az egyenletrendszert
- (a+5)x+(2a+3)y=3a+2
- (3a+10)x+(5a+6)y=2a+4
Megoldás: Keressük meg a rendszer meghatározóját:
= (a+5)(5a+6) – (3a+10) (2a+3)= 5a 2 +31a+30-6a 2 -29a-30=-a 2 +2a=a(2-a)
= (3a+2) (5a+6) –(2a+4)(2a+3)=15a 2 +28a+12-4a 2 -14a-12=11a 2 +14a=a(11a+14)
=(a+5) (2a+4)-(3a+10)(3a+2)=2a 2 +14a+20-9a 2 -36a-20=-7a 2 -22a=-a(7a+22)
21x 2 + 55x + 42 = 0, D = 552 − 4 21 42 = 3025 − 3582< 0.
Válasz: 1; 2.
6. §. Egyenletek megoldása modulokkal, paraméterekkel
Tekintsünk több olyan egyenletet, amelyben az x változó a modulusjel alatt jelenik meg. Emlékezzünk erre
x, ha x ≥ 0,
x = − x ha x< 0.
1. példa: Oldja meg az egyenletet:
a) x − 2 = 3; b) x + 1 − 2x − 3 = 1;
x+2 |
X=1; d) x 2 − |
6; e) 6x 2 − |
x+1 |
|||||||||||||||||||||||||||||
x − 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
a) Ha egy szám modulusa 3, akkor ez a szám egyenlő 3-mal vagy (- 3-mal), |
||||||||||||||||||||||||||||||||
azaz x − 2 = 3, x = 5 vagy x − 2 = − 3, x = − 1. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
b) A modul definíciójából az következik, hogy |
x+1 |
X + 1, ha x + 1 ≥ 0, |
||||||||||||||||||||||||||||||
azaz x ≥ − 1 esetén és |
x+1 |
= − x − 1 x-ben< − 1. Выражение |
2x-3 |
|||||||||||||||||||||||||||||
2 x − 3, ha x ≥ 3 |
és egyenlő − 2 x + 3 ha x< 3 . |
|||||||||||||||||||||||||||||||
x< −1 |
az egyenlet |
egyenértékű |
egyenlet |
|||||||||||||||||||||||||||||
− x −1 − |
(− 2 x + 3 ) = 1, amiből az következik |
x = 5. De az 5-ös szám nem |
||||||||||||||||||||||||||||||
megfelel az x feltételnek< − 1, следовательно, |
x-nél< − 1 данное |
|||||||||||||||||||||||||||||||
az egyenletnek nincsenek megoldásai. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
−1 ≤ x< |
az egyenlet |
egyenértékű |
egyenlet |
|||||||||||||||||||||||||||||
x + 1− (2x + 3) = 1, ami azt jelenti, hogy x = 1; |
1. számú elégedett - |
|||||||||||||||||||||||||||||||
megfelel a − 1 ≤ x feltételnek< |
||||||||||||||||||||||||||||||||
2010-2011 tanév évf., 5. szám, 8. évfolyam. Matematika. Másodfokú egyenletek
x ≥ |
az egyenlet |
egyenértékű |
egyenlet |
||||||||||||||||||
x + 1 − (− 2 x − 3 ) = 1, amelynek megoldása x = 3. És mivel a szám 3 |
|||||||||||||||||||||
kielégíti az x ≥ feltételt |
akkor ez az egyenlet megoldása. |
||||||||||||||||||||
x+2 |
|||||||||||||||||||||
c) Ha a tört számlálója és nevezője |
ugyanaz legyen |
||||||||||||||||||||
x − 1 |
|||||||||||||||||||||
előjelek, akkor a tört pozitív, ha pedig eltérő, akkor negatív, i.e. |
|||||||||||||||||||||
x+2 |
x+2 |
Ha x ≤ − 2, ha x > 1, |
|||||||||||||||||||
x − 1 |
|||||||||||||||||||||
x − 1 |
|||||||||||||||||||||
x+2 |
Ha – 2< x < 1. |
||||||||||||||||||||
−1 |
|||||||||||||||||||||
x ≤ − 2 esetén |
és x > 1 esetén |
||||||||||||||||||||
az eredeti egyenlet ekvivalens az egyenlettel |
|||||||||||||||||||||
x+2 |
X =1, x +2 |
X (x −1 ) = x −1, x 2 − x +3 =0. |
|||||||||||||||||||
x − 1 |
|||||||||||||||||||||
Az utolsó egyenletnek nincs megoldása. |
|||||||||||||||||||||
-2-kor< x < 1 данное уравнение равносильно уравнению |
|||||||||||||||||||||
x+2 |
X =1, − x −2 + x 2 − x = x −1, x 2 −3 x −1 = 0. |
||||||||||||||||||||
x − 1 |
|||||||||||||||||||||
Keressük ennek az egyenletnek a gyökereit: |
|||||||||||||||||||||
x = 3 ± 9 + 4 = 3 ± 13. |
|||||||||||||||||||||
Egyenlőtlenségek |
− 2 < x < 1 удовлетворяет число 3 − 13 |
Sledova- |
|||||||||||||||||||
Ezért ez a szám az egyenlet megoldása. |
|||||||||||||||||||||
x ≥ 0 adott |
az egyenlet |
egyenértékű |
egyenlet |
||||||||||||||||||
x 2 − x −6 = 0, |
melynek gyökerei a 3 és – 2 számok. 3. szám |
||||||||||||||||||||
megfelel az x > 0 feltételnek, |
és a 2-es szám nem felel meg ennek a feltételnek- |
Ezért csak a 3-as szám megoldása az eredetire
x< 0 удовлетворяет число − 3 и не удовлетворяет число 2.
© 2011, FZFTSH a MIPT-nél. Összeállította: Yakovleva Tamara Kharitonovna
2010-2011 tanév évf., 5. szám, 8. évfolyam. Matematika. Másodfokú egyenletek |
||||||||
x ≥ − 1 adott |
az egyenlet |
egyenértékű |
egyenlet |
|||||
6 x 2 − x − 1 = 0, keresse meg a gyökereit: x = 1 ± |
25, x = 1, x |
= −1 . |
||||||
Mindkét gyök teljesíti az x ≥ − 1 feltételt, |
ezért azok |
|||||||
megoldásai ennek az egyenletnek. Nál nél |
x< − 1 данное уравнение |
|||||||
ekvivalens a 6 x 2 + x + 1 = 0 egyenlettel, amelynek nincs megoldása. |
||||||||
Legyen adott az f (x, a) és g (x, a) kifejezés, |
változásoktól függ |
|||||||
x |
és a. |
Aztán az egyenlet |
f (x, a) = g(x, a) |
változásokkal kapcsolatban |
noah x-et hívják egyenlet paraméterrel a. Egyenlet megoldása paraméterrel azt jelenti, hogy bármely elfogadható érték paramétert az egyenlet összes megoldásának megtalálásához.
2. példa Oldja meg az egyenletet az a paraméter összes érvényes értékére:
a) ax 2 − 3 = 4 a 2 − 2 x 2 ; b) (a − 3 ) x 2 = a 2 − 9;
c) (a − 1 ) x2 + 2 (a + 1 ) x + (a − 2 ) = 0.
x 2 = |
4a 2 + 3 |
4. és 2. kifejezés |
3 > 0 bármely a esetén; a > − 2 esetén vannak |
|||||
a+2 |
||||||||
két megoldásunk van: x = |
4a 2 + 3 |
és x = − |
4a 2 |
Ha |
a+2< 0, то |
|||
a+2 |
a+2 |
|||||||
kifejezés 4 a 2 + 3< 0, тогда уравнение не имеет решений. a + 2
Válasz: x = ± |
4a 2 + 3 |
Ha a > – 2; |
a ≤ − 2 esetén nincs megoldás. |
|
a+2 |
||||
akkor x 2 = a + 3. Ha a + 3 = 0, |
||||
b) Ha a = 3, akkor x. Ha a ≠ 3, |
||||
azok. ha a = -3, |
akkor az egyenletnek egyedi megoldása van x = 0. Ec- |
hogy a< − 3, то уравнение не имеет решений. Если a >− 3 és a ≠ 3, akkor az egyenletnek két megoldása van: x 1 = a + 3 és x 2 = − a + 3.
© 2011, FZFTSH a MIPT-nél. Összeállította: Yakovleva Tamara Kharitonovna
2010-2011 tanév évf., 5. szám, 8. évfolyam. Matematika. Másodfokú egyenletek |
||||||||||||||||||
a = 1 ez az egyenlet a következő alakot veszi fel |
4x − 1 = 0, |
|||||||||||||||||
x = 1 |
az ő döntése. Nál nél |
a ≠ 1 ez az egyenlet |
||||||||||||||||
négyzet, D 1 diszkriminánsa egyenlő |
||||||||||||||||||
(a + 1 ) 2 − (a − 1 )(a − 2 ) = 5 a − 1. |
||||||||||||||||||
Ha 5 a − 1< 0, т.е. a < 1 , |
akkor ennek az egyenletnek nincsenek megoldásai. |
|||||||||||||||||
Ha a = |
akkor az egyenletnek egyedi megoldása van |
|||||||||||||||||
a+1 |
||||||||||||||||||
x = − |
||||||||||||||||||
a - 1 |
−1 |
|||||||||||||||||
Ha egy > |
és a ≠ 1, |
akkor ennek az egyenletnek két megoldása van: |
||||||||||||||||
x = − (a + 1 ) ± 5 a − 1 . |
||||||||||||||||||
a - 1 |
−(a +1 ) ± |
|||||||||||||||||
1 órakor |
a = 1; x = 3 |
a |
; x = |
5a – 1 |
||||||||||||||
a - 1 |
||||||||||||||||||
egy > 1 esetén |
és a ≠ 1; a< 1 |
az egyenletnek nincsenek megoldásai. |
||||||||||||||||
§7. Egyenletrendszerek megoldása. Másodfokú egyenletekre redukáló feladatok megoldása
Ebben a részben olyan rendszereket fogunk megvizsgálni, amelyek másodfokú egyenleteket tartalmaznak.
Példa 1. Egyenletrendszer megoldása
2x + 3y = 8,
xy = 2.
Ebben a rendszerben a 2 x + 3 y = 8 egyenlet egy elsőfokú egyenlet, az xy = 2 egyenlet pedig egy másodfokú egyenlet. Oldjuk meg ezt a rendszert a módszerrel
© 2011, FZFTSH a MIPT-nél. Összeállította: Yakovleva Tamara Kharitonovna
2010-2011 tanév évf., 5. szám, 8. évfolyam. Matematika. Másodfokú egyenletek
helyettesítések. A rendszer első egyenletéből x-et y-n keresztül fejezzük ki, és ezt a kifejezést behelyettesítjük x-re a rendszer második egyenletébe:
8-3 év |
4 − |
||||||
y, 4 |
y y = 2. |
||||||
Az utolsó egyenlet másodfokú egyenletté redukálódik
8y − 3y 2 = 4, 3y 2 − 8y + 4 = 0.
Megtaláljuk a gyökereit: |
|||||||||||||
4 ± 4 |
4 ± 2 |
Y=2,y |
|||||||||||
Az x = 4 − feltételből |
azt kapjuk, hogy x = 1, x |
||||||||||||
Válasz: (1;2) és |
|||||||||||||
2. példa Oldja meg az egyenletrendszert:
x 2 + y 2 = 41,
xy = 20.
Szorozzuk meg a második egyenlet mindkét oldalát 2-vel, és adjuk hozzá az elsőhöz
rendszer egyenlet: |
x 2 + y 2 + 2xy = 41 + 20 2, |
(x + y) 2 = 81, innen |
||||
ebből következik, hogy x + y = 9 vagy x + y = − 9. |
||||||
Ha x + y = 9, akkor |
x = 9 − y. Helyettesítsük be ezt a kifejezést x helyett |
|||||
a rendszer második egyenlete: |
||||||
(9 - y ) y = 20, y 2 - 9 y + 20 = 0, |
||||||
y = 9 ± 81 − 80 = 9 ± 1, y = 5, y |
4, x = 4, x = 5. |
|||||
Az x + y = − 9 feltételből (− 4; − 5) és (− 5; − 4) megoldásokat kapunk. |
||||||
Válasz: (± 4;± 5) , (± 5;± 4) . |
||||||
3. példa Oldja meg az egyenletrendszert: |
||||||
y = 1, |
||||||
x− |
||||||
x−y |
Írjuk fel a rendszer második egyenletét a formába
( x − y )( x + y ) = 5.
© 2011, FZFTSH a MIPT-nél. Összeállította: Yakovleva Tamara Kharitonovna
2010-2011 tanév évf., 5. szám, 8. évfolyam. Matematika. Másodfokú egyenletek
Az x − y = 1 egyenlet felhasználásával a következőt kapjuk: x + y = 5. Így a megadottal egyenértékű egyenletrendszert kapunk.
x− |
y = 1, |
|
y = 5. |
||
Adjuk össze ezeket az egyenleteket, így kapjuk: 2 x = 6, |
x = 3, x = 9. |
||||||
Az x = 9 behelyettesítése az első egyenletbe |
fogadó rendszerek |
||||||
3 − y = 1, ami azt jelenti, hogy y = 4. |
|||||||
Válasz: (9;4). |
(x + y)(x |
Y −4 ) = −4, |
|||||
4. példa Oldja meg az egyenletrendszert: (x 2 + y 2 ) xy = − 160! |
|||||||
xy = v; |
|||||||
Vezessünk be új változókat |
x + y = u |
||||||
x2 + y2 = x2 + y2 + 2 xy − 2 xy = (x + y) 2 − 2 xy = u2 − 2 v, |
|||||||
u (u -4 ) = -4, |
|||||||
a rendszert az (u 2 − 2 v ) v = − 160 alakra redukáljuk. |
|||||||
Megoldjuk az egyenletet: |
|||||||
u (u − 4) = − 4, u 2 − 4u + 4 = 0, (u − 2) 2 = 0, u = 2. |
|||||||
Ezt az u értéket behelyettesítjük az egyenletbe: |
|||||||
(u 2 − 2v ) v = − 160, (4 − 2v ) v = − 160, 2v 2 − 4v − 160 = 0, |
|||||||
v 2 − 2v − 80 = 0, v = 1± 1 + 80 = 1 ± 9, v= 10, v |
= −8. |
||||||
Két egyenletrendszert oldunk meg: |
|||||||
x + y = 2, |
|||||||
x + y = 2, |
|||||||
És |
|||||||
xy = 10 |
xy = − 8. |
||||||
Mindkét rendszert helyettesítő módszerrel oldjuk meg. Az első rendszerhez a következők tartoznak: |
|||||||
x= 2 − y, ( 2 − y) y= 10, y2 − 2 y+ 10 = 0. |
Megkapta másodfokú egyenlet nincsenek megoldásai. A második rendszerhez a következők tartoznak: x= 2 − y, (2 − y) y= − 8, y2 − 2 y− 8 = 0.
y= 1 ± 1 + 8 = 1 ± 3, y1 = 4, y2 = − 2. Akkorx1 = − 2 Ésx2 = 4. Válasz: (− 2;4 ) És(4; − 2 ) .
© 2011, FZFTSH a MIPT-nél. Összeállította: Yakovleva Tamara Kharitonovna
3-mal megszorozva kapjuk:
2010-2011 tanév évf., 5. szám, 8. évfolyam. Matematika. Másodfokú egyenletek
5. példa. Oldja meg az egyenletrendszert:
x 2 + 4 xy = 3,
y 2 + 3 xy = 2.
Az első egyenletből 2-vel szorozva vonjuk ki a második egyenletet,
2 x 2 − xy − 3 y 2 = 0.
Ha y= 0, majd és x= 0, hanem pár szám (0;0 ) nem megoldás az eredeti rendszerre. Osszuk el a kapott egyenlet mindkét oldalát
jogdíj be y2 , |
||||||||||||||||||||||||
1 ± 5 , x = 2 y És x = − y . |
||||||||||||||||||||||||
−3 |
= 0, |
|||||||||||||||||||||||
y |
||||||||||||||||||||||||
Cseréljük |
jelentése |
x = |
3y |
első egyenlet |
||||||||||||||||||||
9 y2 + 6 y2 = 3, 11y2 = 4, y= |
, x= |
, x= − |
||||||||||||||||||||||
Cserélje ki az értéket x= − y a rendszer első egyenletébe: y2 − 4 y2 = 3, − 3 y2 = 3.
Nincsenek megoldások.
9. példa. Keresse meg az összes paraméterértéket a, amelyre az egyenletrendszer
x 2 + ( y − 2 ) 2 = 1,
y = fejsze 2 .
van legalább egy megoldása.
Ezt a rendszert paraméteres rendszernek nevezzük. Megoldhatók analitikusan, pl. képletek segítségével, vagy használhatja az úgynevezett grafikus módszert.
Vegye figyelembe, hogy az első egyenlet egy kört határoz meg, amelynek középpontja a pontban van (0;2 ) sugárral 1. A második egyenlet at a≠ 0 olyan parabolát határoz meg, amelynek csúcsa az origóban van.
Ha a 2
Az a) esetben a parabola érinti a kört. A rendszer második egyenletéből következik:
igen az x2 = y/ a, |
cserélje ki ezeket az értékeket |
x 2 |
az első egyenletbe: |
||||||||||
1 |
|||||||||||||
+(y−2 ) |
= 1, |
+ y |
− 4 y+ 4 = 1, y |
4 − ay+ 3 |
= 0. |
||||||||
Érintés esetén a szimmetria miatt csak egy érték van y, ezért a kapott egyenlet diszkriminánsának olyannak kell lennie
egyenlő 0. Mivel az ordináta yérintkezési pont pozitív stb.
y = 2 |
− a |
kapunk, |
|||||||||||||||
> 0; D |
1 2 |
||||||||||||||||
4 − a |
4 − a |
− 12 = 0, |
4 − a |
> 0 |
|||||||||||||
kapunk: 4 |
= 2 |
= 4 −2 |
|||||||||||||||
a = |
4 + 2 3 |
4 + 2 3 |
2 + |
||||||||||||||
( 4 − 2 3)( 4 + 2 3) = |
16 − 12 = |
||||||||||||||||
4 − 2 3 |
Ha a> 2 + 2 3 , akkor a parabola 4 pontban metszi a kört -
© 2011, FZFTSH a MIPT-nél. Összeállította: Yakovleva Tamara Kharitonovna
2010-2011 tanév évf., 5. szám, 8. évfolyam. Matematika. Másodfokú egyenletek
Ezért a rendszernek van legalább egy megoldása, ha
a≥ 2 + 2 3 .
10. példa. Egy bizonyos természetes kétjegyű szám számjegyeinek négyzetösszege 9-cel nagyobb, mint e számjegyek szorzatának kétszerese. Miután ezt a kétjegyű számot elosztottuk a számjegyeinek összegével, a hányados 4, a maradék pedig 3. Keresse meg kétjegyű szám.
Legyen a kétjegyű szám 10 a+ b, Ahol aÉs b- ennek a számnak a számjegyei. Ezután a probléma első feltételéből kapjuk: a2 + b2 = 9 + 2 ab, és a második feltételből kapjuk: 10 a+ b= 4 (a+ b) + 3.
a 2 + b 2 = 9 + 2 ab ,
Megoldjuk az egyenletrendszert: 6 a− 3 b= 3.
A rendszer második egyenletéből kapjuk
6a− 3b= 3, 2a− b= 1, b= 2a− 1.
Cserélje ki ezt az értéket b a rendszer első egyenletéhez:
a2 + ( 2a− 1) 2 = 9 + 2a( 2a− 1) , 5a2 − 4a+ 1 = 9 + 4a2 − 2a,
a2 − 2a− 8 = 0, D1 = 1 + 8 = 9, a= 1 ± 3, a1 = 4, a2 = − 2 < 0, b1 = 7.
Válasz: 47.
11. példa. Két oldat összekeverése után, amelyek közül az egyik 48 g, a másik 20 g vízmentes kálium-jodidot tartalmazott, 200 g új oldatot kapunk. Határozza meg mindegyik eredeti oldat koncentrációját, ha az első oldat koncentrációja 15%-kal nagyobb, mint a másodiké.
Jelöljük azzal x% a második oldat koncentrációja és utána (x+ 15 ) % – az első oldat koncentrációja.
(x+ 15 )% |
x % |
|||
I megoldás |
II megoldás |
Az első oldatban 48 g van (x+ 15 ) a teljes oldat tömegére vonatkoztatva,
ezért az oldat tömege az x48 + 15 100. A második oldatban 20 g ko-
© 2011, FZFTSH a MIPT-nél. Összeállította: Yakovleva Tamara Kharitonovna