Kémia óra vázlata „Kémiai elem tömegrésze vegyületben” témában (8. osztály). Kémia lecke "Egy elem tömeghányada anyagban" Óra a kémiai elemek tömegrészei témában

MBOU 139. számú középiskola a Szamarai városrészben.

Kémia órajegyzetek 8. osztály számára.

Tantárgy: Kémiai képletek. Relatív atomi és molekuláris tömegek. Tömegtört elem a kapcsolatban.

Az óra céljai

nevelési:

— tanulmányozza a fogalmakat: kémiai képlet, index, együttható; képletek írása és olvasása.

- feltárni a relatív, atom- és molekulatömegek közötti különbségeket;

- tanulmányozni fogja a tömegtört fogalmát kémiai elemés tanuld meg kiszámolni.

fejlesztés:

- fejleszteni a tanulókban egyszerű, logikus konstrukciók készítésének képességét az alapján kémiai ismeretek;

- fejleszteni a nem szabványos helyzetekben való használat képességét kutatási tevékenységek különböző részekből származó ismereteket iskolai diszciplínák(fizika, algebra), ha szükséges, keresse meg a hiányzó információkat a hivatkozásban és oktatási irodalom;

nevelési:

— a személyes reflexió, azaz a cselekvés és önmagunk megértésének képességének ápolása egy problémás kutatási helyzetben;

— a tanulók önszerveződésének és önbecsülésének elősegítése az órai kutatási feladatok elvégzése során.

Felszerelés: táblázatok "Relatív atom- és molekulatömegek", egyedi kártyák feladatok diákoknak, D. I. Mengyelejev táblázata.

Az órák alatt

ÉN. Idő szervezése

A tanár beállítja a tanulókat, hogy dolgozzanak az órán. Elmagyarázza az óra minden szakaszát és a tanulók cselekvéseit mindegyiknél.

- Srácok, ma mindannyian kutatók lesznek, és „új ismeretekre tesznek szert”: megtudják a kémiai képletek összetételét, az írási és olvasási szabályokat; levezetni egy kémiai elem tömeghányadának képletét és kiszámítani.

II. Tanul új téma

1. A tanár szava.

- Bármely kémiai elem minden atomjának megvan a maga tömege, csakúgy, mint minden minket körülvevő fizikai testnek, beleértve téged és engem is. De velünk ellentétben az atomok tömege nagyon kicsi. Ezért a tudósok a tömeget vették szabványnak A szénatom tömegének 1/12-e 6 12 VAL VEL(mint a legkönnyebb) és a fennmaradó atomok tömegét összehasonlították ennek a szabványnak a tömegével, innen ered az angol „Relative atomic mass” elnevezés. « relatív » relatív. Ennek a mennyiségnek nincs mértékegysége, és meg van jelölve Ar . Bármely elem relatív atomtömegének számértéke be van írva periódusos táblázat DI. Mengyelejev.

Ha egy anyagot több (azonos vagy különböző) elem alkot, akkor molekulákról és „molekula relatív tömegről” beszélünk. Ő felhajt atomtömegekből mindenki kémiai elemek, amelyek molekulát alkotnak, szaporodtak ezen atomok számával. Nincsenek mértékegységei, és ki van jelölve úr . Például:

Mr (O 2) = Ar (O) 2 = 16 2 = 32;

Mr (H20) = Ar (H) 2 + Ar (O) = 1 2 + 16 = 18;

Mr (H 2SO 4) = Ar (H) 2 + Ar (S) + Ar (O) 4 = 1 2 + 32 + 16 4 = 98;

A tanár többször is emlékezteti a tanulókat, hogy az Ar értéke benne van periódusos táblázat DI. Mengyelejev egy kémiai elem jegyében. A különböző kémiai elemek atomtömegeinek értékeit összeadjuk. Ha egy molekulában több azonos atom van, akkor azok numerikus érték az atomtömegeket megszorozzuk ezen atomok számával. (az óra kutatási részében önálló munkavégzésnél egy új téma kerül felerősítésre)

2. Kutatási rész (önálló munkavégzés tanulók a tanár irányítása mellett), ha nehézségek merülnek fel a tanulók között, a tanárnak nagyon óvatosnak kell lennie, és semmi esetre sem adjon közvetlen helyes választ a tanulóknak, azaz „ kész tudás„Meg kell szerezniük őket maguknak. Jobb, ha a hallgatót a helyes döntésre „nyomja” olyan vezető kérdésekkel, amelyek ösztönzik a mentális tevékenységet, a más területekről származó meglévő ismeretek új anyaggal való összekapcsolásának szükségességét. Erre azért van szükség, hogy a hallgatók kutatási folyamatát ne zavarják meg, és a legjobb eredményeket érjék el az új tananyag elsajátítása során, mivel az önállóan megszerzett tudás megmarad a hosszú távú emlékezetben, mint a kész információ.

Mintakérdések:

- Mit gondolsz?

- Képzeld, mi fog változni, ha...?

Hogyan fog változni és mit jelent?

- Gondolj bele, hol találkoztál még ezzel a fogalommal? stb.

A tanár feladatkártyákat oszt ki a tanulóknak, figyelmüket arra irányítva, hogy ez egy önálló feladat kutatás, de szükség esetén Ön (a tanár) mindenképpen segíti és jó irányba tereli minden tanuló munkáját.

Kártyák - feladatok

Tantárgy: Kémiai formula. Relatív, atom- és molekulatömegek. A kémiai elemek tömeghányada.

Feladat 1. Kémiai képlet, összetétele, rögzítése és kiejtése.

A. Fedezze fel a kémiai képletek minőségi és mennyiségi összetételét. Elemezze, hogy mindegyik mit jelent a képletben.

Képlet

Kiváló minőségű kompozíció

O 3

oxigén ( O)

H 2

hidrogén ( H)

Al 2 O 3

alumínium ( Al) és oxigén (O)

Következtetések:

1) Kiváló minőségű kompozíció kémiai képlete mutatja: __________________________________________ anyagot alkotnak.

2) Mennyiségi összetétel A kémiai képlet a következőket mutatja:

Anyagot alkotni.

BAN BEN. Elemezze a bejegyzést, és nézze meg, mit mutat a kémiai képlet indexe és együtthatója.

2 Al 2 O 3

együttható index

index – ez a _____________, amely a _______________-t mutatja egy anyagban, egy kémiai elem _______________________ szimbólumával írva;

együttható – _______________, ami a ________________ összegét mutatja vegyi anyag, __________________ kémiai képlettel írva;

BAN BEN. Fedezze fel a képletek olvasásának szabályait.

Kiejtési sorrend alkatrészek képletek:

1. együttható

2. a kémiai elem szimbóluma * és indexe (ha van).

3.a kémiai elem következő szimbóluma és indexe.

* Egy kémiai képlet olvasásakor a kémiai elem szimbólumának kiejtését olvassuk le, nem a nevét.

Önálló munkavégzés.

(új anyag összevonása)

1.1. Írd le kiváló minőségű kompozíció mindegyik képlet:

H 2 SO 4 _______________ FeSO 3 _________________________

H 3 PO 4 ____________________ H 2 Cl 2 O 7 ____________________

1.2. Írja le az egyes képletek mennyiségi összetételét:

O 3 __________________ K 2 O ___________________________

Cl 2 __________________ MgCO 3 ____________________

MgO ________________ NaOH _________________________

H 2 SO 4 _______________ FeSO 3 _________________________

H 3 PO 4 ____________________ H 2 Cl 2 O 7 ____________________

1.3. Olvasd el a képleteket. Írd le mit kaptál:

Li 2 O ____________________________________________________________

CaS ____________________________________________________________

H 2 SiO 3 __________________________________________________________

MgSO 4 ____________________________________________________________

2. feladat Egy vegyületben lévő elemek tömeghányadának függősége néhány fizikai mennyiségtől.

Elemezze, milyen paraméterektől és hogyan függ egy elem tömeghányada egy vegyületben.

A. Fedezze fel a HCl hidrogén-klorid molekula elemeinek összetételét és relatív atomtömegét!

Összetett

minőségi

hidrogén H

klór Cl

mennyiségi

Ar relatív atomtömege

Hasonlítsa össze a vegyületben lévő elemek tömegarányait:  (H) _________  (Cl)

( ,  ,  )

B. Fedezze fel az etán C 2 H 6 és az acetilén C 2 H 2 molekuláinak összetételét.

Összetett

etán C2H6

acetilén C2H2

Az atomok száma szén n(C)

Az atomok száma hidrogén n(H)

Hasonlítsa össze a tömegfrakciókat! hidrogén etánban és acetilénben:

 ( H) C 2 H 6 _______________ (H) C 2 H 2

( ,  ,  )

Milyen paraméter és hogyan befolyásolja az elem tömeghányadának értékét egy vegyületben?

BAN BEN. Fedezze fel a szén-dioxid CO 2 és szén-monoxid CO molekula összetételét.

Összetett

szén-dioxid CO 2

szén-monoxid CO

A szénatomok száma n (C)

A vegyület relatív molekulatömege Mr

Hasonlítsd össze a szén tömegrészeit a szén-dioxidban és szén-monoxid:

 ( C) CO 2 _____________ (C) CO

( ,  ,  )

Milyen paraméter és hogyan befolyásolja az elem tömeghányadának értékét egy vegyületben?

Foglalja össze következtetéseit, és hozzon létre egy képletet, amely megmutatja a tömeghányad függését a talált paraméterektől. Ezért:Írd a nevezőbe fordítottan arányost!

tömegtört érték

(E) = ––––––––––––––

A tömeghányad százalékos kifejezéséhez meg kell szoroznia a képlet jobb oldalát 100%-kal

Önálló munkavégzés.

2.1. Húzd alá azt a vegyületet, amelyben a legnagyobb a kén tömeghányada:

A ) Na2S03 és Na2S2O3; b) H2S és Na2S; c) Na 2 S 4 O 6 és Na 2 S 2 O 8.

2.2. Számítások elvégzése nélkül írja fel a következő vegyületeket egy sorba a tömeghányad csökkenésének sorrendjében:

a) hidrogén - H 2 O, H 2 O 2 _________________________

b) klór - Cl 2 O, Cl 2 O 7, ClO 2 __________________________

c) kén - SCl 4, S 2 Cl 2, SCl 2 ____________________________

d) szén - CH 4, C 2 H 2, C 2 H 4 ____________________

e) fluor – P 2 F 4, PF 3, PF 5 _________________________

III. Óra összefoglalója.

Az eredményeket összegzik, és megvitatják a leckében tanult kémiai fogalmakat: relatív atom- és molekulatömegek, kémiai képlet, index, együttható, egy vegyületben lévő kémiai elem tömeghányada.

IV. Házi feladat.

§5. volt. 1-5. (melyik tanuló nem fejezte be önálló feladatokat az óra alatt végezze el otthon)

Obernikhina Tatyana Sergeevna

legmagasabb végzettségű kémia tanár kategóriákat.

Városi oktatási intézmény "Koriazhma 3. számú középiskola"

Tétel . Kémia.

Óra témája Az elem tömeghányada.

8. OSZTÁLY.

UMK G.E. Rudzitis.

Az óra típusa: Új anyagok tanulása

Cél : Fejleszti az oldatkomponens törtszámításával és tömegének meghatározásával kapcsolatos feladatok megoldásának készségét.

Feladatok

Nevelési:

Alkossuk meg az elem tömeghányadának fogalmát;

Megtanítani egy anyag legegyszerűbb képletének megállapítását az elemek tömegarányai alapján.

Nevelési:

A logikus gondolkodási készségek és a kémia iránti érdeklődés fejlesztése az iskolások körében.

Nevelési:

Ökológiai gondolkodású személyiség kialakítása.

A bajtársiasság és a felelősségtudat kialakítása a tanulókban.

Tervezett tanulási eredmények:

tantárgy:

rendszerezett ismeretek kialakítása egy anyagban lévő elem arányáról;

a tömeghányad számítási képességének fejlesztése különféle anyagok;

meta-tárgy:

kompetencia kialakítása a megszerzett tudás másokon való felhasználása terén akadémiai diszciplínák;

személyes:

meggyőződés kialakítása a kémiai ismeretek emberi élethez szükséges szükségességéről;

Az oktatás eszközei :

Multimédiás projektor;

Számítógép;

Kártyák;

A tankönyv légylevele D. I. Mengyelejev táblázatával;

Jegyzetfüzetek;

D. I. Mengyelejev táblázata;

Epigraph a leckéhez:

A természet rejtélyekkel és, és

ezek megoldására tett kísérlet tartozik

az élet legnagyobb örömeire.

W. Ramsay

A lecke lépései

Lecke szakasz

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

1. Szervezeti mozzanat.

Ellenőrzi a gyerekek felkészültségét az órára.

Üdvözlet, pozitív hozzáállás a leckéhez.

Ellenőrizze a leckére való felkészültséget.

2. Célkitűzés és motiváció.

Ösztönző és motiváló helyzet kialakítása kérdésrendszeren keresztül:

Az alábbiakban felsorolunk különféle ásványokat, amelyekből vas nyerhető (FeO, Fe2 O3 , Fe3 O4 )

(multimédiás kivetítőn).

Problémás kérdés: Ön szerint melyik ásványi anyag a legelőnyösebb a vas beszerzéséhez?

Saját feltételezéseket fogalmaznak meg a feltett kérdéssel kapcsolatban.

Megszervezi a tanulók tevékenységét az óra témájának és céljainak megfogalmazása érdekében.

Ön szerint mi a leckénk célja?

Határozza meg a lecke célját!

Rendelkezik egy bizonyos mennyiségű tudással, milyen korábban tanult fogalmak segítik a cél elérését?

Kémiai elem, kémiai képlet, relatív atom- és molekulatömeg.

3.Az ismeretek frissítése, figyelemmel kísérése.

Mit mondhatunk ezekről az ásványokról?

Vas- és oxigénatomokból áll

Megválaszolható-e a minőségi és mennyiségi összetétel által feltett kérdés?

Csapatmunka

Anyagok molekulatömege

Vizsgálat házi feladat

A kiadott kártyákon a tanulók számolnak moláris tömeg vas-oxidok.A feladat elvégzése után cseréljünk kártyát a szomszéddal az asztalnál, és a tanárral közösen ellenőrizzük.

3. Új oktatási anyagok tanulmányozása.

Beszélgetést szervez prezentációs információk, tankönyvszöveg és munkafüzet segítségével. Irányítja az új ismeretek „felfedezését”. Kijavítja őket.

Hogyan lehet grafikusan ábrázolni az írott képleteket?

Mi az a részvény?

Analógiát von le egy anyag törtszámának matematikával való kiszámítására.

Mi a fő mennyiség a kémiában?

Mekkora a vas atomtömege?

Az atom- és molekulatömeg ismerete alapján hogyan lehet levezetni egy anyag képletét?

Számítsa ki az egyes anyagokban lévő vas tömeghányadát, és válaszoljon a kérdésre (vissza az első diára)

Az elvégzett feladatok megbeszélése.

Befolyásolja-e az ércbányászati ​​folyamat környezet?

Testnevelés perc.

Emlékezzünk a kémiai elemekre. Mondom a nevet, ha egyezik a kiejtéssel, emeljük jobb kéz, ha nem - balra.

Általánosítás és rendszerezés

Új anyagokat vezet be, amelyek ugyanazt a kémiai elemet tartalmazzák. Számítsa ki mindegyikben a tömeghányadát!

ÍGY2 és aztán3 ω (S) =

CO2 és CO ω (C) =

ω (N) = НNO3 , Н NEM2

Végezze el a munkafüzetben szereplő feladatokat az anyag konszolidálásához.

Válaszoljon a javasolt kérdésekre.

Rajzolja le az anyagok összetételét különböző színekkel!

Része az egésznek.

A tanulók emlékeznek arra, hogyan számítják ki a részesedést matematikában.

Atomtömeg elem

Vezesse le a tananyag képletét a tanárral közösen!

ω=(Аr·n/Мr)·100%

Számítanak rá.

3 diák dolgozik a táblánál

Válaszold meg a kérdést

Tegyék fel saját feltételezéseiket

Testnevelés perc.

Az egyik diák a tanár irányításával megnevezi a helyes kiejtést.

Végezzen számításokat

Ők végzik a munkát.

4. Reflexió és az óra összegzése.

Megszervezi a reflexiót és az óra összegzését.

Ha anyukád arra kérne, hogy írj neki a legfontosabb dologról az órán, mit írnál? Elértük a céljainkat?

Srácok, a leckét végezve ragasszák fel a megadott kört az egyik plakátra a kijáratnál. (Mindent megtanultunk, nem tanultunk eleget, komoly fejlődésre van szükség).

Mondd ki a válaszaikat.

A kijáratnál plakátokon értékelik munkájukat.

5. Információ a házi feladatról.

A képességeknek megfelelő feladatot kínál:

1. Számolja ki, hogy a javasolt vegyületek közül melyik (hidrogén-peroxid, víz, kénsav, kalcium-oxid, nátrium-peroxid - a tanár által felírt képletek) az oxigén tömeghányada a legnagyobb?

2. Határozza meg a vegyület egyes elemeinek tömeghányadát!(Fe3 (P.O.4 ) 2 *8H2 O)

A házi feladatot saját képességeiknek és képességeiknek, valamint a tanult téma iránt mutatott érdeklődésüknek megfelelően választják ki.

Felhasznált irodalom:

1. Kémia, 8. osztály, Szervetlen kémia, 8. osztály, Rudzitis G.E., Feldman F.G., 2013.

2. Fadeev G.N. Feladatok és tesztek kémia önálló tanuláshoz: kézikönyv diákok és tanárok számára. - M.: BINOM. Tudáslaboratórium, 2008.

3. Munkafüzet. 8. osztály.

4. Didaktikai anyagok. 8-9 évfolyam.

Tudva kémiai formula, kiszámolhatja az anyagban lévő kémiai elemek tömeghányadát. elemet lényegében görögül jelölik. „omega” betű - ω E/V, és a következő képlettel számítják ki:

ahol k ennek az elemnek az atomjainak száma a molekulában.

Mekkora a hidrogén és az oxigén tömeghányada a vízben (H 2 O)?

Megoldás:

Mr (H2O) = 2*Ar (H) + 1*Ar (O) = 2*1 + 1*16 = 18

2) Számítsa ki a hidrogén tömeghányadát a vízben:

3) Számítsa ki az oxigén tömeghányadát a vízben! Mivel a víz csak két kémiai elem atomját tartalmazza, az oxigén tömeghányada egyenlő lesz:

Rizs. 1. Az 1. feladat megoldásának megfogalmazása

Számítsa ki a H 3 PO 4 anyagban lévő elemek tömeghányadát!

1) Számítsa ki a relatívt! molekuláris tömeg anyagok:

Mr (H3PO4) = 3*Ar (N) + 1*Ar (P) + 4*Ar (O) = 3*1 + 1*31 +4*16 = 98

2) Számítsa ki a hidrogén tömeghányadát az anyagban:

3) Számítsa ki az anyagban lévő foszfor tömeghányadát:

4) Számítsa ki az oxigén tömeghányadát az anyagban:

1. Feladat- és gyakorlatgyűjtemény kémiából: 8. osztály: a tankönyvhöz P.A. Orzhekovsky és mások. „Kémia, 8. osztály” / P.A. Orzsekovszkij, N.A. Titov, F.F. Hegel. - M.: AST: Astrel, 2006.

2. Ushakova O.V. Kémia munkafüzet: 8. osztály: a tankönyvhöz P.A. Orzsekovszkij és mások: „Kémia. 8. évfolyam” / O.V. Ushakova, P.I. Beszpalov, P.A. Orzsekovszkij; alatt. szerk. prof. P.A. Orzsekovszkij - M.: AST: Astrel: Profizdat, 2006. (34-36. o.)

3. Kémia: 8. osztály: tankönyv. általános műveltségre intézmények / P.A. Orzsekovszkij, L.M. Mescserjakova, L.S. Pontak. M.: AST: Astrel, 2005.(§15)

4. Enciklopédia gyerekeknek. 17. kötet Kémia / Fejezet. ed.V.A. Volodin, Ved. tudományos szerk. I. Leenson. - M.: Avanta+, 2003.

1. Digitális oktatási források egységes gyűjteménye ().

2. A „Chemistry and Life” folyóirat elektronikus változata ().

4. Videóóra a „Kémiai elem tömeghányada egy anyagban” témában ().

Házi feladat

1. p.78 2. sz a „Kémia: 8. osztály” tankönyvből (P.A. Orzhekovsky, L.M. Meshcheryakova, L.S. Pontak. M.: AST: Astrel, 2005).

2. Val vel. 34-36 3.5 tól től Munkafüzet kémiából: 8. osztály: a tankönyvhöz P.A. Orzsekovszkij és mások: „Kémia. 8. évfolyam” / O.V. Ushakova, P.I. Beszpalov, P.A. Orzsekovszkij; alatt. szerk. prof. P.A. Orzhekovszkij - M.: AST: Astrel: Profizdat, 2006.



Olvassa el még: