A Nagy Honvédő Háború ábrázolása Szimonov „Az őrnagy fegyveres kocsin hozta a fiút…” című versében. Gyerekek és háború. K. Simonov "Az őrnagy fegyveres kocsin hozta a fiút." A. Tvardovsky "A harckocsizó története". irodalom óravázlat (5. évfolyam) a témában

Az óra témája: K. Szimonov őrnagy fegyveres kocsin hozta a fiút

Célok:
a) Oktatási: ismertesse meg a tanulókkal a személyes és kreatív életrajz K. Simonova; tanítsa megérteni a költő által rajzolt lírai képeket; olyan fogalmak kialakulása, mint „a költészet eredete”, metafora, jelző, összehasonlítás.
b) Fejlesztő: fejleszteni kreatív gondolkodás, a kifejező olvasás, a verses szöveg elemzésének készségeinek fejlesztése.
c) Nevelés: a szülőföld iránti szeretet, a hazaszeretet ápolása; az orosz szövegek iránti szeretet, K. Simonov kreativitása és személyisége.
Óratípus: beszédfejlesztő óra
Az óra módszere: részleges keresés
Vizualizáció: költő portréja, irodalmi album, elektronikus bemutató.

Az órák alatt
1) Szervezési mozzanat.
2) Az ismeretek frissítése. (zene szól, katonai felvételek jelennek meg a képernyőn) Tanár szava.
A háború a legtragikusabb esemény az emberek életében. Fájdalmat és veszteséget, kegyetlenséget és pusztítást, sok ember, különösen gyermekek szenvedését hoz magával.
A háborúk mindig bánatot, halált és pusztulást hoztak. Az 1941–1945-ös Nagy Honvédő Háború pedig különösen tragikus volt a szovjet emberek számára. És nem véletlenül hívják Nagynak, hiszen ő nevelte fel az egészet szovjet emberek harcolni a Szovjetuniót alattomosan támadó fasiszták ellen.
A háború éveiben mindenki igyekezett a fronton és hátul végzett munkájával közelebb hozni a Győzelmet. fasiszta megszállók A haditudósítók is játszottak. Cikkeikkel, esszéikkel stb. emelték a harcosok morálját. és reményt adott a hátul ülőknek. Az egyik ilyen tudósító a háború alatt Konsztantyin Mihajlovics Simonov volt.
Konsztantyin (Kirill) Szimonov 1915. november 15-én (28-án) született Petrográdban. Apámat sosem láttam: az első világháború idején eltűnt a fronton. világháború. A fiút mostohaapja nevelte, aki katonai iskolákban taktikát tanított, majd a Vörös Hadsereg parancsnoka lett. Konstantin gyermekkora katonai táborokban és parancsnoki kollégiumokban telt. A család nem volt gazdag, így a fiúnak hét osztály elvégzése után gyári iskolába (FZU) kellett járnia, és fémesztergályként kellett dolgoznia, először Szaratovban, majd Moszkvában, ahová a család 1931-ben költözött. Így keresett munkát. tapasztalattal, és az Irodalmi Intézetbe lépése után még két évig dolgozott. A. M. Gorkij.
1938-ban Konstantin Simonov diplomát szerzett az Irodalmi Intézetben. Ekkorra már több nagy művet készített - 1936-ban Simonov első verseit a „Fiatal gárda” és az „Október” folyóiratokban tették közzé.
Ugyanebben 1938-ban Simonovot felvették a Szovjetunió Írószövetségébe, beiratkozott az IFLI (Történelem, Filozófiai, Irodalmi Intézet) posztgraduális iskolájába, és megjelentette a „Pavel Cherny” című versét.
A második világháború alatt haditudósítóként dolgozott.
Haditudósítóként minden frontot bejárt, bejárta Románia, Bulgária, Jugoszlávia, Lengyelország és Németország földjeit, szemtanúja volt az utolsó berlini csatáknak. A háború, élet és halál témája szilárdan meghonosodott K. M. Simonov munkásságában.
Haldokolva Konstantin Mihajlovics kérte, hogy teljesítse utolsó akaratát: maradjon azokkal, akik a háború első napjaiban haltak meg. Kérésére Simonov hamvait egy Bobruisk melletti mezőre szórták szét.
A háború éveiben a gyerekek a felnőttekkel együtt aktívan részt vettek a győzelemért folytatott küzdelemben.
A háború előtt ezek voltak a leghétköznapibb fiúk és lányok. Tanultunk, segítettünk a véneknek, játszottunk, futottunk, ugráltunk, eltörtük az orrunkat és a térdünket. Csak rokonaik, osztálytársaik és barátaik tudták a nevüket. Eljött az óra – megmutatták, milyen hatalmassá válhat egy kis szív, ha fellángol benne a Szülőföld iránti szent szeretet és az ellenségek iránti gyűlölet. Fiúk. Lányok. A háborús évek viszontagságai, katasztrófái és gyásza nehezedett törékeny vállukra. És nem hajoltak meg a súly alatt... A nagy háború kis hősei.
(Valya Kotik, Lenja Golikov, Arkagyij Kamanin, Lyusya Gerasimenko, Valya Zenkina, Marat Kazei, Valerij Volkov, Yuta Bondarovskaya, Vasya Korobko stb.)
A gyerekek élete ezekben az időkben szokatlanul nehéz és elviselhetetlen volt. szörnyű évek, de tovább éltek, a rájuk háruló teher viszontagságait a felnőttekkel egyenlő alapon viselték el. Együtt harcoltak idősebbeikkel – apák, testvérek. Mindenhol harcoltak. A tengeren, mint Borya Kule. Az égen, mint Arkasha Kamanin. Egy partizán különítményben, mint Lenja Golikov. A bresti erődben, mint Valya Zenkina. A kercsi katakombákban, mint Volodya Dubinin. Mellettük felnőttek, akik aggódtak a gyerekek sorsa miatt. Erről ír Szimonov.
3). A tanár kifejező felolvasása K. Simonov „Az őrnagy fegyveres kocsin hozta a fiút” című versét:
4). A munka elemzése
- Milyen benyomást tett rád? - Mi ennek a műnek a témája (miről szól)?
- A háború melyik pillanatát (támadó vagy visszavonulás) írja le a vers?
- Honnan vitték el a fiút? (Brestből)
Brest egy olyan erőd, amely elsőként vette át a fasiszta hadsereg csapását.
- Melyik képre fordít különös figyelmet a narrátor?
("szürke hajú fiú")
- Mit jelent a kifejezés: „...Az ősz hajú fiú a fegyveres kocsin aludt”?
kocsi - tüzérségi fegyver felszerelése.
-Miért ősz hajú a fiú? - Hány éves a fiú? Miért gondolod, hogy „tíz évig ezen és ezen a világon// Ezt a tíz napot beszámítják”?
- Hogyan érti a szavakat: „Azt mondod, hogy vannak mások, // Hogy ott voltam, és ideje hazamennem...”
(A szerző valószínűleg felidéz egy nőt, aki ráveszi szerelmét, hogy ne menjen veszélyes üzleti utakra, elmondja neki, hogy látott már igazi háborút, vannak más tudósítók, akik még nem mentek ki a frontra, és meg lehet intézni azért, hogy otthon maradhassanak, hogy ne őt küldték, hanem másokat...)
- Kihez fordul a szerző a következő szavakkal: „Tudod ezt a bánatot első kézből, // De összetörte a szívünket”?
- "Aki egyszer meglátja ezt a fiút, // nem tud hazajönni a végéig." Mit jelentenek ezek a sorok? Hogyan fedi fel a következő négysor a szerző gondolatait?
(Amíg a háború véget nem ér, amíg az egész földünket fel nem szabadítják a nácik alól, addig a katonák nem nyugodtak, nem tudnak „hazajönni... a végére”: állandóan emlékeznek rá, hogy ilyenkor valaki szenved. ott, ahol a harcok zajlanak.
A szerző azt akarja mondani, hogy részt vesz az ellenségek elleni harcban, amíg a fasisztákat ki nem űzik földünkről. Látni akarja, hogyan kapja vissza a gyermek a hazáját, hogyan tér vissza városába, és „megcsókol egy maroknyi földjét”.
- Miért írja a szerző, hogy „a te” fiad „messze, az Urál hegyeiben” alszik?
(A legtöbb lakos Közép-Oroszország A háború alatt az Urálba és Szibériába menekítették őket.)
- Melyik fiúról beszél a szerző az utolsó két versszakban?
-Mit akart Simonov ezzel a verssel mondani? Miért mondtad el ezt a történetet?
5). Vers kifejező felolvasása.
6). Utolsó beszélgetés, elmélkedés.
- Hogyan képzeli el a Nagy Honvédő Háborút?
- Miért vannak versek a háborúban? Mi a szerepe a költészetnek a Nagy idején Honvédő Háború?
- Lehet-e poetizálni a bravúrt?
- Milyen újdonságokat tudhat meg a háborús évek költészetéről?
7). Házi feladat
Készítsen kifejező memorizálást K. M. Simonov „Az őrnagy fegyveres kocsin hozta a fiút” című verséből.

5. osztályos irodalomóra technológiai térképe

Tantárgy. A breszti hősvár katonáinak bravúrja. K. M. Simonov. – Az őrnagy fegyveres kocsin hozta a fiút.

A tanári tevékenység célja:

Mesélni egy íróról, a szovjet időszak költőjéről, egy olyan személyről, akit lenyűgöz a Nagy Honvédő Háború témája, aki túlélte az elnyomás nehéz időszakait, és aki tisztességes emberként tudta megőrizni önmagát;

Összpontosítsa a diákok figyelmét Oroszország hősi múltjának ábrázolására K. M. Szimonov műveiben;

Fejleszti a kifejező olvasási és elemző készségeket lírai mű.

Tantárgy:

Az a képesség, hogy rendelkezzen egy költői mű elemzési készségével (meg tudja határozni a cím témáját, gondolatát, jelentését, eszközt találni művészi kifejezés, megérteni a versben betöltött szerepüket, a hangosítás, a rím sajátosságait, meghatározni a verset átható hangulatot).

Metatárgy:

Személyes:

Ismerje meg a bresti hősvár harcosait, tényeket a költő életéből.

Szabályozó:

A tanulási feladat megértése és megtartása;

Tervezze meg (a tanárral és az osztálytársakkal együttműködve vagy önállóan) a szükséges intézkedéseket és műveleteket; terv szerint cselekedjen.

Kognitív:

Elemezze részletesen a vers szövegét, határozza meg költői mérő;

Készítsen egy kis vázlatot (a háború emlékei).

Kommunikatív:

Konstruáljon kis monológ állításokat, végezzen közös tevékenységeket párokban és munkacsoportokban, figyelembe véve a konkrét nevelési és kognitív feladatokat.

Az óra típusa:

A mű olvasása és tanulmányozása.

Lecke szakasz

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

Munkaformák és módszerek

Megalakult UUD

ÉN. Szervezési szakasz: tanulók bevonása a tevékenységekbe

A szakasz időtartama - 1 perc.

II. Házi feladat ellenőrzése (ismeretek frissítése)

A szakasz időtartama - 10 perc.

III. Új ismeretek felfedezése.

Cél: a költői művek elemzési képességének fejlesztése.

A színpad időtartama - 20 perc.

IV. Visszaverődés

A színpad célja: a tanulók tudatosítása saját oktatási tevékenységek.

A színpad időtartama - 5 perc.

V. Házi feladat.

A színpad célja: szervezés önálló munkavégzés hallgatók.

Érzelmi hangulatot teremt (Jó napot! Kívánom, hogy ma ne csak új ismereteket szerezzen, hanem pozitív érzelmeket és egész napos aktivitást is szerezzen). Ellenőrzi a munkavégzésre való felkészültséget

Melyik házi feladat megkérdezték?

Létrehoz problémás helyzet:

Diákelőadások alapján emlékezett a Bresti erőd védelmére. Szerinted miről lesz szó legközelebb a leckében?

A tanár kiegészíti a K. M. Simonovról szóló mesét.

A tanár kifejezően olvassa fel az „Az őrnagy fegyveres kocsin hozta a fiút” című verset.

A vers elemzése a terv szerint:

Milyen típusú irodalomhoz tartozik ez a mű? (próza, költészet, dráma)

Nevezze meg a témát (mi?)

Emelje ki a fő gondolatot (a szöveg gondolatát)

A szöveg felépítésének jellemzői (strófák száma, költői méret, szerkezet, vizuális médium)

Mi ütötte meg a fejét a narrátor, és mit akar mondani versével?

Kifejező olvasási munka: a tanár segít rendezni logikai szünetek, stressz, megfelelő intonációt tart fenn.

Válaszolj a kérdésekre:

Miért gondolja, hogy K. M. Szimonov verse olyan ünnepélyes stílusban íródott, ahogyan illik esküt vagy esküt írni?

Mesélne a leckével kapcsolatos benyomásairól?

Milyen műveket olvasott a Nagy Honvédő Háborúról, ahol a gyerekek a hősök?

Mit tanultál a háborúról?

1. Tanulja meg fejből K. M. Simonov „Az őrnagy hintón hozta a fiút” című versét, vagy készítsen üzeneteket, bemutatókat, verseket, dalokat a Nagy Honvédő Háborúról (mindeznek a katonai témához és a tanulók családjához kell kapcsolódnia).

Köszöntsétek a tanárokat és készüljetek a munkára.

A diákok kifejezően fejből szavalják A. T. Tvardovsky „A tankman meséje” című versét.

A diákok bemutatják előadásaikat a "Brest-Fortress-Hero" témában

Fogalmazza meg az óra témáját, tűzze ki az óra céljait.

Egy előre felkészült diák bemutatót mutat K. M. Simonovról (a tanulók szabad formában jegyzik fel a költőről szóló információkat egy jegyzetfüzetbe).

A tanulók kifejező olvasást hallgatnak.

A tanulók elemzik a verset, kifejezően olvassák (részletesen és egészben)

A tanulók kifejezően, versszakonként olvassák fel a verset.

A tanulók a 161. oldalon található 2. feladatot írásban, a füzetükbe írják.

Válaszoljon a kérdésekre szóban

Írd le a feladatot a naplóba, és pontosítsd!

Egyedi

Egyéni, frontális

Egyedi

Személyes: önrendelkezés. Kommunikatív: oktatási együttműködés tervezése a tanárral és az osztálytársakkal

Kognitív: egy vers kifejező olvasása

Szabályozás: célmeghatározás;

Kognitív: önálló szelekció, cél megfogalmazása.

Kognitív: kivonat szükséges információ abból, amit hallottam

Személyes: sikeren alapuló önértékelés, megfelelő megértés.

Kognitív: kapcsolatot teremt a megszerzett tudás mennyisége és a működési készségek között

Szabályozás: értékelje munkájukat.

Munka szöveggel.

Olvasás részenként elemzéssel és szókincsmunka.

Miről szól ez a vers? ( A GYERMEKEK sorsa a Nagy Honvédő Háború idején. ). Meghatároztuk a vers témáját.

Minden munkának megvan a maga speciális szerkezete. Ezt nevezik kompozíciónak.

Hány részre osztható ez a vers? (A vers két részre osztható: az első egy fiúval való találkozásról szól, a második egy olyan személyhez, olvasóhoz való felhívás, aki nem volt az élen (nő)).

A) Az első rész kifejező olvasása és elemzése.

WHO főszereplő versek? ("szürke hajú fiú")

Hány éves a fiú? (10 év). Miért ősz hajú? (Hány évesen ősz hajúak az emberek: idős korban, sok mindent megéltek és átéltek. (A fiú tíz éves, de a háború tíz napja alatt hatalmas gyászt élt át - édesanyja halálát. Néha ezt a gyászt még egy felnőtt sem tudja elviselni, de itt gyakorlatilag találkozott vele a társad).

A fiúnak van neve? (A nevet nem találjuk a versben. A szerző ezzel mutatja, hogy sok ilyen gyerek volt).

A versből megtudjuk, honnan van a fiú? ("Az erődből, Brestből") 18 dia)

- Bresti erőd? Hallottál róla? A breszti erőd az az erőd, amely elsőként vette át a fasiszta hadsereg csapását, erre a kis helyőrséggel védett erődre esett 1941. június 22-én a fasiszta csapatok első csapása. Majdnem egy hónapig körülvették a vonalat. A harcosoknak nem volt lőszer, élelem és víz, de egyikük sem emelte fel a kezét és adta meg magát az ellenségnek.
A költő-mesemondót megdöbbentette a kép, amelyet a csapatok Brestből való visszavonulása közben látott.

- Volt egy ismeretlen szó a szövegben: fegyverkocsi, mit jelent??(19 dia)(Jegyzetfüzetbe írd: a hintó egy tüzérségi fegyver felszerelése. A sebesült apa a fiút a pajzshoz kötötte, hogy el ne essen.)

B) A második rész kifejező olvasása és elemzése.

- Hogyan érted a szavakat: „Azt mondod, hogy vannak mások, // Hogy ott voltam, és ideje hazamennem...”

(A szerző valószínűleg emlékszik a feleségére, aki ráveszi, hogy ne menjen veszélyes üzleti utakra, elmondja neki, hogy látott már igazi háborút, vannak más tudósítók, akik még nem mentek ki a frontra, és meg lehet intézni azért, hogy otthon maradhasson, hogy ne őt küldték, hanem mások...)

(A vers szerzője egy olyan személyt szólít meg, aki nem volt a fronton (nő) és tud a háborúról hallomás szerintés nem tudja teljes lelkével átérezni a háború tragédiáját. A nyugati határról visszavonult katonákban a részvét érzése mélyen a lélekbe hatolt).

- „Aki látta ezt a fiút, // nem tud hazajönni a végéig”. Mit jelentenek ezek a sorok? Hogyan fedi fel a következő négysor a szerző gondolatait?

(Amíg a háború véget nem ér, amíg az egész földünket fel nem szabadítják a náciktól, a katonák nem érzik magukat nyugodtnak, nem tudják "hazajönni... a végéig":állandóan emlékeznek arra, hogy ilyenkor valaki szenved ott, ahol a harc folyik). A szerző azt akarja mondani, hogy részt vesz az ellenségek elleni harcban, amíg a fasisztákat ki nem űzik földünkről. Látni akarja, hogyan tér vissza velük a gyerek a győzelem után, "megcsókol egy marék földjét.")

- Hogyan nevezi Konsztantyin Simonov azoknak a katonáknak az otthonát, akik találkoztak ezzel a fiúval? (A második világháború idején a katonák otthonai voltak azok a helyek, amelyektől óvni kellett német katonák.)

Mi a második rész fő gondolata? (A második részben a szerző feleségét szólítja meg, és elmondja neki, hogy a háborúnak nem lesz vége, amíg az emberek szenvednek, miközben a gyerekeket megfosztják szüleiktől és szülőföldjüktől. Aki találkozott ezzel a fiúval, az nem fog tudni megfordulni, menj haza.A katona csak akkor tér haza, Mikor "az a fiú visszajön velünk és megcsókol egy marék földjét").


19-es jegy.

1. Meséljen nekünk a gyerekek háborús sorsáról! Olvassa el fejből K. M. Szimonov „Az őrnagy hozott egy fiút a hintón…” című versét vagy A. T. Tvardovszkij „A harckocsizó meséjét”.

A Németország által kirobbantott háború kimondhatatlan katasztrófákat okozott emberek tízmillióinak: életeket követelt, vált a város és a falu romjai. Az egész nép védelemre emelkedett Haza, tovább a gyűlöltek veresége ellenség. A csatákban a katonák a hősiesség csodáit mutatták be; anyjuk, feleségeik és gyermekeik a frontra vonult férfiak helyébe lépve önzetlenül hátul dolgoztak. Az ország egyetlen gondolattal élt: „Mindent a frontért! Mindent a győzelemért!

A „Gyermekek és háború” téma különleges az akkori irodalomban. V. P. Kataev „Az ezred fia”, K. Simonov „A tüzér fia” című könyveiben A. T. Tvardovsky „A harckocsizó meséje” mások pedig azt mutatják be, hogy a gyerekek a felnőttekkel együtt hogyan élték túl a nehéz háborús körülményeket.

Azok számára, akik átmentek a háború malomkövein, soha nem csillapodnak lelkük fájdalma azokért, akik nem tértek vissza a csatából, tüzekben égtek, lelőttek, fasiszta koncentrációs táborok kemencéjében égtek.

A vers hőseTvardovsky "A harckocsizó meséje" - társunk. Rendes fiú: játékos, kíváncsi, nyugtalan. A narrátor még a nevét sem tudja. A fiú tettet bravúrnak nevezhetjük, mert a tankernek nyújtott segítsége eldöntötte a csata kimenetelét, és talán megmentette az életét.

A gyerekek a háború alatt nagy bravúrokat hajtottak végre, akárcsak a felnőttek. Ezért a tanker felnőttként, egyenrangúként köszöni meg a fiút. A fiú tettét nem bravúrnak, hanem kötelességének tekinti. Nagyon sok ilyen névtelen hős volt a gyerekek között a háború alatt.

Egy versben Simonov „Az őrnagy fegyveres kocsin hozta a fiút” lírai hős nem egy csatáról mesél, hanem egy találkozásról a háború útjain, annak legelején. El lehet képzelni, mit kellett elviselnie a fiúnak az erődben, amely 1941 júniusában elsőként érte el a nácik csapását. Az ősz hajú fiú eszembe juttatta a fiát, aki messze volt a háborútól. Ám csatába indulva rájön, hogy minden gyermekért harcol.

^ A költő azt mondja versében: a háború ne nyomorítsa meg a gyermekek sorsát, gyermeki lelkét, ezért nem „térhet haza”, amíg kötelességét nem teljesíti.

Ezenkívül beszélhet a saját maga által olvasott művek hőseiről, például Katajev „Az ezred fia” című történetének hőséről, vagy az egyik úttörő hősről.


  1. Jelölje meg, milyen eszközökkel érhető el a humoros hatás Sasha Cherny műveiben?
Sasha Cherny történetei humoros művek. A „Kaukázus foglya” című történetben a humoros hatást a következő eszközökkel érik el.

Először is a humoros hatást a mű címe hozza létre.

A történetet „Kaukázus foglyának” hívják, és azonnal felidézzük Lev Tolsztoj azonos nevű munkáját. Zsilin és Kosztylin történetére némileg emlékeztető cselekményt várunk, Sasha Cherny történetében pedig először a városi kertet ismertetik, majd a „Kaukázus foglyát” játszó kislányokkal mutatkozunk be. A várt és a történetben olvasottak közötti eltérés komikus hatást kelt.

^ Epitétek – „Egy távoli kis folyó, de a folyó dicsőséges volt

Metafora - ...A víz napfényes pikkelyektől csillogott”, a korcs Tuzik egy bozontos szürke muff, farkával...

^ Összehasonlítás - „...hosszú-hosszú könnyű koncertet hoztak ki, mintha hal iszik volna...úszni ment volna...”.

Mintha egy seregély megpipálta volna a babáját, vagy elvitt volna egy mákos fánkot az ablakon keresztül.”

^ Megszemélyesítés - „A seregély... egy ágon óvatosan lehajtotta a fejét: ismerős dal! Tavaly hallottam..."

Harmadszor, a történet főszereplői - Valya és Katyusha - viccesek. A lányokat elszomorítja a most olvasott Tolsztoj-történet főszereplőinek sorsa. A műben leírt eseményeket valóságként érzékelik, ezért igyekeznek Zsilin és Kosztylin sorsának folytatását kitalálni: „... fájdalmas, nagyon fájdalmas megkorbácsolni... csalánnal” a tatárok, küldi Dina. az orosz ábécé, Zhilin és Dina házassága.

Negyedszer, a komikus hatást a lányok játékának leírása hozza létre, akik megpróbálják pontosan reprodukálni kedvenc történetük eseményeit. De Kostylin szerepét, aki senki sem akart lenni, Tuzik játszotta, Dina pedig kapott egy barátnőt, majd a lányok úgy döntöttek, hogy Dina lesz. A „fogságban” pedig olyanok voltak a körülmények, hogy sem „Zsilin”, sem „Kostylin” nem akarta elhagyni a gödröt, és mindkét „Dina” csatlakozott a „fogolyokhoz”.

A történet vége is vicces. Édesanyjukkal hazatérve a lányok már nem szomorúak Zhilin és Kostylin sorsa miatt, mert nagyon jól érezték magukat, amikor a kaukázusi fogolyban játszottak.

Tehát Sasha Cherny „Kaukázus foglya” című története humoros munka.

Jegy 20. sz


  1. Meséljen nekünk a balladáról, mint lírai-epikai műfajról R. L. Stevenson „Fürdőméz” című balladájának példáján. Olvasd el fejből a részt.
1. A ballada lírai epikus alkotás, vagyis benne elmesélt történet költői forma, történelmi, mitikus vagy hősi karakter. A ballada cselekménye általában valamilyen rejtélyen alapul. A ballada cselekménye párbeszédben fejlődik.

A cselekményt általában a folklórból kölcsönzik. A balladákat gyakran megzenésítik.

2. Az angol-skót népköltészetben a ballada műfaja a XIV-XVI. Ezek a balladák tele voltak tragédiával, rejtélyekkel, és mindig tartalmaztak drámai párbeszédet.

Skócia minden lakója büszke történelmére, ősei történetére, és nagyon jól ismeri Stevenson Heather Honey című balladáját.

^ 3. Mivel a ballada lírai epikus mű, van cselekménye.

A ballada cselekménye több képepizódból áll:

1) Kiállítás – 1-6 strófa

2) Kezdés – 7-10 strófa.

3) A cselekvés fejlesztése - 11 -13 - .

d) Csúcspont – 14-20.

e) Csere – 21-23

^ 4. A ballada lírai-epikai mű. Kinek az érzéseit fejezi ki?

A) Hogyan fejeződnek ki a szereplők érzései.

Milyen érzései voltak a királynak?

Milyen érzések táplálták a pikteket?

Milyen hangulatot hatja át az elmúlt és visszavonhatatlan időkről szóló bevezető? (1-2 versszak).

(A király „könyörtelen az ellenségekkel szemben”, „komoran néz”, „dühösen mondta”, míg a piktek „kis mézfőzők”, „szegény piktek”, „kisemberek”).

5. Találja meg a ballada jellemzőit a „Fürdőméz”-ben.

(történelmi cselekmény, tragikus epizód a háború történetében, hősök - igazi hazafiak, a rejtély eleme - a méz receptje, amely a szereplőkkel együtt hal meg; a szereplők jelleme drámai párbeszédben, a szerző érzelmi szimpátiájában tárul fel; táj kezdete és tájvége).

2. Kövesse nyomon az irodalmi kompozíciót K. G. Paustovsky „Hare Paws” című történetében.

Egy mű kompozíciója a felépítése. A cselekményelemek kapcsolódási jellemzői: kezdetek, akciófejlődés, csúcspont, végkifejlet - meghatározzák a mű kompozícióját.

Például Paustovsky „Hare’s Paws” című története fordított összetételű. Az események benne nem követik egymást, sorrendben, egymás után. Először is megtudjuk, hogyan próbál egy nagyapa és egy unoka meggyógyítani egy beteg nyulat. És akkor a nagyapa történetéből megtudjuk, miért törődik a nagyapa annyira a nyúllal. Kiderült, hogy ez a nyúl mentette meg az életét.

Az akció kezdete - Climax - Denouement - (mondjon példákat a mese szövegéből).

A narráció harmadik személyben szól. A történet kompozíciójában egy másik történet is szerepel: a nagyapa arról beszél, hogy majdnem megölt egy nyulat, majd megmentette az életét.

A történetet ez a felépítés érdekessé, kissé titokzatossá teszi, és segít a mű helyes megértésében.



Olvassa el még: