Elektromágneses indukció (órafejlesztés). Általános fizika óra a következő témában: "Elektromágneses indukció" Óra összefoglaló általánosítás az elektromágneses indukció témában

Az óra célja: tesztelje a tanulók tudását a tanult témában, javítsa a különböző típusú problémák megoldásában való készségeket.

Az órák alatt

Házi feladat ellenőrzése

A tanulók válaszai otthon elkészített táblázatok alapján

1. Alkalmazás elektromágneses indukció

2. Vortex tér elmélet.

A változó mágneses tér egy speciális megjelenését idézi elő elektromos mezőörvény, ami az álló elektromos töltések elmozdulását okozza.

Maxwell magyarázata az elektromágneses indukció jelenségére.

~ Ē töltéselmozdulás ξén

Vortex elektromos mező...
így nevezték el ΔE/Δt≠0

mert benne ΔE/Δt = 0-tól eltérően

elektrosztatikus, feszítő vezetékek

zárva.

Az örvény elektromos mező nem gerjesztett elektromos töltések, hanem váltakozó mágneses térrel. 1. A tápvezetékek iránya egybeesik az indukciós áram irányával. 2.F̄=qĒ 3 A mező munkája zárt pályán nem nulla. 4. Az egységnyi pozitív töltés mozgatására végzett munka numerikusan egyenlő a indukált emf ebben az útmutatóban.

Számítási feladatok megoldása

1. sz. A tekercsben az áramerősség 0,25 s-en belül 5 A-rel változik. Ebben az esetben 100 V-nak megfelelő öninduktív emf-et gerjesztünk Mekkora a tekercs induktivitása?

Megoldás. ξi= — LΔI/Δt; L = — ξi Δt/ΔI; L= - 100·0,25/5 = -5 Hn

Megoldás. WМ=L I2/2; WМ= 20·36/2=360.

3. sz. Határozza meg az indukált emf-t egy 20 fordulatot tartalmazó és mágneses térben elhelyezkedő keretben. Ismeretes, hogy mágneses fluxus 0,16 s alatt változik 0,1-ről 0,26 Wb-ra.

Megoldás. ξi = nΔФ/Δt; ΔФ= Ф2- Ф1; ξi = 20 0,16/0,16 = 20 B.

4. sz. Egy 50 cm hosszú vezető egyenletes mágneses térben mozog, 0,4 Tesla indukcióval, 60'-os szögben a tápvezetékekkel. Mekkora sebességgel kell mozognia egy vezetőnek, hogy 1 V-nak megfelelő emf jöjjön létre benne?

Megoldás. ξi = VBLsinα; V= ξi/ BLsinα V= 10 m/s

Foglaljuk össze a leckét

Házi feladat: 11. §, 936., 935. sz.

Önkormányzati autonóm oktatási intézmény

további szakképzés

"Haladó Tanulmányok Intézete"

(MAOU DPO IPK)

Lecke

TANTÁRGY

"Elektromágneses indukció"

Készítette: Peresypkina V.V.,

Fizikatanár, MBOU 36. számú középiskola,

5-B számú kurzus hallgatója

Ellenőrizte: Perova T. Yu., az Elméleti és Módszertani Tanszék vezetője Általános oktatás

Novokuznyeck, 2015

Tantárgy: Elektromágneses indukció

Osztály: 11

Az óra típusa: Új ismeretek felfedezése

Felszerelés: Bemutató ampermérő, szalagmágnes, mágnestekercs, csatlakozó vezetékek.

A tanár célja: Hozzájárulni a hallgatók tudásának kialakításához az „Elektromágneses indukció” témában, hogy holisztikusan felfogják Maxwell elektromágneses elméletét, és képesek legyenek meghatározni az elektromágneses indukció jelentőségét a civilizált társadalom életében.

A tanulók célja: Tanulja meg megmagyarázni az „elektromágneses indukció” jelenségét, és alkalmazza az új ismereteket a világ bármely erőműve (atom-, hő- vagy vízerőmű) működési elvének leírására (megértésére).

Tervezett eredmények:

Személyes: Michael Faraday elektromágneses indukció jelenségére vonatkozó felfedezésének fontosságának megértése;

Metasubject :

- szabályozási UUD: Probléma - „Az elektromosság mágnesességet generál, és a mágnesesség generálhat-e elektromosságot?” Michael Faraday tapasztalata és az „Elektromágneses indukció” lecke témája. Hasonlítsd össze a tapasztalatokat a lecke problémájával;

- kognitív UUD: Elemezze Michael Faraday tapasztalatait, és az elektromosság és a mágnesesség ismeretei alapján magyarázza el az elektromos áram megjelenését egy zárt vezetékben, amikor mágnest engednek le. Építsen fel egy logikai érvelési láncot (tegyünk fel egy hipotézist), amely megmagyarázza az elektromos (indukciós) áram előfordulását a mágnesszelepben és az áramérték függőségét a sebességtől előre mozgás mágnes. Hasonlítsa össze, keressen analógiákat és sűrített formában adja át az információkat.

- kommunikatív UUD : Tanulási interakció szervezése csoportban. Elemezze az „Egy erőmű működési elve” című diát! Használja az IKT-t új ismeretek felfedezéséhez.

Tantárgy: Az „Elektromágneses indukció” jelenségének ismerete és bármely típusú erőmű működési elvének ismerete.

útvonalválasztás lecke

Didaktikai szerkezet

lecke*

Diák tevékenységek

Tanári tevékenység

Tanulói feladatok, melyek teljesítése a tervezett eredmények elérését eredményezi

Tervezett

eredmények

UUD szerint

Idő szervezése

Üdvözlet a tanár úrtól.

Osztályköszöntő

Házi feladat ellenőrzése

Szóbeli válaszok tanári kérdésekre.

A házi feladat elméleti részének frontális felmérése.

Szóbeli kérdések:

Elektromos és mágneses mezők előfordulásának feltételei;

Az elektromos és mágneses mezők tulajdonságai;

Az elektromos áram előfordulásának feltételei.

Kognitív: válasszon összehasonlítási alapokat, találjon analógiákat, tudjon információt sűrített formában közvetíteni.

Új anyagok tanulása

1. Írd le a füzetedbe az óra problémáját (témáját), és tekintsd át a tapasztalatokat!

2. Ismételje meg a kísérletet, és próbáljon választ adni problémás kérdésekre.

3. Kísérleti úton szerezze meg a legnagyobb és legkisebb értékű áramerősséget.

4. Fogalmazzon meg egy hipotézist az „elektromágneses indukció” jelenség magyarázatára, és hallgassa meg más csoportok hipotéziseit!

5. Tekintse meg az „Egy erőmű működési elve” című diát.

Jelölje meg az erőmű főbb részeit.

1. A probléma megfogalmazása:

„Az elektromosság mágnesességet generál, a mágnesesség pedig elektromosságot? »

VILLAMONY ⇄

MÁGNESESSÉG

2. Michael Faraday „Elektromágneses indukció” kísérletének bemutatása.

3. PROBLÉMA kérdések:

Miért tér el az ampermérő tűje?;

Miért tér el a nyíl egyik vagy másik irányba?;

Miért jelentkezik az eltérés nagyobb vagy kisebb mértékű?

3. Hallgassa meg a tanulók különböző csoportjai által megfogalmazott hipotéziseket!

4. Fogalmazzuk meg az elektromágneses indukció törvényét, és még egyszer teszteljük kísérletileg ennek a törvénynek az érvényességét!

5. Mutasd be az „Erőmű működési elve” diát

1. Faraday „Elektromágneses indukció” kísérletének megfigyelése.

2. Kis csoportokban ismételje meg Faraday kísérletét.

3. Szóban válaszoljon a tanár által feltett problémás kérdésekre.

4. Fogalmazzon meg egy hipotézist az „elektromágneses indukció” jelenség magyarázatára.

5. Írd be a füzetedbe:

Az elektromágneses indukció törvénye;

Az erőmű „szívének” fő alkotóelemei;

Vegye figyelembe a közös jellemzőket bármilyen típusú erőművek működésében.

Szabályozó:

a probléma megfogalmazása, a tapasztalatok áttekintése és a tapasztalatok összehasonlítása a tanórai feladattal.

Kommunikatív:

csoportos oktatási interakció (szempontjának kifejtése és más álláspontok meghallgatása).

Kognitív:

új ismeretek felfedezése

Személyes:

Michael Faraday „elektromágneses indukció” jelenség felfedezésének fontosságának megértése

Új anyag összevonása

Írja fel az indukciós áram keletkezésének feltételét!

Fogalmazza meg az „elektromágneses indukció” definícióját!

Válaszold meg a kérdést:

Mikor jön létre az indukált áram?

Kognitív:

új ismeretek felfedezése

Ellenőrzés

Az elektromágneses indukció törvényének helyes rögzítése minden fizikai mennyiség és mértékegység magyarázatával.

Az asztalon matematikai forma az elektromágneses indukció törvényének feljegyzései:

Írja be az összes fizikai mennyiség nevét és mértékegységét az „Elektromágneses indukció” törvénybe!

Kognitív:

új ismeretek felfedezése

Visszaverődés

Elemezze Michael Faraday felfedezését, és értse meg annak fontosságát az emberi életben.

1. Az „elektromágneses indukció” jelenségének tanulmányozása után értékeljük ennek a jelenségnek az emberi életre gyakorolt ​​jelentőségét.

2. Pontozás és kritikai megjegyzések a csoportmunkához.

Fejtse ki álláspontját az elektromágneses indukció felfedezésének jelentőségéről életünkben.

Személyes:

saját álláspontját az „elektromágneses indukció” jelenség tudomány és a civilizált társadalom élete szempontjából betöltött fontosságának megértésében.

Házi feladat

Írd le házi feladat.

Hasonlítsa össze a tankönyvből és az internetről származó információkat az „elektromágneses indukció” jelenségről.

Házi feladat:

1. Tankönyv a 11. osztály számára Myakishev G.Ya., 2. fejezet

"Elektromágneses indukció".

2. Internet „Wikipedia”, ru.wikipedia.org

Kognitív:

válasszon összehasonlítási alapot, keressen analógiákat

Kommunikatív:

az IKT használata új ismeretek felfedezésére.

* Az óra didaktikai szerkezete az óra fő szakaszainak megfelelően alakul, de az óra típusától függően változhat


A Krími Köztársaság állami költségvetési szakmai oktatási intézménye "Dzhankoy Vocational College"
Nyílt óra kialakítása
a fizikában
A témával kapcsolatos ismeretek általánosítása és rendszerezése:
"Mágneses mező. Elektromágneses indukció"
Fejlesztő: fizikatanár
Ashimova G.A.
2016
Óra témája: Az ismeretek általánosítása és rendszerezése a témában: „Mágneses tér. Elektromágneses indukció"
Az óra céljai:
Oktatási: ismételje meg, általánosítsa és rendszerezze a következő témában szerzett ismereteket: „Mágneses tér. Elektromágneses indukció"; hozzájárul a korábban megszerzett tudás fejlesztéséhez
Fejlesztő: elősegíti a fejlődést kognitív érdeklődés, szellemi tevékenység és kreativitás diákok; elősegíti az emlékezet, a logikus gondolkodás, a figyelmesség, a fogalmak meghatározásának és magyarázatának, elemzésének és általánosításának képességét, kritikusnak kell tekintenie saját és bajtársai válaszait, valamint a használati képességet. elméleti tudás a problémák megoldása során Nevelés: a felelősségtudat, az önállóság, a lelkiismeretesség, a maximális munkaképesség elősegítése, a csapatmunka képességének, a bajtársak meghallgatásának és a következtetések levonásának elősegítése, az ismeretek elsajátításának pozitív motivációjának elősegítése, annak gyakorlatiassága irányultság.
Óratípus: az ismeretek általánosításának, rendszerezésének órája.
Az óra formátuma: intellektuális játék"Hódítás a tudás csúcsaira"
Oktatási módszerek: verbális, vizuális, gyakorlati.
Edzésformák: csoportos edzés és egyéni edzés.
Az oktatási technológia elemei:
információs és kommunikációs technológiák,
probléma alapú tanulási technológia,
szintdifferenciálási technológia,
játéktechnológiák.
TCO, segédanyagok: számítógép, multimédiás projektor, interaktív tábla, órabemutató, kísérletek videói: „Az Amper-erő”, „Az Amper-erő munkája”, „Faraday-kísérlet”, „Az önindukció jelensége”; didaktikai segédanyagok.
Technológiai óratérkép
Az óra szakasza A szakasz céljai A nevelési-oktatási tevékenységek szervezési formái A pedagógus tevékenységei A tanulók tevékenységei I. Idő szervezése
Teremtsen munkaszellemet a tanulók között, és biztosítson üzletszerű légkört az osztályteremben. Köszönt, ellenőrzi a leckére való felkészültséget, motivál tudományos munka, tájékoztatja az óra témáját és a munkatervet. Köszöntsd a tanárt, és ismerkedj meg az asztalokon található szóróanyagokkal. A tanulók önállóan fogalmazzák meg az órai célokat (1. sz. melléklet-Önértékelő lap)
II. Az ismeretek ismétlése és általánosítása 1. szakasz – „Bemelegítés”.
Alapismeretek felfrissítése Tesztelés (2. sz. melléklet)
A tudás önkontrollja
Tekintse át a korábban megszerzett ismereteket a mágneses térről és az elektromágneses indukcióról.
Egyéni A bemutató diákon felteendő kérdéseket mutat be tesztfeladatokat, kommentálja a feladatokat, elmagyarázza és kihirdeti az értékelési szempontokat.
Miután a tanulók válaszoltak, bemondja a helyes válaszokat és összegez. A tanulók tesztkérdésekre válaszolnak. Aztán osztályzatot adnak maguknak az önértékelő lapon.
Pontozási kritériumok
Minden 4 helyes válaszért 1, maximum 5 pont jár
2. szakasz – „Magyarázd el az élményt.” (3. sz. melléklet)
Ismételje meg, mélyítse el és értse meg a korábban tanult anyagot, emelje ki az alapvető ismereteket ebben a témában. Tanítsd meg megtalálni az ok-okozati összefüggéseket, levonni a következtetéseket. Egyedi videoklipek jelennek meg - „Ampere erő”, „Az Amper erő munkája”, „Faraday kísérlet”, „Önindukció jelenségei”
Elmagyarázza a munka célját, kérdéseket tesz fel, felhívja a hallgatók figyelmét a főbb következtetésekre, törvényszerűségekre, elvezeti a tanulókat a megszerzett ismeretek gyakorlati alkalmazásának megértéséhez, és értékeli a válaszokat.
Kérdések:
Mi az amper teljesítmény?
.Hogyan határozzuk meg az Amper-erő irányát?
Hogyan határozható meg az Amper-erő által végzett munka?
Mi az elektromágneses indukció?
Az indukciós áram előfordulásának feltételei.
Az önindukció meghatározása.
Miért nem áll le azonnal a villanykörte az áramkör kikapcsolása után?
Miért világít az egyik lámpa később, mint a másik?
Hol alkalmazzák ezeket a jelenségeket a gyakorlatban?
A tanulók elmondják az élményt, és további kérdésekre válaszolnak, a helyes válaszért 1 pont.
3. szakasz – Fizikai diktálás (4. sz. melléklet)

Alapfogalmak és mennyiségek ismétlése ebben a témában Egyéni, páros Felkéri a tanulókat kérdések megválaszolására. A feladat és az időkorlát kétszer ismétlődik. A válaszok rögzítése után a tanulókat megkérjük, hogy ellenőrizzék a feladatot.
Felkérik a diákokat, hogy emeljék fel a kezüket - azok, akik „5”, majd „4”, „3” osztályzatot kaptak, és a kötőjelesek. Ily módon a tanár megtudja, hogy a tanulók milyen színvonalú diktálási teljesítményt nyújtanak. Fizikai diktálási kérdésekre válaszolnak, kölcsönös ellenőrzéseket végeznek, értékelésüket felteszik az önértékelő lapra.
Ennek érdekében a tanulók füzetet cserélnek az asztalszomszédjukkal, kiosztják a helyes válaszokat tartalmazó lapot, majd a margóra írják a „+”-t, ha a válasz helyes, és a „-”, ha a válasz helytelen.
Értékelési szempontok:
9-10 helyes válasz esetén – pont „5” 7-8 helyes válasz esetén – „4” pont 5-6 helyes válasz esetén – „3” pontszám 5-nél kevesebb helyes válasz – „2”
4. szakasz – „Keresd meg a hibát!”
Csoportmunka
. Ismételje meg az alapképleteket a tanult témában Csoport Kiosztja a feladatot a csoportok között, elmagyarázza a teljesítésének menetét, értékeli a tanulók válaszait.
Egy sor képlet fel van írva a táblára. A csoportok képletekkel ellátott lapokat kapnak. Az öt képletből négyben volt hiba. A tanulók feladata a hibák megtalálása és a képlet helyes megadására való rámutatás.
Határidő: 5 perc Ezután a csoport a táblához megy, felváltva jelzi a hibákat, vagy állítja, hogy a képlet helyesen van megírva. A csoport annyi pontot kap, ahány helyes válasz van. A tanulók tudásellenőrző lapra írják fel érdemjegyeiket.
5. szakasz – Problémamegoldás – (5. sz. melléklet).
A táblán egy kifejezés található: A fizika ismerete azt jelenti, hogy képes vagy megoldani a problémákat. (Enrico Fermi)
A csoportok differenciált feladatokat kapnak.
A csoportok feladatválasztási joggal rendelkeznek: A feladatmegoldás során ismételje meg az alaptörvények alkalmazását ebben a témában. Csoport Megfogalmazza ennek a szakasznak a célját, motiválja a tanulók tevékenységét a problémamegoldásban, elmagyarázza a probléma típusának megválasztását, ellenőrzi a problémamegoldás és -tervezés helyességét, az eredményeket összegzi. Feladatok megoldása önállóan a füzetekben. Ezután az egyik tanuló a táblához lép, és leírja a kiválasztott feladat megoldását.
A tanulók a tudásellenőrző lapon osztályzatot adnak.
III. Óra összefoglalója.
Foglalja össze a leckét, értékelje a munkát
Egyéni Útmutatást ad az átlagosztályzat kiszámításához, valamint összegzi a tanulók munkájának és az óra eredményeit.
A diákok számolnak GPA az órára, és az ellenőrző lapot át kell adni a tanárnak.
Osztályozás a leckéhez.
Értékelési szempontok:
„5” - 24,25 pont
„4” - 20-23 pont
„3” - 15-19 pont
„2” - kevesebb, mint 15 pont
IV. Házi feladat:
(6. sz. melléklet) Házi feladatot hirdet:
Készítsen keresztrejtvényt a következő témában: „Mágneses mező. Elektromágneses indukció".
Töltse ki a táblázatot: „A mágneses és elektromos terek tulajdonságainak összehasonlító jellemzői” (6. sz. melléklet) Írja le házi feladatát egy füzetbe
Reflexió (7. sz. melléklet) Reflexió lebonyolítása, hangulatának értékelése Egyéni Felkéri a tanulókat, hogy végezzenek elmélkedést (motiváció és tevékenységi módszerek) - Állítsa fel a zászlókat a plakáton a hegy képével „A tudás csúcsa” Elemezze és értékelje munkájukat a lecke. Rögzítsen zászlókat a „tudás csúcsa” hegy képével ellátott plakáthoz.
1. számú melléklet
Értékelő lap
F.I. tanuló Az óra szakaszai; értékelési módszer
Egyéni munka Csoportmunka Bemelegítés (teszt)
(önuralom)
(maximum 5 pont) 2. Ismertesse az élményt!
(a tanár értékeli)
(maximum 5 pont) 3. Fizikai
diktálás
(kölcsönös ellenőrzés)
(maximum 5 pont) 4. „Találd meg a hibát”
(a tanár értékeli)
(maximum 5 pont) 5. Feladatmegoldás
(a tanár értékeli (maximum 5 pont) Általános
pont Lecke pontszám
Értékelési szempontok:
„5” - 24,25 pont
„4” - 20-23 pont
„3” - 15-19 pont
„2” - kevesebb, mint 15 pont.
2. függelék
Teszt a következő témában: „Mágneses tér. Elektromágneses indukció"
1. Mi a mágneses tér forrása?
A) álló töltésű részecske; B) bármely feltöltött test; C) bármilyen mozgó test; D) mozgó töltött részecske. 2. Mi a mágneses tér fő jellemzője A) mágneses fluxus; B) Ampererő;
C) Lorentz-erő D) mágneses indukciós vektor.
3. Válasszunk egy képletet a mágneses indukciós vektor nagyságának kiszámításához.A) ; B) ; C) ; D) .
4. Adja meg a mágneses tér indukciós vektorának irányát az A pontban, amely a köráram tengelyén található! (1. ábra).

1. ábra
A) jobbra; B) balra; C) nekünk; D) tőlünk; E) fel; F) lefelé. 5. Válassza ki az Amper-erővektor modulusának képletét.A); B) ; C) ; D) .
6. A 2. ábrán a nyíl jelzi az áram irányát a mágnes pólusai között elhelyezkedő vezetőben. Milyen irányba fog elmozdulni a karmester?

2. ábra
A) jobbra; B) balra; C) nekünk; D) tőlünk; E) fel; F) lefelé. 7. Hogyan hat a Lorentz-erő egy részecskére nyugalmi állapotban A) a mágneses indukciós vektorra merőlegesen hat; B) párhuzamosan hat a mágneses indukciós vektorral; C) nem működik. 8. Az ábra (lásd 3. ábra) melyik pontján hat a legkisebb erővel a mágnestűre az MN vezetőn átfolyó áram mágneses tere?
3. ábra
A) Az A pontban; B) A B pontban; C) A B pontban.
9. Hogyan hat egymásra két párhuzamos vezető, ha elektromosság ellentétes irányba folyik?
A) A kölcsönhatási erő nulla.
C) A karmesterek vonzzák.
C) A vezetők taszítják.
10. Hogyan hat egymásra két tekercs (lásd 4. ábra), amikor a jelzett irányú áramok haladnak át rajtuk?

4. ábra
A) vonz; B) taszítás; C) ne lépjen kapcsolatba egymással. 11.Hogy hívják azt a jelenséget, amikor az áramkörön átmenő mágneses fluxus megváltozik egy zárt áramkörben?
A) Elektrosztatikus indukció. B) A mágnesezés jelensége.
C) Önindukció D) Elektrolízis. E) Elektromágneses indukció.
12.Ki fedezte fel az elektromágneses indukció jelenségét?
FEJSZE. Oersted. B)W. Medál. C) A. Volta.
D) A. Amper. E) M. Faraday. F) D. Maxwell.
13. Mi annak a fizikai mennyiségnek a neve, amely megegyezik a mágneses térindukció B moduljának a mágneses tér által áthatolt felület S területével és az indukció B vektora és az indukció B vektora közötti a szög koszinuszával. a normál n ehhez a felülethez?
A) Induktivitás. B) Mágneses fluxus. C) Mágneses indukció.
D) Önindukció. E) Mágneses tér energiája.
14.Az alábbi kifejezések közül melyik határozza meg az indukált emf-et zárt hurokban?A)B)C)D)E)
15.Amikor egy szalagmágnest betolnak egy fémgyűrűbe és onnan ki, indukált áram keletkezik a gyűrűben. Ez az áram mágneses mezőt hoz létre. Melyik pólus néz a gyűrűben lévő áram mágneses tere felé: 1) a benyomott felé? északi sark mágnes és 2) a mágnes visszahúzható északi pólusa.
A)1 - északi, 2 - északi. B) 1 - déli, 2 - déli.
C) 1 - déli, 2 - északi. D) 1 - északi, 2 - déli.
16. Milyen fizikai mennyiség mértékegysége 1 Weber?
A) Mágneses tér indukció. B) Elektromos kapacitás.
C) Önindukció. D) Mágneses fluxus. E) Induktivitás.
17.Mi a neve az induktivitás mértékegységének?
A) Tesla. B) Weber C) Gauss. D) Farad. E) Henry.
18. Milyen kifejezés határozza meg az áramkörben lévő mágneses fluxus energiája és az áramkör L induktivitása és az áramkörben lévő I áramerősség közötti összefüggést?
A). B)C)LI2,D)LI
19. A zárt körben fellépő indukált áram a mágneses mezőjével ellensúlyozza az azt okozó mágneses fluxus változását - ez ...
A) Jobb kéz szabály B) Bal kéz szabály.
C) Gimlet-szabály D) Lenz-szabály.
20.Két egyforma lámpa csatlakozik egy egyenáramú áramkörhöz, az első sorba egy ellenállással, a második sorba egy tekercs. Melyik lámpában (5. ábra) éri el az áramerősség a K kapcsoló zárt állapotában később a maximális értékét, mint a másiké?

Rizs. 5
A) Az elsőben.
B) A másodikban.
C) Az elsőben és a másodikban egyszerre.
D) Az elsőben, ha az ellenállás ellenállása nagyobb, mint a tekercs ellenállása.
E) A másodikban, ha a tekercs ellenállása nagyobb, mint az ellenállás ellenállása.
3. számú melléklet
Feladat „magyarázd el az élményt”
Videók a kísérletekről: Ampererő, Ampererők munkája, Faraday kísérlete, az önindukció jelensége.
A kísérletek leírása
Tapasztalat
Az Amper erők munkája. Az Amper-erő hatására a vezető az áram irányától függően egy vagy másik irányba mozog, és ezért az erő működik.
Önindukciós tapasztalat.
Két izzó van csatlakoztatva egy áramforráshoz, az egyik egy reosztáton, a másik egy induktoron keresztül. Amikor a kulcs le van zárva, láthatja, hogy a reosztáton keresztül csatlakoztatott izzó korábban kigyullad. Az induktív tekercsen keresztül csatlakoztatott izzó később kigyullad, mivel a tekercsben öninduktív emf keletkezik, amely megakadályozza az áram változását. Ha gyakran zárja és nyitja az áramkört, akkor az induktoron keresztül csatlakoztatott izzónak nincs ideje kigyulladni.

Tapasztalat.
Amper teljesítmény. Amikor az áramot egy mágneses térben lévő vezetőn vezetik át, arra a mágneses térvonalakra merőleges erő hat. Ha az áram iránya megváltozik, az erő iránya megfordul.
F=IBlsin
Faraday kísérlete. Amikor mágnest helyezünk egy ampermérőhöz csatlakoztatott tekercsbe, indukált áram jelenik meg az áramkörben. Eltávolításkor indukált áram is megjelenik, de más irányban. Látható, hogy az indukált áramerősség függ a mágnes mozgási irányától és attól, hogy melyik pólus vezeti be. Az áramerősség a mágnes sebességétől függ.

4. függelék
Javaslatok a fizikai diktálás végrehajtásához.
A 8-10 perces fizikai diktálás a „MÁGNESES MEZŐRŐL” kapcsolatos ismeretek felmérésére szolgál. ELEKTROMÁGNESES INDUKCIÓ"
A fizikai diktálás 10 alapvető fizikai kifejezésből, jelenségből, képletből és 10 ezekre vonatkozó kérdésből áll.
(A tanuló saját maga választja ki szerinte a helyes választ, és válaszának számát a kérdés számával szembe helyezi)
I OPCIÓ
Kérdés válasz
1 MICHAEL FARADAY #__
2 Amper №__
3 INDUKTANCE №__
4 MÁGNESES INDUKCIÓ №__
5 LORENTZ FORCE №__
6 ÖNINDUKCIÓ sz.__
7 MÁGNESES MEZŐ №__
8 MÁGNES #__
9 ELEKTROMÁGNESES INDUCIÓ №__
10 INDUKCIÓS ÁRAM №__
LEHETŐSÉG II
Kérdés válasz
1 INDUKCIÓS ÁRAM №__
2 ELEKTROMÁGNESES INDUCIÓ №__
3 MÁGNES #__
4 MÁGNESES MEZŐ №__
5 ÖNINDUKCIÓ №__
6 LORENTZ FORCE №__
7 MÁGNESES INDUKCIÓ №__
8 INDUKTANCE №__
9 Amper №__
10 MICHAEL FARADAY #__
KÉRDÉSEK A FIZIKAI DIKTATÁSHOZ

oktatás - megszilárdítja és általánosítja az ismereteket, készségeket, képességeket, képet alkot a tudományos ismeretek folyamatáról;

kognitív – a magyarázó készségek továbbfejlesztése fizikai jelenségek az elektromágneses indukció jelenségét és a Lenz-szabályt felhasználva;

fejlesztése - a tanulók értelmi képességeinek és gondolkodási készségeinek, a beszéd kommunikatív tulajdonságainak fejlesztése; a tanulmányozottak általánosítási és rendszerezési példájának megismerése; az anyag általánosítási képességének fejlesztése (elektromágneses indukció, Lenz-szabály, mágneses fluxus, elektromágneses indukció törvénye, örvény elektromos tér, önindukció, áram mágneses tér energiája, elektromágneses tér); az iskolások látókörének fejlesztése;

oktatási - a tanulók materialista világképének kialakítása és erkölcsi tulajdonságok személyiségek; az elektromágneses indukció jelenségének tudományos és technológiai felhasználását mutatja be.

Rövid lecke összefoglaló.

  1. Idő szervezése
  2. (Feladat: kedvező pszichológiai hangulat megteremtése).

  3. Felkészülés a tárgyalt anyag ismétlésére, általánosítására

(Feladat: megszervezni és megcélozni a tanulók kognitív tevékenységét; tanítási módszer - beszélgetés).

  • Motiváció.

1821-ben a nagy angol tudós ezt írta naplójába: „Alakítsa át a mágnesességet elektromossággá” ( 1. kép). 10 év után megoldotta ezt a problémát.

Tanóránk témája az elektromágneses indukció jelensége.

  • Az óra céljának megfogalmazása.

Az elektromágneses indukció fizikai jelenség. A fizikai jelenségek tanulmányozásában egységes megközelítés létezik (lásd. Általános terv a jelenség tanulmányozására. ). Az óra célja az elektromágneses indukció témájában szerzett ismeretek, készségek, képességek megszilárdítása, általánosítása.

  1. A tanulók alapismereteinek frissítése
  2. (Feladat: megismételni és elmélyíteni a lefedett anyag ismétléséhez szükséges ismereteket; tanítási módszer - heurisztikus beszélgetés; a kognitív tevékenység szervezésének formája (FODA) – frontális; tanítási módszer - reproduktív).

    Alapfogalmak ismétlése a témában (elektromágneses indukció jelensége, Lenz-szabály stb.).

  3. Fedett anyag ismétlése

(Feladat: ismételje meg az alapvető fogalmakat és törvényeket; FOPD – önálló munkavégzés csoportban; oktatási módszerek – kutatás, induktív). Tekintse át az alapvető biztonsági követelményeket.

  • 2-3 fős csoportok kialakítása, mindegyik kap egy-egy feladatot.

1. számú kártya. Az elektromágneses indukció felfedezése.

  1. Mikor és ki fedezte fel az elektromágneses indukció jelenségét?
  2. Mi az elektromágneses indukció jelensége?

2. számú kártya. Kísérlet.

  1. Faraday kísérlete (galvanométer, tekercs, mágnes).
  2. a) tapasztalat telepítése;
    b) tapasztalatok bemutatása.

  3. Milyen körülmények között keletkezik áram egy zárt vezető áramkörben?
  1. Lenz-szabály (megfogalmazás).
  2. Hogyan határozható meg az indukciós áram iránya? (A Lenz-szabály alkalmazása).

4. számú kártya Mágneses fluxus.

  1. Milyen fizikai mennyiség jellemzi a mágneses teret a tér egyes pontjaiban?
  2. Milyen fizikai mennyiség jellemzi a mágneses tér eloszlását egy zárt körvonallal határolt felületen?
    a) képlet;
    b) mértékegységek.

5. számú kártya. Probléma (a Lenz-szabály alkalmazása).

Határozza meg az indukciós áram irányát zárt hurokban!

6. számú kártya. Az elektromágneses indukció törvénye.

  1. Hogyan fogalmazódik meg az elektromágneses indukció törvénye?
  2. a) matematikai jelölés;
    b) a törvény szövegét.

  3. Miért van mínuszjel az elektromágneses indukció törvényében?

7. számú kártya. Probléma (az elektromágneses indukció törvénye).

Egy 2·10-3 m 2 területű, kör alakú huzaltekercs egyenletes mágneses térben van, melynek indukciója egyenletesen 0,1 T-val változik 0,4 s alatt. A tekercs síkja merőleges az indukciós vonalakra. Mi az EMF a tekercsben?

8. számú kártya. Vortex elektromos tér.

Hasonlítsa össze az elektrosztatikus és örvényelektromos mezőket, és válaszoljon a következő kérdésekre: Mi a forrása ezeknek a mezőknek? Hogyan észlelhetők a mezők? Milyen munkát végeznek egy töltés zárt úton történő mozgatására ezeken a mezőkön? Mi a különbség távvezetékek ezek a mezők?

9. számú kártya. Az indukált emf.

  1. Milyen természetű az a külső erő, amely indukált áram megjelenését okozza egy álló vezetőben?
  2. Milyen természetű az a külső erő, amely indukált áram megjelenését okozza egy mozgó vezetőben (képlet, képletben szereplő mennyiségek)?

Kártyaszám 10. Önindukció.

  1. Mit nevezünk önindukciónak? Magyarázza el a tapasztalatot.
  2. Mit nevezünk egy vezető induktivitásának?
    a) mitől függ;
    b) mértékegységek;
    c) mi az önindukciós emf (képlet).

11. számú kártya. Az áram mágneses terének energiája.

  1. Miért kell a forrásnak energiát fordítania az áram létrehozására?
  2. Mekkora az elektromos áram energiája (képlet, képletben szereplő mennyiségek, mértékegységek)?

12. számú kártya. Elektromágneses tér.

  1. Milyen folyamatok eredményeként keletkezik váltakozó mágneses tér? / AC elektromos?
  2. Sorolja fel az elektromágneses tér tulajdonságait!

fejezze be a kísérletet;
- A feladat megoldására;
- Válaszolj a kérdésekre;
- üzenetet készíteni szóbeli vagy írásbeli válaszra (a csoport egy képviselője). Működési idő 5-6 perc. (a tanulók elvégzik a feladatokat, a tanár tanácsadói segítséget nyújt).

  • Csoportjelentések
  • (feladatok: bizonyítja az elektromos és mágneses terek kapcsolatát, fejleszti a válaszadók beszédkultúráját, az anyag általánosításának és a legfontosabb kiemelésének képességét, ápolja az egyén kapcsolati erkölcsi tulajdonságait az osztálycsapatban; tanítási módszer - induktív; tanítási módszer – heurisztikus beszélgetés).

Hallgassa meg a csoport képviselőinek üzeneteit, és vonjon le következtetéseket, amelyeket a tanár a táblára ír le ( 2. ábra).

  1. A lefedett anyag összefoglalása

(Feladat: ismeretek és készségek megszilárdítása és általánosítása; tanítási módszer – reproduktív; tanítási módszer - beszélgetés).

Foglalja össze a táblára a csoportok által levont és a tanár által levont következtetéseket, és ismételje meg az elektromágneses indukció jelenségét is a jelenség tanulmányozásának általános terve szerint.

Általános terv a jelenség tanulmányozására.

  1. A jelenség külső jelei.
  2. Előfordulásának feltételei.
  3. A jelenség kísérleti reprodukálása.
  4. A jelenség mechanizmusa.
  5. Mennyiségi jellemzők jelenségek.
  6. Magyarázata elméleten alapszik.
  7. Gyakorlati használat jelenségek.
  8. A jelenség hatása az emberre és a természetre.
  1. Összegezve a tanulságot
  2. (Feladat: tudásrendszer kialakítása a tudományos ismeretek folyamatáról; oktatási módszerek – induktív, reproduktív).

    Az elektromágneses indukció jelenségének megismétlésére a tudományos ismeretek módszerét alkalmaztuk. Alapjait a középkorban G. Galileo fektette le. A módszer diagramja a következő:

    Tények felhalmozása;

    Elméletépítés;

    A hipotézis kísérleti bizonyítása;

    Az elmélet gyakorlati alkalmazása.

    A tudományos ismeretek módszere lehetővé teszi, hogy objektíven tükrözzük a valóságot nemcsak a fizikában, hanem a tudomány más területein is.

  3. Házi feladat információ
  4. (Feladat: ismertesse a házi feladat elkészítésének módszertanát, motiválja a teljesítési kötelezettséget).

    Házon: rövid összefoglaló Az 1. fejezetben készítsen összefoglalót a témáról a segítségével általános terv a jelenség tanulmányozása.

  5. A lecke eredményének meghatározása

(Feladat: információt szerezni arról, hogy a hallgatók milyen mértékben sajátították el az anyagot; FOPD – egyéni; tanítási módszer - gyakorlatok).

A tanulóknak feleletválasztós feladatokat vagy fizikai diktálást lehet ajánlani.

DEMONSTRÁCIÓK: Faraday kísérlete (mágnes, tekercs, galvanométer), az önindukció jelensége (áramforrás, 50 ohmos reosztát, 3600 fordulatú tekercs, két kisfeszültségű lámpa, kulcs), Faraday portréja, rebus (

NYÍLT ÓRA 11. osztályban

„Az elektromágneses indukció témájában szerzett ismeretek általánosítása”

Az óra célja : Az „Elektromágneses indukció” témában szerzett ismeretek összegzése és rendszerezése

Feladatok:

1. A korábban megszerzett ismeretek elmélyítése a lényeges, legjelentősebb tulajdonságok és összefüggések ismeretszerkezetén keresztül tükröződő megértése alapján.

2. Tevékenységek kialakítása az „Elektromágneses indukció” témakör ismeretének megfelelő helyzetek felismerésére és reprodukálására;

3. UUD kialakítása és fejlesztése csoportos munkaszervezéssel;

4. A tanulók kreatív képességeinek fejlesztése, elemzési, modellezési, általánosító képessége;

5. A felelősségtudat és a kölcsönös segítségnyújtás elősegítése;

6. A tanulók látókörének szélesítése;

7. Munkaeredmények értékelése.

Felszerelés: bemutató galvanométer, szalag mágnes, tekercs, transzformátor modell, inerciális zseblámpa, mobiltelefon, töltő, multimédiás projektor, képernyő, számítógép.

Magyarázatok a leckéhez :

A tanulók házi feladatot kapnak – ismételje meg oktatási anyag a következő témában: „Elektromágneses indukció”, készítsen három előadást: „M. Faraday életrajza”, „Az EMR jelenség alkalmazása”. A leckére való felkészülés során használhatja oktatási irodalom, enciklopédiák, kézikönyvek, elektronikus tankönyvek, internetes források.

Tanterv:

    Idő szervezése.

    Felkészülés az óra fő szakaszára - órára való belépés (motiváció, ismeretek frissítése).

    Házi feladat ellenőrzése.

    A tanultak általánosítása, új ismeretek és tevékenységi módszerek asszimilációja:

a) frontális felmérés;

b) csoportmunka.

    Az ismeretek és a tevékenységi módszerek alkalmazása, megszilárdítása:

a) minőségi problémák megoldása;

b) kísérleti feladatok megoldása;

c) előadások tartása.

6. Óra összefoglalója.

7. Házi feladat.

8. Reflexió.

Az órák alatt:

1. Idő szervezése.

Tanár: Üdv. A leckére való felkészültség ellenőrzése.

2. Belépés a leckébe.

Tanár - Srácok, iskolánk területén van egy föld alá fektetett elektromos vezeték, amelyen elektromos áram folyik. A vezetéket cserélni kell. Hogyan használjunk műszereket a vezeték helyének meghatározására. Nevezze el az eszközt vagy eszközöket. Ismertesse a használatát, emlékezzen azokra a fizikai jelenségekre, amelyek alapján használatuk magyarázható. (Iránytű vagy mágneses tű. A nyíl el fog térni, mert Mágneses mező van az áramvezető körül, és bizonyos erővel hat a mágnestűre).

A bemutató asztalon: inerciális zseblámpa, transzformátor modell, mobiltelefon töltővel. A tanár megkérdezi a gyerekeket: „Mi egyesíti ezeket az eszközöket?”

Várt hallgatói válasz: „Ezen eszközök működése az EMR jelenségén alapul.”

Kérjük a tanulókat, hogy fogalmazzák meg az óra témáját és célját.

A tanár felírja a táblára az óra témáját: „Az ismeretek általánosítása az elektromágneses indukció témájában”.

3. Házi feladat ellenőrzése.

Tanár: A házi feladat ellenőrzése az óra különböző szakaszaiban történik, kérjük, legyen figyelmes és aktív az óra alatt!

4. A tanultak általánosítása, új ismeretek, tevékenységi módszerek asszimilálása.

Bevezető beszélgetés frontális felmérés elemeivel az 1. számú előadás alapján

Tanár:Az elektromágneses indukció törvénye a fizika egyik legfontosabb alaptörvénye, amely megmagyarázza az élettelen és élő természet számos jelenségét, és ezért a modern villamos- és rádiótechnika számos szakaszának és gyakorlati alkalmazásának alapja.

Az elektromágneses indukció jelenségét a tudomány és a technológia számos területén alkalmazzák (energia, orvostudomány, kohászati ​​ipar, elektronika, elektrotechnika stb.).Ennek a jelenségnek a felfedezése döntő szerepet játszott a technológiai fejlődésben modern társadalom. Ez a jelenség az fizikai alapon modern elektrotechnika, ipart, közlekedést, hírközlést biztosító, Mezőgazdaság, az építőipar és más iparágak, az elektromos energiával rendelkező emberek élete és kultúrája.

Tanár: Srácok, az EMR jelenségét az általános iskolában a 9. osztályban, a teljes iskolában a 11. osztályban tanulmányozták. Igyekezzünk rávilágítani arra, hogy milyen ismeretekre tettél szert 9. osztályban és milyen újdonságokat tanultál a 11. osztályban ebben a témában.

Diákok: A 9. osztályban az EMR jelenségét kvalitatív szinten tanulmányozták, Faraday kísérleteit tanulmányozták és elvégezték, laboratóriumi munka„Az EMR jelenség vizsgálata”, a témával kapcsolatos kvalitatív problémák megoldására került sor. 11. osztályban – a tanultak ismétlése, újak bevezetése fizikai mennyiségek, Megfogalmazták Faraday törvényét (EMR törvény), tanulmányozták a Lenz-szabályt (az indukciós áram irányának meghatározására), az önindukció jelenségét, megoldották Henry kísérleteit, számítási és minőségi feladatokat.

Tanár : Most pedig a „Csendes mozi” című rövid előadás segítségével megismételjük ebben a témában a legfontosabbat. Srácok, a ti feladatotok a felvétel hangosítása.

1. sz. előadás.

Tanár : Michael Faraday angol fizikus ezt írta munkanaplójába: „Alakítsa át a mágnesességet elektromossággá”. Faraday biztos volt benneaz elektromos és mágneses jelenségek egységes természetében , ezért nem véletlen, hogy az elektromágneses kölcsönhatások felfedezésének első és legfontosabb lépését ő tette meg. Az anyag mélyebb és teljesebb asszimilációja érdekében megismételjük az „Elektromos és mágneses mezők» Végrehajtjuk összehasonlító jellemzők Az elektromos és mágneses mezők tulajdonságai.

Tanár: És most végre kell hajtani csoportmunka Az osztály három csoportra oszlik. Minden csoportnak megvan a maga feladata. Maximális idő végrehajtás – 15 perc. Miután elkészült, minden csoport kiválaszt egy előadót, és bemutatja a feladatát. Az elvégzett feladatról szóló jelentés ideje nem haladja meg a 3 percet. Minden csoport végén a tanári asztalhoz kerül a tanulók értékelése. Kérem, legyen tárgyilagos.

Feladat az 1. csoporthoz : Az EMR téma fő tartalmának strukturálása. A táblázat a tudáselemek szerkezetének egy komponensét adja meg, ennek tartalmát ki kell tölteni.

2. Ha Ф>0, akkor В↓ én BAN BEN;

3. Ha F<0, то ВВ;

4.I - a gimlet szabály szerint.

Az EMR alkalmazása: váltakozó áramú generátorok, transzformátorok, mágnesszalagok információinak rögzítése és lejátszása, fémdetektorok, elektrotechnikában, orvostudományban stb.

-





L – induktivitás (H), F – mágneses fluxus (Wb)

Feladat a harmadik csoport számára : Tegyen fel kérdéseket az „EMP-jelenség” témában. A kérdéseknek különböző bonyolultságúaknak kell lenniük: reproduktív - legalább 5 (információ reprodukálásához G. Ya. Myakishev tankönyve alapján, fizika, 11. osztály), bővítő - legalább 3 (olyan anyag, amely túlmutat a két órán belüli fizikatanulás terjedelme, oktatási irodalom felhasználásával, például V. A. Kaszjanov fizika tankönyv 11. osztály, G. N. Stepanova fizika 10. évfolyam 2. rész stb.), fejlesztés (kiegészítő irodalom felhasználásával, kézikönyvek, enciklopédiák, internet).

Például:

- szaporodó :

1. Mi az EMR jelensége?

2. Fogalmazza meg az EMR törvényt!

3. Hogyan határozható meg az indukciós áram iránya?

4. Önindukció, induktivitás - mi a fizikai fogalom, mi a fizikai mennyiség? Adj definíciót.

5. Hogyan határozható meg a mágneses tér energiája?

- bővül:

1. Mik azok a Foucault-áramok? Hol és miért fordulnak elő?

2. Az elektrodinamikus mikrofon működési elve.

3. Mire épül a fémolvasztó elektromos kemencék működési elve?

4. Mennyi egy L-R lánc relaxációs ideje?

- fejlesztés:

1. Az első elektromos eszközök, amelyek az EMR jelenséget alkalmazták, az indukciós tekercsek voltak. Mi volt az indukciós tekercs első sikeres alkalmazása a gyakorlatban?Válasz : Az indukciós tekercs első sikeres gyakorlati alkalmazását a 19. század 40-es éveinek elején B. S. Jacobi orosz akadémikus (1801-1874) végezte víz alatti elektromos aknák portölteteinek meggyújtására. A vezetése alatt a Finn-öbölben épített aknamezők két angol-francia osztag számára elzárták a Kronstadt felé vezető utat. Egy hatalmas angol-francia század, amely 80 hajóból állt, összesen 3600 ágyúval, sikertelenül próbált áttörni Kronstadtba. Miután a Merlin zászlóshajó víz alatti elektromos aknával ütközött, a század kénytelen volt elhagyni a Balti-tengert. Európában akkor még fogalmuk sem volt az elektromos víz alatti aknákról.

2.Ki és mikor használták először transzformátorként az indukciós tekercset?Válasz : A tehetséges orosz villamosmérnök, Pavel Nikolaevich Yablochkov (1847-18940) először használt indukciós tekercset transzformátorként. 1876-ban feltalálta a híres „elektromos gyertyát” - az első elektromos fényforrást, amely széles körben elterjedt és „orosz fényként” ismert. Egyszerűségének köszönhetően az „elektromos gyertya” néhány hónap alatt elterjedt Európa-szerte, és eljutott a perzsa sah és a kambodzsai király kamrájába is. Ahhoz, hogy egyidejűleg több „gyertyát” csatlakoztasson a hálózathoz, Yablochkov rendszereket talált ki az „elektromos energia felosztására” indukciós tekercsek segítségével. 1876-ban kapott szabadalmat a „gyertyára” és a beépítésükhöz szükséges áramkörre Franciaországban, ahol kénytelen volt elhagyni Oroszországot, nehogy „adóssággödörbe” essen.

A tanulók előadása a csoportmunka eredményei alapján (előadásonként 3 perc). A munka végén átadnak a tanárnak egy lapot, amelyen a munka osztályzatai szerepelnek.

5. Ismeretek és tevékenységi módszerek alkalmazása .

a) minőségi problémák megoldása

Tanár : Srácok, most próbáljuk alkalmazni tudásunkat a problémák megoldásában. A képernyőn az indukciós áram irányának meghatározására szolgáló feladatok láthatók. Feladat az egész osztály számára. Végrehajtási idő 2 perc.

Határozza meg a vezető mozgási irányát mágneses térben!

Határozza meg az indukált emf irányát

b) kísérleti feladat elvégzése

Felszerelés: galvanométer, tekercs, vezetékek.

Gyakorlat: berendezés segítségével mutassuk be M. Faraday egyik kísérletét, és határozzuk meg a tekercsben az indukciós áram irányát.

c) előadásokat tartó hallgatók:

M. Faraday életrajza;

Az EMR jelenség alkalmazása.

6. Óra összefoglalója

Tanár: Felkéri a tanulókat, hogy foglalják össze a leckét.

7. Házi feladat.

Fejlesztő kérdések készítése a tanult témában (magas motivációjú tanulók számára)

8. Reflexió .

A tanulókat arra kérik, hogy értékeljék csoportmunkájukat egy meghatározott algoritmus segítségével;

Válaszoljon a kérdőív kérdéseire, amely lehetővé teszi önelemzés elvégzését, az óra minőségi és mennyiségi értékelését;

Fejezze ki a leckéhez való hozzáállását egy adott szimbólum formájában.

A leckét az MBOU 192. számú középiskola fizika tanára dolgozta ki

Novoszibirszk Kirovszkij kerülete - Konurina S.I.

2012

Tudáselem szerkezeti komponens

Fizikai mennyiségek

Fizikai jelenségek

Testek, tárgyak, jelenségek tulajdonságai

Az anyag szerkezeti formái

Törvények és rendeletek

A megismerés módszerei

Eszközök, mechanizmusok, telepítések

Kedves srácok!

Az óra eredményei alapján egy kérdőív kitöltését kérem, amely lehetővé teszi az önelemzés elvégzését, valamint az óra minőségi és mennyiségi értékelését.

Egészítse ki a megadott mondatokat!

Lehetséges válaszok

A kiválasztott válasz indoklása

osztályban dolgoztam

Aktív Passzív

Az I. osztályban végzett munkám révén

Elégedett/elégedetlen

A lecke úgy tűnt számomra

Rövid hosszú

A leckéhez I

Nem fáradt / fáradt

A hangulatom

Jobb lett / rosszabb lett /

nem változott

Megvolt az óra anyaga

Értettem / nem értettem

Hasznos/haszontalan

Érdekes/unalmas

Nekem úgy tűnik a házi feladat

Könnyű, nehéz

Érdekes/nem érdekes

A tanuló vezetékneve, keresztneve ________________________________________

1. számú feladat.

100 menet 0,2 mm átmérőjű szigetelt vezetéket tekercselünk egy gyerekkarika köré. Csatlakoztassa ennek a vezetéknek a végeit két, legalább 2 m hosszú vezetékkel az iskolai bemutató galvanométer kivezetéseihez. Fogja meg jobb kezével a karika azon részét, amelyből ezek a vezetékek kinyúlnak. A karikát maga előtt tartva karnyújtásnyira úgy, hogy a keze egy síkban legyen vele, a karját és a kezét fordítsa el egy irányba, majd gyorsan az ellenkező irányba 180 fokkal. A galvanométer tűje el fog térni a nulla pozíciótól. Magyarázza meg ezt a jelenséget.

2. feladat.

Egy rézgyűrű állandó sebességgel halad el egy szalagmágnes pólusa mellett, amelynek síkja merőleges a mágnes tengelyére. Indukálódik-e elektromos áram ebben a gyűrűben?



Olvassa el még: