Absztrakt a fizika egységes egyenes vonalú mozgás. Óra témája: „Egyenes egyenletes mozgás. D) Terminológiai szótár

2. ÓRA 9. évfolyam

Tantárgy: Egységes egyenes mozgás.

Az óra típusa: Új anyagok tanulása

Az óra céljai:

Ismertesse meg a tanulókkal jellegzetes vonásait egyenes vonalú egyenletes mozgás. Fogalmazza meg a sebesség fogalmát, mint a test egyenletes mozgásának egyik jellemzőjét!

Tanítsa meg a tanulókat az egyenletes lineáris mozgás során elmozdulás kiszámítására.

TANTERV

A lecke lépései

Akció

1. Organikus pillanat

Az osztály felkészültsége a leckére

2.Az előző anyag ismétlése

Az előző anyag ismétlése

3. Új anyag elsajátítása

Új anyagok tanulása

4. Rögzítse az anyagot

Az anyag rögzítése

5.Házi feladat

Házi feladat

Az órák alatt

    Szervezési pillanat

(Üdvözlet a diákoknak)

2. Az előző anyag megismétlése és ellenőrzése házi feladat

Az óra elején a tanulók tudását tesztelik:írás próba munka a vizsgált anyag elmélete szerint:

én választási lehetőség

    Hogy hívják anyagi pont?

    1. a vonat Barnaulból Biyskbe megy;

      Az utasok felszállnak.

    Melyik koordináta-rendszer

    1. a gép repül;

      egy személy liftben mozog;

      futballista a pályán.

    Mi történt pálya, út, mozgás?

    Milyen esetekben pozitív és milyen esetekben negatív az elmozdulás vetülete a tengelyre?

    Milyen mozgást hívnak egyenruha?

II választási lehetőség

    Mi történt jelentési rendszer?

    Milyen esetekben tekinthető egy személy autónak? anyagi pont? Mondd el miért.

    1. a motort javítják;

      az autó mozog.

    Melyik koordináta-rendszer a következő problémák megoldása során választja:

    1. villamos mozgás;

      tengeralattjáró az óceánban;

      autóverseny.

    Mi a különbség módokon tól től mozgások?

    Határozza meg egyenletes sebesség egyenes vonalú mozgás .

    Milyen esetekben pozitív, és milyen esetekben negatív az egyenletes mozgás sebességének a tengelyre vetítése?

    Új anyagok tanulása

Egyenletes lineáris mozgás nevezzük az ilyen egyenes vonalú pálya mentén végbemenő mozgást, amelyben a test ( anyagi pont) bármilyen egyenlő időintervallumban egyenlő mozgásokat végez.

Egy test egyenes vonalú mozgását szokták jelölnis . Ha egy test egyenes vonalban csak egy irányban mozog, akkor az elmozdulásának modulusa megegyezik a megtett úttal, azaz.|s|=s . Megtalálni egy test elmozdulásáts egy ideigt , ismerni kell a mozgását egységnyi idő alatt. Ebből a célból bevezetik a sebesség fogalmátv ennek a mozgalomnak.

Egyenletes lineáris mozgás sebessége állandó vektormennyiségnek nevezzük, egyenlő az aránnyal a test mozgása arra az időtartamra, amely alatt ez a mozgás történt:

v=s/t. (1)

A lineáris mozgás sebességének iránya egybeesik a mozgás irányával.

Mivel egyenletes egyenes vonalú mozgás esetén a test egyenlő időn keresztül egyenlő elmozdulásokat hajt végre, az ilyen mozgás sebessége állandó érték (v=konst). Modulo

v=s/t. (2)

A (2) képletből a sebesség mértékegységét határozzuk meg.

A sebesség SI mértékegysége1 m/s (méter per másodperc); 1 m/s annak az egyenletes egyenes vonalú mozgásnak a sebessége, amellyel egy anyagi pont 1 s alatt elmozdul 1 m-t.

A sebesség vektormennyiség és iránya van. A sebesség iránya egybeesik a mozgás irányával. A sebesség lehet állandó vagy változó

Sebesség egységek

SI-ben : [ v ] =

Többszörös: 1 km/h = 3,6 m/s; 1 km/s = 1000 m/s

Lebenyek: 1 cm/s = 0,1 m/s; 1 dm/s = 0,1 m/s

Legyen a tengely Ó a referenciatesthez tartozó koordinátarendszer egybeesik azzal az egyenessel, amely mentén a test mozog, ésx 0 a test mozgásának kezdőpontjának koordinátája. A tengely menténÓ irányított és mozgós, és a sebesség v mozgó test. Az (1.1) képletből az következiks=vt . E képlet szerint vektoroksÉs v*t egyenlőek, ezért a tengelyre vetületük egyenlőÓ :

S

V


s x =v x t. (3)

Most már meg lehet állapítani az egyenletes egyenes vonalú mozgás kinematikai törvényét, azaz bármikor kifejezést találni egy mozgó test koordinátáira. Mert ax=x 0 +s x , figyelembe véve (3) van

x=x 0 +v x t. (4)

A (4) képlet szerint a koordináta ismeretébenx 0 a testmozgás és a testsebesség kiindulópontjav(a kivetítése v x tengelyenként Ó ), bármely pillanatban meghatározható egy mozgó test helyzete. A (4) képlet jobb oldala az algebrai összeg, szinténx 0 , És v x lehet pozitív és negatív is.

Sebességvetítés grafikus ábrázolása:

V x , Kisasszony

t , c

0

S x =V x *t

V x , Kisasszony

t , c

0

S x =V x *t

V x >0

V x <0

S x >0

S x <0

x, m

A mozgásegyenlet grafikus ábrázolása:

x=x 0 +v x t


x 0


t, c


x=x 0 - v x t

    Az anyag rögzítése.

Vx, km/h

0

-70

t ,Val vel

Készítsen grafikonokat a sebességvektorok idő függvényében vetítéséről két egyenesen és egyenletesen mozgó autóra, ha az egyik 50 km/h sebességgel, a másik pedig az ellenkező irányba 70 km/h sebességgel halad.

Kérdések az anyag összevonásával kapcsolatban:

    Milyen mozgást nevezünk egységesnek?

    Hogyan találjuk meg egy test elmozdulásvektorának vetületét, ha ismert a mozgási sebesség vetülete?

    Milyen előjele lehet a sebességvektor vetületének, és mitől függ ez az előjel?

5. Házi feladat.

Téma: Az egyenes vonalú egyenletes mozgás egyenlete.

Az óra célja: megtudni, milyen mozgástípust tekintünk egyenes vonalú egyenletesnek; mit értünk lineáris egyenletes mozgás sebességén; megtanulni megoldani a problémákat.

Az órák alatt

én. Házi feladat ellenőrzése frontális felmérés formájában

1) Mit értünk a mozgás pályáján?

2) A mozgási pálya alakjától függően előfordulhat...?

3) Hogyan ábrázolja grafikusan a mozgás pályáját:

Az autó kerekének közepe az autópályához képest?

Az abroncson lévő pontok a kerék közepéhez és az autópályához viszonyítva vannak, amikor az autó mozog?

4) Hogyan írhatjuk le egy anyagi pont mozgását?

5) Írja fel egy anyagi pont mozgásegyenleteit koordináta alakban!

6) Mi az a referenciakeret?

7) Mit nevezünk eltolási vektornak?

8) Mi az eltolási modul:

Ha a koordináta tengely iránya egybeesik a vektor irányával?

Ha a vektor a koordinátatengely irányával α szöget zár be?

II. Új anyag tanulmányozása heurisztikus beszélgetéssel:

1) Ismertesse részletesen egy autó mozgását az autópályán! Mindig egyenletesen mozog?

3) Mit nevezünk lineáris egyenletes mozgásnak?

4) Mit nevezünk az egyenes vonalú egyenletes mozgás sebességének?

5) Mi az egyenes vonalú egyenletes mozgás sebességének képlete? (ʋ=s/t)

6) Mi az a sebességmodul? (ʋ=Δs/Δt)

Egy anyagi pont mozgásegyenlete egyenes vonalú egyenletes mozgáshoz vektor alakban így írható fel: r=r 0 +ʋt

Koordináta formában, csak előjel nélkül - vektor. x = x o +ʋ x t; y= y o +ʋ y t; z=z o +ʋ z t

A grafikonon az egyenletes egyenes vonalú mozgást a téglalap területeként ábrázoljuk, amely egyenlő: s = ʋ x t Ebből az egyenletből következik: x - x o = ʋ x t. Ez azt jelenti, hogy a test koordinátájának változása számszerűen megegyezik a téglalap területével.

III. Problémák megoldása a megszerzett tudás megszilárdítására

1. A pont egyenletesen és egyenesen mozog az Ox tengely pozitív irányában. A kezdeti pillanatban a pont koordinátája x o = -10m volt. Határozzuk meg a pont koordinátáját az időszámlálás kezdetétől számított 5 s-ra, ha sebességének modulja ʋ = 2 m/s. Mekkora távolságot tesz meg a pont ez idő alatt?

IV. Foglalja össze a leckét

V. Visszaverődés

VI. Házi feladat: 4. §, tanulja meg a képleteket és a mennyiségek jelöléseit.

lecke 2/4

Tantárgy. Egyenes vonalú egyenletes mozgás

Az óra célja: megismertetni a tanulókkal az egyenletesen gyorsított egyenes vonalú mozgás jellemzőit.

Az óra típusa: kombinált

Tanterv

Tudáskontroll

Önálló munka „Referenciarendszer, pálya, út és mozgás”

Tüntetések

Egyenes vonalú egyenletes mozgás

Új anyagok tanulása

1. Az egyenes vonalú egyenletes mozgás sebessége.

2. Mozgás egyenes vonalú egyenletes mozgás esetén.

3. A koordináta egyenlete egyenes vonalú egyenletes mozgás esetén

A tanult anyag megerősítése

1. Problémamegoldás.

2. Tesztkérdések

ÚJ ANYAG TANULÁSA

A mechanikai mozgás legegyszerűbb típusa az egyenletes lineáris mozgás. Az előző évfolyamok fizika és matematika tantárgyaiból már ismerik ezt a mozgásformát a tanulók.

Ø Az egyenes vonalú egyenletes mozgás olyan mozgás, amikor egy anyagi pont egyenlő időközönként egyenlő mozgást végez.

A mozgás egyik fő kinematikai jellemzője a sebesség:

Ø Az egyenes vonalú egyenletes mozgás sebessége egy fizikai mennyiség, amely egyenlő a mozgás és a t időtartam arányával, amely alatt ez a mozgás bekövetkezett.

Ahogy a definícióból láthatjuk, a sebesség vektormennyiség: a sebesség iránya egybeesik a mozgás irányával. Egyenes vonalú egyenletes mozgás esetén az s eltolási modul egybeesik az l úttal, így ebben az esetben azt írhatjuk, hogy

A sebesség SI mértékegysége 1 m/s.

Ø 1 m/s egyenlő az olyan egyenes vonalú egyenletes mozgás sebességével, amelyben egy anyagi pont 1 s alatt 1 m távolságra mozog.

Kérdés a diákoknak az új anyag bemutatása közben

1. Mondjon példákat egyenes vonalú egyenletes mozgásra!

2. Megmutatja a test sebességét egyenes vonalú egyenletes mozgás esetén?

3. Mondhatjuk-e, hogy egy test egyenletesen mozog egyenes vonalban, ha:

a) másodpercenként 1 m távolságot tesz meg;

b) egyenes vonal mentén halad egy irányba és másodpercenként 2 m távolságot tesz meg?

4. Melyik sebesség nagyobb: 1 m/s vagy 3 km/h?

TANULT ANYAG ÉPÍTÉSE

Házi feladat

G1) - 3,10; 3,12; 3,13; 3,16;

р2) - 3,26; 3,27; 3,28, 3,31;

r3) - 3,73, 3,74; 3,76; 3.77.


Az óra céljai : az egyenletes mozgás jeleit megfogalmazni.

Az órák alatt.

ÉN. Idő szervezése.

II. Házi feladat ellenőrzése

Mi mozgat egy pontot?

Mit nevezünk referenciatestnek?

Hogyan lehet beállítani egy pont helyzetét?

Mit nevezünk sugárvektornak?

III. Új anyagok tanulása.

A sebesség egy vektormennyiség. Adottnak tekinthető, ha ismert a modulja és iránya. Határozzuk meg a sebességet.

Egyenes vonalban haladva a sebesség iránya nem változik. Egyenletes egyenes vonalúnak nevezzük a mozgást, ha a pálya egy egyenes, és a pont egyenlő mozgásban mozog bármely egyenlő időintervallumban.

Kísérlet

Következtetés: mögött

Letöltés:


Előnézet:

TERV – FIZIKA ÓRA ÖSSZEFOGLALÁSA 10. ÉVFOLYAMON

Az óra témája:

"Egyenletes lineáris mozgás."

Az óra céljai: megfogalmazza az egyenletes mozgás jeleit.

Az órák alatt.

  1. Idő szervezése.
  2. Házi feladat ellenőrzése

Mi mozgat egy pontot?

Mit nevezünk referenciatestnek?

Hogyan lehet beállítani egy pont helyzetét?

Mit nevezünk sugárvektornak?

  1. Új anyagok tanulása.

A sebesség egy vektormennyiség. Adottnak tekinthető, ha ismert a modulja és iránya. Határozzuk meg a sebességet.

Az egyenletes egyenes vonalú mozgás sebessége egy olyan érték, amely megegyezik a mozgásának és a mozgás időtartamának arányával.

Egyenes vonalban haladva a sebesség iránya nem változik. Egyenletes egyenes vonalúnak nevezzük a mozgást, ha a pálya egy egyenes, és a pont egyenlő mozgásban mozog bármely egyenlő időintervallumban.

Az egyenletes lineáris mozgás olyan mozgás, amelyben a test egyenlő időközönként egyenlő mozgásokat végez.

Kísérlet

Következtetés: azért a test egyenlő időközönként egyenlő mozgásokat végez.

A test egyenletes egyenes vonalú mozgása során az X tengely mentén a t idő alatti elmozdulása kiszámítható:

AZ EGYENLETES EGYENES MOZGÁS EGYENLETE KOORDINÁTA FORMÁBAN.

- AZ EGYENLETES EGYENES MOZGÁS EGYENLETE VEKTOR FORMÁBAN.

V X =(X-X 0 )/t – SEBESSÉG.

  1. Problémamegoldás

1. Egy teherautó mozgását az x1=-270+12t, a gyalogos mozgását ugyanazon autópálya mentén az x2=-1,5t egyenlet írja le. Készítsen magyarázó rajzot (irányítsa az X tengelyt jobbra), amelyen jelölje meg az autó és a gyalogos helyzetét a kezdeti időpontban. Milyen sebességgel és milyen irányba haladtak? Mikor és hol találkoztak?

2. A megadott grafikonok segítségével keresse meg a testek kezdeti koordinátáit és mozgási sebességük vetületeit! Írd fel az X(t) egyenleteket! Az ütemterv szerint keresse meg a találkozó időpontját és helyét.

  1. Házi feladat

§7–8, 22. o., 1. gyakorlat (1)


Az óra típusa: gyakorlati óra

Az óra formátuma: online

Technológia: problémakeresési technológia elemei

Várható eredmény:

    legyen képes a kinematikai elméleti ismereteket alkalmazni kísérleti feladatok megoldása során;

    mester terminológia kazah, orosz és angol nyelven, a kinematikáról.

Az óra felépítése:

    Az óra kezdetének megszervezése – 2 perc

    Alapismeretek frissítése – 2 perc

    Oktatási anyagok ismerete és megértése – 3 perc

    Házi feladat ellenőrzése -3 perc

    Kísérleti feladatok megoldása - 30 perc

    Összegezve a tanulságot. -2 perc

    Házi feladat – 1 perc

    Reflexió – 2 perc

Az órák alatt:

Ha messzebbre láttam, mint mások, az csak azért volt, mert óriások vállán álltam
I. Newton

(3. dia)

én .Az óra kezdetének szervezése ( Pszichológiai hangulat az órán)

A felfedezés útjain sétálva te és én nagyszerű tudósokkal találkoztunk, akiknek életük kreatív bravúrjai nem hagytak közömbösen bennünket. De minden felfedezésükben felbecsülhetetlen értékű volt elődeik hozzájárulása. A nagy angol tudós, Isaac Newton mondta egyszer: „Ha messzebbre láttam, mint mások, az csak azért van, mert óriások vállán álltam.” Ezek a szavak epigráful szolgálhatnak leckénkhez.

II .Alapismeretek frissítése

Blokkdiagram (mechanikus mozgások típusai)

(4. dia)

III .Az oktatási anyagok ismerete és megértése.

A fizikai mennyiségek alapfogalmainak, képleteinek ismétlése

A) Egyenes vonalú egyenletes mozgás

B) Egyenes vonalú egyenletesen gyorsított mozgás élet

C) Grafikai feladat megoldása

Az utolsó leckében egy test által meghatározott időintervallumon belül megtett út meghatározásának grafikus módszerét vizsgáltuk, mint a problémák megoldásának egyik optimális módszerét. Ezzel a módszerrel határozzuk meg az átlagsebességet egy adott útszakaszon.

A test által egy bizonyos időintervallumban megtett út megegyezik az ábra sebességgrafikon által határolt területével.

D) Terminológiai szótár

orosz

kazah

angol

Mechanika

Mechanika

mechanika

Kinematika

k matematika

kinematika

Mechanikus mozgás

mechanika qozgalys

mechanikus mozgás

Anyagi pont

anyagokat

anyagi pont

Koordináta

koordináta

koordináta

Mozgó

oryn auystyru

átadó

Sebesség

zhyldamdyk

sebesség

Gyorsulás

ahol

gyorsulás

IV . Házi feladat ellenőrzése

Az utolsó leckében feladatot kaptunk, hogy készítsünk egy eszközt a zuhanó testek törvényének tanulmányozására, és az egyenletesen gyorsuló mozgás alapvető tulajdonságának felhasználásával annak bizonyítására, hogy a szabadesés egyenletesen gyorsul..

    Vegyünk hat egyforma súlyt (például hat egyforma gombot, csavart vagy anyát), és kösse össze őket egy közönséges menethez úgy, hogy a súlyok közötti távolság 1:3:5:7:9 legyen. Ha például az első távolságot 7 cm-nek veszi, akkor a másodiknak 21 cm-nek, a harmadiknak 35 cm-nek, a negyediknek 49 cm-nek, az ötödiknek 63 cm-nek kell lennie.

    Tartsa a készüléket a hatodik súlynál úgy, hogy az első súly az ülésen, vagy ami még jobb, a vödör vagy a mosdó alján feküdjön.

    Engedje el a súlyt, és hallgassa az ütéseket. Ezeknek az ütközéseknek rendszeres időközönként kell bekövetkezniük, bár minden rakomány különböző távolságokat tesz meg. Miért? Bizonyítsa be analitikusan.

V .Kísérleti feladatok megoldása

1. számú feladat

Vizsgáljuk meg az egyenletesen gyorsuló mozgás sebességének az időtől való függését!

Cél: ellenőrizze azt az állítást, hogy egy egyenesben egyenletesen gyorsulva mozgó test sebessége egyenesen arányos a mozgás idejével.

Felszerelés : állvány, billenő rúd, kocsi, stopper, érzékelők.

A gyorsulás definíciójából következik, hogy a test sebessége V, egyenes vonalban haladva állandó gyorsulással, egy idő után t a mozgás megkezdése után az egyenletből határozható meg: V = V + nál nél ( 1). Ha a test kezdeti sebesség nélkül kezd el mozogni, vagyis mikor Vo = 0, ez az egyenlet egyszerűbbé válik: V = nál nél (2). Ebből következik, hogy a nyugalmi állapotból állandó gyorsulással elmozduló test A, t 1 idő után a mozgás kezdetétől számítva V 1 = sebességű lesz nál nél 1 Egy idő után t 2 sebessége lesz V 2 = nál nél 2 , Egy idő után t 3 - sebesség V 3 = nál nél 3 stb. Sőt, azzal is lehet vitatkozni V 2 : V 1 = t 2 : t b ; V 3 : V , = t 3 : t 1 stb. (3).

    Megmérik a kocsi mozgását, amikor az érzékelők között mozog;

    A kocsi elindul, és megméri az érzékelők közötti mozgásának idejét;

    Ismételje meg a kocsi indítását 6-7 alkalommal, minden alkalommal rögzítve a stopperóra állását;

    Számítsa ki a kocsi átlagos mozgási idejét t cf a szakaszon;

          A képlet meghatározza azt a sebességet, amellyel a kocsi haladt az első szakasz végén;

          Növelje meg az érzékelők közötti távolságot 5 cm-rel, és ismételje meg a kísérletsorozatot 2S-re, és számítsa ki a testsebesség értékét a második szakasz végén: V 2

          További két kísérletsorozatot végzünk, minden sorozatban 5 cm-rel növeljük a szenzorok közötti távolságot, így találjuk meg a sebességértékeket V 3 És V 4 .

          A kapott adatok alapján a kapcsolat tisztességességét ellenőrzik: V 2 : V 1 = t 2 : t 1 V 3 : V 1 = t 3 : t 1 E) Végeredmény

2. feladat


Becsülje meg a kísérletező reakcióidejét egy fa iskolavonalzó segítségével!

30 cm hosszú .

Az asszisztens úgy tartja a vonalzót, hogy az lelógjon, és kényelmes, ha a nulla osztás alul van. A kísérletező a jobb kezének hüvelyk- és mutatóujját úgy tartja, hogy a vonalzó alsó vége az ujjai között legyen, és könnyen meg tudja fogni a leeső vonalzót. Az asszisztens hirtelen elengedi a vonalzót, a kísérletező pedig az ujjaival szorítja, amilyen gyorsan csak tudja. A vonalzónak lesz ideje egy bizonyos távolságot repülni - saját felosztásaival mérhető; kényelmes először az ujjait a nulla osztással szemben tartani. Ebből a távolságból határozzuk meg az esés időpontját, tekintve, hogy a vonalzó mozgása egyenletesen gyorsult. Az ilyen mozgalmakat a 16. században tanulmányozta Galileo Galilei. Megállapította, hogy ezek a mozgások egyenletesen gyorsulnak, és a gyorsulás függőlegesen lefelé irányul. Kísérlete, amelyben tárgyakat dobott le a pisai ferde toronyból, és először derítette ki, hogy a könnyű tárgyak olyan gyorsan esnek le, mint a súlyosak, bekerült az évszázad 10 legjobb kísérlete közé. Gondoljunk csak Galilei gondolatkísérletére

    Mentális uh Galileo Galilei kísérlet

4. videó

    Összegzés.

A megfigyelések és a tapasztalatok a természet megértésének legbiztosabb eszközei

Galileo Galilei

    Házi feladat:



Olvassa el még: