Koncert lekcije iz kemije na temu “Maseni udio kemijskog elementa u spoju” (8. razred). Lekcija kemije "maseni udio elementa u tvari" Lekcija na temu masenih udjela kemijskih elemenata

MBOU srednja škola br. 139 gradskog okruga Samara.

Bilješke za lekcije iz kemije za 8. razred.

Predmet: Kemijske formule. Relativni atomski i molekularni mase. Maseni udio element u vezi.

Ciljevi lekcije

obrazovni:

— proučiti pojmove: kemijska formula, indeks, koeficijent; pisanje i čitanje formula.

- istražiti razlike između relativnih, atomskih i molekularnih masa;

- proučit će pojam masenog udjela kemijski element i naučite ga izračunati.

razvoj:

- razvijati kod učenika sposobnost pravljenja jednostavnih, logičnih konstrukcija na temelju kemijsko znanje;

- razviti sposobnost korištenja u nestandardnim situacijama istraživačke aktivnosti znanja iz raznih sekcija školske discipline(fizika, algebra), ako je potrebno, pronaći informacije koje nedostaju u literaturi i obrazovna literatura;

obrazovni:

— njegovati osobnu refleksiju, odnosno sposobnost sagledavanja svojih postupaka i sebe u problematičnoj istraživačkoj situaciji;

— poticati samoorganizaciju i samopoštovanje učenika pri izvođenju istraživačkih zadataka u nastavi.

Oprema: tablice "Relativne atomske i molekularne mase", pojedinačnih kartica zadaci za studente, tablica D.I. Mendeljejeva.

Tijekom nastave

ja Organiziranje vremena

Učitelj priprema učenike za rad tijekom sata. Objašnjava sve faze lekcije i postupke učenika u svakoj od njih.

— Dečki, danas će svatko od vas postati istraživač i "steći nova znanja": saznati sastav kemijskih formula, pravila za njihovo pisanje i čitanje; izvesti formulu za maseni udio kemijskog elementa i izračunati ga.

II. studiranje nova tema

1. Riječ učitelja.

— Svaki atom bilo kojeg kemijskog elementa ima svoju masu, baš kao i svako fizičko tijelo koje nas okružuje, pa tako i ti i ja. Ali za razliku od nas, masa atoma je vrlo mala. Stoga su znanstvenici uzeli masu kao standard 1/12 mase ugljikovog atoma 6 12 S(kao najlakši), a masa preostalih atoma uspoređivana je s masom ovog etalona, ​​otuda engleski naziv “Relativna atomska masa”. « relativna » relativna. Ova veličina nema mjerne jedinice i označena je Ar . Zapisuje se brojčana vrijednost relativne atomske mase bilo kojeg elementa periodni sustav elemenata DI. Mendeljejev.

Ako je tvar sastavljena od više elemenata (identičnih ili različitih), tada govorimo o molekulama i “Molekulskoj relativnoj masi”. Ona sklopi se od atomskih masa svatko kemijski elementi koji tvore molekulu, umnožio brojem tih atoma. Također nema mjernih jedinica i označen je gosp . Na primjer:

Mr (O2) = Ar (O)2 = 162 = 32;

Mr (H20) = Ar (H)2 + Ar (O) = 12 +16 = 18;

Mr (H2SO4) = Ar (H) 2 + Ar (S) + Ar (O) 4 = 1 2 + 32 + 16 4 = 98;

Učitelj više puta podsjeća učenike da se vrijednost Ar nalazi u periodni sustav elemenata DI. Mendeljejev pod znakom kemijskog elementa. Zbrajaju se vrijednosti atomskih masa različitih kemijskih elemenata. Ako u molekuli postoji nekoliko identičnih atoma, njihov brojčana vrijednost atomske mase množe se s brojem tih atoma. (nova tema će se učvrstiti pri samostalnom radu u istraživačkom dijelu sata)

2. Istraživački dio (samostalan rad učenika pod vodstvom nastavnika), ako se pojave poteškoće među učenicima, nastavnik mora biti vrlo oprezan i ni pod kojim uvjetima učenicima ne dati izravan točan odgovor, tj. gotovo znanje“Moraju ih nabaviti sami. Učenika je bolje „gurati“ na ispravnu odluku sugestivnim pitanjima koja potiču mentalnu aktivnost, potrebu za povezivanjem postojećeg znanja iz drugih područja s novim gradivom. To je potrebno kako se ne bi ometao istraživački proces učenika i kako bi se postigli najbolji rezultati pri učenju novog gradiva, budući da se samostalno stečena znanja zadržavaju u dugoročnom pamćenju nego gotove informacije.

Primjeri pitanja:

- Kako misliš?

- Zamislite što će se promijeniti ako...?

Kako će se promijeniti i što to znači?

- Razmislite gdje ste još naišli na ovaj koncept? itd.

Nastavnik dijeli učenicima kartice sa zadacima, usmjeravajući njihovu pozornost na to da je riječ o samostalnom istraživanje, ali ako bude potrebno, Vi (učitelj) ćete svakako pomoći i usmjeriti rad svakog učenika u pravom smjeru.

Kartice – zadaci

Predmet: Kemijska formula. Relativne, atomske i molekularne mase. Maseni udio kemijskih elemenata.

Zadatak 1. Kemijska formula, njezin sastav, zapis i izgovor.

A. Istražite kvalitativni i kvantitativni sastav kemijskih formula. Analizirajte što svaki od njih znači u formuli.

Formula

Visokokvalitetan sastav

O 3

kisik ( O)

H 2

vodik ( H)

Al 2 O 3

aluminij ( Al) i kisik (O)

Zaključci:

1) Visokokvalitetan sastav kemijska formula pokazuje: _____________________________________ tvore tvar.

2) Kvantitativni sastav kemijska formula pokazuje:

Formirati tvar.

U. Analizirajte unos i pogledajte što mislite da pokazuju indeks i koeficijent u kemijskoj formuli.

2 Al 2 O 3

indeks koeficijenta

indeks – ovo je _____________, koji pokazuje _______________ u tvari, ispisan simbolom ______________________ kemijskog elementa;

koeficijent – iznosi _______________ što pokazuje iznos od _____________ kemijska tvar, napisano ______________ kemijskom formulom;

U. Istražite pravila za čitanje formula.

Redoslijed izgovora komponente formule:

1. koeficijent

2. simbol kemijskog elementa * i njegov indeks (ako postoji).

3.sljedeći simbol kemijskog elementa i njegov indeks.

* Pri čitanju kemijske formule čita se izgovor simbola kemijskog elementa, a ne njegovo ime.

Samostalni rad.

(učvršćivanje novog gradiva)

1.1. Zapisati visokokvalitetni sastav svaka formula:

H 2 SO 4 _______________ FeSO 3 _____________________

H 3 PO 4 ________________ H 2 Cl 2 O 7 ____________________

1.2. Zapišite kvantitativni sastav svake formule:

O 3 __________________ K 2 O _______________________

Cl 2 __________________ MgCO 3 ____________________

MgO ________________ NaOH _____________________

H 2 SO 4 _______________ FeSO 3 _____________________

H 3 PO 4 ________________ H 2 Cl 2 O 7 ____________________

1.3. Pročitajte formule. Napiši što si dobio:

Li 2 O ____________________________________________________

CaS ___________________________________________________

H 2 SiO 3 ________________________________________________

MgSO 4 ________________________________________________

Zadatak 2. Ovisnost masenog udjela elemenata u spoju o nekim fizikalnim veličinama.

Analizirati o kojim parametrima i kako ovisi maseni udio elementa u spoju.

A. Istražite sastav i relativne atomske mase elemenata molekule klorovodika HCl.

Spoj

kvalitativni

vodik H

klor Cl

kvantitativni

Relativna atomska masa Ar

Usporedite masene udjele elemenata u spoju:  (H) _________  (Cl)

( ,  ,  )

B. Istražite sastav molekula etana C 2 H 6 i acetilena C 2 H 2.

Spoj

etan C2H6

acetilen C2H2

Broj atoma ugljik n(C)

Broj atoma vodik n(H)

Usporedi masene udjele vodik u etanu i acetilenu:

 ( H) C 2 H 6 _______________ (H) C 2 H 2

( ,  ,  )

Koji parametar i kako utječe na vrijednost masenog udjela elementa u spoju?

U. Istražite sastav molekula ugljikovog dioksida CO 2 i ugljikovog monoksida CO.

Spoj

ugljikov dioksid CO2

ugljikov monoksid CO

Broj ugljikovih atoma n (C)

Relativna molekulska masa spoja Mr

Usporedite masene udjele ugljika u ugljikovom dioksidu i ugljični monoksid:

 ( C) CO 2 _____________ (C) CO

( ,  ,  )

Koji parametar i kako utječe na vrijednost masenog udjela elementa u spoju?

Sažmite svoje zaključke i izradite formulu koja pokazuje ovisnost masenog udjela o parametrima koje ste pronašli. Za ovo: Upiši obrnuto proporcionalan nazivnik

vrijednost masenog udjela

(E) = –––––––––––––

Da biste izrazili maseni udio kao postotak, trebate pomnožiti desnu stranu formule sa 100%

Samostalni rad.

2.1. Podcrtajte spoj u kojem je najveći maseni udio sumpora:

A ) Na2S03 i Na2S203; b) H2S i Na2S; c) Na 2 S 4 O 6 i Na 2 S 2 O 8.

2.2. Bez ikakvih izračuna napiši sljedeće spojeve u niz prema padajućem masenom udjelu:

a) vodik - H 2 O, H 2 O 2 __________________________

b) klor - Cl 2 O, Cl 2 O 7, ClO 2 ______________________

c) sumpor - SCl 4, S 2 Cl 2, SCl 2 ________________________

d) ugljik - CH 4, C 2 H 2, C 2 H 4 ____________________

e) fluor – P 2 F 4 , PF 3 , PF 5 __________________________

III. Sažetak lekcije.

Rezultati se sumiraju i raspravlja o kemijskim pojmovima naučenim u ovoj lekciji: relativne atomske i molekularne mase, kemijska formula, indeks, koeficijent, maseni udio kemijskog elementa u spoju.

IV. Domaća zadaća.

§5. pr. 1-5. (tko od učenika nije završio samostalni zadaci tijekom lekcije, radite ih kod kuće)

Obernihina Tatjana Sergejevna

profesor kemije najviše stručne spreme kategorije.

Općinska obrazovna ustanova "Srednja škola br. 3 Koryazhma"

Artikal . Kemija.

Tema lekcije Maseni udio elementa.

8. RAZRED.

UMK G.E. Rudzitis.

Vrsta lekcije: Učenje novog gradiva

Cilj : Razvijati vještinu rješavanja zadataka izračunavanja razlomka i određivanja mase komponente rješenja.

Zadaci

Obrazovni:

Formirati pojam masenog udjela elementa;

Naučiti kako odrediti najjednostavniju formulu tvari na temelju masenih udjela elemenata.

Obrazovni:

Razviti vještine logičkog razmišljanja i zanimanje za kemijsku znanost među školskom djecom.

Obrazovni:

Razvijati osobnost s ekološkim načinom razmišljanja.

Poticati osjećaj druženja i odgovornosti kod učenika.

Planirani ishodi učenja:

predmet:

formiranje usustavljenih znanja o udjelu elementa u tvari;

razvoj sposobnosti izračunavanja masenog udjela u razne tvari;

meta-predmet:

formiranje kompetencije u području korištenja stečenog znanja na drugima akademske discipline;

osobno:

formiranje uvjerenja o nužnosti kemijskih znanja za ljudski život;

Sredstva obrazovanja :

Multimedijski projektor;

Računalo;

Kartice;

Zaletna stranica udžbenika s tablicom D. I. Mendeljejeva;

Bilježnice;

Tablica D. I. Mendeljejeva;

Epigraf za lekciju:

Priroda nas okružuje misterijama i, i

pokušaj njihovog rješavanja pripada

do najvećih životnih radosti.

W. Ramsay

Koraci lekcije

Faza lekcije

Aktivnosti nastavnika

Aktivnosti učenika

1. Organizacijski trenutak.

Provjerava spremnost djece za nastavu.

Pozdrav, pozitivan stav prema lekciji.

Provjerite spremnost za lekciju.

2. Postavljanje ciljeva i motivacija.

Stvaranje poticajne i motivirajuće situacije kroz sustav pitanja:

Dolje su navedeni različiti minerali iz kojih se može dobiti željezo (FeO, Fe2 O3 , Fe3 O4 )

(na multimedijskom projektoru).

Problemsko pitanje: Što mislite, koji mineral je najkorisnije koristiti za dobivanje željeza?

Oni stvaraju vlastite pretpostavke o postavljenom pitanju.

Organizira aktivnosti učenika na formuliranju teme i ciljeva sata.

Što mislite koja je svrha naše lekcije?

Odredite svrhu lekcije

Imate određenu količinu znanja; koji će vam koncepti, ranije naučeni, pomoći da postignete svoj cilj?

Kemijski element, kemijska formula, relativna atomska i molekularna masa.

3. Ažuriranje i praćenje znanja.

Što možemo reći o ovim mineralima?

Sastoji se od atoma željeza i kisika

Može li se odgovoriti na pitanje koje postavlja kvalitativni i kvantitativni sastav?

Timski rad

Molekulska masa tvari

Ispitivanje domaća zadaća

Na izdanim karticama učenici izračunavaju molekulska masaželjezni oksidi.Nakon izvršenja zadatka razmijenite kartice sa susjedom u klupi i provjerite zajedno s učiteljicom.

3. Proučavanje novog obrazovnog materijala.

Organizira razgovor koristeći podatke iz prezentacije, tekst iz udžbenika i radnu bilježnicu. Kontrolira "otkrivanje" novog znanja. Ispravlja ih.

Kako možete grafički prikazati napisane formule?

Što je dionica?

Povlači analogiju za izračunavanje udjela tvari s matematikom.

Koja je glavna količina u kemiji?

Kolika je atomska masa željeza?

Kako se na temelju poznavanja atomske i molekularne mase može izvesti formula tvari?

Izračunajte maseni udio željeza u svakoj tvari i odgovorite na pitanje (vratite se na prvi slajd)

Rasprava o izvršenim zadacima.

Utječe li proces iskopavanja rude okoliš?

Minute tjelesnog odgoja.

Prisjetimo se kemijskih elemenata. Ja vam kažem ime, ako odgovara izgovoru, podižemo ga desna ruka, ako ne - lijevo.

Generalizacija i sistematizacija

Uvodi nove tvari koje sadrže isti kemijski element. Izračunajte njegov maseni udio u svakoj.

TAKO2 i tako3 ω (S) =

CO2 i CO ω (C) =

ω (N) = NNO3 , NNO2

Izvršite zadatke u radnoj bilježnici za učvršćivanje gradiva.

Odgovorite na predložena pitanja.

Nacrtajte sastav tvari različitim bojama.

Dio cjeline.

Učenici se prisjećaju kako se izračunava udio u matematici.

Atomska masa element

Zajedno s nastavnikom izvedite formulu tvari

ω=(Ar·n/Mr)·100%

Računaju na to.

3 učenika rade za pločom

Odgovori na pitanje

Iznijeti vlastite pretpostavke

Minute tjelesnog odgoja.

Jedan od učenika, u smjeru učitelja, imenuje pravilan izgovor.

Napravite izračune

Oni obavljaju posao.

4. Refleksija i sažimanje lekcije.

Organizira refleksiju i sumiranje sata.

Da te mama zamoli da joj pošalješ poruku o najvažnijoj stvari u razredu, što bi napisao? Jesmo li postigli svoje ciljeve?

Dečki, završavajući lekciju, zalijepite dati krug na jedan od plakata na izlazu. (Sve smo naučili, nismo naučili dovoljno, potrebno je ozbiljno usavršavanje).

Izgovorite njihove odgovore.

Svoj rad ocjenjuju na plakatima na izlazu.

5. Informacije o domaćoj zadaći.

Nudi zadatak u skladu sa sposobnostima:

1. Izračunajte koji od predloženih spojeva (vodikov peroksid, voda, sumporne kiseline, kalcijev oksid, natrijev peroksid - formule zapisuje nastavnik) je li maseni udio kisika najveći?

2. Odredite maseni udio svakog elementa u spoju(Fe3 (P.O.4 ) 2 *8H2 O)

Domaću zadaću odabiru u skladu s vlastitim mogućnostima i sposobnostima te iskazanim interesom za temu koju obrađuju.

Korištena literatura:

1. Kemija, 8. razred, Anorganska kemija, 8. razred, Rudzitis G.E., Feldman F.G., 2013.

2.Fadeev G.N. Zadatci i testovi za samostalno učenje iz kemije: priručnik za učenike i nastavnike. - M.: BINOM. Laboratorij znanja, 2008. (monografija).

3. Radna bilježnica. 8. razred.

4. Didaktički materijali. 8-9 razreda.

znajući kemijska formula, možete izračunati maseni udio kemijskih elemenata u tvari. element u supstanciji je označen na grčkom. slovo “omega” - ω E/V i izračunava se po formuli:

gdje je k broj atoma ovog elementa u molekuli.

Koliki je maseni udio vodika i kisika u vodi (H 2 O)?

Riješenje:

M r (H 2 O) = 2*A r (H) + 1*A r (O) = 2*1 + 1* 16 = 18

2) Izračunajte maseni udio vodika u vodi:

3) Izračunajte maseni udio kisika u vodi. Budući da voda sadrži atome samo dva kemijska elementa, maseni udio kisika bit će jednak:

Riža. 1. Formulacija rješenja problema 1

Izračunajte maseni udio elemenata u tvari H 3 PO 4.

1) Izračunajte relativno Molekularna težina tvari:

M r (H 3 PO 4) = 3*A r (N) + 1*A r (P) + 4*A r (O) = 3*1 + 1* 31 +4*16 = 98

2) Izračunajte maseni udio vodika u tvari:

3) Izračunajte maseni udio fosfora u tvari:

4) Izračunajte maseni udio kisika u tvari:

1. Zbirka zadataka i vježbi iz kemije: 8. razred: uz udžbenik P.A. Orzhekovsky i dr. “Kemija, 8. razred” / P.A. Orzhekovsky, N.A. Titov, F.F. Hegel. - M.: AST: Astrel, 2006.

2. Ushakova O.V. Radna bilježnica iz kemije: 8. razred: uz udžbenik P.A. Orzhekovsky i dr. “Kemija. 8. razred” / O.V. Ushakova, P.I. Bespalov, P.A. Orzhekovsky; pod, ispod. izd. prof. godišnje Orzhekovsky - M.: AST: Astrel: Profizdat, 2006. (str. 34-36)

3. Kemija: 8. razred: udžbenik. za opće obrazovanje ustanove / P.A. Orzhekovsky, L.M. Meshcheryakova, L.S. Pontak. M.: AST: Astrel, 2005. (§15)

4. Enciklopedija za djecu. Svezak 17. Kemija / Pogl. ur.V.A. Volodin, Ved. znanstveni izd. I. Leenson. - M.: Avanta+, 2003.

1. Objedinjena zbirka digitalnih obrazovnih izvora ().

2. Elektronička verzija časopisa “Chemistry and Life” ().

4. Video lekcija na temu "Maseni udio kemijskog elementa u tvari" ().

Domaća zadaća

1. str.78 br.2 iz udžbenika “Kemija: 8. razred” (P.A. Orzhekovsky, L.M. Meshcheryakova, L.S. Pontak. M.: AST: Astrel, 2005.).

2. S. 34-36 broj 3.5 iz Radna bilježnica iz kemije: 8. razred: uz udžbenik P.A. Orzhekovsky i dr. “Kemija. 8. razred” / O.V. Ushakova, P.I. Bespalov, P.A. Orzhekovsky; pod, ispod. izd. prof. godišnje Orzhekovsky - M.: AST: Astrel: Profizdat, 2006.



Pročitajte također: