طرح کلی یک درس در گفتار روسی با موضوع "اسم. تعمیم". طرح درس اسم درس زبان روسی در زبان روسی با موضوع طرح درس در مورد اسم موضوع

یادداشت های درسی زبان روسی در کلاس پنجم

"اسم به عنوان بخشی از گفتار"

تهیه شده توسط: معلم زبان و ادبیات روسی T.V. Goncharova،

MBOU "مدرسه عمومی آموزشی شماره 8"

اهداف درس:
آموزشی و شناختی:
اطلاعات مربوط به اسم های آموخته شده در دوره دبستان را تجمیع و خلاصه کنید.
فکری و رشدی:توسعه تفکر، توانایی مقایسه، طبقه بندی، توسعه عزت نفس.
آموزشی: پرورش علاقه به موضوع، مهارت های ارتباطی، فرهنگ رفتار، توسعه مهارت های همکاری
تشکیل می دهد فعالیت های آموزشی: همکاری آموزشی، فردی و مشترک کار آکادمیک، فعالیت های آموزشی و پژوهشی، کنترل، ارزیابی و فعالیت های تأملی.
نوع درس: ترکیب شده.
فن آوری: عناصر فناوری برای توسعه، مبتنی بر مشکل، پیشرفته، بازی، آموزش صرفه جویی در سلامت، ICT.
روش‌ها و تکنیک‌هایی که به شکل‌گیری موفق UUD کمک می‌کنند:
دریافت فعالیت بازتابی
روش تعیین اهداف آموزشی
· روش بحث باز دانش جدید
· روش حل و گفتگو در مورد وظایف و موقعیت های مشکل ساز متناسب با تجربه دانش آموزان
نتایج: نظریه پرداز و عملگر - اینها نقش هایی هستند که به دانش آموز اجازه می دهند از سطح "من دانشجو هستم" به سطح "من یک محقق هستم" حرکت کند.

در طول کلاس ها

  1. سازمان لحظه .

سلام بچه ها. آیا امروز برای اکتشافات جدید آماده هستید؟

2 . گرم کردن زبانی

یک پیشنهاد در هیئت مدیره وجود دارد.

-چه چیز غیرعادی در آن وجود دارد؟ (با صداهای در رونویسی همانطور که تلفظ می شود ضبط می شود.)

[Smile’ y’asnay’u] [pr’ei]roda [skvos’] خواب [fstr’eich’a] صبح سال.(A.S. پوشکین.)

- جمله را بخوانید، آن را درست بنویسید.

– املای مورد مطالعه را برچسب گذاری کنید.

امروز به کشور مورفولوژی می رویم. اما مورفولوژی کشور بزرگی است و ما به شهر پردمتینسک خواهیم رفت. کلمات ساکن این شهر کدام بخش از گفتار هستند؟ پاسخ صحیح به تعیین موضوع درس کمک می کند.
3. بیان مسئله و اهداف درس
- درست است، این یک اسم است.

موضوع درس را در دفتر خود بنویسید (اسم به عنوان بخشی از گفتار).
- با اسمی که با آن آشنا هستید کلاس های ابتدایی. امروز در درس دانش خود را در مورد این بخش از گفتار به یاد خواهید آورد: با معنای اسم آشنا شوید، آن را شناسایی کنید. ویژگی های مورفولوژیکیو نقش نحوی.

و برای رفتن به در جهت درستو گم نشو, هر یک از شما یک برگه مسیر دریافت خواهید کرد که نشان می دهد از کدام ایستگاه ها باید عبور کنیم. همه در این برگه ها به خود امتیاز می دهند.(پیوست شماره 1)

بیایید به جاده بزنیم!

4. روی موضوع درس کار کنید

1 توقف "Opoznavatnaya"

بیایید در اولین آزمون دست خود را امتحان کنیم. بشمارید که در تمرین 397 چند اسم وجود دارد (عدد را در مسیر بنویسید)

چه چیزی به شما کمک کرد تا کار را به این راحتی انجام دهید؟ (اطلاعات نظری)

2. توقف "نظری".

بیایید به یاد بیاوریم که اسم چیست و ویژگی های اصلی آن چیست.

خودآزمایی با استفاده از کتاب درسی نتایج را با استفاده از سیستم 5 امتیازی ارزیابی کنید

3. «مورفولوژیکی».برای بررسی خود دانش نظری, ما کار زیر را تکمیل می کنیم.
یک کلمه اضافی پیدا کنید. من یک گروه از کلمات را دیکته می کنم، و شما باید یک کلمه اضافی را بنویسید و مشخص کنید که به چه دلیل اضافی است.

  • آهو، دختر، مرد. (جنس)
  • سگ، کتاب، دختر (روح.)
  • مسکو، شهر، روسیه. (خود)
  • آهنگ، دریا، سقوط برگ. (نزول)
  • کلید، درس، کلاس. (عدد)

کدام ویژگی مورفولوژیکی را به خاطر نداشتیم؟ (موارد)

معلم. بیایید نام موارد و سوالات موردی را تکرار کنیم. بازی "چه کسی سریعتر است". تکلیف: اسم را به حروف تغییر دهید. برای هر ردیف، یک تکه کاغذ با یک کلمه داده می شود، کار از آخرین میز شروع می شود، دانش آموزان در هر میز کلمه را تغییر می دهند، آن را در یک مورد خاص قرار می دهند. برنده دانش آموزی است که ابتدا تکلیف را انجام دهد.(کلمات: گاو نر، پنجره، موش)

4. نحوی

و اسامی منا در شهر پردمتینسک زندگی می کنند. و آنها در شهر همسایه Syntax کار می کنند، جایی که همه چیز بر آنها استوار است. آنها می توانند هر کاری انجام دهند! می تواند فاعل، محمول، مفعول و قید باشد

بیایید از کلمه RUSSIA به عنوان مثال استفاده کنیم تا ثابت کنیم که یک اسم می تواند هر عضوی از یک جمله باشد (کار در گروه ها)

روسیه سرزمین مادری من است.

کشور من روسیه است.

در خارج از کشور اغلب به روسیه فکر می کنم.

من از بدو تولد در روسیه زندگی می کنم

اسم ها چه قسمت هایی از جمله می توانند باشند؟

(می تواند موضوع، محمول، مفعول و شرایط باشد.)

فیزمنتکا

و اکنون به نفع سلامتی خود استراحت خواهیم کرد.

(موسیقی آرامش‌بخش پخش می‌شود، تمرین‌هایی برای رفع تنش در عضلات پشت و بازوها، بهبود گردش خون مغزی و جلوگیری از خستگی بینایی انجام می‌شود.)

دست ها "قفل شده"؛ کشیده به جلو، عقب چرخش به راست، چپ. (1 بار)

دست روی کمربند. سر خود را به سمت راست بچرخانید، به آرنج خود نگاه کنید دست راست. سر خود را به سمت چپ بچرخانید، به آرنج دست چپ خود نگاه کنید. به موقعیت شروع بازگردید. (3-4 بار)

به نمودار نگاه کنید. با چشمانمان دایره ای می کشیم، سپس مثلثی، نگاهمان را روی یک نقطه متمرکز می کنیم (3-4 بار)

5. "بررسی". تست (بررسی متقابل)

"5" - 5 پاسخ صحیح؛
"4" - 4 پاسخ صحیح؛
"3" - 3 پاسخ صحیح

کار مستقل. بررسی کلید.

1. عبارت نادرست را پیدا کنید.

آ) اسم بخشی از گفتار است که یک شی را مشخص می کند.

ب) اسم ها بر اساس جنسیت تغییر می کنند.

که در) اسامی مناسباسم ها با حرف بزرگ نوشته می شوند.

2. اسم را پیدا کنید؟

الف) پرش

ب) پرش

ب) پرش

3. اسم چگونه تغییر می کند؟

الف) مزدوج ها

ب) تکیه دادن

ب) تغییر نمی کند

4. اسم نزول 3 را مشخص کنید

الف) در استپ ب) کنار درخت

ب) در آفتاب د) در لبه

5. مشخص کنید که کدام عضو جمله اسم TREE در جمله است.

در شیب دیدیمدرخت با تنه ای سفید برفی

الف) موضوع ب) محمول

ب) اضافه د) شرایط

6. "خلاق"

استفاده از اسم در گفتار

بیایید شعر را یادداشت کنیم و جنسیت و انحراف همه اسم ها را مشخص کنیم.

عصر، میدان،
چراغ ها
جاده طولانی (V. Mayakovsky)

باران بیشتر، مه بیشتر.
و ریزش برگ و جنگل برهنه،
و گلزارهای تاریک،
و طاق خاکستری خاکستری بهشت ​​(S. Aksakov)

7) انشا مینیاتوری است.

آیا عاشق طبیعت هستید؟ چه زمانی از سال را بیشتر دوست دارید؟ متنی در مورد تصویر خارج از پنجره بنویسید، تا جایی که ممکن است از اسم هایی استفاده کنید که هر چیزی را که به تصویر کشیده شده است، توصیف کند.

5. خلاصه درس..

1. معلم: آفرین! شما وظایف خود را انجام داده اید. سفر ما به پایان رسید.

یادتان هست هدف از درس چه بود؟ آیا موفق شدید به آن دست پیدا کنید؟

- به کار خود در کلاس چه امتیازی می دهید؟

2. انعکاس.

درس ما به پایان رسیده است و من واقعاً می خواهم بدانم که آیا درس ما را دوست داشتید یا خیر. اگر "بله" - لبخند بزنید، اگر "نه" - اخم کنید. ممنون رفقا.

3. درجه بندی.

- چه کسی وظایف را با موفقیت انجام داد؟ نظر خود را برانگیزانید.

- چه کسی دیگر باید روی چه چیزی کار کند؟

موضوع: مورفولوژی اسم. معنی اسم ها.

    آموزشی: درک مورفولوژی را گسترش دهید، مفهوم "اسم" را روشن کنید.

    رشدی: مهارت های برجسته کردن اسم ها در متن را بهبود بخشید. ویژگی های مورفولوژیکی آنها؛ آموزش حافظه، توجه، توسعه تفکر مستقل؛

    آموزشی: القای عشق به زبان روسی

مفاهیم اساسی: اسم، synquein، سوال بلیتز، استراتژی، نادان، نادان.

نوع درس: کسب دانش جدید

قالب درس: درس-مکالمه

تجسم: اسلاید

در طول کلاس ها:

من زمان سازماندهی; ( 2 دقیقه)

خلاصه درس: "اسم نان زبان است" L.V. Uspensky

دوم واقعی سازی: (10 دقیقه) "من مدت زیادی است که در این دنیا زندگی می کنم، به اشیا نام می دهم"

ریخت‌شناسی شاخه‌ای از علم زبان است که به مطالعه کلمه به عنوان بخشی از گفتار می‌پردازد (10 قسمت گفتار: 6- مستقل 3- کمکی، میان‌داغ)

3) مطالعه و تسلط بر مطالب جدید(60 دقیقه)

کشورهای زیادی در جهان وجود دارند که هر کدام نام خاص خود را دارند. و امروز سفری به یک کشور زبانی خواهیم داشت که نام آن مورفولوژی است، شما از این کشور چه می دانید؟ مورفولوژی چیست؟ بخش های گفتار به چه گروه هایی تقسیم می شود؟ چه بخش های مستقل گفتار را می شناسید؟ در مورد رسمی ها چطور؟ مثال هایی از الفبا بیان کنید. اولین شهری که ما از آن بازدید خواهیم کرد نام دارد ... و با حل معما متوجه خواهید شد که نام آن چیست: "من مدت زیادی است که در این دنیا زندگی می کنم - همه اشیاء را نام می گذارم." (……………………) بنابراین، ما خود را در شهری یافتیم که نام جالبی داشت - اسم. خلاصه درس ما بیانیه لو واسیلیویچ اوسپنسکی است "اسم نان زبان است"

نظرسنجی سریع:

    یک اسم است ...

    نشانه های اسم ...

    جنسیت اسم ...

    مطالعه در بخش ...

    "قو" چه نوع اسمی است؟

    اعضای اصلی پیشنهاد ...

    روش های تشکیل اسم ...

    اسم ها چند تا انحطاط دارند؟

    اسم ها مناسب هستند و ...

    تعداد اسم ...

    کار مکتوب (باز کردن دفترچه، یادداشت تاریخ، موضوع)

    کار با اسلایدها: وظیفه 1.2

تمرین 1

اسم ها را از افعال تشکیل دهید: run- (دویدن)، بازی - (بازی)، شنا کردن- (شنا)، خواندن- (خواندن)، نوشتن- (حرف)، فریاد زدن- (فریاد زدن، در زدن-(در زدن)

معنی این اسم ها چیست؟ (فرایند به عنوان فاعل، زیرا از یک فعل تشکیل شده است)

وظیفه 2

اسم ها را از صفت های سفید تشکیل دهید - (سفیدی)، شجاع - (شجاع)، مهربان - (مهربانی)، بلند - (قد، زیبا - (زیبا، تیره - (تاریکی، شجاع - (شجاعت،

معنی این اسم ها چیست؟ (یک علامت به عنوان یک شی،

زیرا از نام یک صفت تشکیل شده اند)

معلماما قهرمان کمدی "صغیر" میتروفانوشکا (دراماتیزه کردن گزیده ای از کمدی) از یک اسم چه تعریفی از اسم می دهد.

خانم پروستاکوا:برای دعای والدینمان، خدا به ما میتروفانوشکا داد. آیا نمی‌خواهی، پدرم، این کار را به عهده بگیری و ببینی چگونه آن را یاد گرفتیم؟

استارودوم:اوه خانم! قبلاً به گوش من رسیده است که او اکنون فقط دلش می خواهد بیاموزد. من کنجکاو خواهم بود که ببینم آلمانی به او چه آموخت.

خانم پروستاکوا:همه علوم پدر

پراوودین (به میتروفان):مثلا چی؟

میتروفن:(کتاب را به او می دهد): اینجا، دستور زبان.

پراوودین:می بینم. این دستور زبان است. در موردش چی میدونی؟

میتروفن:بسیاری از. اسم و صفت...

پراوودین:در، مثلاً چه اسمی: اسم یا صفت

میتروفن:یک در، کدام در است؟

پراوودین:کدام در! این یکی.

میتروفن:این؟ صفت

پراوودین:چرا؟

میتروفن:چون به جای خود چسبیده است. یک هفته است که در گنجه تیرک هنوز آویزان نشده است: پس اسم آن است.

استارودوم:به همین دلیل است که شما از کلمه fool به عنوان صفت استفاده می کنید، زیرا به آن متصل است شخص ابله

میتروفن:و ما می دانیم

معلم آیا شما با میتروفانوشکا موافق هستید؟

3. کار مکتوب

    همان ریشه ها را برای اسم های متحرک - بی جان انتخاب کنید: ماشینکار (ماشین)، دانشمند کامپیوتر (کامپیوتر)، بازیکن بسکتبال (بسکتبال)، برنامه نویس (برنامه)، بانکدار (بانک).

اسامی متحرک را از اسم های بی جان تشکیل دهید: بازی (بازیکن)، اسکی (اسکی باز)، فوتبال (بازیکن فوتبال)، ورزش (ورزشکار)

هنگام ساختن کلمات جدید از چه تکواژی استفاده کردید؟ (پسوند)

4. کار شفاهی

کدام کلمه در هر ردیف فرد است و چرا؟

    کشور، قزاقستان، سرزمین مادری، ایالت. (قزاقستان یک نام خاص است)

    جوان، مرد، دختر، پسر (جوانی یک اسم جمعی است)

    نثر، غزل، درام، نمایشنامه (مفهوم نمایشنامه به نوع ادبیات تعلق ندارد)

مریخ، زمین، ماه، زهره. (مریخ مذکر است)

معماها - جوک

برای پاسخ های خود فقط اسم ها را انتخاب کنید.

    این نام شهرپرنده ها.

2. نام کدام شهر از یک نام مردانه و صد نام زن تشکیل شده است؟ (Seva-sto-pol)

معلم:بچه ها، یک بار در طول یک درس، پاسخی از دانش آموز شنیدم: "همه اسم ها بر اساس جنسیت، تعداد و مورد تغییر می کنند." آیا این درست است؟ (خیر، اسم ها بر اساس جنسیت تغییر نمی کنند. آنها متعلق به یک جنسیت هستند: مذکر، مؤنث و خنثی).در واقع، در زبان روسی، هر اسم به یکی از سه جنس تعلق دارد.

گرم کردن "چه کسی سریعتر است"؟ اسلاید شماره 5.

یک حرف به کلمات قزاقستانی در ابتدا، وسط یا انتهای کلمه اضافه کنید و یک اسم در زبان روسی بگیرید. جنسیت و انحراف اسم ها را مشخص کنید.

آز-تاز، آزا-وازا، بور-بورت، ماسا-ماسا، آزا-هیجان، آرا-هیت، وحشت-وحشت، تن-ترون.

از اسم های رایج چه می دانید؟ (این اسمی است که می تواند

افراد زن و مرد را تعیین کنید).

کلمات را به روسی ترجمه کنید و آنها را به اسم های رایج تبدیل کنید.

Otyru-sit-nurse; kir-dirty - کثیف.

نمونه هایی از اسم های رایج را بیابید.

دانش آموزان:لخت تر، خروشان، ژولیده، گریه دار، خواب آلود، لاف زن، یواشکی.

چرا گاهی می خواهیم هنگام بررسی جنسیت بگوییم: گریه مال من است، خواب آلود مال من است.

زیرا آنها مانند اسامی مؤنث نزول اول دارای پایان -a (ya) هستند. اما هم دختر و هم پسر می توانند گریه کنند. بنابراین یک اسم عام است.

من با شما موافقم. چه فرقی با هم دارند نادانو نادان?

نادان - م و ف. آر. یک فرد بی ادب و بد اخلاق. نادان - m.i. و آر. فردی کم سواد و نادان. مثال: بی اطلاعی کامل از موسیقی.

کار خلاقانه. اسلاید شماره 6.

اسم های غیرقابل تشریح غایب را در شعر پر کنید.

در قدیم... (زمان)

در کلبه های بدون پنجره و در

روزی روزگاری کرکی زندگی می کرد...(قبیله)

افراد بدوی _ وحشی ها

آنها نمی دانستند چرا گاو ... (پستان)

نحوه نوشتن نام خانوادگی و ... (نام).

چرا روی اسب زین می گذاریم؟ . . (رکاب)

استراتژی Cinquain ( کلید واژه ها: مامان) اسلاید 7.

کار مستقل دانش آموزان

1. با یک نام (اسم) بیایید.

2.اوپسانیا (دو صفت).

3. عمل (سه فعل، دی مشارکتییا عبارت مشارکتی یا عبارت مشارکتی).

4. احساس (عبارت ارزشی چهار کلمه ای).

5. تایید موجودیت ها (مترادف یا ارتباط با خط اول

4. تقویت درس(15 دقیقه)

چند نفر از شما برنامه تلویزیونی «چی؟ جایی که؟ چه زمانی؟ این نمایش درباره چیست؟ (پاسخ دانش آموزان) برای چندین دهه متوالی، این بازی یکی از برنامه های مورد علاقه من بوده است. در همین راستا برای تثبیت درس خود، بازی «چی؟ جایی که؟ چه زمانی؟" بازی ما شامل دو تیم متخصص است

کاپیتان ها نماینده تیم های خود هستند.

معلم:کارشناسان در برابر شما، دوستان مورد علاقه شما - قهرمانان افسانه ها بازی می کنند. برای شما آماده کردند وظایف جالب. باید سریع کار کنی اولین پاسخ تیمی است که در آن همه شرکت کنندگان پس از پایان بحث، دست به دست هم داده و چراغ سبز را بالا می برند. بقیه بازیکنان پاسخ صحیح را بررسی می کنند. بنابراین ما پاسخ را با دقت دنبال می کنیم! برای پاسخ صحیح، تیم یک نشانه دریافت می کند. بنابراین، آماده شوید، ما شروع می کنیم!

معلم:مالوینا باهوش در مقابل کارشناسان بازی می کند. وظیفه شفاهی ما این است: کلمات - اسم - را از حروف بسازید و جنسیت آنها را تعیین کنید.

1 تیم:کلمه، دختر، پسر.

تیم 2:آدرس، درخت کاج، پنجره.

توکن ها داده می شود و گونگ به صدا در می آید.

معلم:پینوکیو مقابل شما بازی می کند. جملات را بنویسید، حروف گمشده را وارد کنید، کلمه تست را نام ببرید و مصداق اسم ها را مشخص کنید:

1 تیم:اولین پرتو خورشید در آسمان می درخشید.

تیم 2:باران و خواب... بارش است.

کار بررسی می شود، نشانه ها داده می شود، گونگ به صدا در می آید، سپس تمرین بدنی انجام می شود.

معلم:آرتمون مقابل شما بازی می کند. به نقاشی «منظره زمستانی» با دقت نگاه کنید، هفت اسم را یادداشت کنید و با استفاده از این اسم ها، دو جمله بسازید و در دفترچه یادداشت خود بنویسید. تجزیه و تحلیل توسط اعضای جمله.

(تیم ها وظایف را انجام می دهند).و بنابراین، بیایید بررسی کنیم. تیم چه کسی آماده است؟ (یک نماینده از هر تیم پیشنهادات آنها را می خواند).جملات را می خوانیم و اعضای فرعی جمله را نام می بریم. (نشانه ها ارائه می شوند و گونگ به صدا در می آید.)

معلم: این دور توسط اولین تیمی که نام را به صورت قافیه می گوید بازی می کند. قهرمان افسانه هاکه حالا با شما بازی خواهد کرد

او دوست حیوانات و کودکان است،

او موجود زنده,

اما چنین افرادی در این دنیا وجود ندارند

هیچ کس دیگری وجود ندارد

چون اون پرنده نیست

نه بچه گربه، نه توله سگ،

نه توله گرگ، نه مارموت.

اما برای فیلم فیلمبرداری شده است

و شما مدتهاست که می شناسید

این صورت ناز

او را ... (چبوراشکا) می نامند.

معلم:بنابراین، چبوراشکا در برابر شما بازی می کند. یک تیم در یک تورنمنت بلیتز بازی می کند. چه کسی در تیم شما مسئول خواهد بود؟ هر نظرسنجی یک پاسخ فوری دریافت می کند. برای پاسخ صحیح - یک نشانه.

1. روز و شب چگونه به پایان می رسد؟ (ب)

2. کدام کلمه از 7 حرف یکسان تشکیل شده است

3. کدام کلمه دارای 40 مصوت است (چهل)

4. در خانواده دو مادر و دو دختر وجود دارد. حدس بزنید چند نفر در خانواده هستند (سه نفر: مادربزرگ، مادر، دختر)

5. کلمه: در و شماره سه را بخوانید (ویترین)

توکن ها صادر می شوند و گونگ به صدا در می آید.

: پینوکیو مقابل کارشناسان بازی می کند. اسامی را به صورت موردی رد کنید. شما روی تکه های کاغذ کار می کنید.

1 تیم:جنگل، بیشه.

تیم 2: خانه، اجاق گاز

به تیم ها 1 توکن داده می شود

کرباس – براباس مقابل کارشناسان بازی می کند. تمام کلمات را جوهر کرد. فکر کن و بگو کدام حرف کرباس - براباس را پنهان کرده و ثابت کن. سپس یک نشانه دیگر به شما می دهیم

اولی..کا، اوشی...کا، صادقانه..کا، بِسه...کا، شا...کا، افسانه، دورو...کا.

مجری (دور اضافی):روباه سوال می پرسد. از شما خواسته می شود که به صورت شفاهی کار کنید. جنسیت و تعداد اسم پاسخ را مشخص کنید.

چه کسی در باغ وحش قد بلندتر است؟

تشخیص او برای ما آسان است،

تشخیص آن آسان است:

او قد بلندی دارد

و دور را می بیند. (زرافه)

ارائه کننده:بازی ما به پایان رسیده است. بیایید آنچه را که در کلاس یاد گرفتیم خلاصه کنیم. برای پاسخ - یک نشانه اضافی.

1. اسم چیست؟

2. اسم به چه سوالی پاسخ می دهد؟

3. اسم ها چگونه تغییر می کنند؟

4. اسم در حالت اسمی کدام قسمت از جمله است؟

5. کدام حالت بدون حروف اضافه نمی تواند زندگی کند؟

ارائه کننده:بیایید بازی را خلاصه کنیم. بیشترین تعداد زیادی ازتیم نشانه هایی دارد...، کاپیتانی که... . به تیمی که مقام اول را کسب کرد، همه ما می گوییم: "آفرین!" برای تیمی که مقام دوم را کسب کرد، همه آرزو می کنیم: «به همین منوال ادامه دهید! ناراحت نباش!".

5 . مشق شب: _lawsp پروژه، چند اسم را خم کنید(2 دقیقه)

"زبان روسی" کلاس دهم. U.A. Zhanpeisova A.A.Maibalaevaصفحه:58-64



همچنین بخوانید: